Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.10.2008, 02:14:40
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit eu crestina el musulman

ufff..nu credeam sa mi se intample asta, eu aparatoare a credintei ortodoxe, care incearca sa ii convinga pe ceilalti ca crestinismul e calea adevarata, iata ca am dat de un musulman, cu care ma inteleg cat se poate de bine, parca avem acelasi gen de suflet, nu stiu, dar moral e la fel ca mine, deca t ca are o alta religie...Nu stiu ce sa fac, va rog dati-mi niste sfaturi...
  #2  
Vechi 21.10.2008, 03:50:27
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Smile

Citat:
În prealabil postat de Carine Vezi mesajul
ufff..nu credeam sa mi se intample asta, eu aparatoare a credintei ortodoxe, care incearca sa ii convinga pe ceilalti ca crestinismul e calea adevarata, iata ca am dat de un musulman, cu care ma inteleg cat se poate de bine, parca avem acelasi gen de suflet, nu stiu, dar moral e la fel ca mine, deca t ca are o alta religie...Nu stiu ce sa fac, va rog dati-mi niste sfaturi...
Eu zic sa opresti relatie inainte de a te lipi prea mult de el, mai scria aici o sora ortodoxa care a petrecut trei ani cu indian si nu stia ce sa faca deci dupa trei ani si-a adus aminte ce ea e ortodoxa si el hindu.
Nu pierde si tu vremea, ca doar e Romania plina de baieti ortodocsi.
Of of nu sint deacord cu relatiile mixte pentruca am prea multa experinta si o multime de exemple care cunosc si nu au dus la o casatorie fericita stie el Domnul de ce!!!
  #3  
Vechi 21.10.2008, 09:40:27
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Incearca sa-i arati credinta noastra si sa-l convingi ca este cea adevarata.Plus,arata-i grozaviile Coranului,care sunt destule.Daca nu este foarte lipit de credinta lui,il poti intoarce.Insa,daca ramane musulman,eu te sfatuiesc sa nu te casatoresti cu el,caci sunt sanse sa-ti pierzi si copiii si libertatea.
__________________
[COLOR=#1f5e83][/COLOR]
  #4  
Vechi 21.10.2008, 11:16:08
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi cine altcineva itzi stie fura inima mai bine decat ... dracul sau dragobetele sau cum il chema pe eroul acela celebru de s-au facut shi filme dupa istoria vietzii lui de mare cuceritor, afemeiatul ala care iubea femeile mai mult decat oricepelume?, le shtia canta, incanta, shi vraji ca toate cadeau in dragoste... "bolnave la pat"...
  #5  
Vechi 21.10.2008, 11:57:56
andreeaC andreeaC is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Mesaje: 2
Implicit andreeaC

Carine eu cred ca ar trebui sa te desparti de el cat mai repede, stiu ca este dureros mai ales ca ai inceput sa tii la el dar eu am cunoscut cazuri(acum nu vreau sa generalizez) in care baietii de origine araba, se purtau extrem de bine cu prietenele lor, erau foarte galanti, nu faceau prostii, practic erau oamenii seriosi dar dupa casatorie... ei sunt cunoscuti pentru ardoarea cu care isi practica credinta. ai avea mari probleme, cu libertatea ta nu numai religioasa dar si personala. eu sincer n-am intalnit niciodata cazuri de casatorii fericite intre un ortodox si un musulman.
  #6  
Vechi 21.10.2008, 14:56:27
ionela7 ionela7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Bucuresti
Mesaje: 65
Implicit

Draga Carine, eu cred ca din afara e usor sa dai sfaturi dar numai tu stii ce e in sufletul tau. Si daca ai o relatie adevarata cu omul asta si Dumnezeu a ingaduit-o, inseamna ca stie El de ce. Roaga-te cu credinta la Dumnezeu sa-ti spuna ce sa faci si o sa simti ce e mai bine pentru tine. In orice caz ideal ar fi sa vorbesti cu duhovnicul tau daca ti-e prieten si crezi ca te poate ajuta cu o parere. Eu personal sunt pentru iubire, macar sa iubim cu tot sufletul, iubirea are putere mare daca e sincera si adevarata. Doamne ajuta!
  #7  
Vechi 21.10.2008, 17:47:00
fleur_de_neige's Avatar
fleur_de_neige fleur_de_neige is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.10.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit

vad ca ti s-au dat sfaturi bune in general ;poti sa te gandesti asa: ai fi cu adevarat fericita cu el? ai fi fericita daca ,sa zicem, ati ajunge sa fiti impreuna si tu te-ai duce la biserica duminica fara el? cand vei vedea atatea familii iar tu ai fi singura? sau la marile sarbatori...cat ar intelege el ? sau sa zicem ca ar fi dispus sa primeasca botezul dar numai asa,formal - n-ar avea valoare;
te inteleg,inteleg prin ce treci acum, pentru ca am cunoscut si eu pe cineva de credinta asta...(acum mult timp) si ..crede-ma ca aproape tot ce aflam despre religia lor ma facea sa ma apreciez si mai mult ortodoxia si sa-i multumesc lui Dumnezeu ca m-am nascut in religia asta si nu intr-o tara araba (sau in alta religie). Vei fi nevoita ,la un moment dat, sa iei o decizie : roaga-te inainte ,te va ajuta
  #8  
Vechi 21.10.2008, 18:04:39
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Sa nu crezi ca daca el, la modul ideal, iti va propune ca fiecare sa fie cu credinta lui, vei fi fara de pacat caci tot iti vei pierde credinta si mantuirea.
Cand eram in Ierusalim, parintele Nicolae mi-a povestit cazul unei romance ortodoxe casatorita cu un evreu si fiecare era cu credinta lui. Parintele, ca sa-i dovedeasca ce pierde a sfatuit-o sa-si puna seara sub patul in care dormeau ei un lighean cu apa, iar dimineata sa se uite pe suprafata apei. A facut asa si a venit si i-a spus nedumerita parintelui ca a gasit pe suprafata apei din lighean pete de ulei. Parintele i-a explicat ca acele pete de ulei reprezinta darul Duhului Sfant primit la Botez in Taina Mirungerii pe care ea il pierde prin casatoria cu evreul. Concluzia o tragi singura.
  #9  
Vechi 21.10.2008, 21:07:42
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

uff...pai eu chiar nu inteleg, aici se vorbeste de "ma marit sau nu cu un musulman" dar eu nu stiam ca se poate asa ceva. Adica ce preot ne va cununa? Al lui sau al meu?
  #10  
Vechi 21.10.2008, 21:09:21
Carine Carine is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2008
Mesaje: 99
Implicit

si apoi eu mai stiu un lucru: "Femeia credincioasa mantuieste si barbatul necredincios"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 21:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 02:22:44
casatoria crestin-musulman ellysgiulia Despre Vecernie 254 15.10.2010 19:42:44
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 13:02:08