Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2012, 17:53:35
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parerea unui naturist

As avea si eu nevoie de parerea unui naturist cu privirea la consumul de Amarant si Quinoa.
Mi-au fost recomandate de medic astazi,....precizez ca nu sunt naturista, insa mi-au fost recomandate dupa terminarea tratamentului cu citostatice.
M-ar interesa parerea celor care au consumat si consuma astfel e produse....!
Multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2012, 17:58:11
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
As avea si eu nevoie de parerea unui naturist cu privirea la consumul de Amarant si Quinoa.
Mi-au fost recomandate de medic astazi,....precizez ca nu sunt naturista, insa mi-au fost recomandate dupa terminarea tratamentului cu citostatice.
M-ar interesa parerea celor care au consumat si consuma astfel e produse....!
Multumesc!
Vreau doar sa iti urez muuulta sanatate si Doamne ajuta in toate!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2012, 18:14:14
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Vreau doar sa iti urez muuulta sanatate si Doamne ajuta in toate!
Multumesc la fel....Doamne ajuta si spor la nevointa!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2012, 18:47:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

daca nu ma insel, naturistii sunt cei ce fac nudism :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.02.2012, 17:45:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca nu ma insel, naturistii sunt cei ce fac nudism :D
Sa evitam glumele rautacioase cu astfel de prilejuri. Nu stim sa-i dam omului un sfat bun, asteptam sa i-l dea altcineva.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.02.2012, 19:04:23
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
As avea si eu nevoie de parerea unui naturist cu privirea la consumul de Amarant si Quinoa.
Mi-au fost recomandate de medic astazi,....precizez ca nu sunt naturista, insa mi-au fost recomandate dupa terminarea tratamentului cu citostatice.
M-ar interesa parerea celor care au consumat si consuma astfel e produse....!
Multumesc!
Draga de tine. Pai daca ai ajuns sa faci citostatice recomandarea doctorului este cat se poate de superficiala (daca nu ti-a mai recomandat si altceva). Ar trebui sa iei foarte in serios boala pe care o ai. La fel de serios ar trebui sa te gandesti si la alimentatie si sa treci cat mai repede pe un regim naturist. Insa dietoterapia nu este suficienta. Fara sacroterapie sansele sunt foarte mici pentru a obtine rezultate.

Quinoa si amarantul sunt foarte usor de gatit - ca si cum a gati mancare cu orez. Se fierb repede apox. in 15-20 de min. Atat Amarantul cat si Quinoa sunt recomnadate naturistilor pentru ca ele contin proteine complete datorita prezentei aminoacizilor esentiali.

Eu am mai postat despre Quinoa si Amanarant

Last edited by ovidiu b.; 03.02.2012 at 19:30:57.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2012, 14:35:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.b Vezi mesajul
As avea si eu nevoie de parerea unui naturist cu privirea la consumul de Amarant si Quinoa.
Mi-au fost recomandate de medic astazi,....precizez ca nu sunt naturista, insa mi-au fost recomandate dupa terminarea tratamentului cu citostatice.
M-ar interesa parerea celor care au consumat si consuma astfel e produse....!
Multumesc!
Sunt destul de scumpe daca crezi ca vor preveni cumva re-aparitia cancerului, nu stiu daca te ajuta la ceva.
Nu cred ca exista studii in acest sens.
Mai buna este rugaciunea, milostenia, Sf. Masul..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2012, 17:33:30
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt destul de scumpe daca crezi ca vor preveni cumva re-aparitia cancerului, nu stiu daca te ajuta la ceva.
Nu cred ca exista studii in acest sens.
Mai buna este rugaciunea, milostenia, Sf. Masul..
Multumesc pt sfat...insa nu urmaresc re- aparitia cancerului pt ca nu sunt vindecata(sufar de cancer limfatic,unde vindecarea este mai grea)....ci faptul ca aceste alimente mi-au fost recomandate de un medic,datorita faptului ca nu mai am minerale in corp.Citostaticile si razele au fost prea multe(vreo 3 ani consecutiv) si mi-au "mancat "proteinele si mineralele din corp.Cum manac rar carne,....am nevoie sa iau proteine si minerale dn ceva.
In privinta laturii duhovnicesti ma nevoiesc dupa putiinta si vointa...
Multumesc pt raspuns....spor la nevointa !!!!!!!!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.02.2012, 11:49:59
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Mirela, in primul rand sa iti dea Dumnezeu sanatate si sa te ajute in tot ce iti este de folos!

In priviinta proteinelor, surse foarte bune de proteine cu valoare biologica mare (adica usor si eficient de utilizat de organism, intrucat contin o proportie de aminoacizi optima pt organismul uman) si de mare calitate, sint:
-urda ( / ricotta)
-casul (casul nostru traditional romanesc, nu cascavalul)
-albusul de ou
-pestele

Sangele uman este format dintr-o parte lichida, numita plasma (ce contine proteine numite albumina si globuline, precum si minerale) in care plutesc celulele sangvine.

Ei bine, albumina plasmatica umana (aproximativ 55% din totalul proteinelor plasmatice ale sangelui) are o compozitie biochimica foarte asemanatoare cu cea a albusului de ou (care se mai numeste din acest motiv ovalbumina - adica albumina din ou), asa ca mancand cat mai multe albusuri de ou, te va ajuta. Insa ar fi foarte bine sa nu mananci si galbenusurile, intrucat contin o foarte mare cantitate de colesterol. Deci poti maca absolut cate albusuri de ou vrei pentru a-ti reface albumina plasmatica, insa cu galbenusurile sa nu depasesti 1 galbenus/zi (asta ar fi ca si cand ai manca 1 ou / zi dpdv al colesterolului).
De asemenea, casul contine ca proteina in principal caseina, care este o proteina de asemenea similara albuminei din sangele uman.
In concluzie, din albus si cas, poti sa iti aduci proportia optima de proteine necesare pt ca organismul tau sa isi refaca fractiunea albuminica din sangele tau.

Celelalte fractiuni de proteine din plasma sangelui uman (aprox 45% din totalul proteinelor din sange) se numesc globuline si au o compozitie biochimica foarte asemanatoare cu compozitia proteinelor din urda (urda are o foarte mare cantitate de proteine numite globuline ce au o compozitie asemanatoare globulinelor din sangele uman).
In concluzie, din urda (sau ricotta) poti sa iti aduci proportia optima de proteine necesare pt ca organismul tau sa isi refaca fractiunea globulinica din sangele tau.

Zerul din lapte contine de asemenea in principal globuline (de fapt din zer se face urda). In magazinele pt sportivi exista de cumparat proteine din zer. Acestea sint o forma foarte absorbabila de globuline (daca nu ai posibilitatea sa cumperi urda sau brinza ricotta - care este tot urda de fapt; variantele de ricotta produse de taranii italieni = bio, continand putine grasimi, la fel ca si urda noastra de la tarani, in timp ce variantele comerciale de ricotta adeseori sint mult mai grase si mai cremoase decat urda = pt gustul mai cremos, atunci poti cumpara proteine pt sportivi facute din zer = whey proteins).
Marea problema in priviinta proteinelor pt sportivi este faptul ca acestea trebuie alese cu foarte mare atentie astfel incat sa nu mai aiba nici o alta substanta supra-adaugata (sa fie doar proteine din zer simple si atat), si sa nu contina alte substante gen carnitina, etc - astfel incat, trebuie nu numai sa te intrebi in magazin care sint doar proteine din zer simple si atat, dar mai ales sa te uiti cu foarte mare atentie pe etichete la compozitia lor.

Pestele este de asemenea o sursa f buna de proteine din care iti poti reface proteinele musculare si alte proteine ale organismului slabit.

In priviinta mineralelor, vegetalele (legumele si fructele) sint cele mai bune surse de minerale. Fiecare vegetala continand o cantitate si o proportie diferita de minerale - din acest motiv ideal ar fi sa ai o alimentatie cat mai variata in vegetale (ca sa iti aduci minerale cat mai variate - din de de toate). In concluzie, cu cat mai variate si mai multe vegetale vei manca, cu atat aportul de minerale va fi mai complet.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 07.02.2012 at 12:14:37.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.02.2012, 19:21:05
mirela.b
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Mirela, in primul rand sa iti dea Dumnezeu sanatate si sa te ajute in tot ce iti este de folos!

In priviinta proteinelor, surse foarte bune de proteine cu valoare biologica mare (adica usor si eficient de utilizat de organism, intrucat contin o proportie de aminoacizi optima pt organismul uman) si de mare calitate, sint:
-urda ( / ricotta)
-casul (casul nostru traditional romanesc, nu cascavalul)
-albusul de ou
-pestele

Sangele uman este format dintr-o parte lichida, numita plasma (ce contine proteine numite albumina si globuline, precum si minerale) in care plutesc celulele sangvine.

Ei bine, albumina plasmatica umana (aproximativ 55% din totalul proteinelor plasmatice ale sangelui) are o compozitie biochimica foarte asemanatoare cu cea a albusului de ou (care se mai numeste din acest motiv ovalbumina - adica albumina din ou), asa ca mancand cat mai multe albusuri de ou, te va ajuta. Insa ar fi foarte bine sa nu mananci si galbenusurile, intrucat contin o foarte mare cantitate de colesterol. Deci poti maca absolut cate albusuri de ou vrei pentru a-ti reface albumina plasmatica, insa cu galbenusurile sa nu depasesti 1 galbenus/zi (asta ar fi ca si cand ai manca 1 ou / zi dpdv al colesterolului).
De asemenea, casul contine ca proteina in principal caseina, care este o proteina de asemenea similara albuminei din sangele uman.
In concluzie, din albus si cas, poti sa iti aduci proportia optima de proteine necesare pt ca organismul tau sa isi refaca fractiunea albuminica din sangele tau.

Celelalte fractiuni de proteine din plasma sangelui uman (aprox 45% din totalul proteinelor din sange) se numesc globuline si au o compozitie biochimica foarte asemanatoare cu compozitia proteinelor din urda (urda are o foarte mare cantitate de proteine numite globuline ce au o compozitie asemanatoare globulinelor din sangele uman).
In concluzie, din urda (sau ricotta) poti sa iti aduci proportia optima de proteine necesare pt ca organismul tau sa isi refaca fractiunea globulinica din sangele tau.

Zerul din lapte contine de asemenea in principal globuline (de fapt din zer se face urda). In magazinele pt sportivi exista de cumparat proteine din zer. Acestea sint o forma foarte absorbabila de globuline (daca nu ai posibilitatea sa cumperi urda sau brinza ricotta - care este tot urda de fapt; variantele de ricotta produse de taranii italieni = bio, continand putine grasimi, la fel ca si urda noastra de la tarani, in timp ce variantele comerciale de ricotta adeseori sint mult mai grase si mai cremoase decat urda = pt gustul mai cremos, atunci poti cumpara proteine pt sportivi facute din zer = whey proteins).
Marea problema in priviinta proteinelor pt sportivi este faptul ca acestea trebuie alese cu foarte mare atentie astfel incat sa nu mai aiba nici o alta substanta supra-adaugata (sa fie doar proteine din zer simple si atat), si sa nu contina alte substante gen carnitina, etc - astfel incat, trebuie nu numai sa te intrebi in magazin care sint doar proteine din zer simple si atat, dar mai ales sa te uiti cu foarte mare atentie pe etichete la compozitia lor.

Pestele este de asemenea o sursa f buna de proteine din care iti poti reface proteinele musculare si alte proteine ale organismului slabit.

In priviinta mineralelor, vegetalele (legumele si fructele) sint cele mai bune surse de minerale. Fiecare vegetala continand o cantitate si o proportie diferita de minerale - din acest motiv ideal ar fi sa ai o alimentatie cat mai variata in vegetale (ca sa iti aduci minerale cat mai variate - din de de toate). In concluzie, cu cat mai variate si mai multe vegetale vei manca, cu atat aportul de minerale va fi mai complet.
Multumesc pt sfaturi.....voi incerca sa am un regim alimentar cat mai diversificat.Cele pe care mi le-ati enumerat d-voastra, chiar le consum des, sa nu spun zilnic.....dar parca organismul asimileaza proteine din ce in ce mai greu.
Spor in toate cele de folos va doresc!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea unui prieten ! ionion Resurse ortodoxe on-line 0 19.10.2010 22:49:48
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea unui evanghelist despre 11 sept 2001 zorobabel Secte si culte 3 01.07.2010 19:35:09
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17