Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.03.2009, 16:55:14
janina janina is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Locație: bucurești
Mesaje: 92
Implicit

Și mai rea de fițe
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.03.2009, 21:02:21
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

NU cred ca cineva imi poate argumenta ca fumatul din narghilea ma ajuta sa ma initiez in rugaciune. Atata vreme cat nu ma ajuta sa intru in comuniune cu Dumnezeu este pacat. Hai sa nu confundam ceea ce este specific religiei crestine si sa nu ajungem la un sincretism religios-imprumutand de la anumite religii diferite practici de "initiere".
Reply With Quote
  #23  
Vechi 31.03.2009, 22:31:41
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefan500 Vezi mesajul
Stiu ca fumatul de tutun e pacat (eu m-am lasat de fumat :thumbsup: ), dar fumatul de naghilea e pacat - am fumat aseara narghilea. :D

Depinde ce culoare are narghileaua, care sunt dimensiunile ei, la ce data a fost fabricata, care era presiunea atmosferica in momentul in care ai fumat ... Dupa cum vezi, problema este foarte complicata.
Ai simtul umorului, Stefan.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.04.2009, 12:42:05
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
Depinde ce culoare are narghileaua, care sunt dimensiunile ei, la ce data a fost fabricata, care era presiunea atmosferica in momentul in care ai fumat ... Dupa cum vezi, problema este foarte complicata.
Ai simtul umorului, Stefan.
Bine spus,Adrian!
Eu cred ca este pacat orice inhalezi in scop de placere si nu in scop nutritional.Ce bine face aceasta nerghilea pentru organism,nici unul,dar ce rau face...nu stiu?
Mie mi se face rau si,uneori chiar ma amuza sarcastic atunci cand vad oameni ce lupta impotriva poluarii cu gaze nocive,dar fumeaza de nu au aer.Astfel,nu vedem fumul propriu pe care il inhalam si pe care-l oferim si celorlalti(de care,bine-nteles nu ne pasa),insa vedem fumul ce iese de pe furnalul combinatului,sau din esapamentul atutoturismului.
Este absolut ingrijorator cata lume fumeaza in ziua de astazi,inclusiv adolescenti,si atata timp cat acest viciu da dependenta,le este aproape imposibil sa renunte subrezindu-si astfel sanatatea lor,dar si a celor din jur si a naturii inconjuratoare.
Personal,inainte de a ma casatori am pus,printre altele,si aceasta conditie fiindca nu ma simt obligata sa suport fum in jur,sa mi se spuna ca este nevoie de bani de tigari,mai presus decat banii de paine...multe alte lucruri dezgustatoare precedate ce acest viciu.
Asadar,ca este narghilea,ca este tutun...ca este marijuana,daca puneti aceasta problema intr-un forum ortodox,trebuie sa concepeti din start ca acestea nu sunt bune,nici folositoare...si nicicum.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.03.2010, 17:54:27
susica's Avatar
susica susica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Mesaje: 12
Implicit Salvati un fumator si veti fi un erou an fata lui dumnezeu

Citat:
În prealabil postat de quasar Vezi mesajul
Pai nu e tot fumat?Tigara,narghilea,pipa...tot fumat..in post? ???
http://ajutaunfumatorsanumaifumeze.n...profile/susana CU ZYBAN 150
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.03.2010, 18:23:29
caryna caryna is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 60
Implicit Ajutati-ma va rog

AJUTATI-MA VA ROG FRUMOS CA NU STIU CE SA FAC: m-am inregistrat pe acest forum si dupa 3 zile mi s-a inchis contul fara sa-i fac nimic. Am primit un mesaj de la TINA OUMAR ( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti emai la bellisima_one@yahoo.com) si nu pot sa ma loghez, imi zice ca a expirat contul sau ca acest cont nu mai este valabil dar nu stiu de ce mi se intampla toate astea. Ajutati-MA VA ROG

Am mai facut un cont pe alta adresa de mess si la fel mi s-a intamplat. M-am logat, totul a fost bine dar dupa 3 sau 4 zile mi s-a inchis contul si nu pot sa intru pe forum sau sa-mi vad mesajele, am un mesaj de la COJANET( daca vezi acest mesaj te rog sa-mi trimiti mail la bellisima_one@yahoo.com). MULTUMESC PT INTELEGERE. DOAMNE AJUTA

Acum mi-am facut alta adresa de mess si m-am inregistrat pe acest forum ca sa ma puteti ajuta. Va rog frumos ajutati-ma ca nu stiu cum sa-mi activez celalalte 2 inregistrari pe acest forum ca sa-mi vad mesajele de la TINA OUMAR si COJANETE.

Va rog sa-mi trimiteti sfaturi, cum sa fac sa-mi activez contulpe forum la adresa de mail bellisima_one@yahoo.com ca poate peste cateva zile mi se inchide si inregistrarea asta de pe forum. AJUTATI-MA VA ROG DIN TOT SUFLETUL
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.03.2010, 18:34:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pacate vechi sub chipuri noi !

Injuratul in gind este pacat ?
Participarea in timpul postului la ziua sefului organizata la restaurant dar la care noi primim mincare de post si nu dansam, este pacat ?
A minti din dorinta sincera si cu convingerea ca prevenim(si ca si reusim in mod evident) un scandal iminent, este pacat ?
Desfrinarea cu mintea este pacat ?
A nu spune unui nou venit in biserica in care noi mergem de f. multa vreme care sunt rinduielile poruncite si binecuvintate de preotul paroh pastrindu-ne rezervati si renuntind a fi bagaciosi cu gindul ca oricum, cu timpul vor invata, este pacat ?
Inchinatul cu limba in cerul gurii este pacat ?
A te miinia, a te enerva dar fara sa te arati este pacat ?
Daca aim vazut frumusete straina si ti-ai ranit inima cu ea fara sa spui cuiva o vorba(este vorba de persoana in cauza) este pacat ?
Daca ai ris de pacatul fratelui tau in sinea ta , fara a scoate o vorba este pacat ?
S.A.M.D.

Toate acestea si altele asemenea lor sunt pacat ????
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.03.2010, 18:35:01
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

tutunul din anrghilea de e x cel de mere,pe langa maru ala contine si tutun,asa e la toate nu exista tigare fara tutun...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.08.2011, 11:29:31
alina.elie alina.elie is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2011
Mesaje: 30
Implicit

ca e shisha sau e tigara, e aceeasi mancare de peste... iar shisha e mult mai periculoasa decat tigarile... sotul fumeaza cel putin 2 pe zi... sunt convinsa ca nu o va duce mult si voi ramane vaduva in jur de 50 de ani :D
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.08.2011, 11:30:48
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Daca e sa fie pacat fumatul , el este pacat oricum, fie ca tragi din narghilea sau dintr-un trabuc veritabil! Numai bine!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul si Impartasania Don_Juan Impartasania (Taina Euharistiei) 194 29.04.2012 14:58:35
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Pacat sau nu? Darkanian Pocainta 33 13.08.2010 23:19:44
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57