Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2007, 21:34:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Fereste-ma Doamne de vrajmasii vazuti si nevazuti, cu trup sau far de trup"! Multe din rugaciuni fac referire la vrajmasi (dusmani). Unii din acei vrajmasi vazuti si chiar nevazuti ni formam artificial, in mintea noastra , prin insasi slabiciunile si firea noastra, altii sint reali si ne afecteaza viata noastra, existenta insasi , ne bulverseaza din toate punctele de vedere. Care este parerea si atitudinea voastra , despre vrajmasii vazuti sau nevazuti. Cum trebuie sa ne ferim de ei. Care sint "armele" pe care trebuie sa le folosim in afara de rugaciune. Ar fi interesant daca a-ti impartasi exemple concrete in lupta si atitudinea fata de vrajmasi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2007, 00:32:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cristiboss,exista si o carte vizavi de ac.subiect,intitulata" Lupta impotriva dusmanilor vazuti si nevazuti",vasazica este vorba de razboiul vazut si nevazut impotriva dusmanilor vazuti si nevazuti.Armele impotriva fortelor intunericului sunt tot ceea ce reprezinta sfintenia dar si obietele sfinte,incepand cu Sfanta Cruce, care este cu adevarat arma si scutul sau pavaza crestinilor impotriva celui rau,cum bine stii si tu,rugaciunea,postul,Sfantul Mir,aghiasma,tamaie,tarnoseala,mataniile ortodoxe,metaniile(inchinaciunile,plecaciunile adica),untdelemnul sfintit,Sfanta Impartasanie cu Sfant si Scump Sangele si Sfant Trupul Mantuitorului,anafura sau anafora cum i se mai zice,Sfanta Litie, toate Sfintele Slujbe Ortodoxe,smerenia sincera si nefatarnica si fara exagerari,dreapta masura in toate,si facute toate cu dreapta socoteala fara extreme,fara excese,smirna,lacrimile Maicii Domnului,carbune pt.tamaie,rugaciunea mintii si a inimii mai ales,tacere cu gandul si vorba catre Dumnezeu,deci tacera cu Dumnezeu,cu Maicuta Domnului,Toti Sfintii Sai,toate Puterile Ceresti Ale Binelui.Sfanta Biblie si toate Sfintele Carti religioase privind dreapta invatatura crestina,minte treaza si priveghere mai multa,ca sa nu fim cele 5 cinci fecioare nebune,ci sa cautam sa fim fecioarele intelepte,candele,sfestnice,lumanari, catui sau tamaielnic,etc,etc.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2007, 00:46:49
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Si as mai adauga,tocmai ce am omis neintentionat, ca gesturile,faptele,vorbele,gandurile si credinta ne salveaza si ne mantuiesc,daca sunt bune si adevarate,dar ne osandesc si condamna daca sunt contrare Binelui,Vietii,Caii Lui Dumnezeu si Adevarului.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2007, 01:59:01
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Sa fii un model pentru altii.Adica la rau as raspunzi cu bine.Avem exemplu pe insusi Mantuitorul care a fost scuipat,batjocorit,batut,rastignit,chinuit."Eu am biruit lumea";a mai spus El.Mai avem exemple dintre sfintii mucenici care nu s-au impotrivit ci au lasat in pace pe dusmanii lor sa ii chinuiasca.Deci,crestinismul ne indeamna sa intoarcem si celalalt obraz.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.06.2007, 09:04:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Din cele de mai sus citite, sint cu totul de acord. Am si eu multe carti , brosuri despre aceasta tema. Rugciunea, postul, sint de asemeni foarte importante. Totusi in viata de zi cu zi sint momente de "sminteala" inevitabile si nici gindurile ravasite nu sint de neglijat. Realitatea este mult mai dura decit o dorim noi sau ar trebui sa fie . Multora care mi-au pus intrebari la tematica din acest topic. Le-am raspuns in general la fel ca voi , crestineste , multi spunindu-mi ca teoretic totul este foarte frumos, dar realitatea contrazice in multe privinte invataturile crestine. De aceea am deschis acest topic pentru a vedea practic, infrinarea noastra de la riposta necrestineasca atunci cind apar dusmanii vazuti si bineinteles cei nevazuti care pina la urma interactioneaza intre ei. Sa discutam despre starile conflictuale care apar intre oameni, ajungindu-se la dusmanie, invidie etc. Cum ne schimbam noi si de ce nu pe cei din jur. Cum ii lamurim pe unii semeni ai nostri sa nu recurga la blesteme, vrajitoare pentru a scapa de "problemele" lor in lupta cu vrajmasii , indiferent cine sint ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.06.2007, 15:18:57
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Cristiboss,e o vorba care circula foarte des acum:"numai cei smintiti se smintesc",caci mai sunt si dintr-acestia,de,asta e.Cat despre oameni si schimbarea lor,Dumnezeu lucreaza in inimile si sufletele tuturor prin iubire si milostivire,dar daca ei sunt incapatanati si nu vor sa primeasca Cuvantul,Semnele si Minunile Lui,si nu vor sa le vada,sa le priceapa si sa le simta,ce ne ramane de facut si ce putem noi sa facem,este ajutorul Lui Dumnezeu cu noi, sa ne rugam pt.ei si asa ne punem si noi"pile la Dumnezeu",cum zic eu in gluma,dar le punem si lor" pile sau relatii" punand o vorba buna pt.ei prin rugaciune,fapte bune si milostenii insotite de nerautate adica,de fapt bunatate,si post.Intotdeauna vorba dulce mult aduce si numai cu Duhul Blandetii poti aduce oamenii pe calea cea buna,caci altfel vor refuza sa te asculte,sa coopereze,iti vor intoarce spatele,dar adevaratul crestin trebuie sa rabde vorbele de ocara fara cartire si cracnire pana la capat,daca vrea sa castige un suflet de partea lui si mai ales a Lui Dumnezeu,si sa o mai dea si pe gluma,caci simtul umorului face mult si schimba dispozitia si sufletele in bine,pt.cine simte si"gusta"gluma si umorul,iar prin viata trebuie sa trecem nu posomorati si imbufnati,ci facand si haz de necaz,caci sunt anumite situatii,in care decat sa simti ca innebunesti,o mai dai din cand in cand si pe gluma,ca sa poti rabda mai usor si cu seninatate.Buna dispozitia este molipsitoare la fel ca si indispozitia,si mai bine cautam persoanele care ne binedispun si nu ne strica buna dispozitie si persoanele optimiste,decat persoanele care deprima si netransmit o stare de spirit total aiurea.Conteaza tare mult persoana de langa tine,langa care stai alaturi,caci iti poate transmite o stare de bine sau de rau."Cu cel cuvios,cuvios vei fi,cu cel indaratnic,te vei indaratnici,"asa trebuie sa cautam persoanele de la care avem intotdeauna ce invata, dar sa ii invatam cu vorba frumoasa si pe cei care ne cer ajutorul sa nu ii abandonam,sa nu ii neglijam,mai ales daca ne cer sfaturi sa nu le intoarcem spatele,ca sa nu ne intoarca nici Dumnezeu spatele noua,asa cum este o vorba foarte buna in popor.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.06.2007, 20:26:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Cristiboss,e o vorba care circula foarte des acum:"numai cei smintiti se smintesc",caci mai sunt si dintr-acestia,de,asta e.Cat despre oameni si schimbarea lor,Dumnezeu lucreaza in inimile si sufletele tuturor prin iubire si milostivire,dar daca ei sunt incapatanati si nu vor sa primeasca Cuvantul,Semnele si Minunile Lui,si nu vor sa le vada,sa le priceapa si sa le simta,ce ne ramane de facut si ce putem noi sa facem,este ajutorul Lui Dumnezeu cu noi, sa ne rugam pt.ei si asa ne punem si noi"pile la Dumnezeu",cum zic eu in gluma,dar le punem si lor" pile sau relatii" punand o vorba buna pt.ei prin rugaciune,fapte bune si milostenii insotite de nerautate adica,de fapt bunatate,si post.Intotdeauna vorba dulce mult aduce si numai cu Duhul Blandetii poti aduce oamenii pe calea cea buna,caci altfel vor refuza sa te asculte,sa coopereze,iti vor intoarce spatele,dar adevaratul crestin trebuie sa rabde vorbele de ocara fara cartire si cracnire pana la capat,daca vrea sa castige un suflet de partea lui si mai ales a Lui Dumnezeu,si sa o mai dea si pe gluma,caci simtul umorului face mult si schimba dispozitia si sufletele in bine,pt.cine simte si"gusta"gluma si umorul,iar prin viata trebuie sa trecem nu posomorati si imbufnati,ci facand si haz de necaz,caci sunt anumite situatii,in care decat sa simti ca innebunesti,o mai dai din cand in cand si pe gluma,ca sa poti rabda mai usor si cu seninatate.Buna dispozitia este molipsitoare la fel ca si indispozitia,si mai bine cautam persoanele care ne binedispun si nu ne strica buna dispozitie si persoanele optimiste,decat persoanele care deprima si netransmit o stare de spirit total aiurea.Conteaza tare mult persoana de langa tine,langa care stai alaturi,caci iti poate transmite o stare de bine sau de rau."Cu cel cuvios,cuvios vei fi,cu cel indaratnic,te vei indaratnici,"asa trebuie sa cautam persoanele de la care avem intotdeauna ce invata, dar sa ii invatam cu vorba frumoasa si pe cei care ne cer ajutorul sa nu ii abandonam,sa nu ii neglijam,mai ales daca ne cer sfaturi sa nu le intoarcem spatele,ca sa nu ne intoarca nici Dumnezeu spatele noua,asa cum este o vorba foarte buna in popor.
Sebastiana, draga in mare masura iti dau dreptate. Optimismul este important in atitudinea noastra. Persoanele depresive , melancolice in exces, panicoase , vad realitatea putin deformat, avind preponderent o gindire rigida, negativista. Proverbul, supune-mi cu cine esti prieten ca sa spun cine esti, este extrem de actual si exprima adevarul. Nici persoanele reticente , temperamentale si cu o educatie si credinta aproape nula, nu trebuie ignorate, izolate. Aceste persoane ne vad ca pe niste dusmani. Aici este problema ! Ce si cum actionam pentru a nu le izola sau ignora. Cum le atragem spre noi, spre credinta, spre biserica .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.06.2007, 09:59:38
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Din cele de mai sus citite, sint cu totul de acord. Am si eu multe carti , brosuri despre aceasta tema. Rugciunea, postul, sint de asemeni foarte importante. Totusi in viata de zi cu zi sint momente de "sminteala" inevitabile si nici gindurile ravasite nu sint de neglijat. Realitatea este mult mai dura decit o dorim noi sau ar trebui sa fie . Multora care mi-au pus intrebari la tematica din acest topic. Le-am raspuns in general la fel ca voi , crestineste , multi spunindu-mi ca teoretic totul este foarte frumos, dar realitatea contrazice in multe privinte invataturile crestine. De aceea am deschis acest topic pentru a vedea practic, infrinarea noastra de la riposta necrestineasca atunci cind apar dusmanii vazuti si bineinteles cei nevazuti care pina la urma interactioneaza intre ei. Sa discutam despre starile conflictuale care apar intre oameni, ajungindu-se la dusmanie, invidie etc. Cum ne schimbam noi si de ce nu pe cei din jur. Cum ii lamurim pe unii semeni ai nostri sa nu recurga la blesteme, vrajitoare pentru a scapa de "problemele" lor in lupta cu vrajmasii , indiferent cine sint ei.
Dumnezeu nu ne-a cerut sa schimbam lumea. Sa ne schimbam noi mai intai!! si prin faptele si viata noastra curata si bine placuta Lui vom fi pilda si indrumatori ptr cei ce gresesc.
Si ne iarta noua precum si noi iertam.!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.06.2007, 19:59:11
deliana68 deliana68 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2007
Mesaje: 3
Implicit

Din pacate rezolvarea nu este asa de simpla. Cei ce cred in Dumnezeu si incearca sa faca bine sunt urati de cei necredinciosi. Considera ca reprezinti o piedica in calea lor.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.06.2007, 11:18:37
impact impact is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2007
Mesaje: 65
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
"Fereste-ma Doamne de vrajmasii vazuti si nevazuti, cu trup sau far de trup"! Multe din rugaciuni fac referire la vrajmasi (dusmani). Unii din acei vrajmasi vazuti si chiar nevazuti ni formam artificial, in mintea noastra , prin insasi slabiciunile si firea noastra, altii sint reali si ne afecteaza viata noastra, existenta insasi , ne bulverseaza din toate punctele de vedere. Care este parerea si atitudinea voastra , despre vrajmasii vazuti sau nevazuti. Cum trebuie sa ne ferim de ei. Care sint "armele" pe care trebuie sa le folosim in afara de rugaciune. Ar fi interesant daca a-ti impartasi exemple concrete in lupta si atitudinea fata de vrajmasi.
DUMNEZEU SA AIBA MILA DE NOI!
Vrasmasii nevazuti sunt diavolii, care ataca pe om pentru a-i slabi credinta in adevaratul Dumnezeu si a-l duce pe caile pierzarii.
Vrasmasii vazuti pot fi cosideratii tot cei care nu cred in Dumnzeau, il hulesc, injura....precum si ispitele.
Reply With Quote
Răspunde