Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.10.2007, 10:54:07
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Sunt la inceput. Simt nevoia unor recomandari. Poate cei care se pricep mai bine imi pot recomanda cate ceva. Sau poate cei care au studiat imi pot explica mai bine, despre muzica religioasa, asa cum au primit si ei notiunile de baza. Mi-ar placea sa aflu mai multe, sa descopar cu ajutorul dumneavoastra muzica religioasa de calitate. Poate si ceva istorie sau teorie, asa, cat pentru cultura generala.

Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.10.2007, 12:26:15
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Lidia,muzica religioasa este foarte frumoasa,si,ca si muzica laica,este diversa,poate exprima tristetea,dar si bucuria,poate exprima profund starile,in special al unui suflet credincios care-si are ca scut trairea duhovniceasca.Cel mai bine poti invata muzica religioasa in manastire,impreuna cu maicutele(bine-nteles si la calugari este la fel).
Cantarile care le auzim in biserica,in strana,sunt bine delimitate,si determinate intr-o asa maniera incat,de aceia avem deseori impresia ca sunt glasuri ingeresti.Sunt vindecatoare si alinare de suflete.
Exista,de asemeni,si cantece religioase laice,si acestea sunt frumoase,insa exista teorii controversate in priviinta lor,cum ca ar fi imprumutate de la Oastea Domnului,sau,de fapt,Oastea Domnului s-a desprins de biserica ortodoxa,si astfel cantarile acestora au devenit subiecte tabu in randul ortodoxilor.Un lucru este cert,si acestea au o intensitate crestineasca si au darul de-a induce oamenii in starea de spirit specifica pocaintei.Cand am fost copil aveam un caiet bine impodobit cu iconite si flori,in care aveam scris rugaciuni importante si aceste cantece religioase laice,foarte frumoase,ne strangeam un grup de oameni si cantam,chiar si la manastire,cu maicutele.Aveam multe cantece,dar nu pot sa-ti enumar aici titlurile acestora.
In biserica,respectiv in manastiri,se canta pe 8 glasuri pe MARE,si pe 8 glasuri pe Mic,insa acestea nu sunt toate,sunt glasuri de Podobie,si altele care infrumuseteaza o intreaga slujba,in functie de randuiala acesteia.Glasurile pe mare au o tenta mai profunda si mai calma,cele pe mic au o tenta mai saltareata si mai optimista.Am invatat aceste glasuri mergand la o manastire de maici,din ceea ce-mi aduceam aminte din cantarile stranei,eu fredonam si cantam,mergand cu vitele la pascut.Ma fascinau aceste cantari,si ma bucuram enorm cand constatam ca-mi iese o intreaga cantare,ca reusesc sa o prind prin notele ei specifice.Pentru ca acestea au note bine definite,si daca nu sunt invatate asa cum trebuie,pot usor intra in discordanta cu alte glasuri.
Personal,imi place cel mai mult glasul al 5 lea pe mare,cantat mai ales in troparul Invierii,si glasul al 8 lea pe mare,mai ales la slava mesei.Troparele si condacele Invierii sunt foarte frumoase,dar si unele cantari specifice,care sunt cantate doar in postul Mare sunt patrunzatoare.
Unele manastiri canta absolut toate cantarile pe note,exista si cursuri in acest sens,altele,de regula mai mici,canta aceleasi glasuri,dar dupa ureche,fara ritmi de diferentiere a notelor.In ambele cazuri cantarile sunt admise si la fel de frumoase.
Deci,cel mai indicat este sa incerci a invata despre istoria acestor cantari bisericesti,intr-o manastire,sa le inveti,daca doresti.Oamenii credinciosi citesc dimineata cate un acatist,este insa mai frumos a se invata ca troparul acestuia sa fie cantat,poti intra mai usor in atmosfera placuta a rugaciunii.Sau,chiar Paraclisul Preasfintei Nascatoare De Dumnezeu,poate fi cantat in intregime.
Sora mea nu traieste in tara,insa in absolut fiecare an ma suna in ziua de Pasti,si ma pune sa-i cant la telefon,neaparat,tropare ale Invierii,indiferent unde m-as afla,pe strada sau oriunde,eu ai indeplinesc acesteia dorinta.
Imi cer scuze ca nu m-am incadrat cum trebuie in masura cerintelor tale,insa am vorbit si eu din aduceri aminte,nu am mai cantat de f.mult timp,dar sa stii ca acestea nu pot fi uitate cu usurinta,odata asimilate.
In consecinta,du-te la o manastire cand ai timp,eu ma duceam in vacante,de regula daca ai cunostinte acolo,si poti invata tot ceea ce doresti despre randuiala bisericeasca,despre infaptuirea slujbelor asa dupa tipicul lor,poti,de asemenea citi sinaxare,poti invata sa impletesti metanii.Totul este frumos....cu conditia sa nu te implici prea mult!!!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.10.2007, 12:37:26
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Multumesc mult, m-am bucurat de mesaj.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.10.2007, 12:56:46
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Vă recomand monahul Moise Marian. Acatiste.

Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.11.2007, 20:44:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia
Sunt la inceput. Simt nevoia unor recomandari. Poate cei care se pricep mai bine imi pot recomanda cate ceva. Sau poate cei care au studiat imi pot explica mai bine, despre muzica religioasa, asa cum au primit si ei notiunile de baza. Mi-ar placea sa aflu mai multe, sa descopar cu ajutorul dumneavoastra muzica religioasa de calitate. Poate si ceva istorie sau teorie, asa, cat pentru cultura generala.
Gand la gand cu bucurie ! Si pe mine ma pasioneaza muzica bisericeasca. Chiar cand iti scriu, ascult Din cantarile Postului Mare ( asa se intituleaza caseta) de Sfanta Manastire Putna- cor barbatesc . Este superba si atat de linistitoare ! Gasesti la Manastiri astfel de "minuni". Eu mi le procur de la Manastirea Cernica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.11.2007, 21:59:56
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Lidia, pentru cultura ta generala, poti incepe cu ceea ce este postat la sectiunea Liturgica - la categoria Cantarea. Voi reda un fragment dintr-un articol:
"Dupa originea sau provenienta lor, cantarile bisericesti intrebuintate in cultul ortodox se impart in doua mari categorii :
1. Cantari de origine biblica, al carora text il gasim in cartile Sfintei Scripturi, a Vechiului si a Noului Testament ;
2. Cantari de origine nescripturistica sau imne liturgice, care reprezinta forme ale poeziei imnografice scrisa de diferiti poeti bisericesti (imnografi si melozi).
La inceput, mai toti psalmii folositi in cult erau cantati. Existau doua moduri de cantare a psalmilor in Biserica Veche si anume : cantarea responsorica (responsoriala) si cantarea antifonica.
a) Cantarea responsorica (responsoriala) a fost obisnuita aproape exclusiv in Biserica veche prin sec. IV, ea fiind mostenita din traditia iudaica ; cantaretul principal (solistul) dadea tonul, incepea si conducea efectiv cantarea, executand el insusi versetele din textul psalmilor, iar credinciosii din biserica se uneau cu el, acompaniindu-l prin anumite refrene sau raspunsuri scurte, numite ipacoi. Asa se cantau, de ex. psalmii 134 si 135 "Laudati numele Domnului..." si "Laudati pe Domnul ca este bun... "intrebuintati pana astazi in cultul ortodox ca Polieleu la Utrenia sarbatorilor importante ; dupa fiecare verset al primului dintre acesti doi psalmi se repeta refrenul "Aliluia", iar la al doilea, "Ca in veac este mila Lui ".
b) Psalmodierea sau Cantarea antifonica consta in executarea intregului psalm de catre toti credinciosii din biserica, impartiti in doua cete, grupe sau coruri, care cantau alternativ versetele sau stihurile psalmilor. La sfarsitul psalmului, ambele coruri se uneau si cantau in comun un final sau un refren, care putea sa fie ori un verset din psalm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.12.2007, 16:51:13
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Chiar pe acest site "CrestinOrtodox" se pot gasi melodii frumoase cu mesaje inspirate benefic, ca de exemplu in ...

Pricesne Cornelia Gotia
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.12.2007, 17:25:29
florina.stan florina.stan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2007
Mesaje: 15
Implicit

Zilele acestea am descoperit-o pe Divna Ljubojevic. Mi s-a parut o voce chiar... divina!

http://www.youtube.com/watch?v=sQs0MUuJKKI&feature=related (Agni Partene)

http://www.youtube.com/watch?v=PEHJY0T9RsQ&feature=related (Axionul, apoi "Doamne miluieste")
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.01.2008, 21:31:33
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
Vă recomand monahul Moise Marian. Acatiste.
acuma ascult pe blogul lui laurentiu dumitru ac martirilor bricoveni,cintat de MARIAN MOISE.Ef.f.frumos!
http://laurentiudumitru.ro/blog/2008/01/14/acatistul-sfintilor-martiri-brancoveni-marian-moise/
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Instrumentele muzicale in biserica mihaitzaneicu Generalitati 65 08.01.2013 15:55:58
recomandari editoriale catalinabalhui Generalitati 12 13.11.2012 03:04:13
O nelamurire+cateva recomandari Scotianul Generalitati 9 15.06.2010 03:26:34
Concert de colinde - recomandari motiff Generalitati 0 23.12.2007 08:24:26