Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1001  
Vechi 11.10.2017, 15:17:49
Bucuriepedrum's Avatar
Bucuriepedrum Bucuriepedrum is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.08.2017
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 455
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Ce e prostia asta?
Nici eu n-am înțeles-o, mă bucur că a mai întrebat cineva.
__________________
"Mergeți și propovăduiți Evanghelia. Dacă va fi nevoie, folosiți și cuvintele."
Reply With Quote
  #1002  
Vechi 11.10.2017, 15:26:20
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Las-o jos că măcăne-n limbi, schizo-skil.
limbi...traditionale?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #1003  
Vechi 11.10.2017, 16:46:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Nu e o obligație, recunoșteam că nu cunosc.

Setea de cunoaștere, extinsă prin erudiție, e ceva general uman. Doar că acum suntem putori tocmai fiindcă se găsește mult mai ușor, sursele abundă, internetul e plin și de lucruri minunate (pe lângă porcării de-ți stă mintea-n loc). Vezi toată muzica la care ai acces via youtube.

Dar sunt deja off topic, altfel nu pot fi eu, de fapt. :))
Nu e general uman...

Uita-te in jur: daca matzul e plin si esti cu un cap deasupra vecinului sau el e la pamant - si mai bine, e definitia fericirii pentru marea majoritate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1004  
Vechi 11.10.2017, 19:38:35
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Povesti despre ortodocsi, din auzitelea, pot sa-ti spun si eu, cu nemiluita. Am auzit chiar ca se inchina la idoli. O fi adevarat?
Dar ce am dat eu nu-s povesti, sunt analizate citatele din Sfanta Scriptura si afirmatiile penticostalilor. Parintele Cleopa nu doar a vorbit cu penticostali, dar a si convertit multi din ei.
Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Catalin, link-uri versus Sfanta Scriptura? Tu ai citit versetul biblic pe care l-am postat?
Stii ca vorbirea in limbi nu a fost doar in Ierusalim, la Cinczecime? Ci Duhul Sfant s-a revarsat si in Samaria, si In Efes si aceeia au vorbit in alte limbi? Se pare ca preotul din link-urile tale NU stie.
Nu ai citit mesajul meu? Acolo era raspunsul la citatul dat de penticostali. E si un raspuns mai detaliat mai departe, nu am dat tot articolul. Tu chiar crezi ca cei din ortodoxie, nici macar duhovnici sau teologi nu cunosc si inteleg Sfanta Scriptura, doar penticostalii? Pana la aparitia penticostalilor nimeni nu cunostea ce spun cele pasaje?
Sunt peste 6000 de limbi in lume, nici macar una nu e formata doar din sunete nearticulate. Daca era vorba doar de sunete de ce e scris limbi, care are un alt inteles?

Continuarea la explicarea pasajului dat de tine era urmatoarea:
Citez: "NVATACELUL: As vrea sa fiu mai lamurit asupra textului citat mai inainte dar lasat in suspensie: "Cel ce vorbeste in limba straina nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu; si nimeni nu-l intelege, fiindca el, in duh, graieste taine" (I Cor., 14, 2). Ar fi oarecum firesc ca ascultatorii sa nu inteleaga fara talmacire.
PREOTUL: Intr-adevar, in textul acesta ni se spune ca cel insuflat de darul duhovnicesc al glosolaliei nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu. Dar in Faptele Apostolilor (2, 1-12), unde este descoperita pentru intaia data manifestarea acestui dar, precum si in ce a constat acea vorbire minunata in limbi, apostolii nu au vorbit lui Dumnezeu, ci oamenilor. Ei s-au adresat direct ascultatorilor in mai mult de cincisprezece limbi diferite, iar acestia au inteles totul fara talmacire; numai localnicii (unii) nu intelegeau nimic. Deci, dupa I Cor., 14, 2, cel "insuflat nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu", iar dupa Fapte, 2, 1-12, el nu vorbeste lui Dumnezeu, ci oamenilor.
Sa ne gasim oare in fata unei contraziceri a Scripturii, care intr-un loc spune intr-un fel, iar in altul, cu totul altfel? Aceasta e cu neputinta, de vreme ce Scriptura toata a fost inspirata de Duhul Sfant, Care este Unul singur si Care nu Se contrazice. Atunci, care este adevarul?

In Ierusalim (Fapte, 2, 1-12) apostolii au vorbit oamenilor si au fost intelesi, pentru ca ascultatorii erau straini, oameni de alta limba, in Corint insa, cei insuflati nu vorbeau oamenilor, ci lui Dumnezeu, pentru ca ei nu aveau in fata decat localnici - nestiutori de alte limbi - si de aceea nimeni nu intelegea, in astfel de cazuri, se poate spune cu drept cuvant ca cel ce vorbeste in limbi - ca in I Cor., 14, 2 - nu vorbeste oamenilor, ci lui Dumnezeu, de vreme ce, pentru ascultatori, cele vorbite de ei sunt "taine" (lucruri ascunse, nestiute), pe care nu le pot intelege fara talmacire, asa cum n-au putut "unii" (localnici) de la Ierusalim si toti cei din Corint."
Reply With Quote
  #1005  
Vechi 11.10.2017, 19:58:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta as zice ca mai degraba ti se potriveste.
Sfintii spun ca ei sunt cei mai pacatosi. Iar cei care nu sunt foarte credinciosi spun ca ei nu au pacate, nu au nevoie sa mearga sa se spovedeasca. La fel si cei ce sunt rai, au deformata perceptia raului si binelui, ei cred ca sunt buni. Am citit ca au fost intrebati odata detinutii din cea mai rau famata inchisoare din SUA de ce sunt inchisi. Toti au spus ca ei sunt oameni buni (desi majoritatea erau criminali), fara exceptie. Faptele tale si comportamentul tau de cand esti pe forum vorbesc de la sine, nu e nevoie de explicatii.
Reply With Quote
  #1006  
Vechi 11.10.2017, 20:29:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Care or fi faptele?
Reply With Quote
  #1007  
Vechi 11.10.2017, 20:43:02
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Curat duh creștinesc.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #1008  
Vechi 11.10.2017, 21:31:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Faptele tale si comportamentul tau de cand esti pe forum vorbesc de la sine, nu e nevoie de explicatii.
Deah, de aia faci spume din cand in cand incercand sa-mi insiri cazierul forumistic din mintea ta :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #1009  
Vechi 11.10.2017, 23:54:48
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele Cleopa nu doar a vorbit cu penticostali, dar a si convertit multi din ei.
Parintii ortodocsi ii convertesc pe... crestini?

Dar mie si asta mi se pare a fi o poveste. E verificata, sunt surse sigure? Poti da o sursa de incredere sau macar un nume de penticostal convertit de parintele? Sau citezi tot din auzeniile unei doamne foarte in varsta care stie de la cumnata ei care era de fata cand cineva povestea altei persoane intr-o seara, in trenul cursa de persoane intre Urziceni si Slobozia Veche?
Reply With Quote
  #1010  
Vechi 12.10.2017, 06:51:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Gigel Ion. Var cu Vasile a lu' Penti.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17