Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.07.2009, 15:34:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Un preot cu har va atrage multa lume la slujbele sale. Modul in care se roaga, felul in care predica, in care se comporta, iata semnele care ii arata harismele. La el vor veni multi sa se spovedeasca si sa ceara sfat. Sufletul nostru are antenele sale care au rolul de a-i depista pe calauzitorii cei adevarati care te indruma pe calea cea dreapta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.07.2009, 16:50:17
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Da Dorin, un medic poate face o operatie reusita. Insa, daca omul nu va respecta sfatul sau - sa nu faca efort, sa nu consume un anumit tip de alimente, nu se va vindeca. La fel si cu omul in fata duhovnicului, daca duhovnicul ii spune sa participe la Sfanta Liturghie, sa posteasca, sa paraseasca anumite patimi, iar omul va ramane pasiv, nu cred ca doar prin rugaciunea parintelui persoana respectiva se va mantui.
Am citit in cartile Bisericii (Paterice) [COLOR=darkred]multi duhovnici cu ucenici neascultatori si rai[/COLOR], iar pentru bunatatea lor s'au mantuit si ucenicii, in cele din urma. Unul dintre cazuri e cam asa: ucenicul moare tot rau fiind, parintele se roaga neincetat pentru acela, iar Dumnezeu ii zice: "Ai pace X, caci prin dragostea ta te'ai asemanat Mie. Pentru tine, l'am mantuit pe acela."

[COLOR=darkred]Un om cu adevarat bun poarta cu sine puterea lui Dumnezeu[/COLOR], in fata careia poate invia si un om cu inima moarta, chiar daca nu vrea sa coopereze. Adesea mi s'a intamplat sa ajung sa iubesc oameni de care fugeam, ori oameni pe care ii judecam enorm.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.07.2009, 11:51:00
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Am citit in cartile Bisericii (Paterice) [COLOR=darkred]multi duhovnici cu ucenici neascultatori si rai[/COLOR], iar pentru bunatatea lor s'au mantuit si ucenicii, in cele din urma. Unul dintre cazuri e cam asa: ucenicul moare tot rau fiind, parintele se roaga neincetat pentru acela, iar Dumnezeu ii zice: "Ai pace X, caci prin dragostea ta te'ai asemanat Mie. Pentru tine, l'am mantuit pe acela."

[COLOR=darkred]Un om cu adevarat bun poarta cu sine puterea lui Dumnezeu[/COLOR], in fata careia poate invia si un om cu inima moarta, chiar daca nu vrea sa coopereze. Adesea mi s'a intamplat sa ajung sa iubesc oameni de care fugeam, ori oameni pe care ii judecam enorm.
Tu expui pe scurt,in pilde ca sa zic asa,treaba asta cu mintuirea celor rai ,prin intermediul unui sfint duhovnic.Unii or sa inteleaga ca ,gata! daca se duc ei la Pr Nicodim Bujor-spre exemplu(mi-e cel mai aproape de suflet,si cred ca e : UN INGER IN TRUP- or sa se mintuiasca,oricite nelegiuiri ar savirsi ei.Ori nu e chiar asa.Sint convinsa ca daca a ajuns omul in prezenta unui asa duhovnic,asta-i mare lucru si ,cu siguranta e lucrarea lui Dumnezeu,insa,sa nu uitam ca Diavolul ,nu sta nici el cu miinile in sin...Asa ca sa nu ne lasam pe o ureche si sa lasam in grija duhovnicului(cit o fi el de induhovnicit)ceea ce ne sta noua in drept sa facem.Si ...sa ne rugam neincetat!Sa nu permitem gindurilor rele sa ne inrobeasca.sa le contracaram cu :ginduri bune!
Bucurie Sfinta !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.09.2010, 07:37:22
allteodora allteodora is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.08.2010
Mesaje: 9
Implicit

mergi din biserica in biserica din manastire in manastire acolo unde ai timpul necesar si dispozitia aferenta, nu te opri decat acolo unde ai sa simti ca te percepe ,ca exista o legatura de suflet intrevoi la calaugar si preot ma efer ), ceea ce este bun pentru mine nu poate fi bun pentru tine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.09.2010, 02:11:41
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Preotul cu har este acela prin intermediul caruia ti-ai rezolvat problemele sufletesti, este acela care te-a facut sa vibrezi in timpul slujbei simtind ca participi la rugaciune si comuniune...
In concluzie toti preotii au har primit prin Taina Hirotoniei, moment in care ei primesc si talantii slujirii (unii sunt buni predicatori, altii buni rugatori, altii buni cantareti, altii puternic traitori, altii buni ascultatori si sfatuitori ca duhovnici)...dar din pacate nu toti isi inmultesc acesti talanti.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.09.2010, 06:46:22
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca mergem la un preot cu har, ii putem simti harul doar daca avem si noi o dorinta interioara de a-i urma sfaturie. Altminteri, putem considera ca niciun preot nu are har.

In general, astfel de preoti sunt exigenti cu ei insisi, dar si cu cei care le cer sfaturi. Preotul cu har in general are ,,cuvant cu putere multa". Misca muntii, adica suflete moarte, din loc doar cu puterea cuvantului si a rugaciunii. Au curajul de a se lupta cu fortele raului si ne pot veni in ajutor prin sfaturi intelepte insuflate de Duhul Sfant, prin rugaciuni si binecuvantari. Este un dar dumnezeiesc sa-i intalnesti.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.09.2010, 08:56:38
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se spune preotul cutare are har, celalalt nu are har? Caut un preot cu har...
Pentru voi ce inseamna, sau cum il definiti acest har?
Trebuie sa fie bun in activitatea in biserica, sa aibe succes in rugaciune, sa ajute prin rugaciune la rezolvarea unor situatii deosebite (boala, serviciu, casatorie etc.)
Sa fie sever, sau dimpotriva bland si iubitor de oameni, sa fie citit?
Sa ajute oamenii si in afara slujbelor, bisericilor (angajament social)?
Sau numai bun teolog si cunoscator de dogme si scripturi?
Toți preoții au har. Dar, ca orice om, și preotul are limite privind abordarea și păstorirea oamenilor. Caută preotul cu care poți intra în comuniune și care crezi că-ți răspunde cel mai bine necesităților tale duhovnicești.
Definește, te rog, ce înseamnă "sa aibe succes in rugaciune" și "sa ajute prin rugaciune la rezolvarea unor situatii deosebite (boala, serviciu, casatorie etc.)". Rugăciunea oricui pentru tine fără implicarea ta personală nu are un prea mare efect, spun eu.

"Sa fie sever, sau dimpotriva bland si iubitor de oameni, sa fie citit?" Aidoma unui profesor pentru elevi: care este sever, blând, iubitor? Ce înseamnă toate acele însușiri? Blând și iubitor este acel profesor care acordă note mari? Sever este cel care dorește să aplice măsuri corective, chiar dacă nu pe placul elevilor? Sau iubitor și blând este cel care face compromisuri pentru a ușura condiția celorlalți și a-i face mai "căldicei"?

"Sa ajute oamenii si in afara slujbelor, bisericilor (angajament social)?" Orice duhovnic face acest lucru.

"Sau numai bun teolog si cunoscator de dogme si scripturi?" După mine, cunoașterea dogmelor și scripturilor nu-ți ajută prea mult la mântuire. Cel mai mult contează "asimilarea" și trăirea efectivă a scripturilor în fiecare moment al vieții.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.09.2010, 09:33:09
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Preot cu har este acela pe care sufletul tau il simte.Eu personal nu am cautat preotul cu har dupa spusele unuia sau a altuia.Am umblat ,cum se spune,la mai multe biserici ,manastiri,participind la Sfintele Liturgii,apoi am ales cu sufletul.Il simti ,pur si simplu.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.11.2010, 22:19:30
Ontario Ontario is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.10.2010
Locație: Newmarket, Ontario
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ontario Send a message via Skype™ to Ontario
Cool Eroarea instrumentului

La Fizica, in clasa a VII-a, am invatat ca eroarea instrumentului este data de cea mai mica gradatie a lui. Adicatelea, daca luam o rigla, spre exemplu (de care toti am auzit, sau cu care am lucrat, sau cu care am fost batuti la palma... :) ) - eroarea acelei rigle va fi de 1 mm. Ma intreb acum cu ce instrument masoara unii harul dumnezeiesc, ca taaaare mult mi-as dori sa-i aflu si eu eroarea!
P.S. Cica la evlavie s-a gasit deja; se cheama "evlavometru" :))



Cu respect, just_inn33
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.11.2010, 23:40:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ontario Vezi mesajul
La Fizica, in clasa a VII-a, am invatat ca eroarea instrumentului este data de cea mai mica gradatie a lui. Adicatelea, daca luam o rigla, spre exemplu (de care toti am auzit, sau cu care am lucrat, sau cu care am fost batuti la palma... :) ) - eroarea acelei rigle va fi de 1 mm. Ma intreb acum cu ce instrument masoara unii harul dumnezeiesc, ca taaaare mult mi-as dori sa-i aflu si eu eroarea!
P.S. Cica la evlavie s-a gasit deja; se cheama "evlavometru" :))



Cu respect, just_inn33

Dar tu in Toronto cu ce masori Harul unui om sau al unui preot?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce inseamna? VladCat Spiritualitatea ortodoxa 42 17.12.2011 00:11:19
Ce inseamna? florin.oltean75 Generalitati 8 24.07.2011 10:59:13
ce inseamna...? victortiti89 Din Vechiul Testament 1 18.05.2011 11:51:40
Ce inseamna.... Noesisaa Generalitati 6 31.03.2011 13:10:17
Stiinta nu inseamna tehnologie asa cum religia nu inseamna credinta I.Calin Generalitati 2 17.01.2011 20:21:42