Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Resurse ortodoxe on-line
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 17.01.2010, 13:11:59
adelin's Avatar
adelin adelin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
Adelin, cel care ti-a zis ca parintele Amfilohie e mason, a gresit. Parintele Amfilohie nu e mason. Eu merg destul de des la manastire la Diaconesti, pt ca aici slujeste, pt ca stau destul de aproape de manastire. Si crede-ma ca aproape in fiecare duminica si sarbatoare din timpul saptamanii, la predica, parintele este impotriva masoneriei. Ce spui tu ca ti-a zis acea persoana, cred ca se refera la subiectul cu Dan Puric. Conform anumitor persoane, parintele Amfilohie ar fi fost de partea lui Dan Puric si nu de partea parintelui Iustin, cu privire la proiectul manastirii de la Aiud. Acum stiu sigur ca parintele Amfilohie este de partea parintelui Iustin, pt ca l-am vazut la Petru Voda pe 21 moiembrie la parastasul parintelui Gheorghe Calciu. Sa fim cu luare aminte, si sa nu credem orice ne spun altii, pana nu stim sigur ca asa e. Am sa-ti spun o intamplare, pe care mi-a povestit-o sora mea.
A venit la un preot un om, ca sa-i spuna ceva.
- Parinte, vreau sa va spun ceva!
Parintele fiind mai cu dreapta socoteala si-a cam dat seama dupa expresia fetei omului, ca ar vrea sa-i zica ceva rau de ceva sau cineva. Si i-a zis:
- Ceea ce vrei sa-mi spui, este despre o persoana?
-Da, parinte!
-Ceea ce vrei sa-mi spui de acea persoana e de rau sau de bine?
-E de rau parinte!
-Si ceea ce vrei sa-mi spui tu de rau de acea persoana, e sigur adevarat?
-Nu stiu, nu sunt sigur parinte!
-Atunci nu-mi mai spune!

Doamne ajuta!
Uite, cine nu a fost in vre-o loja, cand a deschis gura contra masoneriei, a fost eliminat (cazul lui Daniil Corogean). Crezi ca masoneria i-ar fi permis lui sa denigreze ceva? Nicidecum! Gandeste putin: masoneria a avut puterea de a scoate toata Romania in strada, in 98' cand defapt se stia ce va urma... Cati au fost omorati atunci? Ma refer dintre cei ce s-au importivit...
Eu unul ma tem si sa deschid subiectul daca as fi dat identitatea publica. Ei crezi ca de ce ies in fatza? Pentru ca au ceva in spate... orice spate tot cate o loja il face
Reply With Quote
  #32  
Vechi 17.01.2010, 13:23:05
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una am citit vreo 3-4 carti de-ale lui Danion Vasile si mi-au adus atata bucurie si invatatura duhovniceasca, incat imi doresc sa ii dea Dumnezeu sanatate si gandul bun sa isi continue opera misionara! Despre cipuri si altele de genul acesta, nu ma pronunt, pentru ca nu stiu ce sa cred. Sa traim pana atunci si sa ne dea Dumnezeu puterea sa facem ce e bine. In rest, numai bine!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 17.01.2010, 17:00:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Nu prea a demascat el nimic... a spus niste lucruri pe care le mai spusese si altii. Asa fac masonii care ies la iveala de bunavoie, pentru a castiga increderea altora. Aduc vorbe pe care le-au mi rostit si altii. Ai citit cartile lui Dan Purci? Ai ascultat putinele lui preidici? Ce parere ai? Iti poti da seama ca este mason?
Binenteles ca nu, doar oamenii cu o inalta tinuta si traire duhovniceasca, ortodocsi si sfinti pana in maduva oaselor pot sa-si dea seama..

Ei au organul duhovnicesc cu care impart lumea in masoni si nemasoni, ceilalti trebuie sa faca ascultare de inaltele lor cuvinte, sa bage la cap si sa le urmeze intocmai.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 17.01.2010, 17:01:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una am citit vreo 3-4 carti de-ale lui Danion Vasile si mi-au adus atata bucurie si invatatura duhovniceasca, incat imi doresc sa ii dea Dumnezeu sanatate si gandul bun sa isi continue opera misionara! Despre cipuri si altele de genul acesta, nu ma pronunt, pentru ca nu stiu ce sa cred. Sa traim pana atunci si sa ne dea Dumnezeu puterea sa facem ce e bine. In rest, numai bine!

Orice om are urcusur si coborasuri, de obicei cand cineva incearca sa urce prea repede, ajunge sa se impiedice si sa cada..
Reply With Quote
  #35  
Vechi 17.01.2010, 17:02:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adelin Vezi mesajul
Uite, cine nu a fost in vre-o loja, cand a deschis gura contra masoneriei, a fost eliminat (cazul lui Daniil Corogean). Crezi ca masoneria i-ar fi permis lui sa denigreze ceva? Nicidecum! Gandeste putin: masoneria a avut puterea de a scoate toata Romania in strada, in 98' cand defapt se stia ce va urma... Cati au fost omorati atunci? Ma refer dintre cei ce s-au importivit...
Eu unul ma tem si sa deschid subiectul daca as fi dat identitatea publica. Ei crezi ca de ce ies in fatza? Pentru ca au ceva in spate... orice spate tot cate o loja il face
Sunt cativa isteti la ora actuala care ii dau cu masonria in sus si in jus si is bine mersi, n-a murit nici unul.

Si cateva zeci/sute de carti si articole anti-masonerie, si autorii lor sunt bine mersi.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 17.01.2010, 17:25:34
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!
Atunci,cum explici ca Lumina Sfanta vine de Pastele ortodox pe stil nou?
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #37  
Vechi 17.01.2010, 17:26:26
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sunt cativa isteti la ora actuala care ii dau cu masonria in sus si in jus si is bine mersi, n-a murit nici unul.

Si cateva zeci/sute de carti si articole anti-masonerie, si autorii lor sunt bine mersi.
Si ar fi trebuit sa pateasca ceva?
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 17.01.2010, 17:30:31
C0rneliu C0rneliu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 252
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Atunci,cum explici ca Lumina Sfanta vine de Pastele ortodox pe stil nou?

Bine spus, Andreea!

Unii chiar nu inteleg ca logica lui Dumnezeu e departe de logica omeneasca. Si ca daca Dumnezeu permite un rau, atunci este tot ca sa se intample un bine pana la urma. Deci, ceea ce pentru oameni poate parea rau, este sau va fi bine pentru Dumnezeu.
Mai informati-va si vedeti ca multi monahi din Sfantul Munte au acceptat aceasta schimbare fiind ghidati de Duhul Sfant. Printre ei si Parintele Paisie Aghioritul spune intr-una dintre cartile sale ca este bine sa tinem sarbatorile pe stilul nou.
__________________
Doamne Iisuse Christoase, Fiul lui Dumnezeu, milueste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 17.01.2010, 17:31:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C0rneliu Vezi mesajul
Si ar fi trebuit sa pateasca ceva?

Pai dupa adelin, ar fi trebuit sa fie toti morti.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 17.01.2010, 17:32:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Deci e mai bine ca toti sa taca referitor la legatura dintre ecumenism si schimbarea masonica a calendarului? E mai bine ca toti sa cunoasca doar pozitia Parintelui Cleopa?


Sa'inteleg ca pe final, e mai buna "minciuna" pentru a nu aduce sminteala poporului! Cenzuram pe Sfantul Ioan Iacob Romanul, cenzuram cartile de rugaciune, cenzuram vietile sfintilor... dar propovaduim Adevarul!

Schimbarea masonica a calendarului a fost INCEPUTUL ECUMENISMULUI, INCEPUTUL EREZIEI! Si asta n'o afirm numa' eu ci tot Sfantul Munte, rusii, sarbii si o parte din calugarii romani!
Cei ca tine sunt un exemplu de ce dl. Danion a facut o boacana si nu un lucru atat de inocent cat pretinde si noi ar trebui sa avem naivitatea sa-l credem.

Ca schimbarea calendarului o fi fost un lucru bun sau rau, are mai putina importanta, problema e ca pentru unii a devenit motiv de schisma, si aia e problema iar astfel de articole nu au rolul de a mustra pe schismatici ci de a-i incuraja pe pozitia lor, ceea ce il cam pune pe dl. Danion in barcutza cu schismaticii, chiar daca urca cu spatele.

Last edited by AlinB; 17.01.2010 at 17:36:19.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista" BogdanF2 Generalitati 45 25.06.2015 13:51:02
blog part 2 padrevicentiu Generalitati 5 14.06.2010 23:15:49