Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.01.2012, 08:58:44
Profetul de carton Profetul de carton is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Mesaje: 1.282
Implicit

Legea inca nu poate intra in vigoare pana pe 11-14 iunie cand va vota Parlamentul European. Sunt cateva tari europene care nu au semnat acest tratat.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.01.2012, 11:57:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
de ce spui "frati catolici" ? La aeroport lucreaza cardinali si clerici ????

Personalul aeroportului respecta regulile profesiei. Scurt.
Banuiesc ca aceasta le era religia,din moment ce ma aflam intr-o tara catolica. Lasa-i incolo cu regulile lor,ca ne iau chiar de prosti! Adica nu m-au lasat sa trec de securitate cu sticla aia cu agheasma,in schimb dupa ce ieseai de la control puteai linistit sa-ti iei cate sticle de apa vrei din magazinele din incinta aeroportului. Puteam urca apoi cu 100 de sticle in avion ca nu ma mai controla nimeni. Dar deh,dobitocii cand vad ca ai apa se gandesc ca e de baut,si nu dau voie,ca mai bine e sa cumpere omu apa din aeroport la 5 euro (sau cat o fi,oricum suprapret) sticla,nu?? Asta e de fapt "regula profesiei". Aveti vreo alta logica mai buna?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.01.2012, 12:17:09
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Banuiesc ca aceasta le era religia,din moment ce ma aflam intr-o tara catolica. Lasa-i incolo cu regulile lor,ca ne iau chiar de prosti! Adica nu m-au lasat sa trec de securitate cu sticla aia cu agheasma,in schimb dupa ce ieseai de la control puteai linistit sa-ti iei cate sticle de apa vrei din magazinele din incinta aeroportului. Puteam urca apoi cu 100 de sticle in avion ca nu ma mai controla nimeni. Dar deh,dobitocii cand vad ca ai apa se gandesc ca e de baut,si nu dau voie,ca mai bine e sa cumpere omu apa din aeroport la 5 euro (sau cat o fi,oricum suprapret) sticla,nu?? Asta e de fapt "regula profesiei". Aveti vreo alta logica mai buna?
Raoul, frate, nu-ti mai fa pacate. No, nu ca sunt eu catolic, dar societatea imbecil de agresiva a consumului, in care totul e de vanzare si e aproape obligatoriu sa cumperi (daca ai cu ce) nu imi este nici mie la inima; il prefer oricand pe un Stalin actualei stari de lucruri. Insa e non sequitur ce ai scris; credinta alora de acolo nu are nici o treaba cu porcaria smecheriilor comerciale de doi bani, pardon, cinci euro. Tocmai, ca daca si-ar lua credinta in serios, oricare ar fi ea, fie ea si "pagana", nu ar ceda lacomiei, care e de fapt religia nemarturisita a capitalismului astuia salbatic. La fel de bine ai putea sa invinovatesti termitele coptotermes din Sicilia sau marmotele din Alpi pe chestia asta, nu credinta, catolica sau nu, a functionarilor intelesi manareste cu toti negustorii de piei de closca... Crezi ca un portughez/italian/spaniol face o legatura intre gunoaie sau manele (cam tot aia, de fapt) si credinta ortodoxa a majoritatii romanilor?! Nu i-ai socoti stupid si deopotriva jignitor rationamentul?!

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 29.01.2012 at 12:21:49.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.01.2012, 12:36:01
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Stați liniștiți. Microsoft prea controleză multe ca să fie de acord în fapt cu ACTA (oficial da, însă...) Sau e cineva naiv să creadă că Microsoft-ul nu stimulează în anumite situații pirateria? Hai să fim serioși... Vânzările Windows-ului cresc și pe acest considerent... (toate astea fac parte din planuri de marketing bine întocmite). Crezi că-i interesează în mare măsură de noi? Toate aplicațiile și toate programele utilizate de către instituții sunt dezvoltate sub Windows, în primul rând. În școli practic nu poți să predai alte sisteme de operare fiindcă la examene subiectele sunt formulate pentru nenorocitele și instabilele sisteme Windows.

Vivat kernelul Linux! Ubuntu, Fedora, Arch, Debian, Slackware etc. fac infinit mai mult decât nenorocitul de Windows.

Știu ce vorbesc. La serviciu, Windows licențiat, antivirus licențiat - e vax.
Acasă, PC cu Linux - Ubuntu și Fedora (OK). Macintosh e vax (prea costisitoare toate și calculatorul nu este un moft).

Ce pierd prin ACTA? Nimic, eventual, voi câștiga câțiva utilizatori de Linux. Filme, muzică de ... larg consum = copy-right. Să se spele pe cap cu ele. Să se scalde în kitsch, dacă asta doresc, cum au făcut-o și până acum.

În schimb, când vine vorba de știință, cultură, cărți de valoare, produse media etc. se vor găsi destui pasionați pentru copyleft ca să le facem accesibile tuturor în mod legal. Și asta e cel mai important.

În concluzie pentru un creștin, nu este nici o pierdere.

Doamne ajută!
Off-topic: Deo gratias, frate I. Calin, bine ca mai gasesc inca un "membru de club" (am mai gasit doi Linux useri pe forum, tot ortodocsi, cu care ma inteleg foarte bine). Eu folosesc de trei ani Linux, inclusiv din motivul ca invat disperat pentru un post de admin, ca sunt semisomer, iar cu biologia ce am absolvit-o, vax albina in tara asta. Deasemenea, nu vreau sa fiu la mana javrelor de la Microsoft. Am o vorba: "Siguranta datelor in Windows e ca sanatatea venerologica a unei profesioniste de pe Centura". Acum, de pilda, scriu de un fork de Ubuntu, anume Netrunner, un KDE reusit (fiindca au scos tot ce era mono).
On-topic: cei ce ne "conduc", spre groapa comuna adica, au o obsesie patologica cu controlul si standardizarea...specifica celor ce nu se pot controla pe ei, si vor control in afara personulitatii lor. Doar se vede cu ochiu' liber cine face legile in ue: homo, lesbiene, membri ai organizatiilor malefice de tot felul, de la mafia si servicii secrete, la societati secrete, precum si alte gunoaie umane, vorba basescistului guardian knight.
P. S. Slackware, adica cel propriu-zis, e prea greu. Mai degraba Porteus, Zenwalk, Vector.

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 29.01.2012 at 12:38:40.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.01.2012, 12:37:41
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Frate Theodor,stai linistit,in niciun caz nu judec Biserica Catolica din pricina acelei nefericite intamplari,dar pur si simplu am ramas cu un gust amar. Se vedea ca e o sticla uzata,folosita,cu apa simpla in ea. Si daca eram chiar atat sarac incat sa nu-mi permit o sticla de apa si m-am carat cu ea de acasa (luand in considerare ca era pt. baut),de ce mi-au mai aruncat-o si pe aia? Adica m-ar fi lasat sa mor de sete? In fine,ii dau bace,a trecut. Dar asa ma tulbur cand imi amintesc...
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.01.2012, 13:49:12
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frate Theodor,stai linistit,in niciun caz nu judec Biserica Catolica din pricina acelei nefericite intamplari,dar pur si simplu am ramas cu un gust amar. Se vedea ca e o sticla uzata,folosita,cu apa simpla in ea. Si daca eram chiar atat sarac incat sa nu-mi permit o sticla de apa si m-am carat cu ea de acasa (luand in considerare ca era pt. baut),de ce mi-au mai aruncat-o si pe aia? Adica m-ar fi lasat sa mor de sete? In fine,ii dau bace,a trecut. Dar asa ma tulbur cand imi amintesc...

Daca era o sticla uzata, cu atat mai mult aveau motive sa nu te lase sa treci cu ea. Eu, de exemplu, aveam o sticla de Cola sigilata, nedesfacuta, si m'au lasat cu ea, pe Luton. Dar e mai greu, mai ales cand sunt sticlele desfacute, pentru ca nu se stie niciodata ce poate fi. Ciudat e ca m'au lasat cu sticla de suc, dar pierce'urile mi le'au scos. Pana si pantofii mi i'au dat jos, ca aveau tinte pe ei si suna magaoaia aia de metal. Si cureaua.
In fine, de pe Otopeni nu am zburat, doar de pe aeroportul din Cluj, in Romania. Dar presupun ca acest control e mai stric in tarile mai dezvoltate, unde si riscul de terorism e mai ridicat.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.01.2012, 14:10:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Banuiesc ca incaltamintea si pierceurile nu ti le-au aruncat,nu? E normal sa le indepartezi cand treci prin acea poarta,si eu am dat cureaua jos. In fine,eu nu de asta ziceam... Pe mine m-au perchezitionat in bagaje ca sa zic asa. Au vazut lichid si nu au stat la discutii,m-au pus sa asez rucsacul pe masa si au cotrobait prin el. Mi-au aruncat sticla de agheasma (lol,ce ar putea sa fi fost nu stiu,tu nu recunosti apa ca lichid?) si doza de Red Bull. Asta era tot sigilata,si nu m-au lasat. Trebuia doar sa cumpar din aeroport,nici nu ma gandesc ce pret avea acolo...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.01.2012, 15:09:32
AnnaKarenina90 AnnaKarenina90 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.12.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Banuiesc ca incaltamintea si pierceurile nu ti le-au aruncat,nu? E normal sa le indepartezi cand treci prin acea poarta,si eu am dat cureaua jos. In fine,eu nu de asta ziceam... Pe mine m-au perchezitionat in bagaje ca sa zic asa. Au vazut lichid si nu au stat la discutii,m-au pus sa asez rucsacul pe masa si au cotrobait prin el. Mi-au aruncat sticla de agheasma (lol,ce ar putea sa fi fost nu stiu,tu nu recunosti apa ca lichid?) si doza de Red Bull. Asta era tot sigilata,si nu m-au lasat. Trebuia doar sa cumpar din aeroport,nici nu ma gandesc ce pret avea acolo...
Eh, nu le'au aruncat, dar m'au dezbracat si pe mine de multe.
Sunt multe lichide incolore si inodore care nu sunt apa. Ma rog, nu ma pricep eu foarte multe, tata e in domeniu si mi'a explicat intr'o zi ceva chestii chimice, dar nu retin exact si nu vreau sa vorbesc prostii.
Mi'au scos si mie din bagajul de mana trusa de manichiura. Ma rog, asta inteleg, ca nah. Alta data mi le'am pus in bagajul de cala si nu au avut nimic. Nu stiu exact cum sunt formulate aceste reguli de securitate, dar difera destul de mult. In Londra mi'au scos si pixurile din geanta [eu port mereu cel putin un pix si o carte]. In Paris nu i'a deranjat. Cate capuri, atatea pareri, vorba aia.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.01.2012, 15:19:07
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am patit si eu lucruri asemanatoare. Adica eram pe un aeroport,a fost totul ok,si peste cateva ore,pe un alt aeroport dar cu EXACT aceleasi haine si obiecte pe mine figuram ca as fi cu probleme. Atunci n-am mai rabdat,m-am luat de ei putin,le-am zis sa-si schimbe alea ca sunt stricate,efectiv i-am luat si la misto putin atata timp cat ei ma puneau sa trec de mai multe ori,ba cu mainile sus,ba nu stiu cum etc. Au vazut ca sunt mai recalcitrant si mi-au facut semn sa trec,au mers cred pe principiul "lasa ba' ca merge asa". Deci se poate
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.01.2012, 08:29:37
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit very off topic - dar in trend

Raoul, AK90 et.co... inainte sa va plangeti jalnic de aplicarea unor standarde de securitate in vigoare de ani de zile, mai cititi regulamentele liniilor de zbor, macar inainte sa plecati la aeroport.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie – Minuni in Romania Daniel777 Resurse ortodoxe on-line 80 26.06.2021 16:26:59
ce mai citim pe internet ? preot_gabriel Generalitati 2 21.02.2010 22:01:59
Romania bunului simt ...sau ....Romania nesimtirii ! elenavioletacocos Generalitati 22 22.11.2009 22:58:28
Dictatura Biometrica atinge Onestiul aristide Stiri, actualitati, anunturi 7 19.08.2009 21:18:43
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 14:14:45