Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3871  
Vechi 01.10.2011, 13:46:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cataline daca tu crezi ca hula contra Duhului se iarta,atunci fa cum crezi.Nu are treaba cu ce spun protestantii ci cu ce a spus Hristos.Si EL a spus clar.
Nu eu cred, ci toata Biserica Ortodoxa. In rest sunt multime de pareri, probabil fiecare din cei 7 miliarde de oameni au o parere proprie despre diverse lucruri. Important e sa fie si adevarata.
Parabola cu fiul risipitor nu se referea la intoarcerea aceasta? Fiecare pacat facut ne indeparteaza de Dumnezeu, de sursa vietii. In fiecare spovedanie e o reintoarcere, iar in cazul Impartasaniei e primirea harului.
Cum vezi, fiul risipitor nu numai ca e iertat, dar se da petrecere si e mai mare veselie. De exemplu tu sau un eterodox (poate fi si ateu, satanist, etc.), cineva care se intoarce la ortodoxie sau se reintoarce, mai mare har primeste si e mai credincios si ravnitor decat un ortodox care asa s-a nascut si s-a obisnuit cu ea.
Pana moare un om are timp sa se pocaiasca oricand, abia dupa aceea nu mai poate face asta. In schimb in BO ne putem ruga pentru cei morti, dar uite ca pentru sinucigasi si eterodocsi sau chiar atei nu se roaga Biserica. Adica pentru cei cu pacate impotriva Duhului Sfant.
  #3872  
Vechi 01.10.2011, 13:51:13
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am facut-o o data, cred ca exact la acest topic, pentru ca Adriana spunea ceva corect si ortodox si tu o contraziceai. Tu de obicei spui fiecarui ortodox ca nu vede adevarul, desi toti ortodocsii aproape ti-au spus ca te inseli. Am raspuns si la mesajul celalalt cu asta.
Bun, ma bucur ca nu ai negat. :)
Deci in acel moment ai simtit ca ai face vreo tabara sau ceva din acuzatiile tocmai aduse celorlalti? Nu, asa-i? Nu crezi ca si ceilalti au cam aceeasi motivatie pe care ai avut-o tu atunci?
Si nu ti se pare fariseim (este intrebare, da sau nu) sa tii discursuri despre exprimarea doar a propriei pareri despre un subiect in conditiile in care de n ori pe acest site, in loc sa te limitezi la parerea proprie despre un anume subiect, te-ai aventurat sa spui: Adriana crede asta si aialalta, Adriana fiind eu si nu tu insuti? Nu se cade sa aplauzi pe un altul ci doar sa iti formulezi parerea proprie dar se cade sa te legi de un altul spunand: crede asta si aialalta? Daca nu se cheama fariseism aceasta atitudine, cum se cheama atunci?...

Cat despre neacceptarea adevarului este evidenta: tu sustii ca Hristos este doar la ortodocsi si ca la catolici este doar un idol, ei neavand Taine valabile in timp ce un preot ortodox invrednicit de o mare minune la el in Biserica zice contrariul despre catolici: Hristos ii asteapta la ei in Biserica. Deci adevarul este ori la tine ori la el. El a fost invrednicit de o minune tocmai cu scopul de a ii trimite pe catolici sa redevina credinciosi practicanti, sa il gaseasca pe Hristos in biserica (la ei), sa nu mai judece intreaga biserica a lui Hristos si in speta catolica dupa exemplul rau a unor preoti care nu ar fi trebuit sa fie acolo, sa fie preoti. Dumnezeu este atotstiutor, El cunostea inima acestui preot ortodox, stia ce ganduri are si cum va interpreta minunea, stia ca ii va trimite pe catolici la biserica catolica, sa devina crestini nu numai cu numele ci si cu practica, si iata ca tocmai biserica acestui preot a fost aleasa pentru minune. Ai acceptat tu adevarul? Nu, ci te-ai apucat sa il acuzi pe preot de compromis, ca si cum pe de o parte italienii ar fi niste intoleranti care l-ar fi dat afara din Italia sau l-ar fi aruncat in puscarie ca pe vremea comunistilor la noi, si pe de alta parte ca si cum Domnul ar face minuni in biserica unui las incapabil sa sustina cu voce tare Adevarul in fata tuturor. Dumnezeu nu se inseala atunci cand citeste gandurile oamenilor, tu insa te poti insela. Dar nu admiti nici cu dovada in fata. Spuneam mai demult ca si eu eram ca tine candva, fundamentalista, insa doar pentru ca nu aveam dovezi pentru altceva. Cand insa dovezile au aparut, le-am acceptat. Tu insa nu ai acest curaj...

Last edited by Adriana76; 01.10.2011 at 14:05:16.
  #3873  
Vechi 01.10.2011, 14:16:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana76 Vezi mesajul
Bun, ma bucur ca nu ai negat. :)
Deci in acel moment ai simtit ca ai face vreo tabara sau ceva din acuzatiile tocmai aduse celorlalti? Nu, asa-i? Nu crezi ca si ceilalti au cam aceeasi motivatie pe care ai avut-o tu atunci?
Si nu ti se pare fariseim (este intrebare, da sau nu) sa tii discursuri despre exprimarea doar a propriei pareri despre un subiect in conditiile in care de n ori pe acest site, in loc sa te limitezi la parerea proprie despre un anume subiect, te-ai aventurat sa spui: Adriana crede asta si aialalta, Adriana fiind eu si nu tu insuti? Nu se cade sa aplauzi pe un altul ci doar sa iti formulezi parerea proprie dar se cade sa te legi de un altul spunand: crede asta si aialalta? Daca nu se cheama fariseism aceasta atitudine, cum se cheama atunci?...
Eu am spus doar ca e corect ce spune, nu am laudat si nu am ridicat in slavi.
Asta pentru ca nu ai inteles sau te prefaci ca nu intelegi. Am spus la primul punct ca fiind un forum ortodox aici prevaleaza invatatura si conceptia ortodoxa. E subiectivism, nu prevaleaza parerea celor mai multi la un moment dat, ci parerea ortodoxa.
De aceea e firesc ca pe un forum ortodox sa fie cativa ortodocsi care spun si afirma credinta ortodoxa discutand cu unul sau cativa eterodocsi. Anormal e ca mai multi eterodocsi sa-si impuna parerea gresita din punct de vedere ortodox unui ortodox sau mai multi. Tu stii asta pentru ca tot timpul ai procedat asa, in discutii te-ai aliat cu eterodocsi care sustineau conceptiile lor , un fel de uite cati suntem care spunem ca mine si cat de gresit spui tu. Problema si mai mare cu tine e ca tu sustii ca esti ortodoxa si ce spui tine de ortodoxie. Daca spui ca sustii adrianismul e altceva, adevarul tau.
Si nu spui nici adevarul ca nu ai acuzat, tot timpul acuzi ca tu spui adevarul si eu sau altii sau ortodocsii se insala. Uite, acum acuzi de fariseism.
Si sa nu uitam ca m-ai mintit ca nu ai avut acel nick, ba m-ai mai si acuzat vehement din cauza asta.
Cu noul nick ai spus ca pleci imediat, dar uite ca iar ai impanzit topicul cu aiurelile tale. Nu erai banata?
  #3874  
Vechi 01.10.2011, 14:17:59
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Adriana, n-am ce sa interpretez, versetul este clar: "sa nu te lasi amagit", nu sa nu citesti sau sa nu asculti. Poti studia orice, atata timp cat nu-ti diminueaza credinta in Hristos, nu te “lasi furat” si uiti invataturile Mantuitorului, dand crezare altora. Pentru a-ti putea marturisi si apara propria credinta, e bine sa ai o cultura generala vasta, e bine sa studiezi credintele si filosofiile altora, aceasta fiind o modalitate de intarire a propriei credinte. Un teolog trebuie sa aiba un minim de bagaj filosofic, doar Crestinismul, datorita ariei mare de rasandire, s-a altoit pe sisteme locale de gandire. Mi se pare o idee foarte buna ca se studieaza in facultate aceste sisteme de gandire, filosofia elenistica si altele. Cum de ai inceput atat de repede cursurile?
Aici cursurile incep in septembrie. Este deja a doua saptamana.

Am inteles nuanta cu "a nu te lasa amagit" si iti dau dreptate. Singurul lucru pe care poate nu il stii, nu se studiaza filozofia din afara ca sa zic asa, adica sub forma unui studiu al modului in care gandesc ceilalti, ci dinauntru, in sensul ca in mod subtil esti fortat oarecum sa filozofezi tu insuti altfel decat numai prin prisma lui Hristos. Este ca un fel de empatie, poti studia filozofia doar daca empatizezi cu ea macar putin, nu este un studiu pur istoric daca pot spune asa. Filozofia este iubirea de intelepciune ori intelepciunea in lumea pagana nu este aceeasi ca si in lumea crestina dar au influentat-o foarte mult si de aici diferentele dintre crestinismul oriental si occidental. In mod paradoxal, din ce aflu mai multe despre filozofia greceasca antica, din asta observ mai mult ca si-a pus amprenta mult mai mult peste lumea occidentala decat cea rasariteana. Un paradox care acum ma fascineaza in sensul in care mi-ar placea sa ii descopar existenta. Prima pista: educatia. Si intr-adevar, la intrebarea mea asupra lui Coloseni 2:8, profesoara de la curs (la curs este o laica, nu maicuta de azi) mi-a recomandat sa citesc un tratat englezesc (de vreo mie de pagini cica) asupra educatiei...
  #3875  
Vechi 01.10.2011, 14:30:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana76 Vezi mesajul
El a fost invrednicit de o minune tocmai cu scopul de a ii trimite pe catolici sa redevina credinciosi practicanti, sa il gaseasca pe Hristos in biserica (la ei), sa nu mai judece intreaga biserica a lui Hristos si in speta catolica dupa exemplul rau a unor preoti care nu ar fi trebuit sa fie acolo, sa fie preoti. Dumnezeu este atotstiutor, El cunostea inima acestui preot ortodox, stia ce ganduri are si cum va interpreta minunea, stia ca ii va trimite pe catolici la biserica catolica, sa devina crestini nu numai cu numele ci si cu practica, si iata ca tocmai biserica acestui preot a fost aleasa pentru minune. Ai acceptat tu adevarul?
Mai raspund si la acest mesaj si apoi poate se va intampla si minunea sa respecti ce ai spus dupa ce ai fost banata si ai revenit (desi sunt slabe sperante).
Chiar inainte de uniatie, in Transilvania in doua biserici ortodoxe icoanele au plans. Una e cazul mai cunoscut de la Nicula, s-a intamplat in 1699, cu putin timp inainte de uniatie. De ce crezi ca au plans icoanele, de bucurie de lepadare de ortodoxie a romanilor ortodocsi?
Nu spune chiar si preotul la inceput ca icoana plange pentru ca s-a diminuat credinta? De obicei se spune ca icoanele plang din cauza pacatelor si indepartarii de credinta. Asadar poate icoana a plans si pentru acel preot, nu stim sigur.
In rest sper ca nu mai primesc raspuns, nu mai continui dialogul, cum tu nu o sa pleci o sa ignor mesajele tale.
  #3876  
Vechi 01.10.2011, 14:36:00
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am spus doar ca e corect ce spune, nu am laudat si nu am ridicat in slavi.
Asta pentru ca nu ai inteles sau te prefaci ca nu intelegi. Am spus la primul punct ca fiind un forum ortodox aici prevaleaza invatatura si conceptia ortodoxa. E subiectivism, nu prevaleaza parerea celor mai multi la un moment dat, ci parerea ortodoxa.
De aceea e firesc ca pe un forum ortodox sa fie cativa ortodocsi care spun si afirma credinta ortodoxa discutand cu unul sau cativa eterodocsi. Anormal e ca mai multi eterodocsi sa-si impuna parerea gresita din punct de vedere ortodox unui ortodox sau mai multi. Tu stii asta pentru ca tot timpul ai procedat asa, in discutii te-ai aliat cu eterodocsi care sustineau conceptiile lor , un fel de uite cati suntem care spunem ca mine si cat de gresit spui tu. Problema si mai mare cu tine e ca tu sustii ca esti ortodoxa si ce spui tine de ortodoxie. Daca spui ca sustii adrianismul e altceva, adevarul tau.
Si nu spui nici adevarul ca nu ai acuzat, tot timpul acuzi ca tu spui adevarul si eu sau altii sau ortodocsii se insala. Uite, acum acuzi de fariseism.
Si sa nu uitam ca m-ai mintit ca nu ai avut acel nick, ba m-ai mai si acuzat vehement din cauza asta.
Cu noul nick ai spus ca pleci imediat, dar uite ca iar ai impanzit topicul cu aiurelile tale. Nu erai banata?
Catalin, ti-am spus clar ca nick-ul meu este numele meu real pe orice forum as scrie: Adriana. Si dupa cum vezi, nu ma ascund dupa degete, sunt Adriana si Adriana raman.
Eram banata intr-adevar si dupa reactiile celor care au scris apoi am inteles cine a fost persoana deranjata si am inteles si de ce. Decizia pe care o luasem de a nu mai scrie venea tocmai din ideea de a nu mai deranja. Coincidenta (sau puterea divina ?) a facut sa primesc clipul cu minunea de la Milano in chiar ziua in care am fost banata. Asa ca pana la urma m-am gandit ca nu poate fi o simpla coincidenta ci din nou un raspuns pe care Domnul mi-l pune pe tava asa cum face mereu in viata mea. Un raspuns prin care iata ca m-a asigurat ca am dreptate, insa nevinovatii sunt deseori facuti vinovati. Si ca atare am publicat clipul si vrand nevrand au aparut tot felul de raspunsuri care au suscitat intrebari si asa mai departe. Tu insa ca de obicei, eviti intrebarile tintite divagand de la ele ca si cum ai putea sa ma duci cu zaharelul. Cred ca ai remarcat deja ca am un ochi pentru detalii mai dezvoltat decat media deci divagarile nu scapa neobservate :)


Revenind deci la postarea ta, nu era o afirmatie fariseismul ci o intrebare si chiar am scris negru pe alb. Din raspunsul tau inteleg ca ai luat-o ca pe o afirmatie. De ce oare?
Si de ce folosesti cuvinte gen "impuna parerea", "te-ai aliat cu eterodocsii", "uite cati suntem care spunem ca mine si cat de gresit spui tu"? Suna de parca oamenii care scriu aici ar fi conspirat sa faca o alianta anti-ortodoxie (sau poate anti-Catalin?), pe care sa o impuna ortodocsilor si sa le arate cat de gresit ar gandi. Imi mentin parerea despre gandirea paranoica in cazul asta.

Iar referitor la, te citez: "Eu am spus doar ca e corect ce spune, nu am laudat si nu am ridicat in slavi.*" pai nici eu nu am facut altceva cu "eterodocsii" ci am spus despre anumite afirmatii ca erau corecte, nu am ridicat in slava pe nimeni. Mereu ai doua masuri sau chiar trei, cu care masori cuvintele celorlalti: una pentru tine, una pentru ortodocsii ceilalti si una pentru toti ceilalti.

Last edited by Adriana76; 01.10.2011 at 14:45:32.
  #3877  
Vechi 01.10.2011, 14:40:30
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu eu cred, ci toata Biserica Ortodoxa. In rest sunt multime de pareri, probabil fiecare din cei 7 miliarde de oameni au o parere proprie despre diverse lucruri. Important e sa fie si adevarata.
Parabola cu fiul risipitor nu se referea la intoarcerea aceasta? Fiecare pacat facut ne indeparteaza de Dumnezeu, de sursa vietii. In fiecare spovedanie e o reintoarcere, iar in cazul Impartasaniei e primirea harului.
Cum vezi, fiul risipitor nu numai ca e iertat, dar se da petrecere si e mai mare veselie. De exemplu tu sau un eterodox (poate fi si ateu, satanist, etc.), cineva care se intoarce la ortodoxie sau se reintoarce, mai mare har primeste si e mai credincios si ravnitor decat un ortodox care asa s-a nascut si s-a obisnuit cu ea.
Pana moare un om are timp sa se pocaiasca oricand, abia dupa aceea nu mai poate face asta. In schimb in BO ne putem ruga pentru cei morti, dar uite ca pentru sinucigasi si eterodocsi sau chiar atei nu se roaga Biserica. Adica pentru cei cu pacate impotriva Duhului Sfant.
Ceea ce iti scapa tie este faptul ca fiul ratacitor nu a pacatuit impotriva Duhului Sfant, nu s-a apucat sa afirme ca Tatal Sau ar avea puteri de la Satana. Asta iti scapa tie si de aici si restul.
  #3878  
Vechi 01.10.2011, 14:55:54
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai raspund si la acest mesaj si apoi poate se va intampla si minunea sa respecti ce ai spus dupa ce ai fost banata si ai revenit (desi sunt slabe sperante).
Chiar inainte de uniatie, in Transilvania in doua biserici ortodoxe icoanele au plans. Una e cazul mai cunoscut de la Nicula, s-a intamplat in 1699, cu putin timp inainte de uniatie. De ce crezi ca au plans icoanele, de bucurie de lepadare de ortodoxie a romanilor ortodocsi?
Nu spune chiar si preotul la inceput ca icoana plange pentru ca s-a diminuat credinta? De obicei se spune ca icoanele plang din cauza pacatelor si indepartarii de credinta. Asadar poate icoana a plans si pentru acel preot, nu stim sigur.
In rest sper ca nu mai primesc raspuns, nu mai continui dialogul, cum tu nu o sa pleci o sa ignor mesajele tale.
Icoana a plans pentru ca a slabit credinta preotului? Mai sa fie! Si de asta plang icoanele in manastirile ortodoxe, pentru ca a slabit credinta preotilor/calugarilor/calugaritelor din manastiri si o sa devina cu totii uniati si ecumenisti si de asta plange Sfanta Fecioara in icoane? Mai sa fie! Iar cel vizat de minune, in loc sa isi dea seama ca din cauza lui plange icoana, ca i-a slabit credinta, inca si mai tare isi sustine ideile folosindu-se chiar de minune! Mai sa fie...

Icoana a plans pentru ca a slabit credinta, dar nu credinta preotului in Ortodoxie ci credinta oamenilor in Hristos. De asta preotul le cere oamenilor sa il regaseasca pe Hristos in bisericile lor. Dupa cum vezi, Hristos este o Persoana vie ce poate fi intalnita in biserica inclusiv catolica si nicidecum o suma de dogme, concepte si canoane (reguli).

Last edited by Adriana76; 01.10.2011 at 15:00:36.
  #3879  
Vechi 01.10.2011, 16:11:42
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Adevarat, tu spui parerea ta bazata in mare parte pe conceptiile citite la protestanti sau neoprotestanti. Dar ortodoxia are o alta parere, era si 1500 de ani inainte de aparitia protestantismului.
Daca ortodoxia iarta pacatul impotriva Duhului Sfint, asa cum afirmati, de ce refuza inmormintarea cu preot a unui sinuigas? Se considera tocmai, ca sinuciderea e un astfel de pacat; nefericitul nu a mai vazut nici o speranta la Domnul si s-a abandonat in mina celui rau, luindu-si viata.
Si atunci din doua una: fie nu aveti dreptate, fie aveti dreptate, iar in cazul asta, avind in vedere ca considerati ca Domnul iarta toate pacatele, inclusiv cele impotriva Duhului Sfint,
ar trebui ca BO sa-i inmorminteze cu preot pe cei care si-au luat viata.
  #3880  
Vechi 01.10.2011, 17:30:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana76 Vezi mesajul
Imi mentin parerea despre gandirea paranoica in cazul asta.
Aici ai dreptate, probabil asa par din cauza ca mi-am pierdut degeaba timpul sa discut cu tine.
Tu nu mai tii minte ce ai facut si scris in trecut. Ai uitat si ca ai avut un nick in care chiar la profil ai pus exact aceleasi informatii pe care le-ai dat si in nickul trecut si scriai exact aceleasi mesaje despre aceleasi pareri. Cate doctorite sunt intr-un oras din apropierea Parisului de exact varsta ta, care intra pe forumul ortodox si scriu aceleasi lucruri ca si tine? Doar daca clonarea la oameni a reusit. http://www.crestinortodox.ro/forum/member.php?u=28754
Problema nu e ca ai mai avut alt nick in paralel, e treaba ta si nu are importanta, ci ca spui ca nu e asa si ca eu mint si denigrez.

Si ca sa dau un singur mesaj in care tu nu ai spus nimic, primul gasit repede la cautari: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...postcount=1844
"Erethorn ti-a raspuns deja la o parte din cele scrise, si iti mai raspund si eu, dar daca continui cu reaua vointa demonstrata in ultimele mesaje, al meu pentru tine va fi si ultimul. Stii ca nu se arunca margaritarele la cei care le calca in picioare din rea vointa."
Si continui: "Revenind la tine, nu numai ca pui cam totul in oala cu eticheta "diavolul" pacatuind astfel impotriva Duhului Sfant, insa chiar si atunci cand cineva incearca sa iti arate cum sa distingi oalele intre ele, te incapatanezi sa le amesteci. Asa ca, daca este rea vointa din partea ta, nu are sens sa isi mai bata cineva gura cu tine. Eu iti mai spun pentru ultima oara, iar apoi, daca nu vei dori sa pricepi in ciuda a toate cele pe care le citesti si care sunt corecte, fiind doar tu singur cel care te incapatanezi sa le amesteci, vei fi singurul vinovat."

Asta e doar unul. Asadar continua sa scrii, oricum nu-ti mai amintesti ce ai scris dupa aceea. Si eu nu mai sunt dispus sa-mi pierd timpul.
P.S. Vad ca ai scris si despre asta, nu te-am banat eu ca nu sunt admin. iar cand te-a banat discutiile despre azima practic se incheiasera si noi ajunsesem la pace. In schimb de mut mai mult timp cred ca trebuia sa ti se atraga atentia, eu am spus demult de trei atentionari si apoi banare. Deci banare dupa trei atentionari. Si asta si numai avand in vedere ce scrii despre ortodoxie.

Last edited by catalin2; 01.10.2011 at 17:55:36.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38