Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #791  
Vechi 08.03.2011, 16:14:16
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Mai Trice., orice raspuns la intrebare il gasiti in viata Bisericii lui Hristos...Biserica a crescut si s-a dezvoltat pe marginea Bibliei si a invataturilor lui Hr. si a Apostolilor neconsemnate in Biblie; dar daca tu tii orbeste de cultul AZS, nu ai cum sa stii de Biserica lui Hristos care, pana la aparitia cultului tau, a strabatut aproape 1800 de ani ...
In acesti ani Biserica a raspuns tuturor intrebarilor si nevoilor oamenilor, pana cand, EG White a crezut ca are demnitatea de apostol si ca orice invata ea e de la D-zeu...
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #792  
Vechi 08.03.2011, 16:14:37
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Asta îmi amintește de o pildă cu 2 monahi frați, care nu se certau niciodată. Iar dracul ca să-i dezbine, l-a făcut pe unul să vadă o cioară, iar pe altul o vrabie. Atunci s-au luat la bătaie, până unul și-a cerut iertare și a dispărut acea vrabie-cioară. Cred că acolo unde apare cuvântul „trup” sau „închisoare”, vezi alt cuvânt.
Vrăbiuțele astea le zăresc deslușit. Hai mai bine să alungăm urâtele ciori ale "Iadului" și ale "sufletului nemuritor", căci acestea nu apar în text. În rest, de acord cu tine că e fără rost să tot sporovăim... mai bine să ne bucurăm de relativa alungare a iernii!
  #793  
Vechi 08.03.2011, 16:24:05
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vrăbiuțele astea le zăresc deslușit. Hai mai bine să alungăm urâtele ciori ale "Iadului" și ale "sufletului nemuritor", căci acestea nu apar în text. În rest, de acord cu tine că e fără rost să tot sporovăim... mai bine să ne bucurăm de relativa alungare a iernii!
Da, e fără rost, ultima dată când mai dau citate biblice unui NP. De data asta chiar vorbesc serios.
  #794  
Vechi 08.03.2011, 19:39:02
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În legătură cu apocrifele. Dacă sunt doar "cărți bune de citit", ori chiar inspirate de Duhul Sfânt.
Nimeni nu tipărește cărți canonice alături de apocrife. E logică elementară.

Citat:
Cum poate? Exact așa cum explică tot el în Filip.3,21. Adică într-un alt trup nesupus stricăciunii (1 Cor. 15,51-54). Hermeneutica dumitale nu a ținut cont de această posibilitate, este? De altfel, era vorba doar de o dorință a apostolului. Dumneavoastră ați transformat-o imediat în realitate concretă.
Nu abuza de analogii care n-au nicio substanță. Versetul pe care mi l-ai servit vorbește despre înviere. Va fi o înviere fără îndoială dar în Filipeni 1 vorbește despre altceva, bunăoară despre subzistența în afară de trup. Nu mi-ai explicat nimic din ce ți-am cerut, ai preferat să treci în alt sistem de referință și să nu observi că exprimarea lui Pavel nu e tautologică, cu alte cuvinte nu e "papagal". Însă tu poți să crezi ce îți place să crezi, să amesteci neamestecatele, să spui albului negru sau viceversa. Poți să faci câte erori logice dorești, că doar nu-i rușine atâta timp cât nimeni știe cine ești și nici cine te-a pus pe post de Sisif pe crestinortodox.ro

Citat:
Trebuie neapărat să-mi declin competența în întortocheatele cotloane ale teologiei bizantine? O fac, dacă vă procură plăcere intelectuală! Dar nu încercați să mă aburiți în ce privește teologia biblică. Vreți s-o revoluționați? Veniți cu textul care afirmă "nemurirea sufletului"...
Dragă Trices, fără patristică n-ajungeau la d-ta textele Scripturii să le interpretezi cum te taie capul. Dacă ăsta e puțin lucru judecă singur. Baptiștii s-au prins deja de treaba asta, de când au pus mâna pe carte și au renunțat la tot felul de mituri privind alcătuirea canonului scripturistic. Nu e vorba numai de Bizanț ci de mărturia Bisericii una. Ei se opresc la Niceea și Calcedon că atâta îi duce capul, dar asta e treaba lor.

Citat:
Nu-mi rămâne decât să vă urez un post cu folos!
Mulțumesc asemenea! Dacă nu cumva îți jignesc doctrina dacă îți urez post folositor!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #795  
Vechi 08.03.2011, 20:17:11
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Însă tu poți să crezi ce îți place să crezi, să amesteci neamestecatele, să spui albului negru sau viceversa.
Eu cred ceea ce scrie. Deocamdată dumneata ești cel ce crede ceea ce nu scrie (nemurirea sufletului) și-ți place să spui negrului alb (că moartea ar fi de fapt viață). Urmează doar să mai declari "viceversa": că viața ar fi de fapt... moarte!

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dragă Trices, fără patristică n-ajungeau la d-ta textele Scripturii să le interpretezi cum te taie capul.
Ei brava, trebuia să ne așteptăm și la asta! După ce Biserica Ortodoxă "a alcătuit" Scriptura, acum tot ea prin sfinții ei părinți a luat locul Providenței Divine.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă nu cumva îți jignesc doctrina dacă îți urez post folositor!
No problem, doctrina mea oricum nu consideră ăsta post. Dacă ar fi așa, ar însemna că în Biserica Adventistă există oameni ce postesc nu de o viață întreagă, ci de ... trei! Cunosc familii care de trei generații n-au mâncat carne și produse din carne. Și nici nu se laudă cu asta, consideră un lucru normal și natural.
  #796  
Vechi 08.03.2011, 20:33:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
Eu cred ceea ce scrie. Deocamdată dumneata ești cel ce crede ceea ce nu scrie (nemurirea sufletului) și-ți place să spui negrului alb (că moartea ar fi de fapt viață). Urmează doar să mai declari "viceversa": că viața ar fi de fapt... moarte!
Unde e argumentul? Te întreb asta de aproape doi ani și nu reușești să-mi răspunzi decât cu fandări de la logică și presupuneri neîntemeiate.

Citat:
Ei brava, trebuia să ne așteptăm și la asta! După ce Biserica Ortodoxă "a alcătuit" Scriptura, acum tot ea prin sfinții ei părinți a luat locul Providenței Divine.
Providența lucrează prin Biserică. Altfel, Scripturile picau din cer precum Coranul mahomedanilor. N-a așteptat Providența să apară adventiștii să ne ofere și nouă acces la adevăr.

Citat:
No problem, doctrina mea oricum nu consideră ăsta post. Dacă ar fi așa, ar însemna că în Biserica Adventistă există oameni ce postesc nu de o viață întreagă, ci de ... trei! Cunosc familii care de trei generații n-au mâncat carne și produse din carne. Și nici nu se laudă cu asta, consideră un lucru normal și natural.
D-ta confunzi postul cu dieta. Dar nici nu mai contează foarte tare fiindcă oricum suntem în fundătură și cu subiectul ăsta!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #797  
Vechi 08.03.2011, 20:57:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Ei brava, trebuia să ne așteptăm și la asta! După ce Biserica Ortodoxă "a alcătuit" Scriptura, acum tot ea prin sfinții ei părinți a luat locul Providenței Divine.
E simplu: e parerea fermierilor americani versus parerea tuturor sfintilor ce faceau minuni. Noi nu doar filozofam pe marginea Bibliei, avem minuni si dovezi. Avem nenumarate minuni care arata viata de dupa moarte. Voi aveti doar pareri, neverificate de nimeni.
  #798  
Vechi 08.03.2011, 21:22:57
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Vrăbiuțele astea le zăresc deslușit. Hai mai bine să alungăm urâtele ciori ale "Iadului" și ale "sufletului nemuritor", căci acestea nu apar în text. În rest, de acord cu tine că e fără rost să tot sporovăim... mai bine să ne bucurăm de relativa alungare a iernii!

De acord cu tine Trice! hai sa vorbim de bolnavii epileptici ; sa vedem cum o bolnava a reusit sa spurce sufletele multor oameni...
Sa vb despre credinta celor care inca mai au vedenii ca vine Domnul, si El inca intarzie...sa vb de data venirii Domnului, ca poate ce n-au reusit altii reusim noi...

Mai trice, de ce vb asa la adresa calugarilor? asa ati invatat la AZS? nu ma mira , ca la cate a scris nebuna voi puneti botul....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #799  
Vechi 09.03.2011, 06:56:46
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Unde e argumentul? Te întreb asta de aproape doi ani și nu reușești să-mi răspunzi decât cu fandări de la logică și presupuneri neîntemeiate.
Unde e argumentul pentru ce? Că credeți că "sufletul e nemuritor"? Fă o simplă verificare: dă search la concept în Biblie și-ți va da 0 (zero)
Argumentul că numiți moartea viață? Păi nu așa spuneți că la moarte sufletul părăsește corpul și vede, simte, ba are și caracteristici corporale? Dar fratele meu, asta înseamnă chiar viață! Nu seamănă deloc a moarte...


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Providența lucrează prin Biserică. Altfel, Scripturile picau din cer precum Coranul mahomedanilor. N-a așteptat Providența să apară adventiștii să ne ofere și nouă acces la adevăr.
Da, Providența lucrează și prin Biserică, dar nu numai. Providența a lucrat chiar și prin mahomedani (vezi păstorașul acela din Qumram).

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
D-ta confunzi postul cu dieta. Dar nici nu mai contează foarte tare fiindcă oricum suntem în fundătură și cu subiectul ăsta!
Pardon! Dumneata-l confunzi cu dieta. Postul biblic nu înseamnă doar abținerea de la carne și produse din carne, înseamnă mult mai mult (și nu mă refer aici doar la faptul că trebuie să fie "negru").
  #800  
Vechi 09.03.2011, 06:58:25
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E simplu: e parerea fermierilor americani versus parerea tuturor sfintilor ce faceau minuni. Noi nu doar filozofam pe marginea Bibliei, avem minuni si dovezi. Avem nenumarate minuni care arata viata de dupa moarte. Voi aveti doar pareri, neverificate de nimeni.
Nemurirea sufletului și viața de după moarte (înainte de înviere) trebuie dovedite cu Scriptura, nu cu minunile. Criteriul minunilor în acest domeniu, ar da câștig de cauză spiritiștilor și nu ortodocșilor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38