Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.08.2010, 19:17:05
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Corect.
Dar spune Biblia sau Traditia ca magii L-au intalnit, nu la nastere si dupa 40 de zile?
1. Iar in zilele acelea a iesit porunca de la cezarul August sa se inscrie toata lumea 1.
2. Aceasta inscriere, cea dintai, s'a facut pe cand Quirinus guverna in Siria.
3. Si se duceau toti sa se inscrie, fiecare in cetatea sa.
4. Si Iosif s'a suit si el din Galileea, din cetatea Nazaret, in Iudeea, in cetatea lui David, care se numeste Betleem, pentru ca el era din casa si din semintia lui David,
Mt 2:1, In 7:42, Rm 1:3

5. ca sa se inscrie impreuna cu Maria, cea logodita cu el, care era insarcinata.
Mt 1:18, Lc 1:27

6. Iar pe cand erau ei acolo, s'au implinit zilele ca ea sa nasca.
7. Si L-a nascut pe Fiul ei Cel Intai-Nascut 2 si L-a infasat si L-a culcat in iesle, fiindca pentru ei nu era loc la han.
Is 9:5, Mt 1:25

8. Si in tinutul acela erau pastori care stateau pe camp si-si pazeau turma facand noaptea de straja.
9. Si iata, ingerul Domnului a stat langa ei si slava Domnului a stralucit imprejurul lor si ei s'au infricosat cu frica mare.
Lc 1:11-12, Lc 24:5

10. Si ingerul Domnului le-a zis: "Nu va temeti. Ca, iata, va binevestesc voua bucurie mare, care va fi pentru tot poporul;
Is 40:1, Lc 2:17

11. ca'n cetatea lui David vi S'a nascut azi Mantuitor, Care este Hristos Domnul.
Lc 2:17

12. Si acesta va va fi semnul: Veti gasi un Prunc infasat si culcat in iesle".
Lc 2:17

13. Si, deodata, laolalta cu ingerul s'a vazut multime de oaste cereasca laudandu-L pe Dumnezeu si zicand:
Fc 32:1, Ps 102:20-21, Ps 148:1-2, Is 44:23, Is 49:13, Is 57:19, Mi 4:3, Ap 5:11

14. "Slava intru cei de sus lui Dumnezeu si pe pamant pace, intre oameni bunavoire!"
Is 2:4, Lc 12:51, Lc 19:38, Ef 1:12, Ef 2:17, Col 1:20

15. Iar dupa ce ingerii au plecat de la ei la cer, pastorii vorbeau unii catre altii: "Sa mergem dar pana la Betleem si sa vedem lucrul acesta ce s'a facut, pe care Domnul ni l-a facut noua cunoscut".
Ps 110:2

16. Si, grabindu-se, au venit si au aflat pe Maria si pe Iosif si pe Prunc culcat in iesle.
Mt 2:11

17. Si vazandu-L, au vestit cuvantul ce li se graise despre Copilul Acesta.
Lc 2:10-12

18. Si toti cei ce au auzit se mirau de cele ce le spuneau pastorii.
19. Iar Maria pastra toate cuvintele acestea, punandu-le intru inima ei.
Fc 37:11, Lc 2:51

20. Si s'au intors pastorii slavind si laudand pe Dumnezeu pentru toate cate le-au auzit si le-au vazut asa cum li se spusesera.


Iata deci cronologic: Nasterea lui Iisus , si venirea pastorilor. Atentie mare: aici se confunda pastorii cu magii. Cei care au venit imediat la nastere , la Iisus in iesle sunt pastorii. Iconografia are icoane cu Iisus in iesle si pastori nu magi. E adevarat ca am vazut si icoane cu Iisus in iesle, steaua si magii dar acestea sunt inexacte. De aici si confuziile multora: stie toata lumea, spunea mai sus cineva, ca magii au venit imediat la nastere. Gresit. Dupa cum am citit mai sus din Evanghelia dupa Luca, au venit pastorii.


21. Si cand s'au implinit opt zile si a fost sa-L taie imprejur, I-au pus numele Iisus, asa dupa cum fusese numit de inger mai inainte de a Se fi zamislit El in pantece.
Fc 17:10-12, Lv 12:3, Mt 1:21, Mt 1:25, Lc 1:31, Lc 1:59, Flp 3:5

22. Si cand s'au implinit zilele curatirii lor dupa legea lui Moise, L-au dus la Ierusalim ca sa-L puna inaintea Domnului 3,
Lv 12:2-6

23. asa cum este scris in legea Domnului, ca tot intai-nascutul de parte barbateasca va fi inchinat Domnului 4;
Ies 13:2, Ies 13:12, Ies 13:15, Ies 22:29, Ies 34:19, Nm 3:13, Nm 8:17, Nm 18:15, Dt 15:19

24. si ca sa dea jertfa, asa cum s'a zis in legea Domnului, o pereche de turturele sau doi pui de porumbel.
Lv 5:7, Lv 12:6-8, Lv 14:22-23

25. Si iata, era in Ierusalim un om cu numele Simeon; si omul acesta era drept si temator de Dumnezeu, asteptand mangaierea lui Israel; si Duhul Sfant era peste el.
Lc 2:38

26. Si i se vestise de catre Duhul Sfant ca nu va vedea moartea pana ce nu-L va vedea pe Hristosul Domnului.
Ps 88:48, Evr 11:5

27. Si din indemnul Duhului a venit la templu; si cand parintii L-au adus inlauntru pe Pruncul Iisus, ca sa faca pentru El dupa obiceiul legii,
28. el L-a primit in bratele sale si a binecuvantat pe Dumnezeu si a zis:
29. "Acum slobozeste in pace pe robul Tau, Stapane,
dupa cuvantul Tau,
Fc 46:30, Sol 4:7

30. ca vazura ochii mei mantuirea Ta
1Rg 2:1, Ps 97:2, Is 11:10, Is 40:5, Is 52:10, Lc 3:6, Tit 2:11

31. pe care ai gatit-o inaintea fetei tuturor popoarelor,
1Rg 2:1, Ps 97:2, Is 11:10, Is 40:5, Is 52:10, Lc 3:6, Tit 2:11

32.Lumina spre descoperire neamurilor
si slava poporului Tau Israel".
Is 9:1, Is 42:6, Is 46:13, Is 49:6, Is 60:1-3, Mt 4:16, In 9:5, FA 13:47, FA 26:18

33. Iar tatal si mama Sa se mirau de cele ce se graiau despre El.
34. Si i-a binecuvantat Simeon si i-a zis Mariei, mama Sa: "Iata, Acesta este pus spre caderea si spre ridicarea multora din Israel si spre semn de impotrivire


Dupa implinirea zilelor au mers la templu si au implinit legea. Deci apoi au mers la Ierusalim dupa cum citim din Evanghelia dupa Luca.


1.. Iar daca'n zilele regelui Irod 1 S'a nascut Iisus in Betleemul Iudeii, iata magii de la Rasarit au venit in Ierusalim, intreband:
Lc 1:5, Lc 2:4-7, Lc 3:1

2. "Unde este Cel ce S'a nascut rege al Iudeilor? 3 Ca'n Rasarit vazutu-I-am steaua si am venit sa I ne inchinam".
Nm 24:17, Is 60:3, Mt 2:9, Mt 27:11, Mt 27:29, Mt 27:37

3. Si auzind acestea, regele Irod s'a tulburat, si tot Ierusalimul impreuna cu el.
4. Si adunand pe toti arhiereii si carturarii poporului, i-a intrebat: "Unde este sa Se nasca Hristos?"
5. Iar ei i-au zis: "In Betleemul Iudeii, ca asa este scris prin profetul:
In 7:42

6.Si tu, Betleeme din pamantul lui Iuda, nicicum nu esti mai mic intre capeteniile lui Iuda, caci din tine va iesi Carmuitorul Care-l va pastori pe poporul Meu Israel".
Fc 49:10, 2Rg 5:2, 1Par 11:2, Mi 5:1, In 7:42, Evr 7:14, Ap 2:27

7. Atunci Irod i-a chemat in taina pe magi si a aflat limpede de la ei vremea cand li se aratase steaua.
8. Si trimitandu-i la Betleem, le-a zis: "Mergeti si cercetati cu de-amanuntul despre prunc si daca-l veti afla, dati-mi si mie de veste, pentru ca sa vin si eu si sa ma inchin lui".
9. Iar ei, ascultandu-l pe rege, au plecat; si iata, steaua pe care o vazusera in Rasarit mergea inaintea lor, pana ce a venit si a stat deasupra locului unde era Pruncul.
Mt 2:2

10. Si vazand ei steaua, s'au bucurat cu bucurie mare foarte.
11. Si intrand in casa, L-au vazut pe Prunc impreuna cu Maria, mama Sa; si cazand la pamant, I s'au inchinat; si deschizandu-si vistieriile, I-au adus daruri: aur, tamaie si smirna.
Ies 2:2, Ies 60:6, Ps 71:10, Ps 71:15, Pr 18:16, Mt 4:9, Lc 2:16

12. Dar luand prin vis instiintare sa nu se mai intoarca la Irod, pe alta cale s'au dus in tara lor.

Dupa cum citim in Evanghelia dupa Matei, trecuse ceva timp de la nasterea lui Iisus. Exact nu este notat. Dar Iisus si mama Sa erau in casa nu in iesle, era deja deja dus la templu dupa lege. Ca urmare a celor povestite de pastori, de oameni, ca s-a nascut mantuitor, a aflat si Irod de nasterea Sa. Faptele atunci nu s-au petrecut cu viteza ca in zilele noastre. Nu uitati ca magii nu puteau veni din est, de la rasarit , la Ierusalim in cateva zile cum va inchipuiti. Nu existau nici masini, nici trenuri, nici avioane. Deplasarea lor, calauziti de stea, a durat luni, nu se spune exact, dar fizic vorbind, imaginati-va ca plecati la un drum de cateva mii de km cu mijloacele de atunci si apreciati in cat timp il faceti.
Irod, de abia cand au venit magii a aflat limpede cand s-a nascut Iisus. I-a intrebat pe magi cand li s-a aratat steaua.


13. Iar dupa ce au plecat ei, iata ingerul Domnului i se arata in vis lui Iosif, zicand: "Ridica-te, ia Pruncul si pe maica Sa si fugi in Egipt si stai acolo pana cand iti voi spune eu, fiindca Irod vrea sa caute Pruncul ca sa-L omoare".
Mt 1:20, Mt 2:19

14. Si ridicandu-se Iosif, i-a luat in timpul noptii pe Prunc si pe maica Sa si a plecat in Egipt.
15. Si au stat acolo pana la moartea lui Irod, ca sa se plineasca cuvantul spus de Domnul prin profetul ce zice: Din Egipt L-am chemat pe Fiul Meu.
Nm 24:8, Os 11:1

16. Iar Irod, vazand ca fusese amagit de magi, s'a maniat foarte si, trimitand, i-a ucis pe toti pruncii care erau in Betleem si'n toate hotarele lui, de doi ani si mai in jos, dupa timpul pe care il aflase de la magi.
17. Atunci s'a plinit cuvantul spus prin Ieremia profetul:
18.Glas in Rama s'a auzit, plangere si tanguire multa, Rahela-si plange copiii si nu vrea sa se mangaie, pentru ca nu mai sunt.

Cititi aici , tot din Evanghelia dupa Matei. Aflam ca dupa plecarea magilor, Iisus si mama Sa impreuna cu Iosif au fugit in Egipt. Dar mai aflam un lucru interesant care spune multe despre varsta avuta de Iisus in acest moment. Irod a trimis sa ucida pe toti pruncii de 2 ani si mai in jos dupa timpul pe care il aflase de la magi. De ce de 2 ani si mai in jos? De ce nu de 8 zile, sau de 40 zile? vedeti deci confuzia facuta? Clar acum pentru toata lumea. Magii de la rasarit au aflat corect cand s-a nascut Iisus prin steaua, au plecat la drum dar drumul a fost lung , probabil pe jos sau cu asini si a durat un an si ceva. de aici decizia lui Irod de a ucide pruncii de doi ani si mai in jos.

Iata deci ca totul e clar fara neconcordante cum spunea mai sus cineva.
Nasterea si vestirea sa magilor prin stea, pastorii, templul, magii si plecarea in Egipt.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.08.2010, 19:36:49
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Cam multe inexanctitati si neconcordante ...
Cum ar fi? Cred ca am explicat destul de bine,desi pe scurt. Mai detaliat a facut-o @dobrin. Nu cred ca e greu sa deducem ordinea desfasuarii evenimentelor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.08.2010, 20:28:53
Ramneanu Ramneanu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Mesaje: 2
Implicit Divagatii inutile

Putem sesiza false inadvertente,daca le cautam cu lumanarea,uratorul de oameni isi manifesta influenta prin mici nedumeriri pe care ni le strecoara in minte pentru ca apoi sa ne induca indoiala.Dupa cele mici urmeaza cele mari,odata intrat in dubiu devii vulnerabil"teologilor intunericului".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O nelamurire. Templier Knight Biserica Ortodoxa Romana 2 05.03.2012 00:23:55
nelamurire mirela.b Calugarul 77 22.07.2011 23:49:35
Nelamurire !? ducesa Sectiune dedicata profesorilor de religie 9 04.12.2010 12:23:26
nelamurire cristina83 Generalitati 2 28.10.2007 18:22:40