Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.10.2012, 17:17:09
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Există sau nu există câmp biomagnetic ?
Nu am auzit de asa ceva pana in prezent. Camp biomagnetic. Va rog sa oferiti informatii elocvente in acest sens.

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Organismul animal, și deci și cel uman, creează sau nu un câmp electro-magnetic ?
Materia in univers are 2 moduri de manifestare a existentei: substanta, caracterizata prin masa si camp caracterizat prin energie.

De asemenea va rog sa oferiti informatii adecvate despre mecanismele generarii campului electromagentic uman pe care il afrimati.

Multumesc.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.10.2012, 17:25:10
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Nimic mai simplu:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bioelectromagnetism

http://en.wikipedia.org/wiki/Magnetobiology
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.10.2012, 18:05:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Am inteles. Multumesc.
P.S. In cazul organismelor este vorba de camp bioelectromagnetic si nu biomagnetic (insa link-ul oferit a corectat "confuzia" initiala).
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.10.2012, 18:54:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Am inteles. Multumesc.
P.S. In cazul organismelor este vorba de camp bioelectromagnetic si nu biomagnetic (insa link-ul oferit a corectat "confuzia" initiala).
Despre aceste lucruri ti-am spus si eu atunci cand ne-am intalnit si venise vorba de undele electromagnetice de joasa frecventa. Daca iti amintesti ti-am spus si de undele cerebrale. Dar daca observi nu e vorba de asta, se incearca sa se acrediteze ocultismul (bioenergia, magnetismul animal al lui Mesmer, etc.) pe aceasta baza. Din cate stiu nu sustii asa ceva.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.10.2012, 21:15:15
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

IOAN VLADUCA-Conferinta-Reiki,ENERGII,homeopatie,paranormal,budhism,zen,yo ga,radiestezie

http://www.youtube.com/watch?v=pRO2rf2iqrM

-merita sa va uitati la aceasta conferinta in care se prezinta diverse rataciri pagane contemporane in comparatie cu ortodoxia

Last edited by antiecumenism; 29.10.2012 at 21:33:25.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 30.10.2012, 17:03:18
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Baiatul respectiv era cantaret intr-o biserica ortodoxa din Vaslui .Si repet modul in care mi-a explicat tehnica de exersare a capacitatilor umane avea logica si nu contrazicea in nici un fel morala crestina.Din punt de vedere a unor useri se pare ca Giordano Bruno a meritat sa moara pe rug.Pacat.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 30.10.2012, 18:05:30
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-conferinta crestina in care este comparata ortodoxia cu religiile pagane,yoga,paranormal,magie...

Preot Matei Vulcanescu Ispita spiritualitatii orientale 1


http://www.youtube.com/watch?v=zoxEbtkAsiA


Preot Matei Vulcanescu Ispita spiritualitatii orientale 2

http://www.youtube.com/watch?v=M6QkitMOdTU
Reply With Quote
  #38  
Vechi 30.10.2012, 18:16:54
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

oameni buni, stati un pic, energie demonica si toate cele, dar nu asta a intrebat.
A intrebat cum poate un om sa sparga caramizi cu mana, sau omoare animale cu pumnul. Nu reiki, nu vodoo, nu aiureli. E vorba de o mana tare, forta si precizie dobandita prin ani de antrenament. Atat.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 30.10.2012, 18:44:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
oameni buni, stati un pic, energie demonica si toate cele, dar nu asta a intrebat.
A intrebat cum poate un om sa sparga caramizi cu mana, sau omoare animale cu pumnul. Nu reiki, nu vodoo, nu aiureli. E vorba de o mana tare, forta si precizie dobandita prin ani de antrenament. Atat.
Exact. Ca fost practicant de arte marțiale, vă pot spune că nu e vorba despre niciun fel de "energii mistice". Corpul uman are, să zicem, 80 de kg.

Prima problemă este să punem cât mai mult din aceste 80 de kg în spatele loviturii (adică o problemă de tehnică).

A doua problemă este să lovim cu viteză suficientă (din nou o problemă de tehnică și antrenament).

Dacă am rezolvat mulțumitor primele două probleme, un calcul matematic și formula mv2/2 ne vor arăta că suntem capabili să dezvoltăm o energie cinetică substanțială, mult peste cea necesară pentru a sparge câteva cărămizi.

Rămâne problema suprafeței cu care lovim (în termeni mai simpli, să nu ne spargem și oasele odată cu cărămida). Din acest punct de vedere, anatomia ne învață că oasele sunt niște lucruri foarte tari.

Mai rămâne ca prin antrenament să condiționăm țesuturile moi (piele, tendoane) și să dezvoltăm niște calusuri pe suprafața de lovire și voila ! avem capacitatea "paranormală" de a sparge cărămizi cu mâna. Și toate acestea fără concursul îngerilor căzuți - cu excepția situației în care lovim strâmb, ne julim la mână și ne scapă o înjurătură de dumnezei sau grijanie.


Aveți aici un articol al unui excelent instructor de Karate din care rezultă că practicarea artelor marțiale nu este dependentă de credința în energii mistice: http://www.24fightingchickens.com/2005/10/11/ki/

Last edited by MihaiG; 30.10.2012 at 18:48:17.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 30.10.2012, 19:55:03
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

-aproape toti marii "maestrii" de arte martiale se folosesc de anumite energii,de concentare ,meditatii etc
-ca fost practicant de arte martiale pot sa zic ca arte martiale amplifica mania,ego-ul si alte chestii de genul asta
-si la urma urmei care este scopul sa spargi caramizi sau mai stiu eu ce ? ca atunci cand te ataca cineva sa -l distrugi,sa-l omori poate ?
-cum zicea si Ioan Vladuca noi crestinii ne rugam lui Dumnezeu si Maicii Domnului ca sa ne apere de primejdii si de tot felul de agresori,nu trebuie sa ne bazam doar pe fortele noastre,sa zicem ca las ca eu am practicat arte martiale si daca vine ala si se da la mine ii trag una de vede el.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare despre milostenie Adrianna Morala Crestina 37 13.08.2013 08:46:49
Intrebare despre Dumnezeu cred_cu_adevarat Generalitati 2 24.06.2012 02:01:13
Despre viata...intrebare tigerAvalo9 Generalitati 18 04.07.2011 12:05:05
Despre muzica...o intrebare. tigerAvalo9 Generalitati 17 30.04.2010 12:04:16
intrebare despre Athos simo_78 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 20.08.2008 15:53:31