Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 06.12.2012, 20:38:08
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dar ce, acum este "sub celelalte natii"?
Nu te supăra, dar precis ești român?
Am scris "printre nații", nu "peste nații, ori ""sub nații".

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si o stire nu chiar de ultima ora, dar frumoasa: in ultimii cativa ani 2 milioane de germani s-au botezat ortodocsi.
Ești sigur că n-ai pus un zero în plus? Ori cei "câțiva" ani sunt ultimii 200 de ani!

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
S-au reintors!!
Nu, stimabile. Nu s-au reîntors, ci au plecat! Au plecat din Rusia, din fosta Iugoslavie, din România...
  #382  
Vechi 08.12.2012, 17:30:03
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu te supăra, dar precis ești român?
Am scris "printre nații", nu "peste nații, ori ""sub nații".
Abureala sectara, vorbire in 2 peri sambetista!
Te transformi intr-un abur gros!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #383  
Vechi 09.12.2012, 06:40:21
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Abureala sectara, vorbire in 2 peri sambetista!
Te transformi intr-un abur gros!
Nu stimabile, e o chestiune concretă ce ține de exprimare. Ori o chestiune de percepție.... poate ți s-au aburit ochelarii.
  #384  
Vechi 13.12.2012, 13:09:16
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
(...) In ce priveste sarbatoarea nationala, in mai multe randuri am afirmat ca neortodocsii nu prea pot sa se mai considere romani, pentru ca au devenit anti-romani, dusmani ai romanilor. (...)
De cand ne-ortodocsii sunt anti-romani sau nu sunt considerati romani?

Nu cumva aplici: "Niciun scotian adevarat" (Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Niciun_..._adev%C4%83rat )

In context mai larg tu consideri ca multi din Transilvania ce sunt catolici sau evanghelici nu sunt romani? Ai un criteriu pentru a demonstra asta?

Nu de alta, ca in experienta mea cu romanii din Spania, pot sa zic ca am cunoscut o familie ortodoxa ce mai mult cauta sa fure, cam toti ortodocsii ce ii cunosc au fumat marijuana, macar sa incerce, cu exceptia notabila a unui preot (ce nu l-am intrebat daca a fumat, dar presupun ca nu a facut-o). Iar la fiecare 2 biserici ortodocse romane stiu o biserica protestanta (cred ca e 1.5 biserici ortodoxe la una protestanta, dar intradevar nu-s foarte informat de toate bisericile ortodoxe, nefiind practicant).

Oare ortodocsii in Spania trebuie sa fie relationati cu a fuma marijuana? Ori un agnostic ce il cunosc si imi este foarte bun prieten, ce nu fumeaza e o dovada in plus ca doar ortodocsii fumeaza "iarba"? Nu de alta ca acel agnostic e mult mai nationalist/roman decat sunt. E un membru notabil al unei organizatii a romanilor din Spania si el m-a invitat explicit la cateva intalniri ale lor.

Legat de date mai serioase, sunt 5% protestanti (mai multi decat catolici!): http://www.monitorulsv.ro/Actualitat...1-fara-religie

Oare toti dintre ei, respectiv toti catolicii sunt anti-romani? Iar ortodocsii ce ne reprezinta, indiferent de defectele lor - "dar de, ei sunt ortodocsi!" - sunt adevaratii romani? A fi roman nu inseamna ca sa fii de nationalitate romana, si sa vorbesti romana, si sa ai familia ce vorbeste romana?

Oare catolicii ce in cunosc din Spania, ce sunt oameni foarte decenti, nu-s romani?
  #385  
Vechi 14.12.2012, 01:28:40
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Interesant acest post dar totusi copilaros, asa cum sunt mai toate posturile...

De la lapte pana la carne mai e mult. Nu e important ce si cum va fii atunci ci ce si cum e acum. Mai precis pentru cei bautori de lapte :

Luca 14:26 "6. Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu.
27. Și cel ce nu-și poartă crucea sa și nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu."
  #386  
Vechi 14.12.2012, 22:43:47
Raduku_s_m Raduku_s_m is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 2
Implicit Iadul exista.

Da. Iadul chiar exista. Oamenii de acolo au trupuri ca aici pe pamant. Si se chinuie ingrozitor. Darul cel mare al vietii, rugaciunea, nu mai exista. Doar chinuri si durere, pentru totdeauna. Stiu, pentru ca am fost acolo.

Rugati-va neincetat si slaviti-L pe Domnul Iisus Hristos, singurul Domn si Dumnezeu, cel care va poate scapa de iad.

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Dumnezeului Celui Preainalt, iti multumesc pentru a doua sansa la viata si pentru indurarea Ta. Ai mila de mine, pacatosul si nerecunoscatorul, si salveaza-mi sufletul, caci din iad nimenea nu Te va mai slavi, nici marturisi bunatatea Ta. Salveaza-mi viata, Iisuse Hristoase, Domnul si Dumnezeul meu, nu ma lasa sa mor din pricina rautatii mele, ci daruieste-mi Mantuire, ca sa biruiasca bunatatea Ta si Duhul Tau cel Sfant.

Amin!
  #387  
Vechi 15.12.2012, 13:32:07
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
De cand ne-ortodocsii sunt anti-romani sau nu sunt considerati romani?
E simplu: in caz de razboi, iei arma in maini sa-ti aperi Romania sau nu?
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #388  
Vechi 15.12.2012, 13:36:06
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raduku_s_m Vezi mesajul
Da. Iadul chiar exista.
Subscriu si eu:
http://www.huffingtonpost.com/2012/0...n_1846973.html

Este locul unde nu se mai tin poruncile lui Dumnezeu. Priviti la poza din pagina web ce duios si sectar zambeste pastorita sambetista. Ti-e mai mare dragul s-o asculti, manca-o-ar tata de desteapta!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 15.12.2012 at 13:39:25.
  #389  
Vechi 15.12.2012, 14:05:30
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Subscriu si eu:
http://www.huffingtonpost.com/2012/0...n_1846973.html

Este locul unde nu se mai tin poruncile lui Dumnezeu. Priviti la poza din pagina web ce duios si sectar zambeste pastorita sambetista. Ti-e mai mare dragul s-o asculti, manca-o-ar tata de desteapta!!!
Te arde focu' Iadului la dește? Rămâi în cadrul topicului!
  #390  
Vechi 15.12.2012, 18:01:51
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Te arde focu' Iadului la dește? Rămâi în cadrul topicului!
Daca plata pacatului este moartea, iar sectarii sambetisti nu recunosc existenta sufletului dupa moartea fizica a omului atunci inseamna ca automat toti sectarii sambetisti se mantuiesc ... prin propria lor moarte: prin moartea lor isi platesc pacatele si, deci se vor mantui fara a mai fi nevoie de o judecata.
Ceea ce reprezinta o alta mare nerozie sambetista cu miros de foc de iad!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 00:29:10
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 29.11.2012 23:42:39
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01