Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 16.12.2012, 07:58:07
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
E simplu: in caz de razboi, iei arma in maini sa-ti aperi Romania sau nu?
Personal, nu traiesc in Romania si sunt casatorit cu cineva ce nu e roman, deci foarte probabil nu-s patriot/nationalist indeajuns. Nu de alta, personal nu consider ca in momentul in care Ioan Antonescu ce a acceptat politici de a ucide ucrainieni, evrei si rusi (ce e ortodox) este o politica buna, nu? Cu atat mai mult cu cat filosofia lui a fost mana in mana cu a unei politici in care un catolic (Hitler si Musolini amandoi erau catolici si papalitatea nu a exclus pe cei doi datorita vietii lor, desi au facut-o pentru altii) care era putin prea puternic?

In cele din urma, ti-am zis: cunosc cel putin un agnostic ce in principiu el ar muri pentru tara.

Dar daca asta e contextul, tot nu raspunde la intrebare: Ce ii face doar pe ortodocsi sa o faca? Si ce o face ca sa nu o faca catolicii? Oare al razboaiele mondiale nu a existat sa ne arata ca si ei au facut-o? Sau protestantii? (din cate stiu doar adventistii/martorii lui Iehova nu accepta sa faca serviciul militar)
  #392  
Vechi 16.12.2012, 10:32:43
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Ești ceva mai aproape de linia topicului, dar mai încearcă...

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca plata pacatului este moartea, iar sectarii sambetisti nu recunosc existenta sufletului dupa moartea fizica a omului atunci inseamna ca automat toti sectarii sambetisti se mantuiesc ... prin propria lor moarte: prin moartea lor isi platesc pacatele si, deci se vor mantui fara a mai fi nevoie de o judecata.
Ceea ce reprezinta o alta mare nerozie sambetista cu miros de foc de iad!
Deși rimează (nerozie-erezie), e o diferență între ele. Afirmația că sâmbetiștii s-ar mântui prin propria moarte, recunosc că e o nerozie; nu știu cine a formulat o asemenea nerozie. Sper că nu tu...

Erezia -căci erezie și este- conform căreia în momentul morții celui rău acesta intră în focul Iadului are doar suport păgânesc, în niciun caz biblic.

Și încă un aspect: într-adevăr, plata păcatului este moartea, așa spune și Biblia, dar nu se referă la prima moarte (cea de care murim toți, buni sau răi), ci la moartea a doua - cea din care nu mai există înviere.

"Pentru că plata păcatului este moartea, iar harul lui Dumnezeu, viața veșnică, în Hristos Iisus, Domnul nostru." (Rom. 6,23 - versiunea ortodoxă)

Dacă textul se referă la viața veșnică, pe cale de consecință, termenul pus în antiteză aici este moartea veșnică, adică moartea a doua, cea cu efect veșnic, cea din care niciun nedrept nu va mai învia.
  #393  
Vechi 16.12.2012, 10:50:36
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Ce ii face doar pe ortodocsi sa o faca?
In final toate argumentele se vor reduce la continuitatea crestina pe aceste meleaguri, pentru acest dor crestin romanii ortodocsi si-ar da viata pentru tara lor.
Si pentru ca nu au unde sa se duca de aici; tu ti-ai luat talpasita si te-ai dus din tara. Crezi ca mai ai dreptul moral sa vorbesti de sacrificiu pentru tara ta?
Tu in cativa ani iti vei renega trecutul romanesc - daca nu ai facut-o deja.
Tu esti nu-stiu-ce sectar: tu iti vei gasi o casa pe la fratii tai sectari de prin "tara-de-nicaieri".
Dar romanii ortodocsi unde sa se duca? Ei vor sta si isi vor apara pamantul acesta, asa cum au facut-o de foarte multe ori si uneori in conditii in care NIMENI nu ar fi spus ca mai aveau o sansa: si asta ne da o anumita certitudine ca DUMNEZEU ESTE CU NOI!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #394  
Vechi 16.12.2012, 10:53:24
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ești ceva mai aproape de linia topicului, dar mai încearcă...

Deși rimează (nerozie-erezie), e o diferență între ele. Afirmația că sâmbetiștii s-ar mântui prin propria moarte, recunosc că e o nerozie; nu știu cine a formulat o asemenea nerozie. Sper că nu tu...

Erezia -căci erezie și este- conform căreia în momentul morții celui rău acesta intră în focul Iadului are doar suport păgânesc, în niciun caz biblic.

Și încă un aspect: într-adevăr, plata păcatului este moartea, așa spune și Biblia, dar nu se referă la prima moarte (cea de care murim toți, buni sau răi), ci la moartea a doua - cea din care nu mai există înviere.

"Pentru că plata păcatului este moartea, iar harul lui Dumnezeu, viața veșnică, în Hristos Iisus, Domnul nostru." (Rom. 6,23 - versiunea ortodoxă)

Dacă textul se referă la viața veșnică, pe cale de consecință, termenul pus în antiteză aici este moartea veșnică, adică moartea a doua, cea cu efect veșnic, cea din care niciun nedrept nu va mai învia.
Fi mai explicit, chiar nu-ti inteleg argumentatia! Ori argumentatia e fara noima, ori e o scarpinare de ureche cu o mana stangace.
Si abtine-te de la concluzii personale ridicate la rang de valoare universala, ca s-ar putea sa te faci de ras. Ca sa nu mai spun ca te fac sa pari un ingamfat ieftin ce-si trateaza auditoriul cu superioritate. Risti sa te asemeni cu o cocota masculina ce-si striga in gura mare virtutea pentru a-si acoperi patimile.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 16.12.2012 at 10:57:30.
  #395  
Vechi 16.12.2012, 10:55:05
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Fi mai explicit, chiar nu-ti inteleg argumentatia! Ori argumentatia e fara noima, ori e o scarpinare de ureche cu o mana stangace.
Ce anume n-ai înțeles? Dacă nu ai înțeles chiar nimic... nu mai am ce-ți face...
  #396  
Vechi 16.12.2012, 11:01:50
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Ce anume n-ai înțeles? Dacă nu ai înțeles chiar nimic... nu mai am ce-ți face...
Daca nu stii sa detaliezi ce-ai scris, inseamna ca nici tu nu ai aprofundat ce ai scris: ti-ai copiat argumentatia si ai reprodus-o ca un papagal, fara sa o gandesti.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #397  
Vechi 16.12.2012, 11:05:23
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Daca nu stii sa detaliezi ce-ai scris, inseamna ca nici tu nu ai aprofundat ce ai scris: ti-ai copiat argumentatia si ai reprodus-o ca un papagal, fara sa o gandesti.
Reformulez: care parte din mesajul meu n-ai înțeles-o? Care parte crezi că necesită argumente, în special biblice?
  #398  
Vechi 16.12.2012, 11:48:52
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
In final toate argumentele se vor reduce la continuitatea crestina pe aceste meleaguri, pentru acest dor crestin romanii ortodocsi si-ar da viata pentru tara lor.
De ce crezi ca daca Romania are continuitate crestina, probabil nu te referi la continuitatea ortodoxa, nu cumva Biserica Neagra din Brasov e catolica? Transilvania nu cumva un are continuitate crestina? Deci fraza ta neortodocsii nu-s romani, exact asta este argumentul, ca sunt multi alti crestini (neortodocsi) ce au luptat. (de exemplu: http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/...AEn_Evul_Mediu )

In fapt in ultima mea afirmatie, e ca a fi crestin ortodox nu te face mai moral, decat daca implici ca uciderea a 15.000 de evrei din Iasi in doar 3 zile, nu a fost facuta de ortodocsi, la ordine de alti ortodocsi, te minti pe tine (http://ro.wikipedia.org/wiki/Pogromul_de_la_Ia%C8%99i ).

Iar din contra, a fi nationalist, a dori sa mori pentru patrie este irelevant de doctrina ce iti este draga. Din cate stiu, si mai reafirm, sunt baptisti (de exemplu) ce ar muri pentru tara, si evanghelisti. Cu siguranta ar muri pentru o tara ce are permis in constitutie sa se poata ruga liber si o fac nu pentru continuitatea crestin-ortodoxa, ci pentru a apara familia, limba, cultura, sau poate doar nu le place politica tarii asupritoare.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Si pentru ca nu au unde sa se duca de aici; tu ti-ai luat talpasita si te-ai dus din tara.
Crezi ca mai ai dreptul moral sa vorbesti de sacrificiu pentru tara ta?
Bineinteles, ca da, istoria vietii mele de a pleca din tara poate fi pentru o multime de motive. Daca un roman ar pleca in Grecia, Spania, Anglia, inseamna ca nu-si iubeste familia, tara? Nu cumva foarte multi ce pleaca afara, pleaca pentru a oferi familiei o viata mai buna?

Iar apoi, desi am mentionat ca nu vorbesc in numele meu de a fi nationalist - si personal consider ca tari precum Ucraina sau Belarus au suferit mult mai mult decat Romania sub Ceausescu, inclusiv din vina romanilor (din care o majoritate au fost ortodocsi), cand au mers spre vest dupa ce au "eliberat" Basarabia - nu pot sa nu remarc ca este gresit sa vorbesti in numele altor persoane ce sunt mai nationaliste ca mine, dintre care agnostici, catolici, baptisti si evanghelisti ce ii cunosc ca ar muri pentru tara.

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Tu in cativa ani iti vei renega trecutul romanesc - daca nu ai facut-o deja.
Tu esti nu-stiu-ce sectar: tu iti vei gasi o casa pe la fratii tai sectari de prin "tara-de-nicaieri".
Dar romanii ortodocsi unde sa se duca? Ei vor sta si isi vor apara pamantul acesta, asa cum au facut-o de foarte multe ori si uneori in conditii in care NIMENI nu ar fi spus ca mai aveau o sansa: si asta ne da o anumita certitudine ca DUMNEZEU ESTE CU NOI!!!
Deci sectar, este o denumire gresita, prefer denominatie sau confesiune, dar legat de fraza "Dumnezeu este cu noi!" este exact dictonul ce era scris, ad-literam, dar in germana, pe fiecare centura a nazistilor (http://en.wikipedia.org/wiki/Gott_mit_uns ), si ortodocsii anilor 40 au acceptat acest dicton nu-i asa?

De cand Spania e tara de nicaieri? Oare vrei sa zici ca Romania ce istoric a fost o corcitura, inclusiv limba noastra ce are 15% din cuvinte slave, o dovedeste pe o fundatie pagana (am uitat sa zic ca Dacia, a fost pagana, nu-i asa? si nu a fost in practica pana imperiul Roman nu a introdus-o impreuna cu citirea in greaca), cu influente pagane, sa o faca mai buna decat Spania?

In fapt Spania e una dintre tarile cele mai tolerante din EU, de exemplu este un documentar Al Jazeera despre tiganii din EU, si multi au plecat ca nu au nici o optiune deoarece populatia romana este prea intoleranta, si traiesc mult mai rau in orice tara decat in Spania. Daca as vrea sa vad unde este bunatate, si valori, as merge mai degraba ca bun samaritean, probabil ai valorifica un bun crestin in Spania.

Crucea rosie a fost facuta de un Crestin dupa Evanghelie, ce mie mi se pare formidabil, nu pentru ca stiu din auzite, dar deoarece am fost de destule ori inauntrul ei si stiu de ce este atat de utila si de succes. In fapt pot sa zic fara nici o ezitare, nu cunosc in cadrul bisericii din care fac parte principii atat de dezinteresate ce le-am vazut in Crucea Rosie. Sunt o multime de lucruri care care cu totii le cunoastem (Medici fara frontiere, GreenPeace, mai noi precum "charity: water") ce nu-s nici pe departe bazate in Romania, nu-i asa? Ce face pe acei crestini din alte tari sa nu fie mai buni decat niste crestini care omoara in numele nationalismului sub care au fost nascuti, alti crestini sau necrestini din alte tari, cand i-ar putea ajuta!?

Ce ii opreste pe ortodocsi sa traiasca pe alte meleaguri? Ortodocsii romani din Spania nu-s ortodocsi sau crestini, chiar daca sa presupunem ca n-ar vrea sa moara pentru Romania? Sau ei au pierdut credinta, daca au mers acolo? Cum de exista biserici ortodoxe aici daca nimeni nu crede? Iar ceilalti ortodocsi, toate ramurelele, nici unul nu e crestin in "tara lui Dumnezeu"? Nu-i tara lui Dumnezeu Israel sau ca sa zic mai exact Canaan? Oare credinta nu-i dupa roade, si ceilalti ortodocsi ca rusi, greci, nici unul nu e bun, decat daca ar dori sa moara pentru Romania?

Last edited by Ciprian Mustiata; 16.12.2012 at 12:03:43.
  #399  
Vechi 17.12.2012, 17:21:41
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
De ce crezi ca daca Romania are continuitate crestina, probabil nu te referi la continuitatea ortodoxa, nu cumva Biserica Neagra din Brasov e catolica? Transilvania nu cumva un are continuitate crestina? Deci fraza ta neortodocsii nu-s romani, exact asta este argumentul, ca sunt multi alti crestini (neortodocsi) ce au luptat. (de exemplu: http://enciclopediaromaniei.ro/wiki/...AEn_Evul_Mediu )

In fapt in ultima mea afirmatie, e ca a fi crestin ortodox nu te face mai moral, decat daca implici ca uciderea a 15.000 de evrei din Iasi in doar 3 zile, nu a fost facuta de ortodocsi, la ordine de alti ortodocsi, te minti pe tine (http://ro.wikipedia.org/wiki/Pogromul_de_la_Ia%C8%99i ).

Iar din contra, a fi nationalist, a dori sa mori pentru patrie este irelevant de doctrina ce iti este draga. Din cate stiu, si mai reafirm, sunt baptisti (de exemplu) ce ar muri pentru tara, si evanghelisti. Cu siguranta ar muri pentru o tara ce are permis in constitutie sa se poata ruga liber si o fac nu pentru continuitatea crestin-ortodoxa, ci pentru a apara familia, limba, cultura, sau poate doar nu le place politica tarii asupritoare.


Bineinteles, ca da, istoria vietii mele de a pleca din tara poate fi pentru o multime de motive. Daca un roman ar pleca in Grecia, Spania, Anglia, inseamna ca nu-si iubeste familia, tara? Nu cumva foarte multi ce pleaca afara, pleaca pentru a oferi familiei o viata mai buna?

Iar apoi, desi am mentionat ca nu vorbesc in numele meu de a fi nationalist - si personal consider ca tari precum Ucraina sau Belarus au suferit mult mai mult decat Romania sub Ceausescu, inclusiv din vina romanilor (din care o majoritate au fost ortodocsi), cand au mers spre vest dupa ce au "eliberat" Basarabia - nu pot sa nu remarc ca este gresit sa vorbesti in numele altor persoane ce sunt mai nationaliste ca mine, dintre care agnostici, catolici, baptisti si evanghelisti ce ii cunosc ca ar muri pentru tara.


Deci sectar, este o denumire gresita, prefer denominatie sau confesiune, dar legat de fraza "Dumnezeu este cu noi!" este exact dictonul ce era scris, ad-literam, dar in germana, pe fiecare centura a nazistilor (http://en.wikipedia.org/wiki/Gott_mit_uns ), si ortodocsii anilor 40 au acceptat acest dicton nu-i asa?

De cand Spania e tara de nicaieri? Oare vrei sa zici ca Romania ce istoric a fost o corcitura, inclusiv limba noastra ce are 15% din cuvinte slave, o dovedeste pe o fundatie pagana (am uitat sa zic ca Dacia, a fost pagana, nu-i asa? si nu a fost in practica pana imperiul Roman nu a introdus-o impreuna cu citirea in greaca), cu influente pagane, sa o faca mai buna decat Spania?

In fapt Spania e una dintre tarile cele mai tolerante din EU, de exemplu este un documentar Al Jazeera despre tiganii din EU, si multi au plecat ca nu au nici o optiune deoarece populatia romana este prea intoleranta, si traiesc mult mai rau in orice tara decat in Spania. Daca as vrea sa vad unde este bunatate, si valori, as merge mai degraba ca bun samaritean, probabil ai valorifica un bun crestin in Spania.

Crucea rosie a fost facuta de un Crestin dupa Evanghelie, ce mie mi se pare formidabil, nu pentru ca stiu din auzite, dar deoarece am fost de destule ori inauntrul ei si stiu de ce este atat de utila si de succes. In fapt pot sa zic fara nici o ezitare, nu cunosc in cadrul bisericii din care fac parte principii atat de dezinteresate ce le-am vazut in Crucea Rosie. Sunt o multime de lucruri care care cu totii le cunoastem (Medici fara frontiere, GreenPeace, mai noi precum "charity: water") ce nu-s nici pe departe bazate in Romania, nu-i asa? Ce face pe acei crestini din alte tari sa nu fie mai buni decat niste crestini care omoara in numele nationalismului sub care au fost nascuti, alti crestini sau necrestini din alte tari, cand i-ar putea ajuta!?

Ce ii opreste pe ortodocsi sa traiasca pe alte meleaguri? Ortodocsii romani din Spania nu-s ortodocsi sau crestini, chiar daca sa presupunem ca n-ar vrea sa moara pentru Romania? Sau ei au pierdut credinta, daca au mers acolo? Cum de exista biserici ortodoxe aici daca nimeni nu crede? Iar ceilalti ortodocsi, toate ramurelele, nici unul nu e crestin in "tara lui Dumnezeu"? Nu-i tara lui Dumnezeu Israel sau ca sa zic mai exact Canaan? Oare credinta nu-i dupa roade, si ceilalti ortodocsi ca rusi, greci, nici unul nu e bun, decat daca ar dori sa moara pentru Romania?
Multe din ideile expuse de tine aici sunt greu de inteles pentru ca stalcesti limba romana si chiar mi-e greu sa-ti citesc postarile imprastiate.
Din ceea ce am reusit sa citesc, deduc ca esti un tip rebel si presupun ca ti-ai renegat tara de 1001 de ori pana acum.
Deduc din ce ai scris ca mintea ta a "reusit" sa inregistreze doar ceea ce ai auzit tu rau despre Romania, de partile bune ale ei - care sunt mult mai multe decat ti-ai putea tu macar inchipui, daramite sa si memorezi - nici macar nu vrei sa auzi.
In concluzie, te rog sa uiti de Romania, uita-i limba, reneaga-ti originile ca altfel te otravesti singur si iti murdaresti pana si bruma de iubire ce-ti mai salasluieste prin inima. Si e pacat.

Fa-te spaniol 100%, uita ca ai fost vreodata roman, ca eu unul m-am cam saturat de scuipaturile celor plecati din tara "pentru un trai mai bun"!! Daca vei mai persista sa scuipi pe noi va fi o dovada ca esti un biet frustrat ce nu e in stare sa fie fericit. Daca amintirea de tara ta te face nefericit, uita-ti tara si asa vom fi si noi, astia ramasi acasa nefericitii si compromisii putin mai linistiti.
Asta e sfatul meu spre binele tau si al meu!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #400  
Vechi 17.12.2012, 17:31:55
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Deci sectar, este o denumire gresita, prefer denominatie sau confesiune,
Eh, si eu prefer multe, dar sectar este un cuvant biblic care se poate aplica foarte bine si la tine.

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
dar legat de fraza "Dumnezeu este cu noi!" este exact dictonul ce era scris, ad-literam, dar in germana, pe fiecare centura a nazistilor (http://en.wikipedia.org/wiki/Gott_mit_uns ), si ortodocsii anilor 40 au acceptat acest dicton nu-i asa?
Asa este, si daca ai fi citit Biblia asa cum te bati cu pumnii in pietul tau de spaniol ai fi stiut ca "Cu noi este Dumnezeu, intelegeti neamuri si va plecati..." este si un verset din Psalmi. Dar te ia gura pe dinainte si ai uitat un proverb romanesc care spune "Gura bate ....".

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
De cand Spania e tara de nicaieri? Oare vrei sa zici ca Romania ce istoric a fost o corcitura, inclusiv limba noastra ce are 15% din cuvinte slave, o dovedeste pe o fundatie pagana (am uitat sa zic ca Dacia, a fost pagana, nu-i asa? si nu a fost in practica pana imperiul Roman nu a introdus-o impreuna cu citirea in greaca), cu influente pagane, sa o faca mai buna decat Spania?
Idei infantile!! Ce varsta ai, Gladiatorule? Ce zici, daca s-ar bate Decebal cu Gladiatorul, cine va castiga?
Se zvoneste ca statul spaniol nu prea ii va mai inghiti pe angajatii romani. Ce vei face daca te-or da afara de la lucru, te intorci in Romania? Fi demn, spaniolule, si nu te intoarce la voma pe care incontinuu o versi asupra tarii tale. Ca daca te intorci in Romania, o sa incepi sa faci pe seful si pe culturalizatul cu noi.

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
In fapt Spania e una dintre tarile cele mai tolerante din EU...
Da, asa e, poponarii se pot casatori intre ei. Vajnic exemplu, "crestine"!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 17.12.2012 at 17:37:27.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 00:29:10
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 29.11.2012 23:42:39
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01