Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 17.12.2012, 17:40:10
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@Ciprian Mustiata
Crestinismul ortodox este nationalist. Nu exista o viziune globala (desi pare sa se contureze asa ceva... dar ca rezultat al unui grup de teologi legati de tara si credinta lor in procente relativ egale)!
  #402  
Vechi 17.12.2012, 18:39:42
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
@Ciprian Mustiata
Crestinismul ortodox este nationalist. Nu exista o viziune globala (desi pare sa se contureze asa ceva... dar ca rezultat al unui grup de teologi legati de tara si credinta lor in procente relativ egale)!
Crestinismul ortodox este nationalist, si este un lucru bun: crestinismul ortodox nu desnationalizeaza, nu anihileaza aceasta valoare, acest dat al omului - fiecare om se naste apartinand unui popor -, creaza o armonie deplina intre persoana si credinta crestina.
Valoarea nationalista a unei persoane E UN DAR, nu e un blestem, iar crestinismul - sau mai bine-zis, Mantuitorul Hristos - nu-l ciunteste pe om de acest dar in drumul sau spre mantuire.

Asta spre deosebire de sectari, care cum trec la secte isi reneaga limba, cultura, rudele de sange, si considera nationalismul ca pe un balast care-i impiedica spre mantuire. Si se chinuie, saracii, sa-si bata joc de folclorul lor national, de poetii si scriitorii care le-au luminat copilaria; si asta pentru ca nu realizeaza ca crestinismul este armonie cu lumea inconjuratoare, este "revenirea in fire" a omului.
E de-a dreptul hilar sa vezi intr-o adunatura sectara oameni de la tara cantand cine stie ce texte ieftine aduse de prin America. Niste texte ca te pufneste rasul de mediocre ce sunt, fara pic de teologie si extrem de superflue.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #403  
Vechi 17.12.2012, 18:44:29
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu exista o viziune globala ...
Omule, incepi si tu sa vorbesti "in concluzii", ca 666. Daca nu te-as cunoaste as crede ca esti vreun profesor de filosofie de pe la Sorbona care toata viata lui a studiat "Credintele religioase si viziunile acestora asupra universalitatii valorilor globale (sic!) sau Cauzalitatea crestina asupra globalizarii civilizatiilor terestre si extraterestre".
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #404  
Vechi 17.12.2012, 18:51:18
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Omule, incepi si tu sa vorbesti "in concluzii", ca 666. Daca nu te-as cunoaste as crede ca esti vreun profesor de filosofie de pe la Sorbona care toata viata lui a studiat "Credintele religioase si viziunile acestora asupra universalitatii valorilor globale (sic!) sau Cauzalitatea crestina asupra globalizarii civilizatiilor terestre si extraterestre".
:))
Multumesc! Promit sa-ti recunosc drepturile de autor cand iti voi folosi replicile!
  #405  
Vechi 17.12.2012, 18:53:16
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
De ce crezi ca daca Romania are continuitate crestina
.................................................. .................................................. ...
Oare credinta nu-i dupa roade, si ceilalti ortodocsi ca rusi, greci, nici unul nu e bun, decat daca ar dori sa moara pentru Romania?
Prin multele tale cuvinte eviti un raspuns: daca Romania trebuie aparata cu armele iti vei da viata pentru tara?
Raspunsul la aceasta intrebare este mult mai relevant ca miile tale de cuvinte fara noima!!!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #406  
Vechi 17.12.2012, 18:54:04
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Crestinismul ortodox este nationalist, si este un lucru bun: crestinismul ortodox nu desnationalizeaza, nu anihileaza aceasta valoare, acest dat al omului - fiecare om se naste apartinand unui popor -, creaza o armonie deplina intre persoana si credinta crestina.
Valoarea nationalista a unei persoane E UN DAR, nu e un blestem, iar crestinismul - sau mai bine-zis, Mantuitorul Hristos - nu-l ciunteste pe om de acest dar in drumul sau spre mantuire.

Asta spre deosebire de sectari, care cum trec la secte isi reneaga limba, cultura, rudele de sange, si considera nationalismul ca pe un balast care-i impiedica spre mantuire. Si se chinuie, saracii, sa-si bata joc de folclorul lor national, de poetii si scriitorii care le-au luminat copilaria; si asta pentru ca nu realizeaza ca crestinismul este armonie cu lumea inconjuratoare, este "revenirea in fire" a omului.
Din punctul meu de vedere, nationalismul nu este rau! Imi pare rau ca la romani s-au atrofiat unele traditii frumoase care ne fac unici.
Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
E de-a dreptul hilar sa vezi intr-o adunatura sectara oameni de la tara cantand cine stie ce texte ieftine aduse de prin America. Niste texte ca te pufneste rasul de mediocre ce sunt, fara pic de teologie si extrem de superflue.
Sunt de acord... din cate imi aduc aminte am postat o chestie de felul asta pe aici!
  #407  
Vechi 17.12.2012, 18:55:35
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
:))
Multumesc! Promit sa-ti recunosc drepturile de autor cand iti voi folosi replicile!
:)))
M-ar ajuta mult!
Dupa cum probabil ai constatat, nu am mai folosit ticuri verbale ca: "Vezi,..." sau "Crede-ma,...". Si asta datorita tie!
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"
  #408  
Vechi 17.12.2012, 18:58:03
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Dupa cum probabil ai constatat, nu am mai folosit ticuri verbale ca: "Vezi,..." sau "Crede-ma,...". Si asta datorita tie!
Pacat! Erai simpatic!
:P
Crede-ma!
  #409  
Vechi 17.12.2012, 19:05:38
Illuminatu Illuminatu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2012
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere, nationalismul nu este rau! Imi pare rau ca la romani s-au atrofiat unele traditii frumoase care ne fac unici.
Eu cred ca nationalismul este o forma de iubire si, totodata, o forma de asceza. Aici "iubirea" are valoare de stare a unui anumit moment bine definit, iar "asceza" are valoare de devenire, de proces continuu.
Iubindu-mi aproapele "de langa mine" - limba fiind un ajutor in procesul de apropiere continua fata de aproapele "de langa mine" - voi invata mai usor si mai repede sa-mi iubesc aproapele "de mai departe". Insa cand voi ajunge sa-mi iubesc aproapele "de departe" il voi iubi si mai mult pe aproapele de langa mine. E un cerc "virtuos" fara sfarsit.
Bineinteles, acestea sunt doar "vorbe" teoretice, pana la a deveni "cuvinte ale inimii" mai e o cale lunga, care din fericire, nu are capat.
__________________
"Pentru că mulți amăgitori au ieșit în lume, care nu mărturisesc că Iisus Hristos a venit în trup; unul ca acesta e amăgitorul și antihristul." 2 Ioan 1,7.
"Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru, ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai marita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul L-ai nascut, pe tine cea intru adevar Nascatoare de Dumnezeu te marim!"

Last edited by Illuminatu; 17.12.2012 at 19:08:06.
  #410  
Vechi 17.12.2012, 20:15:09
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Illuminatu Vezi mesajul
Eh, si eu prefer multe, dar sectar este un cuvant biblic care se poate aplica foarte bine si la tine.
Dacă ne dai și o referință biblică îți trecem cu vederea offtopicul.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 00:29:10
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 29.11.2012 23:42:39
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01