Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 28.12.2012, 12:51:28
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
e ceva minunat sa ajuti pe aproapele tau, dar cand un cult religios isi atrage enoriasi, prin faptul ca ofera 'ajutoare', asta cum mai este? vi se pare o "politica" corecta ?
Eu as reformula ce ziceti dumneavoastra asa: cineva merge la biserica si este in nevoie si fratii de la biserica stiu ca acea persoana este in nevoie, si are multi copii si i se ofera o forma de ajutor.

Daca aceasta "politica" va deranjeaza, ea nu implica botez, decat intr-un singur fel: ca arata ca acei frati de biserica arata ca ii pasa de persoana in nevoie. Daca dumneavoastra considerati ca este gresita aceasta optiune, ce pot sa va zic, cresteti.

In fapt, la nunti, praznice, stiu multe persoane ce "fac pe credinciosii" pentru ceva de mancare. Pentru a ii ajuta, indiferent de pozitia dumneavoastra critica, ma face sa cred ca nu intelegeti ce inseamna un om in nevoie.

Daca dumneavoastra nu ati da jucarii la copii orfani de exemplu, va recomand sa o faceti. Apoi, daca va vedeti om responsabil, de ce nu va ganditi sa adoptati un copil? Poate o sa intelegeti ca exista suferinta in tara in care traiti.

Apoi, daca acel copil orfan ar deveni ortodox, dat fiind educatiei si moralei sub care ati aratat ca sunteti o persoana minunata, nu ar fi cel putin o insulta, cand cineva v-ar spune ca acest copil adoptat a devenit ortodox pentru ca i-ati dat de mancare?

In loc sa va uitati ca poate chiar unii s-ar fi botezat pentru ajutate (eu unul NU cunosc aceasta persoana, dar chiar daca ar face-o, cine sunt eu sa o judec!?) nu va opreste sa cautati sa deveniti un crestin mai bun si sa ajutati protestanti in nevoie (sunt destui ce au multi copii) si sa nu asteptati nimic inapoi. Asta spune Sfanta Scriptura, nu-i asa? Lasati toata intoleranta la o parte, si aratati ca doriti sa fiti cineva de suport.

Daca nu va permiteti haine, dulciuri sau cine stie ce alte ajutoare ati auzit ca se dau, cand faceti o supa, chemati pe cineva in nevoie si hraniti-l. Si inca o recomandare, foarte onesta: sa nu o faceti de frica focului Iadului, ci sa o faceti deoarece:
- poate maine copilul dumneavoastra poate sa ajunga in nevoie, si poate dvs nu puteti sa il ajutati
- ajutati ca in fiecare ajutor, ce il faceti, cel ce Il primeste este Hristos
- ca trebuie sa iubesti aproapele ca pe tine insuti, daca ai fi flamand, nu ai vrea sa vina cineva sa iti dea o supa calda

Last edited by Ciprian Mustiata; 28.12.2012 at 12:56:53.
  #432  
Vechi 28.12.2012, 12:59:22
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul

Daca dumneavoastra nu ati da jucarii la copii orfani de exemplu, va recomand sa o faceti.

o fac, dar deosebirea intre mine si un baptist este ca eu o fac pentru Hristos, insa baptistul are ganduri ascunse, dorind sa atraga in cultul sau, deoarece cu cat se inmultesc mai multi baptisti intr-o localitate, cu atata vor primi din Occident fonduri, deci totul e o afacere.
  #433  
Vechi 28.12.2012, 13:21:10
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Angry Esti serios?

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
o fac, dar deosebirea intre mine si un baptist este ca eu o fac pentru Hristos, insa baptistul are ganduri ascunse, dorind sa atraga in cultul sau, deoarece cu cat se inmultesc mai multi baptisti intr-o localitate, cu atata vor primi din Occident fonduri, deci totul e o afacere.
Daca sunt baptist, si daca am scris asta:
Citat:
Daca nu va permiteti haine, dulciuri sau cine stie ce alte ajutoare ati auzit ca se dau, cand faceti o supa, chemati pe cineva in nevoie si hraniti-l. Si inca o recomandare, foarte onesta: sa nu o faceti de frica focului Iadului, ci sa o faceti deoarece:
- poate maine copilul dumneavoastra poate sa ajunga in nevoie, si poate dvs nu puteti sa il ajutati
- ajutati ca in fiecare ajutor, ce il faceti, cel ce Il primeste este Hristos
- ca trebuie sa iubesti aproapele ca pe tine insuti, daca ai fi flamand, nu ai vrea sa vina cineva sa iti dea o supa calda
Mi se pare ca nu am avut nici un gand ascuns.

Dumneavoastra veniti cu afirmatii fara temei, spuse in sens jignitor, etc. Imi puteti da un nume de baptist(a) ce l-ati cunoscut personal ce s-a botezat pentru ajutoare?

Ati citit regulile forumului? Mi se pare ca e o critica obisnuita ce se pare ca tot trebuie sa o referentiez legata de numele dumneavoastra.

In fapt dumneavoastra tot spuneti lucruri si nici macar nu aveti remuscari cand sunteti "prins cu mata in sac". Nu vreau deveniti baptist, sincer. Nu vreau sa o faceti pentru ajutoare in nici un caz. Si prefer ca oricine primeste ajutoarele sa le primeasca ca este in nevoie.

Daca dumneavoastra indiferent de ce se scrie, va puneti degetele in urechi si ziceti: "la la la", arata intelegerea dvs asupra aproapelui. Am mai spus si o sa o mai spun: problema Ortodoxiei actuale este ortodoxul de rand. Probabil baptistii ce va deranjeaza din comunitatea dumneavoastra se aliniaza mai mult cu ceea ce inseamna crestin si multi sunt "atrasi" de asta.

Daca dumneavoastra vedeti "ajutoarele" ca fiind problema, si ca totul "este o afacere", mai ganditi-va. Ganditi-va de asemeni ca in orice biserica mai mare este un magazin ce vinde lumanari. Este in Mitropolia din Iasi unde e Sfanta Parascheva! Unde vedeti ca protestantii zic de ortodocsi ca fac o afacere, legat de faptoizi care ii afirmati peste tot.

Oricum, d-le Urs, daca din asta traiti, in a arunca cuvinte de ura, dezinformari, va pot asigura un lucru: ca "exemplul" dumneavoastra, poate fi folosit mult mai usor de cei din alte confesiuni sa arate ca ortodocsii nu sunt modele de credinta, ci doar de infamare, dezinformare si atac de caracter.
  #434  
Vechi 28.12.2012, 13:30:19
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

nu sunt dezinformari, multi pe care i-am intrebat de ce s-au rebotezat la baptisti, penticostali, mi-au spus ca pentru ajutoare...
  #435  
Vechi 28.12.2012, 13:45:59
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit încercare de aducere la topic

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt dezinformari, multi pe care i-am intrebat de ce s-au rebotezat la baptisti, penticostali, mi-au spus ca pentru ajutoare...
Apropos de Focul Iadului:

"Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua." (Apoc.21.8 - versiunea ortodoxă)
  #436  
Vechi 28.12.2012, 13:48:02
Ciprian Mustiata Ciprian Mustiata is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.11.2012
Locație: Madrid, Spania
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu sunt dezinformari, multi pe care i-am intrebat de ce s-au rebotezat la baptisti, penticostali, mi-au spus ca pentru ajutoare...
Probabil au zis-o sarcastic, sau poate ei chiar pentru asta au facut-o. Dar ce ma mira, e ca nu am auzit asta in 12 ani ca membru din BB.

Pe de alta parte, indiferent de pozitia acelor indivizi, este clar ca ceea ce poate desi este adevarat (nu stiu de astfel de cazuri, dar pe de alta parte nu pot sa confirm-infirm) cu siguranta nu arata ca baptistii o fac numai pentru asta sau alte afirmatii ale dvs. ca baptistii tre' sa plateasca taxe (pe cand eu am platit taxe la stat pentru ce in parte au ajuns la BOR). In fapt nu pot nici sa inteleg pozitia dumneavoastra: cum pe de o parte cei ce devin baptisti, merg pentru ajutoare, dar in fapt ei sunt fraieriti pentru ca trebuie sa plateasca taxe.

Cazurile explicite care le-ati spus, au fost recomandari in cel mai bun caz. Pe sit-ul web al Catedralei Mantuirii Neamului sunt recomandari de donatii, si sunt folosite ca exemple donatii de o suta de mii de euro. Si CMNR este estimat la 400.000.000 euro, daca am inteles bine, si in parte este sustinut de statul roman, si implicit de familia mea ce nu e formata numai din ortodocsi. Nu vi se pare ca ar fi corect, ca procentual, banii sa ajunga la BB, B Adventista, B Penticostala, pentru a construi si acestia locase de cult?

Eu unul nu vreau bani dati la BB, ci prefer a se face o scoala in care se preda evolutia. Educatia este un lucru ce lipseste sub un anumit nivel in Romania. Daca nu-s de ajuns bani, sa se dea burse de studiu pentru studentii formidabili in strainatate.

Insa indiferent de bani si de faptul ca exista "uscaturi", faptul de a se da ajutoare, si a se da prin biserica, mi se pare de bun simt (indiferent de pozitia dumneavoastra teologica). Mi se pare mult mai bine ca biserica sa ajute orfanul si vaduva, decat aceasta supa sa fie oferita numai de institutii laice.

Chiar daca cineva va ajunge in urma acestor ajutoare baptist, evanghelist, sau ce o fi, cel putin nu o sa bea, nu o sa umple discotecile, o sa isi trateze sotia cu respect, si o sa traiasca forma lui sub care a inteles crestinatatea si credinta in Hristos. Dumnezeu o sa ierte necunoasterea acelei persoane.

Pe de alta parte, persoanele fara educatie, puse la furat, si traiesc fara Dumnezeu, chiar in pozitia in care ei ar face sau nu parte din biserica adevarata, nu ii va mantui. Asta este estenta mesajului lui Hristos, in ambele "interpretari" (protestante sau ortodoxe)
  #437  
Vechi 28.12.2012, 14:16:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ciprian Mustiata Vezi mesajul
Esti serios?
Nu, nu e serios. Este un hartuitor specializat si un abil consumator de energie...pentru cine nu il cunoaste. Cunoaste bine doctrina mai multor culte, dar ii place sa se joace aruncand cate o piatra in balta si distrandu-se vazand cum altii se chinuie sa o scoata. Iar acuzatiile de mai sus sunt deja rasuflate si rasdiscutate; el le repeta intruna indiferent de ce spun cei care le dezmint.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
  #438  
Vechi 28.12.2012, 14:49:35
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

domnule Ciprian Mustiata, am o curiozitate: dumneavoastra v-ati nascut in familie de neoprotestanti ?
  #439  
Vechi 28.12.2012, 14:50:49
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apropos de Focul Iadului:

"Iar partea celor fricoși și necredincioși și spurcați și ucigași și desfrânați și fermecători și închinători de idoli și a tuturor celor mincinoși este în iezerul care arde, cu foc și cu pucioasă, care este moartea a doua." (Apoc.21.8 - versiunea ortodoxă)
acolo se va afla si Ellen White, o mincinoasa...
  #440  
Vechi 28.12.2012, 15:23:15
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
acolo se va afla si Ellen White, o mincinoasa...
Fiecare va primi conform dreptei judecăți a lui Dumnezeu. După gânduri, intenții, vorbe și fapte.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vesnicia iadului costi21 Din Noul Testament 14 26.02.2013 17:01:34
focul sacru? Stanca Alte Religii 59 16.12.2012 00:29:10
Despre vesnicia chinurilor iadului topcat Generalitati 358 29.11.2012 23:42:39
Opreste Doamne , si stinge focul maniei Tale ! Apel la rugaciune cristiboss56 Rugaciuni 55 09.07.2010 23:16:59
O descriere a iadului islamic... scrabble Religia Islamica 31 08.01.2010 20:58:01