Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.12.2010, 05:21:14
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Si ca sa dau un exemplu din experienta proprie, pe Dumnezeu Iisus il regasesti in siesi, de aceea nu exista dovezi concrete existentei unei divinitati. E o experienta de nedescris, mult prea superioara negativistilor si rau-voitorilor.

:)
Cand faci asemenea afirmatii practic recunosti ca nu esti tocmai sanatos la cap. Orice bolnav mintal are realitatea proprie in care crede dar pentru care nu are dovezi. Poate ai vazut filmul O minte sclipitoare si atunci intelegi ce vreau sa spun. Asa ajungi sa crezi in conspiratii de tot felu', crezand in realitatea proprie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.12.2010, 05:25:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
1.religia nu ofera raspunsuri,credinta are multe raspunsuri ptr.cei ce vor sa aiba credinta.einstein,a fost si el la randu-i un om supus greselii
2.stiinta cu ale ei,credinta cu dumnezeu
3.si daca stiu unii de precesia periheliului lui mercur,viata mea e mai buna?personal,nu ma ajuta dar nici nu ma deranjeaza
4.stiinta a explicat multe,mai are multe de explicat,daaar, adevarat,
nu este perfecta
5.fara comentarii
1. Cum definesti tu raspunsul? Tare am impresia ca e ceva care iti convine si atat, fara dovezi.
2. stiinta studiaza realitatea.
3. n-am zis ca ne ajuta. Ramai la subiect. Ideea era cu totul alta si anume, va bazati credinta pe gaurile stiintei ceea ce nu e logic.
4. stiinta are multe de explicat, dar e cea mai buna metoda in procesul de cunoastere. Fara ea am fi crezut ca vacile care mananca ciocolata dau cacao in loc de lapte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.12.2010, 05:40:31
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
1.daca"voi"sustineti ca nu exista o putere supranaturala atunci demonstrati,dar nu luati in calcul biblia ci teoriile stiintifice urmate de demonstratie.umila mea parere e ca religia trebe descoperita de copii,la biserica,impreuna cu parintii lor sau eventual singuri
2.credinta inseamna indeplinirea legii lui dumnezeu,ptr. ca si iisus hristos a indeplinit legea si proorocii.religia inseamna interpretari diferite ale bibliei,etc. si sunt multe religii
3.dpmdv biblia nu combate in nici un fel stiinta,religiile posibil,nu stiu exact
4.am impresia ca si stiinta se joaca cu x sau y
5.credinta are la baza pe dumnezeu care este vesnic,nu este schimbator.
6.dpdv stiintific "CARE ESTE ROLUL OMULUI PE PAMANT?""DE CE EXISTA OMUL?"
1. O pretentie absurda.
De ce crezi ca religia isi pierde din importanta pe masura ce devii mai rational? Copii sunt victime facile pentru religie. Daca religie e atat de buna si, mai ales, are in spate un zeu perfect, de ce trebuie inoculata la o varsta lipsita de aparare? De ce trebuie sa foloseasca idei demne de Capra cu trei iezi ca sa convinga copiii? Pana si un om matur abuzat suficient de mult o ia razna, daramite copii cand aud de iad sau perversiunile din Biblie (ciudat cum Traditie nu a luat atitudine impotriva promovarii pervesitatilor din Biblie). Chiar vrei sa incurajezi asa ceva?
2. implinirea legii lui D-zeu poate insemna crima. Ti se pare ok? Mi-e groaza sa ma gandesc ce se intampla daca D-zeu iti sopteste sa-ti omori copiii pentru ca nu au fost cuminti.
3+4 daca nu stii nu mai emite judecati de valoare cu atata certitudine. Vezi 1 de ex.
5. D-zeu, ca orice idee relativa, daca nu evolueaza, moare. Exact ce se intampla in societatea zilelor noastre. Boboru' a simtim nevoia unui upgrade si a creat noul testament. Acum tineti cu dintii de niste legende grecesti vechi de 2000 de ani. Evident nu o sa credeti ce spun. Mai degraba secularizarea e planuita de masonii reptilieni evrei homosexuali atei (samd vezi discursurile lui Vadim).
6. Daca omul exista ca sa-l slaveasca pe D-zeu atunci si omul si D-zeu si-au ratat menirea. Acuma pe bune, tu sa fi fost fiinta superioara chiar aveai nevoie sa-ti creezi laudatori? Faci un univers intreg dar nu poti fara laudatori? Inexprimabil!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.12.2010, 05:47:32
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Indiferent de ce ar descoperi știința, lucrurile rămân așa cum ne arată judecata sănătoasă:
Da stiu,"trebuie sa crezi in Dumnezeu, impotriva oricarei evidente".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.12.2010, 13:19:45
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Cand faci asemenea afirmatii practic recunosti ca nu esti tocmai sanatos la cap. Orice bolnav mintal are realitatea proprie in care crede dar pentru care nu are dovezi. Poate ai vazut filmul O minte sclipitoare si atunci intelegi ce vreau sa spun. Asa ajungi sa crezi in conspiratii de tot felu', crezand in realitatea proprie.
Nu sunt credul. Si nici nu vin cu exemple din filme. Si, mai ales, nu cred in 'conspiratii de tot felu', mai ales ca nu putem schimba nimic, chiar daca, ipotetic, or fi adevarate. Nu ma lua drept o batranica care nu stie matematica si care nu e la curent cu vremurile 'moderne'.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.12.2010, 17:40:20
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ai2

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
1. Cum definesti tu raspunsul? Tare am impresia ca e ceva care iti convine si atat, fara dovezi.
2. stiinta studiaza realitatea.
3. n-am zis ca ne ajuta. Ramai la subiect. Ideea era cu totul alta si anume, va bazati credinta pe gaurile stiintei ceea ce nu e logic.
4. stiinta are multe de explicat, dar e cea mai buna metoda in procesul de cunoastere. Fara ea am fi crezut ca vacile care mananca ciocolata dau cacao in loc de lapte.
ai2,asteapta dovezile existentei lui dumnezeu cum si eu astept ca stiinta sa-mi dovedeasca ca nu are gauri.teoria big bangului este realitate,am inteles si ma supun.
spun ptr. ultima data si sper sa fiu inteles:dpmdv biblia nu combate in nici un fel stiinta
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.12.2010, 17:50:56
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ai2

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
1. O pretentie absurda.
De ce crezi ca religia isi pierde din importanta pe masura ce devii mai rational? Copii sunt victime facile pentru religie. Daca religie e atat de buna si, mai ales, are in spate un zeu perfect, de ce trebuie inoculata la o varsta lipsita de aparare? De ce trebuie sa foloseasca idei demne de Capra cu trei iezi ca sa convinga copiii? Pana si un om matur abuzat suficient de mult o ia razna, daramite copii cand aud de iad sau perversiunile din Biblie (ciudat cum Traditie nu a luat atitudine impotriva promovarii pervesitatilor din Biblie). Chiar vrei sa incurajezi asa ceva?
2. implinirea legii lui D-zeu poate insemna crima. Ti se pare ok? Mi-e groaza sa ma gandesc ce se intampla daca D-zeu iti sopteste sa-ti omori copiii pentru ca nu au fost cuminti.
3+4 daca nu stii nu mai emite judecati de valoare cu atata certitudine. Vezi 1 de ex.
5. D-zeu, ca orice idee relativa, daca nu evolueaza, moare. Exact ce se intampla in societatea zilelor noastre. Boboru' a simtim nevoia unui upgrade si a creat noul testament. Acum tineti cu dintii de niste legende grecesti vechi de 2000 de ani. Evident nu o sa credeti ce spun. Mai degraba secularizarea e planuita de masonii reptilieni evrei homosexuali atei (samd vezi discursurile lui Vadim).
6. Daca omul exista ca sa-l slaveasca pe D-zeu atunci si omul si D-zeu si-au ratat menirea. Acuma pe bune, tu sa fi fost fiinta superioara chiar aveai nevoie sa-ti creezi laudatori? Faci un univers intreg dar nu poti fara laudatori? Inexprimabil!
si consideri oamenii credinciosi, irationali,iar cei ce nu cred in existenta unui zeu,plini de ratiune,interesanta idee.imi cer scuze ca imi exprim convingerile si nu stiam ca tu faci parte din comitetul de cenzura,in viitor voi fi mult mai atent.
care ar fi menirea omului pe pamant?sa aiba copii?sa munceasca?murind,omul nu se mai bucura de nimic deci viata a fost in van.e bn asa.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.12.2010, 18:11:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Am putea considera ca Scriptura ne-ar spune ce s-a intamplat si daca relatarile din Scriptura ar putea fi coroborate cu ceva surse istorice credibile. (...) Elemente centrale Bibliei, cum ar fi Potopul sau Exodul, ca sa nu mai vorbim de insusi caracterul divin al lui Isus, trebuie acceptate cu titlu de credinta, pentru ca dovezi pentru ele nu prea exista, in afara Scripturii.
Potopul este marturisit in mai toate miturile si legendele din lume, la mai toate popoarele si civilizatiile. Oare sa fie o "coincidenta" ?!
E nevoie de credinta. Unde nu e... asta e. La vreme se vor vedea toate.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Pana la aparitia acestor surse independente, imi rezerv dreptul de a vedea Biblia ca pe o colectie de mituri.
Tu hotarasti cum o vezi.
Ea ramane insa ceea ce este, independent de cum o vezi tu.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Nu stiu ce intelegi tu prin generalizarea asta ("om"), dar uite, eu sunt un om, si consider ca nu exista nici o virtute in a crede in ceva fara absenta dovezilor.
Iti va fi tare greu mai incolo... mai spre sfarsit.
Cand te vei hotara insa sa iti fie usor, sa crezi in lucrurile propovaduite, fara a le mai cauta in stiinta.
Stiinta este mult prea limitata. Multi dintre marii cercetatori au ajuns la un "punct mort", unde nu au stiut ce sa mai creada.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Repet: afirmatiile cu caracter extraordinar cer dovezi pe masura.
Abordarea religioasa, care spune ca trebuie sa credem oricum, e nascuta tocmai din inabilitatea religiilor de a oferi dovezi intru sutinerea proprillor afirmatii.
Tu nu ai nici o farama de intentie sa accepti existanta unui Dumnezeu.
I'ar daca ai accepta unul, ar fi unul atat de prost incat l'ai putea lua in laborator, sa il studiezi bine... mai inainte de a crede in el.
Iti spun eu insa... dupa ce l'ai analiza bine... nu ai mai crede ca e dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Altfel da, stiu, ratiunea e inamicul nostru, de la Sfintii Parinti pana la Martin Luther.
Ortodoxia nu spune ca ratiunea este inamica. Ratiunea este o putere buna a sufletului. Insa ratiunea luminata de credinta.
Cercetezi si te folosesti de toate, insa pana la un anumit punct. De ce ? Pentru ca nu noi suntem masura ultima a lumii !

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Dupa cum spuneam mai sus: stiinta e foarte buna cand ne incalzeste casele, cand ne vindeca de boli, cand ne permite sa calatorim repede si eficient, cand ne faciliteaza accesul la informatie. Insa devine brusc rea cand "decide sa il ignore pe zeul nostru" si isi baga nasul in chestii diavolesti, gen evolutie, etc. Nu?
Da, una este incalzirea caselor... facuta si de tarani, fara prea multa stiinta. Este buna si energia solara, etc.
Si alta este clonarea, perfectionarea rasei umane si alte asemenea... caderi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.12.2010, 19:08:14
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,windorin

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Potopul este marturisit in mai toate miturile si legendele din lume, la mai toate popoarele si civilizatiile. Oare sa fie o "coincidenta" ?!
E nevoie de credinta. Unde nu e... asta e. La vreme se vor vedea toate.



Tu hotarasti cum o vezi.
Ea ramane insa ceea ce este, independent de cum o vezi tu.



Iti va fi tare greu mai incolo... mai spre sfarsit.
Cand te vei hotara insa sa iti fie usor, sa crezi in lucrurile propovaduite, fara a le mai cauta in stiinta.
Stiinta este mult prea limitata. Multi dintre marii cercetatori au ajuns la un "punct mort", unde nu au stiut ce sa mai creada.



Tu nu ai nici o farama de intentie sa accepti existanta unui Dumnezeu.
I'ar daca ai accepta unul, ar fi unul atat de prost incat l'ai putea lua in laborator, sa il studiezi bine... mai inainte de a crede in el.
Iti spun eu insa... dupa ce l'ai analiza bine... nu ai mai crede ca e dumnezeu.



Ortodoxia nu spune ca ratiunea este inamica. Ratiunea este o putere buna a sufletului. Insa ratiunea luminata de credinta.
Cercetezi si te folosesti de toate, insa pana la un anumit punct. De ce ? Pentru ca nu noi suntem masura ultima a lumii !



Da, una este incalzirea caselor... facuta si de tarani, fara prea multa stiinta. Este buna si energia solara, etc.
Si alta este clonarea, perfectionarea rasei umane si alte asemenea... caderi.
sincer,cel ce cauta cu adevarat adevarul, il gaseste,iar cel ce carteste, avand adevarul in fata sa, nu-l vede.
referitor la persoanele care nu cred ca exista dumnezeu ,io cred ca discutia cu ele trebe limitata la banala realitate de zi cu zi.parerea lor este stabilita si orice parere contrara este privita cu ostilitate.unii ar spune ca impun parerea mea,eu spun ca afirm ce cred eu,iar la urma urmei, fiecare persoana are cap pe umeri cu care este obligatoriu sa judece(analizeze) si sa ia decizia pe care o considera potrivita ptr.el.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.12.2010, 19:26:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Potopul este marturisit in mai toate miturile si legendele din lume, la mai toate popoarele si civilizatiile. Oare sa fie o "coincidenta" ?!
E nevoie de credinta. Unde nu e... asta e. La vreme se vor vedea toate.
O fi potopul "marturisit" si Nu este o coincidenta deoarece in toate popoarele au existat manipulatori si cei cu dorinta de stapinire absoluta cu virit de pumn in gura!

Ideea este ca nu avem dovezi reale GEOLOGICE, de nici un fel al potopului!
sau poate el a avut loc doar in domeniul "credintei" ,al visurilor?...atunci da asa o fi insa pina la al marturisi in adevaratul sens al cuvintului este ca de la cer la pamint.

Deci nu tot ce-i in Biblie este adevarat ci foarte mult este alegoric, simbolic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
ateii si iratiunea 2 flying Generalitati 5 10.01.2011 10:42:07
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 00:05:06