Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.02.2011, 16:18:56
Ana.Maria.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Internetul dauneaza grav Ortodoxiei

Fara sa am pretentia de a fi facut o descoperire importanta de unul singur, pot afirma cu mana pe inima ca acum, internetul dauneaza grav sanatatii duhovnicesti. Chiar as putea afirma ca e un virus mortal, care loveste Ortodoxia perfid si nu are antidot. O loveste in "moalele" naturii ei: in taina, in discretia, in firescul si in optimismul ei comunitar, in finalitatea ei euharistica.
Cum si de ce? Pentru ca aproape intreg continutul articolelor sau stirilor din site-urile ori blogurile asa-zis ortodoxe speculeaza, ambalatsi deghizat, aplecarea naturala a romanului spre barfa, talentul lui nativ catre inflorirea si exagerarea unor povesti, gustul pentru teoria conspiratiei, alimentat, ce-i drept, si de perioada regmului comunist, in care totul era creditat cu:"am auzit eu din sursa sigura, mi-a spus mie cineva de incredere",etc.
Ei bine, tot acest amestec nociv de barfa necontrolata, dezvaluiri, picanterie si demascari, invelit in aura sfanta a Ortodoxiei, flancat rapid cu cateva citate din Sfintii Parintii sau marii duhovnici ai neamului, devine aproape irezistibil pentru omul de rand.
Sub aspect duhovnicesc e jale. Daca cineva isi analizeaza starea sufleteasca dupa ce a vizitat un astfel se site/blog, are marea surpriza sa constate ca nelinistea pune stapanire pe sufletul lui. De asemenea indignarea si revolta, depresia si amaraciunea sunt tovarasi buni de calatorie. Daca te uiti in urma, dupa "lectura", constati ca ai coborat in hazna sau de-a dreptul in infern.
Acolo ti se prezinta un bestiar intreg de insi dati "in vileag" (nici o dorinta de a le salva, cumva, din partea tortionarilor cu mouse; demascarea si pedeapsa atrag rating baban, asta stim si noi), legaturi ecleziale periculoase, tradari dogmatice pe fata sau intr-ascuns, apostazii,ecumenisme josnice. Te si intrebi cum de mai existam ca Biserica, intr-atata tradare si ticalosie?! Te miri cum de mai existam pe planeta ca oameni ai credintei, intr-atatea atacuri ale ocultei, ale agenturilor, ale coruptelor guverne euro-atlantice?! Toate sunt descrise insa minutios, cu o siguranta bolnava.
Reeducarea sufletelor crestine slabe, prin aceste site-uri, e garantata. Caci despre reeducare este vorba aici. Devii banuitor. Ti se usuca dragostea din inima, increderea, speranta. Asa se face ca, intr-o buna zi, tot ceea ce iubeai e murdarit sau pe cale de a fi maculat. Tot ceea ce apreciai, tot ceea ce iti dadea speranta poate fi de-acum pus sub semnul deziluziei grabnice. Refuzul realitatii este cuvantul de ordine, iar idealizarea unui trecut fabulos devine formula de recunoastere a noii comunitati virtuale "luminate", dezmeticita de comploturi, adusa la starea de vigilenta.
Iti spune Biserica ta ceva? Nu asculti, ca ai aflat tu de pe internet ca lucrurile stau tocmai pe dos. Te sfatuieste duhovnicul tau sa faci sau nu cutare lucru? Nu esti fraier si nu pleci urechea, ca tu ai consilieri spirituali, care posteaza comentarii si sfatuirii duhovnicesti on line.
In toata aceasta harababura, unde e duhul ortodox, adica raspunsul nostru la neoranduiala si amagirea lumii? Cu ce ne diferentiem, ca ortodocsi purtatori de lumina, de toata zoologia deznadejdii care da navala din ecranul computerului? Unde mai salasuieste taina persoanei, a comunicarii soptite si a comuniunii de credinta? Unde dragii mei?
Nicaieri, caci in iarmarocul internetului nu se mai aude nimic. Internet? Era sa scriu internat - realitate care e mult mai aproape de ceea ce se intampla acum cu noi. Internati de bunavoie intr-un lagar virtual al amagirii, din care nu poti evada, caci a ajuns sa fie prezent oriunde(la serviciu, pe telefon, in concediu, in varf de munte).
Ne stricam sufletele cu "adevaruri" imposibil de verificat si nici de purtat ca povara. Adevaruri care nu ne fac liberi, ci din contra. Adevaruri care erodeaza sufletul, care intoxica inima si ne fac viata duhovniceasca un infern al deznadejdii.
"Lumea credintei", ian 2011, Razvan Bucuroiu.

Last edited by Ana.Maria.; 20.02.2011 at 16:22:22.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.02.2011, 16:26:52
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Internetul nu dăunează nimănui

Am mai spus-o aici: internetul nu dăunează nimănui prin existența sa. Ci doar prin consecințele sale asupra noastră. Și asta depinde de noi.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.02.2011, 16:32:49
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Smile

Ana.Maria

"Daca cineva isi analizeaza starea sufleteasca dupa ce a vizitat un astfel se site/blog, are marea surpriza sa constate ca nelinistea pune stapanire pe sufletul lui. De asemenea indignarea si revolta, depresia si amaraciunea sunt tovarasi buni de calatorie. Daca te uiti in urma, dupa "lectura", constati ca ai coborat in hazna sau de-a dreptul in infern."

Chiar ai dreptate aici...Insa nu existenta internetului este de vina...Ci numai si numai colturile laturilor interioare, definind individul care-l acceseaza....Asa cred eu! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.02.2011, 18:50:41
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Internetul poate permite schimburi de opinii deranjante pentru unii. In biserica nu se pot discuta prea multe, pentru ca exista peste tot oameni cu sarcini speciale sau chiar voluntari dispusi sa informeze in legatura cu opinii mai curajoase. Asa ca domnul Razvan Bucuroiu ramane sa ne convinga daca este preocupat sincer de viitorul Ortodoxiei sau daca schimburile de pareri care nu corespund directiei ecumeniste il deranjeaza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.02.2011, 19:42:18
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Practic nu internetul dauneaza ortodoxiei ci oamenii, prin atitudinea lor fata de ea...
Ce sa faci, asta e una din fetele libertatii...
Iar cat despre teoria conspiratiei, avand in vedere ca multi parinti duhovnicesti mari, chiar sfinti au vorbit despre asta... ca ei nu au anchetat, nu au zvonit, nu au vorbit de barfa... presupun ca asa un pic e bine sa iei aminte...
Mie cel putin Internetul mi-a adus nenumarate avantaje... prin faptul ca am gasit multe filmulete folositoare cu sfinti si mari parinti duhovnicesti, pe care, de multe ori nu poti sa fugi in fiecare zi intr-un colt de tara sa-i auzi... si carti pe care de multe ori nu am posibilitatea sa le cumpar...
Iar cat despre "nelinistea" pe care ti-o aduce atmosfera...

"Iti spune Biserica ta ceva? Nu asculti, ca ai aflat tu de pe internet ca lucrurile stau tocmai pe dos. Te sfatuieste duhovnicul tau sa faci sau nu cutare lucru? Nu esti fraier si nu pleci urechea, ca tu ai consilieri spirituali, care posteaza comentarii si sfatuirii duhovnicesti on line."

Da dar nu pui problema urmatoare, cata incredere poti avea intr-un preot (duhovnic)? si cum s-o ai? oarba? daca nu da sfaturi bune tu ce te faci? nu e mai bine sa intrebi si pe unii si pe altii, si sa iti formezi o anumita parere?
Stim ca sunt preoti care au chemare si sfatul lor infloreste in inima ta... dar exista si preoti, la care sfatul nu mai e asa bun, si te doare inima daca il primesti....
Nu e bine sa fii "fraier", ci e bine sa fii precaut...
Cat despre consilierii personali... nu e bine sa te sfatuiesti? Sa afli ce zic si altii? de multe ori, nu zic toti ceva bine, dar se mai trezeste cate unul care da un sfat care e chiar ziditor, chiar daca acela nu stie...
Normal ca de multe ori mai cadem, barfim, zicem glume, dume, batjocorim, certam, ca de! suntem si noi oameni, nu suntem toti sfinti...
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.02.2011, 21:22:03
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

E lesne de inteles cum tiparituri ca "Lumea Credintei", se simt amentintate de internet.

Vedeti dumneavoastra, este evident ca acel articol este scris intr-o disperata incercare de a recapata cititorii pierduti. Se stie foarte bine ca peste tot in lume publicatiile tiparite continua sa sufere un declin major din cauza ca tot mai multi oameni le inlocuiesc cu internetul.

Internetul are toate avantajele: interactivitate, informatie in timp real, costuri infime. O publicatie ca "Lumea Credintei" nu poate sa se bata cu alde "Apologeticum" sau "Razboi intru cuvant", care publica articole kilometrice in fiecare zi. In plus, aceste doua bloguri abordeaza teme pe care "Lumea Credintei" nu o sa le abordeze niciodata: anti-ecumenism, teoria conspiratiei s.a.m.d. Nu am de unde sa stiu ce e in capul celor care editeaza acele bloguri, insa este foarte clar ca exista un public foarte dornic de astfel de "stiri", care nu are alte surse de informare din aceasta nisa.

Mai punem la socoteala si lipsa de deschidere din BOR cand vine vorba despre discutarea acestor teme si avem o reteta de succes pentru aceste bloguri.

Autorul putea macar sa identifice acesti "inamici", dar e prea las ca sa o faca.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.02.2011, 21:26:13
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
E lesne de inteles cum tiparituri ca "Lumea Credintei", se simt amentintate de internet.

Vedeti dumneavoastra, este evident ca acel articol este scris intr-o disperata incercare de a recapata cititorii pierduti. Se stie foarte bine ca peste tot in lume publicatiile tiparite continua sa sufere un declin major din cauza ca tot mai multi oameni le inlocuiesc cu internetul.

Internetul are toate avantajele: interactivitate, informatie in timp real, costuri infime. O publicatie ca "Lumea Credintei" nu poate sa se bata cu alde "Apologeticum" sau "Razboi intru cuvant", care publica articole kilometrice in fiecare zi. In plus, aceste doua bloguri abordeaza teme pe care "Lumea Credintei" nu o sa le abordeze niciodata: anti-ecumenism, teoria conspiratiei s.a.m.d. Nu am de unde sa stiu ce e in capul celor care editeaza acele bloguri, insa este foarte clar ca exista un public foarte dornic de astfel de "stiri", care nu are alte surse de informare din aceasta nisa.

Mai punem la socoteala si lipsa de deschidere din BOR cand vine vorba despre discutarea acestor teme si avem o reteta de succes pentru aceste bloguri.

Autorul putea macar sa identifice acesti "inamici", dar e prea las ca sa o faca.
o mica intrebare, parintii care abordeaza teoria conspiratiei, parinti cu duh... aceea vand gogosi? speriind lumea in detrimentul credintei?
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.02.2011, 21:27:10
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
o mica intrebare, parintii care abordeaza teoria conspiratiei, parinti cu duh... aceea vand gogosi? speriind lumea in detrimentul credintei?
Horatiu este ateu :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.02.2011, 21:27:55
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

@Anna
nu-l cunosc :)))))))
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.02.2011, 21:30:42
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
@Anna
nu-l cunosc :)))))))
Stiu, de aceea ti-am zis.
Banuiam ca nu vrei parerea lui despre parintii purtatori de duh..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Privitul la tv si internetul-mihail florin ionut12 Generalitati 7 13.11.2010 18:34:25
Care este pacatul cel mai grav? Necredincios Generalitati 205 31.08.2010 00:01:08
o problema nu stiu cat e de grav ferrante Preotul 1 07.01.2010 23:51:44
Internetul: o ispita imbracata in inocenta Va_iubesc Generalitati 51 07.08.2009 13:40:02