Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.08.2007, 17:53:35
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Apai,daca e asa grav pacatul asta,de moarte pt.unii,de ce va mai aflati aici?Eu nu sunt asa convinsa ca e o patima net-ul,atata vreme cat nu accesez site-uri deochiate,,nu fac numanui rau,mai iau cate o pauza intre doua feluri de mancqare de gatit,ori de plimbat copiii prin parc..ce e rau????
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.08.2007, 17:55:12
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

cata vreme te poti lipsi oricand de el nu e nociv,nu e drog suntem adulti,putem controla situatia,la copii e maim grav eu le limitez accesul la internet,cate o jumatatte de ora
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.08.2007, 18:07:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Totul, trebuie facut cu, cumpatare si selectiv.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.08.2007, 22:15:05
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Nici eu nu am avut internet nici calc.pana in urma cu vreo trei luni,tocmai din teama de a nu crea dependenta,de a nu ne tansforma in niste robotei,eu am niste idei oleaca mai arhaice(legate de jucariile copiilor,de televizor).Dar acum mi-am scimbat nitel optica,consider ca este necesar,a devenit un mijloc de comunicare(un alt fel de mijloc)de care nu ne putem lipsi,parintii mei de ex,sunt complexati ca nu stiu sa foloseasca calc.:D
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.08.2007, 22:26:51
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

Internetul m-a ajutat f.mult in munca mea:am gasit planuri de lectie,proiecte,planiicari,serbari scolare,fise de lucru si cate si mai cate pe care in librarie nu prea le gasesti,in sf.am facut schimb de materiale cu colegi din toata tara..m-am simtit super imbogatita,e mare lucru sa poti sa te ajuti cu cineva,mie nu-mi place sa ma plafonez,mereu sunt in cautarea unor lucruri noi,idei noi.Internetul e cool! Am organizat in scoala o expozitie cu lucrarile elevilor mei(ideile preluate evident de pe net:lucrari in ceara,carbune,colaje cu aplicatii lana.masti,martisoare,felicitari etc)si toata lumea a ramas masca(evident acei dascali care dau cate o coala de hartie s-o mazgaleasca copilul in ora de desen).pentru mine este o sursa de informatie,din pacate cartea a trecut pe plan secund.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.08.2007, 17:29:32
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Internetul poate deveni daunator doar in cazul in care noi permitem acest lucru. Desigur gasim si aspecte bune si aspecte rele legate de net.Dar atata timp cat avem la dispozitie acel mic X in dreapta sus:),totul depinde de noi.
Dupa cum a spus si Cristi:"Totul, trebuie facut cu, cumpatare si selectiv."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.08.2007, 12:26:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Pentru mine internetul reprezinta un accesoriu si o modalitate de recreere si informare in casa.Orice,dar absolut orice poti gasi in el,ma documentez asupra problemelor de sanatate care apar in familie,si multe informatii chiar mi-au fost folositoare in ceea ce priveste tratarea fiului meu.Tot prin intermediul internetului mi-am vandut si masina,destul de rapid,tin legatura cu prieten de la departare,chiar daca nu prea frecvent...etc!
Intr-o zi am intrat pe you tobe si surprinzator am tastat pe numele unei melodii japoneze pe care n-o mai auzisem din Japonia,de vre-o 8 ani in urma.M-am bucurat ca un copil cand,dupa ce am scris doar titlul mi-a aparut exact melodia pe care o doream...si-am intrat in nostalgie.
Nu pot sa spun ca sunt dependenta de internet,nici pe departe,si nici nu frecventez diferite forum-uri ca pe magazine,ci exclusiv pe acesta.
Acum vre-o 8 ani mi-am impopotonat casa cu tot felul de aparate electronice,care mai de care mai sofisticate si mai de actualitate,ca sa nu mai spun si scumpe,acum insa nu le mai gasesc folosul,fiindca,calculatorul intruneste toate functiile pe care le au toate acele aparaturi la un loc.
Daca vreti sa evadati putin din rutina,si daca va place muzica,va dau niste nume de cantareti japonezi ca sa le ascultati muzica,o muzica ce nu poate fi ascultata "pe toate drumurile",chiar daca pe you tobe nu am gasit chiar tot ceea ce am cautat.
Uneori ma intreb,cum ar fi fost oare tineretea mea,sau adolescenta daca ar fi existat aceasta modalitate colosala de informatie si de mentinerea atat de simpla a relatiilor cu prietenii,si de ce nu,cu iubitii...Pe vremea mea nu exista nici macar telefonia mobila,ca sa nu mai spun ca eu nu detineam nici telefonia fixa,care nu era chiar accesibila oricui.
Pe de o parte cred ca atunci a fost mai frumos,mai natural si mai intens,atata timp cat tendntele de atasare nu erau inlocuite de tehnologie,ci de efortul propriu spre intocmirea relatiilor de orice tip,un efort pe cat de natural si greoi,pe-atat de atragator si demn de luat in consideratie.
Aaaa!,vorbeam de melodii japoneze;cantecul "saigono iiwake by Tokunaga Hideaki,acesta mai are o melodie foarte frumoasa,dar pe care nu am gasit-o,"ai chi giri",din volumul"honesto"(o am,insa pe cd),cantaretul Keisuke Kuwata,cu melodia "Ashita",dar mai are si o melodie extraordinara pe care nu am gasit-o,insa am gasit-o cantata de o cantareata Minako Honda(melodia cu ea aplecata in mijlocul scenei),mai este cantareata Utada Hikaru cu melodia "Automatic" si "first love",care a fost hit acum cativa ani,si "koibito yo",by Ma Yumiitsuwa,este si un ansamblu de melodii vechi in stilul Hulio Ieglesias,care denota o perioada tacuta a existentei Yakuza din Japonia,"kokoro korasete".Mai sunt melodii f.frumoase dar nu le-am gasit pentru ca am uitat cantaretul;"Melody","Sachiko","Ashita",...etc.Mai sunt melodii in stil"matsuri" care exprima cel mai elocvent traditia japoneza fiind precedate,de altfel,si de manifestari ale stimei fata de imparat si traditie.
Iertati-ma daca m-a depasit imaginatia si am postat ce nu trebuie pe un site ortodox,dar poate fiecare dintre voi mai asculta si muzica,iar acestea sunt absolut inofensive.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.08.2007, 22:09:49
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nu mai scriu nimic .
Pace la toata lumea !

maria
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.08.2007, 20:35:00
danut danut is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Dragilor,

De un an mi-am pus internet acasa. Ca am zis eu ca te ajuta ca sa faci multe demersuri adminisatative on-line, ca raspunzi rapid celor care au nevoie de tine, ca esti la curent cu cele de care ai nevoie, etc. Si dupa un an fac bilantul si vad ca viata spirituala mi s-a dezechilibrat, ca am citit mult mai putine carti, ca am avut mai putin timp pentru prietenii de aproape, ca de multe ori am scurtat timpul de rugaciune ca sa stau pe internet (desi cateodata erau scopuri pe care eu le vadeam bune), ca din ce stau mai mult pe internet, din asta am dorinta de a intra mai des, etc. :(

A devenit ca un drog. Adica simt ca inima imi e aici. Poate voi nu sunteti asa, dar eu sunt in categoria celor slabi in fata acestor ispite. Asa ca m-am decis sa dau ispita afara. Nu o sa mai intru aici decat foarte rar, cand o sa mai ajung la un internet. O sa-mi fac un program si cam o data pe saptamana o sa intru. Deci daca doriti sa-mi scrieti mesaje private, nu ezitati. O sa raspund din cand in cand.

Imi cer iertare daca am suparat pe cineva vreodata, daca am tensionat vreo discutie, daca am adus tristete cuiva. Va asigur ca nu a fost intentionat. Sa nu uitati ca Va_iubesc si sper sa ne intalnim cu totii in RAI. Va imbratisez cu drag.

Elena
Mi se pare putin haios ce zici tu ca sa nu zic putin absurd. E mai nociv sa te uiti la televizor decat sa stai pe net. Daca stai pe net depinde la ce te uiti. De exemplu poti sa te uiti la diferite site-uri ortodoxe, sa citesti rugaciuni sa comunici cu oamnenii care au acelasi inclinatii cu tine, sa-ti faci prieteni cu care ai subiecte comune, sa ajuti oamnenii cu sfaturi. Dc zici ca esti o fire slaba discuta cu duhovnicul tau si sigur o sa-ti spuna ce sa faci , sa rezisti ispitelor. Sau roaga-te lui D-zeu sa te ajute. Depinde la ce te uiti tu pe net. Impuneti sa fii puternica si cand simti ca cazi ispitelor spune o rugaciune si vei deveni mai puternica.Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.08.2007, 21:00:38
ion52 ion52 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2007
Mesaje: 70
Implicit

Si eu am probleme mari cu netul. Familia este nemultumita. Devina patima fara sa realizezi asta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ispita de dreapta, ispita de stanga carmina Mari Duhovnici si predicile lor 24 31.05.2013 16:22:58
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
Internetul dauneaza grav Ortodoxiei Ana.Maria. Generalitati 25 22.02.2011 09:20:42
Privitul la tv si internetul-mihail florin ionut12 Generalitati 7 13.11.2010 18:34:25
Cand e imbracata Sfanta Parascheva? rottwailer Intrebari utilizatori 2 11.10.2010 23:10:13