Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.07.2006, 12:27:39
T-Bone T-Bone is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.05.2006
Mesaje: 40
Implicit

Am inteles ce ati vrut sa spuneti, eu ma refer la o alta distractie, presupun ca de ziua cuiva nu o sa spunem rugaciuni nu? Sau la un eveniment o sa facem un gratar nu o sa ne rugam (ne rugam doar atat cat ne trebuie)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 19.07.2006, 21:41:39
pompi pompi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2006
Mesaje: 4
Implicit

Buna intrebare ne adresezi. Am cunoscut multi tineri credinciosi care pretindeau ca se distreaza foarte bine intr-un anumit cerc de prieteni. Dar ei faceau parte din grupuri diferite si fiecare dintre cei cunoscuti se regasea foarte bine in grupul lui. Daca o mana nevazuta i-ar fi adunat si amestecat iar apoi le-ar fi dat drumul asa amestecati si cineva le-ar fi cerut sa se distreze impreuna, ei bine, dupa un timp ei s-ar fi grupat iar asa cum poate au fost grupati la inceput. Si asta pentru ca fiecare grup se formeaza in jurul unor preferinte, simpati, idealuri, preocupari comune... te poti gandi la practicarea unui sport, la cercuri literare, muzicale, de arta traditionala... sau poate mai simplu "simpati la scara blocului" unde se pot discuta si lucruri frumoase in funtie de cine cu cine se aduna ca sa discute. Indiferent de grup, de locul unde el se formeaza e alcatuit din membrii care se aseamana conform proverbului: cine se aseamana se aduna.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.03.2007, 14:41:24
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de T-Bone
Cum/Unde/Cu cine/In ce fel credeti ca ar trebui sa se distreze un credincios?
Care ar fi limitele pe care le putem parcurge atunci cand vrem sa ne distram, unde este bine sa facem acest lucru, cu cine si de ce.
Cum?
Cum simti...esti liber sa te distrezi cum simti...daca nu stiai.
Cu cine?
Cu cine doresti...esti liber sa alegi...daca nu stiai.
Unde?
Unde doresti...esti liber sa cauti,sa simti sa alegi...daca nu stiai.
De ce?
Asta tu stabilesti pt ca esti liber...
Cu alte cuvinte Hristos nu-ti impune nimic...EL a spus ce a avut de spus, a facut ce a avut de facut...in aceasta situatie cine are ochi de vazut si urechi de auzit stie care sunt limitele, are reper si e liber sa se raporteze sau nu la el.

Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.03.2007, 15:06:10
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Un parinte calugar (staret la o manastire) mi-a spus odata ca cel mai mare inamic al progresului duhovnicesc nu este pacatul, ci divertismentul, distractia! Avand in vedere ca traim intr-o "cultura" a divertismentului...

Dar l-am auzit glumind, eram acolo cand, la o remarca hazlie a unui ucenic de-al lui, s-a facut ca il stropeste cu apa, am si ras impreuna cu el...

Eu cred ca se referea la faptul ca distractia devine un idol... stim cu totii, vine vineri seara... "TREBUIE sa iesim"... e mai ceva ca mersul la Biserica duminica dimineata...

Dreapta socoteala...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.03.2007, 22:29:20
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

termenul de distractie inseamna distras de la.... Adica insemna o activitate in care esti distras de la rutina zilnica, de la ceea ce esti concentrat...faci ceva palcut. Unii se distreaza facand shoping, altii dansand etc etc

Nimnei nu ti pune limite, acestea vin din interiorul tau in functie de starea ta si evolutia ta. Oamenii nu se pot distra in feluri care nu sunt potrivite cu starea lor. De ex o persoana cu un anumit nivel de induhovnicire nu o sa se distreze dansand din buric si nu pentru ca ii este interzis ci pentru ca n-ar distra in acest mod, nu ar simti placere.

Asa cum scrie si pompi fiecare avem prieteni asemnatori cu noi. Daca esti o persoana care frecventezi des biserica si toti prietenii tai sunt tineri crestini practicanti nici nu o sa ai foarte multe ocazii de distractii care sa incalce niste limite.

Atata timp cat te simti bine facand un lucru fa-l. In acelasi timp pastreaza apropierea de duhovnic si cat poti de Dumnezeu. O data cu anumite transformari va scadea si nevoia de a te distra in anumite moduri si nu luptand cu ispita ci de la sine. Pentru mine este dureros sa vad tineri crestini care si-ar dori sa faca anumite lucruri (de ex sa danseze etc) si nu o fac pentru ca lupta cu ispita. Daca nu o fac ca asa simt este ok dar daca e o lupta atunci e dureros (nu ma mira cum de unii dintre ei sunt chiar plini de rautate si de frustrare).

Ajungem sa facem toate pe jumatate. Ne rugam pe jumatate si traim tot la fel. Eu cand ma ditrez ma distrez si cand ma rog ma rog. De multe ori se intampla sa te rogi sau sa fii in biserica cu gandul la distractie si cand esti la distractie te lupti si te gandesti la rugaciune.

Am fost o data la o zi de nastere crestina. Se vorbea numai despre Dumnezeu, s-a ascultat muzica religioasa....bine ca era ceva de baut ca altfel ...A fost jalnic, patetic. Mi-a parut rau ca nu mi-am luat MP3-ul ....

probabil ca intelegem lucruri diferite prin distractie caci mi-ar fi imposibil sa ma distrez citind psalmi Mergand la biserica m-am mai distrat, chiar am ras de cateva ori din toata inima
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2007, 22:43:22
erzbet erzbet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2007
Mesaje: 535
Implicit

Eu cred ca "distractia" este benefica, pentru ca te deconecteaza de la rutina zilnica, te ajuta sa lupti impotriva stresului. Acum depinde de fiecare modul in care se simte cel mai bine.
Unii pleaca intr-o excursie pe munte, unii frecventeaza diferite cluburi, unii freceventeaza biblioteci etc. Ideea este sa te deconectezi. Sa iti infranezi si aceasta dorinta de a te relaxa si a te simti bine mi se pare inuman.

Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.03.2007, 22:50:57
dannsan dannsan is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.12.2006
Mesaje: 61
Implicit

Toti radem atunci cand mergem la Biserica! Urmariti lumea din jur! Si jur, ca veti rade (uneori) cu lacrimi.. de durere. Dar distractia.. este distractie! Poate fi aproape crestina ... atat timp cat e in limitele normalului. Daca ar fi sa ne tinem de regulile Bisericii.. nimeni nu ar trebui sa danseze. LUMEA spune altceva!

Dar!

Exista limite! Pentru orice! Limitele bunului simt! Sa nu le incalcam! pentru ca intram in alt domeniu! Derizoriu! Si fapte antisociale!
Dansul este bun. E o forma de manifestare a sentimentelor umane. E o forma de refulare! E o forma de manifestare! dar exista si exagerari: a se vedea formele de manifestare ale tineretului! (mai este cazul sa vorbim de droguri, prostitutie, -- ca de bautura si tigari.. nu mai e cazul!) (Ca sunt pretutindeni!)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2007, 23:33:28
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Exista intrebari si cei care intreaba Uneori raspundem intrebarii dar fara a tine cont si de cel care intreaba.

Pentru ca intrebarea este pusa de un tanar crestin clar ca exagerari de genul droguri, prostitutie etc sunt excluse in sensul ca ocazia unui astfel de tanar de a ajunge in cercuri care practica asa ceva este redusa.

Un tanar crestin are mari sanse sa nu se distreze nu sa depaseasca limitele. Din dorinta de a urma o cale buna si corecta si de a fi cat mai buni crestini ajung sa puna astfel de intrebari, sa se gandeasca daca a merg la o petrecere si dansez e pacat, dar daca beau trei pahare de vin, dar daca ....

Tineretea trece si e o vreme in care va puteti simti minunat Distreactia este super...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.03.2007, 07:51:03
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Nu am o parere gresita Am insa mare incredere in ei! Un tannar crestin care se "abtine" este diferit de unul care pur si simplu "nu-i vine". Si prefer sa cred ca majoritatea sunt in cea de a doua categorie.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.07.2009, 13:06:26
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marlene Vezi mesajul
Un adevarat crestin ar trebui sa se distreze ascultand cantari bisericesti, pricesne, muzica bizantina, citind rugaciuni,sau cantand psalmi. Unde? in biserica, acasa. Cu cine? Familia ar fi ideala pentru asa ceva.
Sincer, nu stiu ce sa zic despre aceasta.
Poate pentru astfel de puncte de vedere, ortodocsii sunt trecuti cu toii pe lista habotnicilor.

Personal, cred ca [COLOR=darkred]distractia este bucuria curata[/COLOR] de cele lasate de Dumnezeu ca ratiuni sadite in natura. Mergi la padure, stai descult, joci carti, table, volei, etc, faci un gratar (peste, etc) vorbesti, povestesti, bei ceva bun si cu masura, te intorci acasa si reintri in programul de serviciu, munca, studiu, etc.

Cred ca [COLOR=darkred]o cale de mijloc[/COLOR] nu anuleaza lucrurile curate din natura, ori dorintele omului ce nu impiedica credinta, nadejdea si dragostea de cele sfinte, de natura si de oameni.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde