Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.07.2009, 00:35:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le a zis oare Dumnezeu Iisus Hristos pe undeva ca natura ar fi rea?
Eu nu am auzit.
Ba dimpotriva ca Dumnezeul nostru Iisus Hristos se ruga peste tot si a zis ca nu conteaza unde te rogi atata vreme cat te rogi in Duh si in Adevar.
Nu ca ar fi avut nevoie de rugaciune ci ca sa ne arate noua ca peste tot se poate ruga omul.
Mai mult ca Sfantul Apostol Petre numind unele animale necurate Dumnezeu Iisus Hristos ii zice :
"15.Și iarăși, a doua oară, a fost glas către el: Cele ce Dumnezeu a curățit, tu să nu le numești spurcate."
Natura e toata creata de Dumnezeu.
Dumnezeu a facut muntii,dealurile,raurile,plantele,animalele cu foarte multe scopuri dar cel dintai de care se spune in Sfanta Scriptura e acela de podoaba.
Lui parintele Cleopa ii placea foarte mult sa asculte animalele si pasarile padurii,susurul paraielor,sa vada natura si nu cred ca asta il despartea de dragostea lui Dumnezeu.
Asa se poate merge foarte bine in parc se poate admira cerul ziua si noaptea si alte de astea.
Alt pustnic care iubea foarte mult natura a fost cuviosul Paisie Aghioritul si nu cred ca pe cuviosul Paisie il despartea cumva natura de dragostea lui Dumnezeu.
De Dumnezeu natura poate sa te apropie.
Ceea ce desparte pe om de Dumnezeu e pacatul nu materia.

Acum nu zice oare la Crez:
"Cred intr-unul Dumnezeu, Tatal atottiitorul facatorul cerului si al pamantului al tuturor celor vazute si nevazute
Si intr-unul Domn Iisus Hristos,Fiul lui Dumnezeu,unul nascut care din Tatal s-a nascut mai inainte de toti vecii.Lumina din lumina ,Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat,nascut nu facut cel de o fiinta cu Tatal prin care toate s-au facut.Care pentru noi oamenii si pentru a noastra mantuire s-a pogorat din ceruri si s-a intrupat de la Duhul Sfant si Maria fecioara si s-a facut om.Si s-a rastignit pentru noi in zilele lui Pontiu Pilat a patimit si s-a ingropat si a inviat a treia zi dupa scripturi.Si s-a inaltat la ceruri si sade de-a dreapta Tatalui si iarasi va sa vie cu slava sa judece vii si mortii a carui imparatie nu va avea sfarsit.
Si intru Duhul Sfant Domnul de viata facatorul care din Tatal purcede.Cel ce impreuna cu Tatal si cu Fiul este inchinat si slavit care a grait prin prooroci."

Oare Dumnezeu nu poate fi primit prin materie?
Pai atunci in Sfanta Impartasanie Dumnezeu e prezent sau nu ?
Da in uleiul de la Sfantul Maslu?
Da in apa de la Sfantul Botez?
Da in Sfanta Aghiasma?
Da in Sfanta Anafura?
De ce oare atunci mai sarutam moastele sfintilor?
De ce nu se poate atunci sa se faca Sfant Altar fara Sfinte Moaste de mucenici?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.07.2009, 00:42:22
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Sfantul Ioan Damaschinul zice la Dogmatica despre creatia celor vazute:
"altele pentru plăcere, cum sunt maimuțele, iar dintre păsări, mierlele și papagalii și cele asemenea. Dintre plante si ierburi, pamântul produce unele cu rod, altele pentru mâncare, altele mirositoare; florile sunt dăruite spre desfătarea noastră, spre exemplu: trandafirul si cele asemenea; altele pentru vindecarea bolilor."
Adica ascultand omul mierla se bucura vazand maimuta se bucura sufleteste la fel vazand papagalul la fel se bucura.
Parintele Paisie Olaru ca distractie avea o gradina de flori.
Oare gradina aceea de flori despartea pe parintele Paisie de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.07.2009, 02:01:52
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Dom-le acum omul s-a aflat pe Terra de la inceput cum arata Sfantul Vasile cel Mare si alti Sfinti Parinti si precum se poate vedea si la Facere inca de la inceput.
De altfel se arata si locul geografic al Raiului si se pomeneste de cele patru fluvii dintre care de doua stim si noi.
Sa se vada la Dogmatica Sfantului Ioan Damaschinul iarasi.
Acum se stie ca exista unele teorii care zic ca omul prin caderea ajuns pe Pamant.
Dar asta sunt ne-crestin ortodoxe.
Prin cadere omul a inceput sa aibe nevoie de mancare,apa,haine,adapost pentru a supravietui si totodata de legaturi trupesti spre a se inmulti.
Inainte de cadere omul nu era deloc gol ca era imbracat cu har.
Si s-ar fi inmultit omul fara impreunare.
Nu se vede oare ca ingerii lui Dumnezeu sunt fara numar?
Pai s-au inmultit ingerii prin impreunare?
Nu ca s-au inmultit fara impreunare.
Si nici nu sunt ingeri si ingerite ca ingerii sunt asexuati.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.07.2009, 02:04:20
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Salasul dracilor nu e Terra; parintele Cleopa zice ca salasul dracilor e spatiul interplanetar.
Acum nu stim care e salasul dracilor dar in mod sigur nu e Terra.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.07.2009, 07:24:17
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Mihai, natura nu e rea dar ca sa dobândim dragostea trebuie sa renuntam la bucuriile acestei lumi.

daca ce spui nu e în acord cu Scriptura si Sfintii Parinti care spun ca trebuie sa ne înfrânam de la toate, atunci nu esti pedrumul corect.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.07.2009, 10:52:33
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Consider ca distractia este ceva absolut necesar pentru fiecare,insa,cred ca ea ar trebui sa aduca ceva constructiv omului respectiv.
Una este sa citesti o carte,sa faci o excursie intr-un loc care iti bucura sufletul,sa socializezi cu niste oameni care iti ridica nivelul si de la care ai ce invata si alta este sa bei o bere la birt cu niste persoane care te trag in jos,sa te zbantui intr-o discoteca pe manele ori sa iti barfesti toate cunostintele la o cafea.
Daca prin distractie doar ne risipim aiurea,cred ca n-am facut mare treaba.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.07.2009, 12:42:28
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Traditie da nu se intelege din ce am postat mai sus ca distractiile nepacatoase sunt bune dupa cum arata Sfintii Parinti si ca exemplu am dat de la Sfantul Ioan Damaschinul?
Mai apoi Sfantul Teofan zice interpretand cele despre vederea lui Dumnezeu ale Sfantului Simeon Noul Teolog ca daca crestinul merge la Sfintele Slujbe cu bucurie inseamna ca e bine;daca nu merge cu bucurie e o problema.
Oare Dumnezeu nu a aratat ca si Dansul si Sfintii Ingeri se bucura cand cineva ratacit se intoarce si se intristeaza cand cineva se pierde?
Dumnezeu nu a zis vorbind cu Sfantul prooroc Iona ca ii pare rau nu numai de oamenii din Ninive ci si de animale?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.07.2009, 13:29:48
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Natura,cu tot ce reprezinta ea,este un dar divin lasat noua spre pastrare.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.07.2009, 15:53:24
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Natura,cu tot ce reprezinta ea,este un dar divin lasat noua spre pastrare.
Adevarat. Natura, ca dar al lui Dumnezeu facut omului, este data acestuia din urma spre a se bucura de ea, spre a'L iubi si mai mult pe Creator si Daruitor, spre a o proteja, pastra si induhovnici.

[COLOR=darkred]In jurul sfintilor[/COLOR], natura se induhovnicea. Animalele se imblanzeau iar fortele salbaticite ale naturii se cuminteau. [COLOR=darkred]In jurul pacatosilor[/COLOR], nimic nu merge bine. Lucrurile se rup, animalele sunt rele, natura nu le ajuta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.07.2009, 17:49:36
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb semnele naturii

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
[COLOR=darkred]In jurul sfintilor[/COLOR], natura se induhovnicea. Animalele se imblanzeau iar fortele salbaticite ale naturii se cuminteau. [COLOR=darkred]In jurul pacatosilor[/COLOR], nimic nu merge bine. Lucrurile se rup, animalele sunt rele, natura nu le ajuta.
Ce frumos cititi in semnele naturii, ca un batran intelept din uitate vremuri "de doamne si domnite", vorba lui Sadoveanu.
Am observat, in special in cazul animalelor, ca devin agitate, neprietenoase in preajma unor persoane, iar in preajma altora - calme, linistite, cu chef de joaca.
Reply With Quote
Răspunde