Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 04.07.2009, 18:20:31
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Natura,cu tot ce reprezinta ea,este un dar divin lasat noua spre pastrare.
Da, frumos spus, si mai ales orgasmul, aceasta picatura de TRAIRE divina in Rai, consider ca este cel mai frumos dar lasat umanitatii ca traire NE-pacatoasa intre doi oameni care se iubesc.

Doamne iti multumim pentru acest dar al existentei ca oameni pe pamint in drum spre Tine!
Iti multumim pentru acest drum, pentru aceasta calatorie fascinanta prin creatia Ta pe care ai declarat-o de nenumarate ori BUNA!
..si ne-ai spus sa crestem si sa ne inmultim si sa ne bucuram prin acest proces de intimitate unii de altii, gustind prin dragoste din dulceata Raiului, si ai facut-o fara sa ne pui limite. Noi insa Doamne , aberind, am inceput sa ne punem arbitrar bariere inventate de noi si pe undeva intuim si stim ca prin asta ne-am abatut de la invataturile Tale.
Doamne Iarta-ne!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 04.07.2009, 18:26:02
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Intradevar animalele simt foarte bine starile de ne-pacatuire, manifestate prin dragoste si intimitate in familie si cupluri care se iubesc. Pisicile stau numai pe la picioare si se freaca de ele, in speranta ca o parte din dulceata iubirii prin imbratisare se va "lipi" si de ele ca sa nu mai vorbim de catei care sar in sus de bucurie si se gudura pe linga indragostiti. Pina si pasarelele ciripesc mai cu foc.
Intradevar se simte dumnezeirea in intimitate iar animalutele sunt dovada
Reply With Quote
  #43  
Vechi 04.07.2009, 18:38:00
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Andrei, iar postezi ciudatenii... :)).
Apologia orgasmului ca manifestare a raiului.. :)) Ce aberant. La ce rai te referi, poate la cel islamic.
Vezi ca si pe si pe situl crestin ortodox exista multe articole care descriu raiul in perspectiva ortodoxa si ce inseamna "gustarea" raiului inca din timpul vietii..
Una este natura si trairile naturale... cu totul altceva este o traire DUHOVNICEASCA.
(Nu mai intru in detalii, ca tare cred ca cine vrea sa se afle, mai citeste cate ceva. Iar pentru cine nu vrea sa stie.. mii de cuvinte sunt inutile).
Reply With Quote
  #44  
Vechi 04.07.2009, 18:40:01
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Aaa, am uitat: exista limite in intimitate! Biserica este destul de clara in acest sens.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 04.07.2009, 18:50:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Aaa, am uitat: exista limite in intimitate! Biserica este destul de clara in acest sens.
Poate nu vad eu bine, insa Dumnezeu in Geneza, a declarat doar CRESTETI SI INMULTITI-va, nu inmultiti-va cu limite...si nici nu a precizat ca intimitatea sa aibe loc numai pentru concepere de copii, ca daca cumva te-ai impreunat si n-ai si conceput un copil, GATA! este pacat, hai sa nu aberam....
Iar evreii care sunt prin firea lor foarte petrecareti, au ajuns la culmi de Duhovnicie si de DIALOG DIRECT cu DUMNEZEU, de neimaginat pentru mintea noastra, si asta o faceau traind normal inconjurati PERMANENT de femei si copii, cu constiinta curata, in familii, pastrind doar legile lui Moise care sunt de bun simt nu exagerate cum au devenit in ultimele sute de ani
Reply With Quote
  #46  
Vechi 04.07.2009, 18:54:59
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
La ce rai te referi, poate la cel islamic.
).
Pe asta cu islamul de unde ai mai scos-o. Vorbeste cu ei mai intii dupa care trage concluzii.

Ei , daca nu cunosti, nici nu au voie sa se gindeasca la dragoste, la ei nu exista iubire intima declarata, ci doar patrteneriat in vederea conceperii copiilor. Daca turcoiaca are si orgasm(in secret) aia este cireasa de pe tort, insa trebuie sa pastreze SURPRIZA asta in tacere...hush, hush
Reply With Quote
  #47  
Vechi 04.07.2009, 18:55:35
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Traditie da nu se intelege din ce am postat mai sus ca distractiile nepacatoase sunt bune dupa cum arata Sfintii Parinti si ca exemplu am dat de la Sfantul Ioan Damaschinul?
Mai apoi Sfantul Teofan zice interpretand cele despre vederea lui Dumnezeu ale Sfantului Simeon Noul Teolog ca daca crestinul merge la Sfintele Slujbe cu bucurie inseamna ca e bine;daca nu merge cu bucurie e o problema.
Oare Dumnezeu nu a aratat ca si Dansul si Sfintii Ingeri se bucura cand cineva ratacit se intoarce si se intristeaza cand cineva se pierde?
Dumnezeu nu a zis vorbind cu Sfantul prooroc Iona ca ii pare rau nu numai de oamenii din Ninive ci si de animale?
Mihai, eu inteleg ca sfintii priveau lumea cu alti ochi decat noi. Ei vedeau pretutindeni intelepciunea si puterea lui Dumnezeu.
Ei iubeau natura pentru ca Il iubeau pe Dumnezeu. Deci nu iubeau creatia, ci maretia lui Dumnezeu asa cum se arata in natura. Nu stiu daca ma fac inteleasa.

Am citit in Cuv. Paisie Aghioritul:
"Aceste dorinte, oricat de nepacatoase ar fi, sunt mai rele decat cele pacatoase. Pentru ca o dorinta pacatoasa va zgudui pe om candva si il va mustra constiinta pentru ea si astfel va face o incercare de intoarcere, se va pocai, va spune: "Am gresit, Dumnezeul meu".
In timp ceaceste dorinte, cele "bune", nu-l nelinistesc. Crede ca merge bine. "Iubesc binele, iubesc frumosul. De altfel si Dumnezeu le-a facut pe toate frumoase", spune el.
Da, dar DRAGOSTEA LUI NU MERGE LA ZIDITOR, CI MERGE LA ZIDIRE. De aceea este bine SA TAIEM ORICE DORINTA. Cand cineva face ceva pentru Hristos si jertfeste ceea ce iubeste, facand ceva ce nu-i place - atunci Dumnezeu ii da mai multa odihna."

Sper sa ne fie de folos.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 04.07.2009, 18:58:15
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Poate nu vad eu bine, insa Dumnezeu in Geneza, a declarat doar CRESTETI SI INMULTITI-va, nu inmultiti-va cu limite...si nici nu a precizat ca intimitatea sa aibe loc numai pentru concepere de copii, ca daca cumva te-ai impreunat si n-ai si conceput un copil, GATA! este pacat, hai sa nu aberam....
Iar evreii care sunt prin firea lor foarte petrecareti, au ajuns la culmi de Duhovnicie si de DIALOG DIRECT cu DUMNEZEU, de neimaginat pentru mintea noastra, si asta o faceau traind normal inconjurati PERMANENT de femei si copii, cu constiinta curata, in familii, pastrind doar legile lui Moise care sunt de bun simt nu exagerate cum au devenit in ultimele sute de ani
Bun, unde scrie ca asta este raiul?
Raiul este sa faci sex cu nevasta?

(raiul islamic chiar promite sex si mancare)
Reply With Quote
  #49  
Vechi 04.07.2009, 19:01:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Una este natura si trairile naturale... cu totul altceva este o traire DUHOVNICEASCA.
).
Asta este cu totul alegerea TA personala, nu o cerinta a lui Dumnezeu. In fanatism si habotnicie, asa zisele trairi Duhovnicesti in care vei sa te afli NEINCETAT sunt trairi in MARE parte inCHIPuite.

Da, cunosc, sunt multi monahi si monahii care recomanda una si alta, insa sa nu uitam ca sunt oameni si deci supusi aberarii si greselii
Reply With Quote
  #50  
Vechi 04.07.2009, 19:05:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Raiul este sa faci sex cu nevasta?
Sfinta Teresa de Avila avea orgasme in TOATA REGULA cind se ruga, si intr-o zi maicutele au vazut-o chiar ridicindu-se deasupra pamintului. Deci, cu siguranta orgasmul ne acorda gustul unei stari superioare divine.
Realizezi ce inseamna sa fii in PERMANENTA in aceasta stare, in RAI?. De abia acum il dorim cu toata inima!

Eu sper ca ma intelegi, deoarece sunt FOARTE multe femei care nu STIU
Reply With Quote
Răspunde