Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #621  
Vechi 19.07.2009, 16:39:38
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
Ideea de "distractie" este cam anti-crestina. Pr. Serafim Rose spunea ca daca cineva din Rusia secolului 19 ar veni in lumea noastra si ne-ar vedea stilul de viata, cu parcurile de distractii si preocuparile atat de pamantesti, ar crede ca a nimerit pe taramul unor imbecili sau idioti (nu mai retin exact termenul).
Avem [COLOR=darkred]nevoie de discernamant[/COLOR] si [COLOR=darkred]dreapta masura[/COLOR] intru toate. Pana si cei mai aspri calugari ai lumii mai glumesc cu ucenicii lor, asa ca mare grija cum ne raportam noi, niste incepatori, la asemenea lucruri.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #622  
Vechi 19.07.2009, 23:00:21
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dorinastoica14;150417]Pentru mine și ceilalți creștini pe care îi cunosc petrecere înseamnă să mergem la vicerniile organizate în seara care precede o sărbătaoare,ne zâmbin,vorbim puțin înainte,servim o prăjitură uneori și un pahar de vin iar apoi plecăm împreună acasă în grup,cu mașinile,autocarele dacă este la mănăstire,pe drum ne rugăm cântăm pricepse spunem și câte o glumă,facem poze, mergem la cineva acasă sau la o margine de pădure unde stăm la masă,vorbim și uite așa ne încărcăm bateriile,ne consolidăm prieteniile ne cunoaștem nevoile,ne invităm la nunți,la botezuri,la parstase...E plictisitor?[/quote
Reply With Quote
  #623  
Vechi 19.07.2009, 23:03:41
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dorinastoica14;154816]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Pentru mine și ceilalți creștini pe care îi cunosc petrecere înseamnă să mergem la vicerniile organizate în seara care precede o sărbătaoare,ne zâmbin,vorbim puțin înainte,servim o prăjitură uneori și un pahar de vin iar apoi plecăm împreună acasă în grup,cu mașinile,autocarele dacă este la mănăstire,pe drum ne rugăm cântăm pricepse spunem și câte o glumă,facem poze, mergem la cineva acasă sau la o margine de pădure unde stăm la masă,vorbim și uite așa ne încărcăm bateriile,ne consolidăm prieteniile ne cunoaștem nevoile,ne invităm la nunți,la botezuri,la parstase...E plictisitor?[/quote
Iată cum arată o petrecere de-a noastră...a creștinilor-ortodoxi mai apropiați de biserică.Ne cunoaștem toți între noi credincioși,cântăreți,preoți.
Attached Images
File Type: jpg DSCF2190.jpg (78,2 KB, 19 views)
Reply With Quote
  #624  
Vechi 20.07.2009, 01:17:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Aci o idee de tabara crestin ortodoxa care am vazut-o la arhiepiscopia Albei Iulia si care poate fi implementata de cine e profesor de religie,preot mirean pentru copii.
Am postat-o si pe blogul fratelui Laurentiu Dumitru.
Bine pentru copii mai mici de pana in 15-16 ani merge implementata mai usor.
Daca sunt copii mai mari trebuie si un profesor sau preot mai batran .
Eu cred ca le-ar place:
Un fel de tabara cum deja se organizeaza in mitropolia Moldovei la Sfintele Manastiri cu participare pe cat doresc copii la Sfintele Slujbe si cu drumetii prin imprejurimi si alte jocuri intre copii.

Alta idee precum am vazut parca la arhiepiscopia Albei Iulia:
Se poate face tabara cu corturi.
Ca sa nu fie copii fortati la prea multe Sfinte Slujbe precum sunt taberele la Sfintele Manastiri care se fac pentru cei mai ravnitori sa se faca rugaciunea de dimineata si rugaciunea de seara facute la comun si eventual ceva rugaciune la pranz, ca ziua e lunga; la comun adica cu totii.
Mancarea sa se prepare la ceaun;normal e nevoie de ceva ceaun mai mare sau eventual mai mult ceaune pentru asa ceva.Se face rugaciunea inainte de masa la comun.
In zilele de post se poate face mancare cu ulei gen ghiveci,fasole etc.
Ca acestea se pot transporta usor.
Se poate organiza seara foc cu cantari crestin ortodoxe ca exista si de acestea - nu cele gen in pricesne ci cele in gen crestin ortodox,drumetii si altele de acestea.
Eventual poate sa se urmeze un intinerar de drumetie lejer care sa ajunga pe langa Sfinte Biserici pentru duminica si Sfintele Sarbatori ca sa se participe la Sfanta Liturghie.
Daca se gaseste si preot sa doreasca sa vina sa insoteasca se ia si preot.
Asa scapa copii doua saptamani de televizor,calculator.

Last edited by mihailt; 20.07.2009 at 01:20:25.
Reply With Quote
  #625  
Vechi 20.07.2009, 08:59:51
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

[quote=dorinastoica14;154818]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Iată cum arată o petrecere de-a noastră, a creștinilor-ortodoxi mai apropiați de biserică. Ne cunoaștem toți între noi credincioși, cântăreți, preoți.
Frumos ca asa petreceti, in Hristos. Insa, sa avem mare grija in a nu impune un asemenea mod de petrecere. Aceasta este mai mult o slujba, iar pe langa slujbe, omul are nevoie si de o oarecare vreme in care sa stea comod, sa vorbeasca si sa povesteasca, sa guste ceva, sa asculte o muzica de calitate, etc.

[COLOR=darkred]Toate au o vreme si o masura.[/COLOR] Sincer, daca Biserica ar impune numai asemenea actiuni drept "distractie", multi nu ar mai sta prin ea. Biserica este ingaduitoare si mangaie pe tot omul, fara a'i reteza randuielile de zi cu zi. Toate acestea se vor limita de la sine, pe masura ce crestinul incepe sa simte alt gen de bucurii.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #626  
Vechi 20.07.2009, 14:47:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=windorin;154873]
Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul

Frumos ca asa petreceti, in Hristos. Insa, sa avem mare grija in a nu impune un asemenea mod de petrecere. Aceasta este mai mult o slujba, iar pe langa slujbe, omul are nevoie si de o oarecare vreme in care sa stea comod, sa vorbeasca si sa povesteasca, sa guste ceva, sa asculte o muzica de calitate, etc.

[COLOR=darkred]Toate au o vreme si o masura.[/COLOR] Sincer, daca Biserica ar impune numai asemenea actiuni drept "distractie", multi nu ar mai sta prin ea. Biserica este ingaduitoare si mangaie pe tot omul, fara a'i reteza randuielile de zi cu zi. Toate acestea se vor limita de la sine, pe masura ce crestinul incepe sa simte alt gen de bucurii.
Cele spuse de tine Dorin urmează după slujbă(se stă comod,se vorbește,se glumește,se povestește și de ce să nu recunosc se și bârfește puțin,se stă la masă,se ascultă muzică)
Departe de mine să încerc a impune eu sau altcineva acest mod de viață."Toate au o vreme și o măsură".Pentru vârsta mea este distracția ideală .
Am fost și eu tânără și am copii tineri.Nu-i critic pentru felul cum se distrează și nici nu le impun nimic.
Reply With Quote
  #627  
Vechi 21.07.2009, 00:57:03
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

eu cred ca daca sadesti in copii dragostea de Dumnezeu de cand sunt mici, nu au cum sa o ignore cand sunt mari. Poate mai calca pe langa, dar directia cea buna tot o tin.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
Răspunde