Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 05.09.2011, 20:38:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gdf-fdc Vezi mesajul
tare mult le iei apararea
Nu le iau apararea, incerc sa fiu obiectiva. Chiar nu pot sa aplaud extaziata filmelele de genul 666 senzational, acele "dovezi" ce ni-l prezinta pe Spiderman, personajul de benzi desenate, drept mare mason sau stop-cadre puse pe gesturi in miscare, doar pentru a insinua ca anumite persoane au transmis mesaje subliminale. Filme din acestea murdare pot sa fac si eu, chiar nu e greu, indicati-mi o persoana respectabila, credincioasa si o fac sa para "satanista", pot specula ca a transmis "nu stiu ce" mesaj prin mimica si gesturile sale, asa trunchiez imaginea incat sa o folosesc intr-un anumit scop. (nu ma intereseaza sa fac rau, va spun doar ca un montaj asemeni celui postat e usor de facut) Ca sa nu mai spun ca filmul are o tenta vadit anti-semita. Cum sa te numesti crestin si sa urasti evreii? pai inseamna ca-l "scuipi" insasi pe Hristos. Imi pare rau sa o spun, insa unii par mai preocupati de lumea din afara Bisericii, decat de Biserica propriu-zisa, sustin raul facut de altii prin promovarea lui.

p.s la fimul acesta m-am referit:http://www.youtube.com/watch?v=rhqtL...eature=related si ca el sunt multe, insa cu siguranta se vor gasi frati ortodocsi care sa le promoveze si pe acelea pe acest forum, asa cum au facut-o si in cazul altora. Mi se pare normal sa oferi informatii corecte si utile, nu speculatii puerile si incitari la ura.

Last edited by ioanna; 05.09.2011 at 21:38:06.
Reply With Quote
  #502  
Vechi 05.09.2011, 21:45:24
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

E ceva ce n-am înțeles totuși... e obligatoriu, mai nou, pentru un creștin ortodox, să intre în panică din cauza unor ong-uri transnaționale?
S-a introdus ceva nou în Crez așa ceva și nu ne-a anunțat nimeni? Sau e o sminteală colectivă influențată de literatura conspiraționistă ( gen Dan Brown) care mută accentul de pe trăirea liturgică, pe pălăvrăgeala isteroidă în jurul unor subiecte fantomatice?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #503  
Vechi 05.09.2011, 22:29:10
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu le iau apararea, incerc sa fiu obiectiva. Chiar nu pot sa aplaud extaziata filmelele de genul 666 senzational, acele "dovezi" ce ni-l prezinta pe Spiderman, personajul de benzi desenate, drept mare mason
Spiderman mason?!Soc si groaza,i-am facut cadou copilului unui prieten o masca de jucarie cu el si un costum complet.Saracul meu amic habar nu are ca bunul sau prieten a inflitrat in mod perfid un simbol al masoneriei in propria casa.Nu-mi spulberati toate iluziile,nici nu vreau sa stiu cine este de fapt Superman.Am citit recent o carte despre conspiratii oculte si am aflat ca Alice in Tara Minunilor este de fapt un mesaj criptat mai ceva decat daca ai fi folosit ,,Enigma".Mai ramine ca Pacala si Tandala sa fie de fapt cruciati sub acoperire din Fratia Trandafirului iar Tom Degetel incarnarea lui Doctor Evil.Pif si Hercule sunt si ei suspecti,mai ales Hercule cu plasturele acela fals.Vorba lui James Bond: ,,Trust no one" :) Nu va faceti griji,sa-mi lasati numarul de telefon al ocultului cu sfoara de paianjen si vorbesc cu ,,Double O Seven"sa rezolvam problema la modul clasic si discret :)
Reply With Quote
  #504  
Vechi 05.09.2011, 23:14:27
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Mai ramine ca Pacala si Tandala sa fie de fapt cruciati sub acoperire din Fratia Trandafirului:)
Sa continuam pe aceeasi linie: Miorita- initiere sacerdotala, Mesterul Manole- initiere mestesugareasca, Iovan Iorgovan-initiere cavalereasca, adica cele 3 trepte ale initierii masonice
Reply With Quote
  #505  
Vechi 06.09.2011, 07:43:15
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Îți răspund cu cuvintele Domnului:

Ați auzit că s-a zis: "Să iubești pe aproapele tău și să urăști pe vrăjmașul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc,
Ca să fiți fiii Tatălui vostru Celui din ceruri, că El face să răsară soarele și peste cei răi și peste cei buni și trimite ploaie peste cei drepți și peste cei nedrepți. (Matei: 5; 43-45).

Să fie oare o contradicție în Scripturi?
Nu este o contradictie. Insa pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim mai mult decat pe noi insine si mai mult decat pe aproapele. De aceea, cu dusmanii personali putem fi ingaduitori, in timp ce, cu dusmanii lui Dumnezeu nu avem ce discuta despre credinta mai ales. Insusi Iisus spune ,,Lasa mortii sa-si ingroape pe mortii lor!''
Reply With Quote
  #506  
Vechi 06.09.2011, 07:54:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu le iau apararea, incerc sa fiu obiectiva. Chiar nu pot sa aplaud extaziata filmelele de genul 666 senzational, acele "dovezi" ce ni-l prezinta pe Spiderman, personajul de benzi desenate, drept mare mason sau stop-cadre puse pe gesturi in miscare, doar pentru a insinua ca anumite persoane au transmis mesaje subliminale. Filme din acestea murdare pot sa fac si eu, chiar nu e greu, indicati-mi o persoana respectabila, credincioasa si o fac sa para "satanista", pot specula ca a transmis "nu stiu ce" mesaj prin mimica si gesturile sale, asa trunchiez imaginea incat sa o folosesc intr-un anumit scop. (nu ma intereseaza sa fac rau, va spun doar ca un montaj asemeni celui postat e usor de facut) Ca sa nu mai spun ca filmul are o tenta vadit anti-semita. Cum sa te numesti crestin si sa urasti evreii? pai inseamna ca-l "scuipi" insasi pe Hristos. Imi pare rau sa o spun, insa unii par mai preocupati de lumea din afara Bisericii, decat de Biserica propriu-zisa, sustin raul facut de altii prin promovarea lui.



p.s la fimul acesta m-am referit:http://www.youtube.com/watch?v=rhqtL...eature=related si ca el sunt multe, insa cu siguranta se vor gasi frati ortodocsi care sa le promoveze si pe acelea pe acest forum, asa cum au facut-o si in cazul altora. Mi se pare normal sa oferi informatii corecte si utile, nu speculatii puerile si incitari la ura.
Dar aici se face apologia masoneriei, din cate observ, asa ca acest topic ar trebui inchis. Ne aflam, totusi, pe un forum ortodox, unde nu cred ca ii putem slavi deopotriva si pe Dumnezeu si pe satana.

Pe un forum masonic nu m-ar deranja asemenea discutii, insa pe acest forum, da. E adevarat ca, pe fondul inmultirii pacatului se creeaza conditii pentru ca masoneria sa lucreze la vedere. Ar fi bine ca astfel de discutii sa continue pe un forum masonic. Acolo nu intru si nu ma intereseaza ce pareri ai despre cei care fac rost de unele marturii despre activitatea masonilor.
Reply With Quote
  #507  
Vechi 06.09.2011, 08:56:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

„Apoi a venit un alt înger, care s-a oprit în fața altarului, cu o cădelniță de aur. I s-a dat tămîie multă, ca s-o aducă, împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur, care este înaintea scaunului de domnie. Fumul de tămîie s-a ridicat din mîna îngerului înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților" (Apoc. 8, 3-4).

Ar trebui sa ne ingrijim mai mult ca sa fim o hrana placuta Domnului, caci tot ce ni se cere e sa nu fim urat mirositori, amari, acri si nesarati, sa nu punem in “mana” mesagerilor ceresti o mireasma dezgustatoare. Personal resimt un dezgust fata de orice incercare de a transforma mireasma acestui forum intr-una a adevarului rabatabil intre ura si dispret, intre anti-semitism si xenofobie. Nu aceasta e mireasma unui forum crestin-ortodox, nu prin mizerii urat mirositoare culese de pe internet il slavesti pe Domnului, nu prin articole si filme demne de presa de tabloid, speculatii deplasate, care n-au fost nici macar trecute prin filtrul ratiunii. Asta nu e lupta duhovniceasca, pentru constientizarea crestinului, ci una luciferica. A prezenta mereu, din pozitia de victima , ca “infernul sunt ceilalti” e un act de lasitate. Nu am nimic personal cu tine, insa nu inteleg cum de te poti preta la jocul pseudo-camasilor verzi, culegand filmele lor, tratate la modul superficial, iar apoi le promovezi pe acest forum crestin ortodox. Se rasucesc legionarii in mormant, stiind cu ce se ocupa generatia actuala, ce-si aroga pe nedrept titulatura de neo-legionari. Doamne ajuta!


later edit: voi da report la toate filmele care sunt pure incitari la ura , capodopere ale prostiei umane, acestea nu au ce cauta pe un forum crestin-ortodx. Chiar daca administratorul le tolereaza, macar eu stiu ca mi-am facut datoria de crestin, atat cat am putut.

Last edited by ioanna; 06.09.2011 at 09:32:34.
Reply With Quote
  #508  
Vechi 06.09.2011, 09:47:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
„Apoi a venit un alt înger, care s-a oprit în fața altarului, cu o cădelniță de aur. I s-a dat tămîie multă, ca s-o aducă, împreună cu rugăciunile tuturor sfinților, pe altarul de aur, care este înaintea scaunului de domnie. Fumul de tămîie s-a ridicat din mîna îngerului înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinților" (Apoc. 8, 3-4).

Ar trebui sa ne ingrijim mai mult ca sa fim o hrana placuta Domnului, caci tot ce ni se cere e sa nu fim urat mirositori, amari, acri si nesarati, sa nu punem in “mana” mesagerilor ceresti o mireasma dezgustatoare. Personal resimt un dezgust fata de orice incercare de a transforma mireasma acestui forum intr-una a adevarului rabatabil intre ura si dispret, intre anti-semitism si xenofobie. Nu aceasta e mireasma unui forum crestin-ortodox, nu prin mizerii urat mirositoare culese de pe internet il slavesti pe Domnului, nu prin articole si filme demne de presa de tabloid, speculatii deplasate, care n-au fost nici macar trecute prin filtrul ratiunii. Asta nu e lupta duhovniceasca, pentru constientizarea crestinului, ci una luciferica. A prezenta mereu, din pozitia de victima , ca “infernul sunt ceilalti” e un act de lasitate. Nu am nimic personal cu tine, insa nu inteleg cum de te poti preta la jocul pseudo-camasilor verzi, culegand filmele lor, tratate la modul superficial, iar apoi le promovezi pe acest forum crestin ortodox. Se rasucesc legionarii in mormant, stiind cu ce se ocupa generatia actuala, ce-si aroga pe nedrept titulatura de neo-legionari. Doamne ajuta!

Excelentă postare ! Absolut de acord !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #509  
Vechi 06.09.2011, 12:09:52
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu este o contradictie. Insa pe Dumnezeu trebuie sa-L iubim mai mult decat pe noi insine si mai mult decat pe aproapele. De aceea, cu dusmanii personali putem fi ingaduitori, in timp ce, cu dusmanii lui Dumnezeu nu avem ce discuta despre credinta mai ales. Insusi Iisus spune ,,Lasa mortii sa-si ingroape pe mortii lor!''
"Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubește pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate să-L iubească." (1Ioan 4:20)

Atenție Antonia că ești cu un picior în afara Bisericii. Niciodată iubirea față de Domnul nu va putea servi ca pretext pentru ura față de oameni! Ori de câte ori Biserica a fost progonită ea a produs mucenici , nu luptători de querilă !
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 06.09.2011 at 12:18:03.
Reply With Quote
  #510  
Vechi 06.09.2011, 18:04:49
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
"Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este! Pentru că cel ce nu iubește pe fratele său, pe care l-a văzut, pe Dumnezeu, pe Care nu L-a văzut, nu poate să-L iubească." (1Ioan 4:20)

Atenție Antonia că ești cu un picior în afara Bisericii. Niciodată iubirea față de Domnul nu va putea servi ca pretext pentru ura față de oameni! Ori de câte ori Biserica a fost progonită ea a produs mucenici , nu luptători de querilă !
Trebuie sa facem diferenta intre om si faptele sale! Pe om sa-l iubim, dar nu trebuie sa-i acceptam faptele rele, caci daca šle toleram, ne facem partasi.
Antonia a zis bine, dar s-a inteles mai putin bine, din pacate.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Franz Bardon despre masonerie ChEoPs Generalitati 1 15.02.2010 18:50:27
citate de Tutea despre revolutii si masonerie camidece Generalitati 5 14.09.2009 11:06:44