Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.06.2010, 21:06:18
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si Noe si Babilonul sunt mituri inventate deasemenea de niste minti simple.
Ei taci, esti sigur(a) ?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.06.2010, 21:12:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

sa opresti electricitatea inseamna sa omori si oamenii. Noi functionam tot datorita electricitatii asa ca discutia e destul de simpla. Murim si gata. Nu mai facem nimic si nici eonor nu ne vede :D
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.06.2010, 21:21:57
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Ei taci, esti sigur(a) ?
Da, sunt sigur. Exista o sansa mult prea mica sa fie adevarate legendele respective. Tinand cont de dovezile arheologice, potopul are sanse imense sa fie inspirat dintr-un eveniment local, de dimensiuni reduse, dar care sa fi fost privit ca o catastrofa universala de catre oamenii primitivi care credeau ca lumea e atat cat stiu ei.
Si faza cu babilonul e o explicatie la fel de simplista la aparitia limbilor pe mapamond. Trebuia salvata situatia si s-a inventat o poveste. Dovezile duc in alta directie.

Acuma o intrebare pt clasa a patra. Cele zece porunci sunt de la D-zeu sau s-au nascut intr-o societate primitiva patriarhala?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.06.2010, 21:37:59
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit pentru : inteligenta-artificiala.doi

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
sa opresti electricitatea inseamna sa omori si oamenii. Noi functionam tot datorita electricitatii asa ca discutia e destul de simpla. Murim si gata. Nu mai facem nimic si nici eonor nu ne vede :D
Zau, si daca io, adica organismu' lu' io, sufera ceva transmutari/reconfigurari si produc electricitate mai in "altfel" ca s'acu? A ? Atunci am ocazia sa te vaz raposat...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.06.2010, 22:04:51
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Da, sunt sigur. Exista o sansa mult prea mica sa fie adevarate legendele respective. Tinand cont de dovezile arheologice, potopul are sanse imense sa fie inspirat dintr-un eveniment local, de dimensiuni reduse, dar care sa fi fost privit ca o catastrofa universala de catre oamenii primitivi care credeau ca lumea e atat cat stiu ei.
Si faza cu babilonul e o explicatie la fel de simplista la aparitia limbilor pe mapamond. Trebuia salvata situatia si s-a inventat o poveste. Dovezile duc in alta directie.

Acuma o intrebare pt clasa a patra. Cele zece porunci sunt de la D-zeu sau s-au nascut intr-o societate primitiva patriarhala?
Ok, esti sigur de Potop, pentru ca are sanse mici etc. In definitv nivelul de dovezi necesar cuiva pentru a se convinge de ceva nu e treaba nimanui de pe forum. La "faza cu Babilonul" nu am inteles ce vrei sa spui: ca nu a existat Babilonul? Sau ca nu crezi ca ca acolo a aparut un impas in comunicarea oamenilor, exemplificat prin inmultirea graiurilor vorbite pana la a nu fi in stare sa te mai intelegi cu altcineva? Explicatia e cam ca ceea ce se intampla azi: fiecare isi sustine convingerile pe limba lui si nu sta sa ii asculte pe altii, asa incat oamenii chiar daca folosesc aceleasi cuvinte (adica limba) nu se mai inteleg intre ei. Mai precis: intra cineva pe un forum, se declara ateu si dupa aceea in sute de postari vine cu argumente de o anumita factura in sprijinul ateismului; poti sa ii spui in ce limba vrei ca nu il obliga nimeni sa fie crestin ortodox, ca nu ii neaga nimeni cunostinte de fizica- chimie- biologie- genetica- biologie moleculara si, in general- nivelul cultural, dar el (adica acel cineva) nu intelege ca ceilalti nu vorbesc despre fizica- chimie- biologie- genetica- biologie moleculara, ci despre ALTCEVA; si ca argumentele lui nu conving pentru ca vin din alta sfera. Acesta este un blocaj la nivel de limbaj. Intelegi de ce Babilonul nu este numai un loc atestat istoric, ci si o metafora exceptionala despre comunicare, in general?

In ceea ce priveste intrebarea "pentru clasa a patra"- de la inceput ma reduci la nivelul unui elev de clasa a patra, adica ma jignesti "a priori"; nu-ti foloseste la nimic statul in Micul Paris medieval, nu ai reusit sa deprinzi eleganta. Si sa stii ca cei din clasa a patra scriu numele proprii cu prima litera cu majuscula.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 01.06.2010, 22:11:55
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
situatia in care pur si simplu legile care permiteau energiei electrice sa aiba loc, nu mai sunt valabile!
Toate procese pe baza carora corpul uman functioneaza sint de natura electromagnetica. Deci sa intrebi ce vei face dupa ce aceste forte nu vor mai exista e cel putin ciudata.

p.s. acu vad ca si ai2 a postat acelasi lucru :)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 01.06.2010, 22:15:50
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Zau, si daca io, adica organismu' lu' io, sufera ceva transmutari/reconfigurari si produc electricitate mai in "altfel" ca s'acu? A ? Atunci am ocazia sa te vaz raposat...
Tot nu e bine. N-ai sa vezi nimic. Nu poti vedea ceva foarte mic iar obiectele mari sunt facute din multi atomi tinuti laolalta de forta care presupunem ca dispare. Si nici atomii respectivi n-ar mai exista pt ca si ei "beneficiaza" de aceeasi forta. Deci n-as fi raposat ci mai degraba descompus in nuclee si electroni invizibili colapsati gravitational intr-un corp de dimensiuni extrem de reduse deoarece si Pamantul e solid tot datorita fortei electromagnetice. Asadar ai sa fii un "ceva" care n-o sa vada nimic si o sa se prabuseasca spre un obiect in formare cu o forta gravitationala imensa. Miscarea ta ar fi una oscilatorie cu centrul in centrul fostului Pamant. Amplitudinea oscilatiei ar fi egala cu raza actuala a Pamantului. Ar trebui evident sa te descurci si fara aer.
Si ar mai fi ceva impedimente legate de "vaz" dar ma opresc aici.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.06.2010, 22:25:20
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
In ceea ce priveste intrebarea "pentru clasa a patra"- de la inceput ma reduci la nivelul unui elev de clasa a patra, adica ma jignesti "a priori"; nu-ti foloseste la nimic statul in Micul Paris medieval, nu ai reusit sa deprinzi eleganta. Si sa stii ca cei din clasa a patra scriu numele proprii cu prima litera cu majuscula.
Chestia cu clasa a patra e o subtilitate pe care ar fi trebuit s-o scriu intre ghilimele fiind un citat. Nu a fost menita sa te jigneasca. Imi cer scuze ca am produs aceasta confuzie. "Clasa a patra" se referea mai degraba la gradul de dificultate al intrebarii nu la inteligenta celui caruia ii este adresata. Daca te intreb cat face 2+2 nu inseamna ca te consider de nivelul clasei intai.
Ma tem ca si subtilitatea sintagmei "micul Paris medieval" ti-a scapat. Si am folosit-o crezand ca e usor de depistat. In fine. La restul mesajului iti raspund maine.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 01.06.2010, 23:01:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Cum vor face fata celor care vin sa ceara? Si nu ma refer numai la tiganii certati cu munca dar buni prieteni cu hotia,...
OmuBun

Te-am vazut in poza si ma surprinde faptul ca in Romania de astazi tu mai ai curajul de a pune cortul in locuri neamenajate si cu copiii dupa tine, uau!
Un unchi de-al meu a fost atacat cu cutitul de tigani fiind in MASINA!!! cu geamurile ridicate!!! intr-o zona de camping amenajata si tu/voi aveti curajul sa stati pe coclauri inconjurati de...pinza???. Ce pot sa spun este ca ai curaj, nu gluma! Oare sotia ta nu este ingrijorata?..zic si eu...nu ma bag, banuiesc ca voi stiti mai bine.

..si culmea este ca tiganii stiau ca sunt oameni inauntru care dorm iar unchiul meu ii simtea cum forteaza geamul cu lama cutitului si a trebuit sa se hotarasca rapid ce sa faca!.. nu va mai spun ce a urmat, dar bine nu le-a fost niciunora.

In alta ordine de idei, daca este sa raspundem dilemelor tale, cred ca cel mai elocvent exemplu vizual este filmul "THE ROAD" de anul trecut.... ideea centrala fiind ca vom reveni foarte repede la starea noastra normala de DEFAULT - salbaticie si ne vom vina unii pe altii dupa care, mai tirziu cind se vor epuiza toate resursele de mincare... ne vom minca, la propriu..asta cred cu siguranta.

Orice forma de credinta va dispare si va prima salbaticia si jaful!..deci Doamne Fereste!

Last edited by andreicozia; 01.06.2010 at 23:04:16.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 01.06.2010, 23:28:34
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tot nu e bine. N-ai sa vezi nimic. Nu poti vedea ceva foarte mic iar obiectele mari sunt facute din multi atomi tinuti laolalta de forta care presupunem ca dispare. Si nici atomii respectivi n-ar mai exista pt ca si ei "beneficiaza" de aceeasi forta. Deci n-as fi raposat ci mai degraba descompus in nuclee si electroni invizibili colapsati gravitational intr-un corp de dimensiuni extrem de reduse deoarece si Pamantul e solid tot datorita fortei electromagnetice. Asadar ai sa fii un "ceva" care n-o sa vada nimic si o sa se prabuseasca spre un obiect in formare cu o forta gravitationala imensa. Miscarea ta ar fi una oscilatorie cu centrul in centrul fostului Pamant. Amplitudinea oscilatiei ar fi egala cu raza actuala a Pamantului. Ar trebui evident sa te descurci si fara aer.
Si ar mai fi ceva impedimente legate de "vaz" dar ma opresc aici.
Ei na, mai, si tu acuma, nu vrei sa "luminezi" un crestin...troglodit. Si mai zi ca-mi place "teoria" lu', colapsarea-campului-gravitational-ce-tine-materia-n-solid-si-forma, si cum ziceai ?...io o sa fiu ceva care atras de-forta-imensa-a-lu'-gaura-cea-neagra-care-nlocuieste-pamantu-diparut-intr-o-mare-adunatura-de-alea-alea-resturi-de-atomi-si-praf-de-altea-alea-particoulute-tiny-mini-mici-de-tot...si-n-caderea-mea-ondulatorie-si-oscilatorie-frecventoasa-pe/cu-amplitudine-egala-cu-raza-lu'-fostu'-pamant...Alerta ! Atentie mai sunt t-10 secunde pana la colapsarea si celor din urma doi neurini a lu eonor ! Va rugam sa va ejectati !
Mai ai2, si cand ma gandesc, ca acu' ceva vreme tabarasi pe mine si pe "fanteziile" mele...nene, ai umor, parol...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Si totusi Legea lui Moise era mai buna! luminitapreda Despre Sfanta Scriptura 38 22.08.2013 21:20:05
ALCOOLISMUL – EXISTA TOTUSI SPERANTA ! Ioan_Ciobota Generalitati 11 30.11.2009 19:37:17
asta e deja cliseu, stiu... dar totusi... Aionut Generalitati 12 10.11.2009 20:44:47
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26