Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.06.2010, 01:15:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

eu cred ca va fi o triere serioasa, o sa va dau in privat daca doriti o carte sa cititi, daca doriti .
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.06.2010, 09:57:34
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
Ei na, mai, si tu acuma, nu vrei sa "luminezi" un crestin...troglodit. Si mai zi ca-mi place "teoria" lu', colapsarea-campului-gravitational-ce-tine-materia-n-solid-si-forma, si cum ziceai ?...io o sa fiu ceva care atras de-forta-imensa-a-lu'-gaura-cea-neagra-care-nlocuieste-pamantu-diparut-intr-o-mare-adunatura-de-alea-alea-resturi-de-atomi-si-praf-de-altea-alea-particoulute-tiny-mini-mici-de-tot...si-n-caderea-mea-ondulatorie-si-oscilatorie-frecventoasa-pe/cu-amplitudine-egala-cu-raza-lu'-fostu'-pamant...Alerta ! Atentie mai sunt t-10 secunde pana la colapsarea si celor din urma doi neurini a lu eonor ! Va rugam sa va ejectati !
Mai ai2, si cand ma gandesc, ca acu' ceva vreme tabarasi pe mine si pe "fanteziile" mele...nene, ai umor, parol...
Am vrut sa-ti arat gradul de aberatie la care poti sa ajungi doar pentru a-ti indeplini fanteziile. Curat crestin! Poti lua lectii de la vsovi pe tema asta. La el totul e altfel numai sa fie cum vrea el. Doar doar s-o modifica toate legile universului ca sa-i vezi tu pe atei cum se comporta la sfarsitul lumii.

PS Pamantul nu are destula masa pentru a deveni gaura neagra. Dar lasa ca modifica crestinii toate teoriile ca sa mai treaca printr-o primejdie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.06.2010, 17:23:15
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Iti accept scuzele invelite in in staniolul "subtilitatii"; si eu imi cer scuze pentru ca am utilizat initial un ton colocvial. Iar la metafora "micul Paris medieval" nu am reusit sa desfac poleiala.

Poruncile sunt de la Dumnezeu SI au aparut intr-o societate patriarhala.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.06.2010, 17:26:49
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Am vrut sa-ti arat gradul de aberatie la care poti sa ajungi doar pentru a-ti indeplini fanteziile. Curat crestin! Poti lua lectii de la vsovi pe tema asta. La el totul e altfel numai sa fie cum vrea el. Doar doar s-o modifica toate legile universului ca sa-i vezi tu pe atei cum se comporta la sfarsitul lumii.

PS Pamantul nu are destula masa pentru a deveni gaura neagra. Dar lasa ca modifica crestinii toate teoriile ca sa mai treaca printr-o primejdie.
PS Hai, lasa, nu mai spune, da cu protonu' care-i treaba ? Cata masa are ?
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.06.2010, 18:01:58
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Apropo de foarte multe dintre informatiile cu care suntem bombardati despre 2012, indraznesc sa vin cu un scenariu ipotetic. Dincolo de orice optimism incurabil sau scepticism dezarmant, va rog sa faceti un efort de vointa si sa va imaginati cum ar fi daca un astfel de scenariu ar deveni realitate.
Am vazut fel si fel de ipoteze legate de 2012. Unele stiintifice, in baza fotografiilor din satelit, sau studiilor facute de cercetatori in domenii diferite, altele legate de calendarul mayas, iar altele de apocalipsa lui Ioan. Cam toate ajung in acelasi loc. Poate doar cu timpul nu se pun toti de acord, dar se intelege ca erorile sunt minore si orice om constient de ceea ce se petrece in jurul lui, realizeaza ca lumea nu se poate controla pe sine si va intra in colaps.
Sa ne imaginam, deci ca Dumnezeu se decide sa „traga heblu” si ca nu vor mai fi indeplinite conditiile prin care curentul electric sa existe. Adica nimic ce tine de energie electrica, nici macar cea acumulata in baterii: NIMIC. Si dintr-o data suntem redusi la nivelul zero. Nu mai poti transmite informatii la distanta, nu te mai poti deplasa cu mijloacele obisnuite pe baza combustibililor cunoscuti, tehnic nimic nu mai functioneaza.
Trist, dar provocator. Omul va trebui s-o ia de la capat, dar cum? Cei smpli de pana acum, obisnuiti cu viata la tara, poate ar trebui sa nici nu simta diferente prea mari, dar ar supravietui ei? Cum vor face fata celor care vin sa ceara? Si nu ma refer numai la tiganii certati cu munca dar buni prieteni cu hotia, ci la cei de la oras carora le-ar trebui ani buni sa se adapteze? Cum s-ar pune la adapost un bun crestin care vrea sa-si ajute aproapele, dar este el la randul lui neputincios si in mare pericol?
cazul tau ipotetic ar insemna un sungur lucru: RAZBOI si haos !!! anarhie in prima faza, panca cand, fortele bune, vor reimpune control pe situatie !
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.06.2010, 09:33:28
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
PS Hai, lasa, nu mai spune, da cu protonu' care-i treaba ? Cata masa are ?
N-am inteles care-i legatura. Presupun ca e inca o chestie senzationala care nu are legatura cu realitatea.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.06.2010, 10:12:18
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
N-am inteles care-i legatura. Presupun ca e inca o chestie senzationala care nu are legatura cu realitatea.
"Senzationalul" si "realitatea" sunt notiuni pe care fiecare le percepe altfel.
Relitatea perceputa de tine astazi s-ar putea sa fie contrazisa de concluzia pe care-ai putea s-o tragi maine (un maine relativ, evident) despre realitatea zilei de astazi!

Cat despre diferenta de perceptie asupra aceleiasi realitati... e ca in politica. Depinde pe ce pozitie te afli ca sa-i judeci pe ceilalti. Totusi, tine de caracter sa te duci -sa zicem - la japonezi si sa-i ironizezi cum ca sunt ciudati... Nu te trimite nimeni acolo si nu te tine nimeni legat. La fel si aici. Nu esti obligat sa ramai, iar pentru noi, ciudatenia se afla la cei care percep realitatea altfel decat noi!...
Sper sa nu fi fos prea complicat!...
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.06.2010, 10:45:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Calendarul mayas si anul 2012

Principalul argument pentru precizia datei de 21 decembrie 2012 il constituie vechiul calendar mayas, potrivit caruia solstitiul de iarna din emisfera nordica al anului 2012 va marca sfarsitul unei ere de 5.126 de ani. Coroborata cu alte profetii mayase din cartile Chilam Balam - o colectie de texte pre si post-coloniale -, aceasta data este considerata ca marcand fie sfarsitul lumii si al vietii pe Pamant, fie o schimbare de constiinta la nivel global.

Nu e decat politica de a vinde, de a avea subiecte in tabloide.
Un crestin nu este interesat de cand va fi sfarsitul lumii - "de ziua si de ceasul acela nimeni nu stie, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal" (Mt. 24, 36), ci de cum asteptam acest sfarsit: "Drept aceea, privegheati, ca nu stiti ziua, nici ceasul cand vine Fiul Omului" (Mt. 25, 13).

Pentru un adevarat crestin, A doua venire a lui Hristos, se poate petrece oricand, chiar si maine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.06.2010, 12:03:16
cotoracia cotoracia is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.06.2009
Mesaje: 35
Implicit Foarte bine Costel !

Foarte bine Costel ! Scurt și la obiect. Așa este din p.d.v. creștin, nu are importanță CÂND va fi sfârșitul lumii, ci C U M ne va găsi în acel moment !
”În cele ce te voi găsi te voi judeca !”
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2010, 16:26:51
KittyNou KittyNou is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.06.2010
Mesaje: 27
Implicit Lumea nu se termina in 2012.... dar in....

Ati vazut prima pagina pe Yahoo? Cand au descifrat limba dei maya, au inteles ca era pe 21.12.2012 dar acum doi arheologi care lucrez pentru Nasa au descoperit ca traducerea buna ar fii ca se termin in 49** (si nu imi mai amintesc) 2012 a fost o minciuna (pentru cine a crezut).

Ciao ciao
:P
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce m-am saturat de viata si totusi o traiesc? Mflory Generalitati 65 22.01.2015 23:14:41
Si totusi Legea lui Moise era mai buna! luminitapreda Despre Sfanta Scriptura 38 22.08.2013 21:20:05
ALCOOLISMUL – EXISTA TOTUSI SPERANTA ! Ioan_Ciobota Generalitati 11 30.11.2009 19:37:17
asta e deja cliseu, stiu... dar totusi... Aionut Generalitati 12 10.11.2009 20:44:47
ceva totusi se intampla dupa moarte remember Generalitati 5 20.09.2009 21:50:26