Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.01.2012, 00:38:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O alata sursa bogata de proteine vegetale sunt Fulgii de drojdie uscată, inactivă
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.01.2012, 00:16:19
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
exista suplimente proteice bazate exclusiv pe soia.
sunt folosite de sportivii de performanta, de obicei in combinatie cu cele de origine animala.
atentie, nu este vorba de substante anabolizante. este proteina pura.
Am si izolat proteic din soia, insa prefer soia felii decat sa imi fac din praful acela bautura. E bine ca ai facut precizarea, multi cand aud de suplimente se gandesc direct la steroizi.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 31.07.2012, 19:16:54
ana.cozma ana.cozma is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.07.2012
Mesaje: 12
Implicit

Cred ca in cazul acesta postul poate avea si o parte permisiva asa incat miercurea si vinerea ar putea fi zilele de post. Cred ca de restul te poti ocupa spiritual, postul include si acest aspect nu doar mancarea...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.07.2012, 20:46:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Hm , nici soia nu-i buna ? ? ?
Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers.

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.

Last edited by ovidiu b.; 31.07.2012 at 20:59:05.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 01.08.2012, 01:12:33
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cum să nu fie bună...după unii nici Taina Sfântului Maslu nu e bună...dacă ne luăm după toate gurile le-am face pe toate invers.

Ia și papă soia, dar ferește-te de mezeluri. Eu consum doar bobul de soia fiert sau produc lapte din boabele de soia. E un aparat foarte ușor de utilizat. Din boabe de soia și apă produci lapte. Din lapte apoi poți să-ți faci și iaurt care este chiar foarte bun la gust și benefic. Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.

Am întrebat un om mai exeprimentat căruia i-am pus problema că soia nu ar fi bună. S-a uitat la mine și a început să râdă și mi-a răspuns: "Uită-te la mine, de 30 de ani am o alimentașie bazată pe soia, cereale, legume și fructe, crezi că aș mai fi în viață dacă se confirmă toate cele spuse de tine?".

Aici este un aparat de făcut iaurt ieftin zic eu față de ce am mai gasit pe piață: http://www.kingstore.ro/iaurt-din-lapte-de-soia/
Aparat de făcut lapte de soia: http://www.kingstore.ro - îl recomand pe cel cu carcasă albă, cel mai scump...nu are sită ceea ce oferă un mare avantaj la spălare.
Foarte interesant!Imi place iartul de soia insa nu prea cumpar caci este f scump.
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 01.08.2012, 12:20:26
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Aparatul de făcut iaurt îl poți folosi și pentru a produce iaurt din laptele de vacă. El nu face decât să mențină o temperatura constantă (aprox 40 de grade) a vasului unde pui laptele. Recomandat să ne producem noi iartul și nu să-l luăm pe cel din comerț.
Se poate face iaurt si fara aparat-cel putin cand vine vb. de iaurt facut din lapte-de vaca,capra,oaie etc. Mama face mereu si nu foloseste nici un aparat. Oricum, iaurtul facut in casa este mult mai bun decat cel din comert, si la gust si la calitate. La fel si branza, untul, casul se pot face in casa si sunt excelente.

Ptr. initiatorul topicului. Ar fi mai bine sa vb. cu duhovnicul tau, sa vezi ce spune el. Noi iti putem da sfaturi, insa dezlegarea o face duhovnicul, nu noi. Ce fel de sport faci, daca se poate? Proteinele le poti lua si din vegetale, nu doar din carne. Oricum, sfatul duhovnicului va fi cel mai bun in aceasta situatie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 01.08.2012, 13:42:11
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Foarte interesant!Imi place iartul de soia insa nu prea cumpar caci este f scump.
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!
Dacă erai în România îți dădem sursă bună de boabe de soia. Dar eu cred că nu e mare lucru să-ți timită...e 6 lei un KG....îți iei 10 kg și ai pace câteva luni...de unde am luat aparatul eu iau boabele...am un link mai sus cu aparatul de lapte de soia si iaurt.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 01.08.2012, 13:47:56
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Se poate face iaurt si fara aparat-cel putin cand vine vb. de iaurt facut din lapte-de vaca,capra,oaie etc. Mama face mereu si nu foloseste nici un aparat. Oricum, iaurtul facut in casa este mult mai bun decat cel din comert, si la gust si la calitate. La fel si branza, untul, casul se pot face in casa si sunt excelente.
Așa este. Aparatul de care am amintit nu face decât să mențină o temperatură constantă a laptelui...e foarte simplu aparatul. Practic e un vas ca orice alt vas...care are o încalzire ușoară în el.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 01.08.2012, 13:52:35
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate daca-mi iau aparat mai merge,desi nu stiu de unde sa cumpar boabele de soia?!
Dacă ești interesată să-mi spui și vedem cum putem face. Furnizorul respectiv are și germeni activi pentru iaurtul de soia. Se pune un plic la 1,5 l lapte de soia....și apoi 200 de ml de iaurt îl refolosești pentru următoarea șarjă. Poți face cam de 20 de ori iaurt...apoi trebuie să apelezi la un nou plic.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 14.04.2016, 10:32:16
Steve Works Steve Works is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.03.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 69
Implicit

Gasesti in orice magazin mare, la Kaufland au chiar preturi bune la alimente de post.
__________________
acoperis tabla
Reply With Quote
Răspunde

Tags
post, proteine, sport

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul pentru femeile insarcinate anculina Postul 202 27.04.2016 10:39:32
postul pentru diabetici! simona Generalitati 13 19.11.2012 04:56:18
postul pentru copii MarinaAlca Generalitati 17 19.08.2009 13:31:55
alimentatia in functie de grupa sanguina nicoletajuravle Generalitati 47 19.06.2009 04:32:31
UE si alimentatia naturala nicoletajuravle Generalitati 9 21.04.2007 12:42:44