Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 26.03.2012, 22:08:04
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexioana92 Vezi mesajul
Daca pacientul nu are convingeri crestine, medicul ar trebui sa incerce, atat cat e in stare( ca doar nu e teolog) sa ii explice beneficiile rugaciunii, postului?
Este greu sa faca acest lucru. Si-ar strica reputatia, ar parea un medic doar cu numele. Eu as face tot posibilul sa dobandeasca vindecare, iar daca acest lucru se si intampla, i-as spune ca a fost posibil datorita lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 28.03.2012, 00:08:06
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ma bucur ca ai scris ca esti studenta la medicina. pentru ca in mod concret pot sa zic cate ceva. Facultatea de medicina este grea si fizic, si psihic si spiritual este greu de dus pe alocuri. Asta este vestea rea. Vestea buna este ca ai posibilitatea reala, concreta si cotidiana sa iti ajuti semenii si sa testezi , experimentezi si apofundezi dragostea si slujirea aproapelui. Altfel nu se poate. Esti anul 2- deci inca prin laboratoare. La anul vei intra in spitale si va incepe real life. Care, sa nu te smintesti- nu e cea din "ER", "Anatomia lui Grey" sau alte seriale mai mult sau mai putin stupide cu cadru de desfasurare medical. Cred ca primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa inveti foarte mult. Niciodata nu e suficient. Pentru ca apoi vei avea discernamant. Multe lucruri par inutile, multe sunt aiurea rau de tot. Dar ca sa comabati ceva trebuie intai sa cunosti foarte bine. Trebuie sa iti cunsoti adversarul. Vei face o materie numita Bioetica- nu e etica crestina, dar e importanta. Vei afla multe si vei fi apoi, capabila sa judeci cu creierul tau: Ca majoritatii oamenilor- postul ortodox nu le face nici un rau, ca abstinenta sexuala nu e calea spre boli ginecologice/ endocrinologice sau psihice (asta ca sa dau exemple de folclor medical super- raspandit)! Mai mult...dupa cum vrea Domnul!
Apropos de virtutile apei si cercetataorul rus- eu nu am gasit articolul sursa pentru aceasta stire, toate fiind preluari ale preluarilor, dar fara descrierea experimentului! cred ca nu trebuie sa cautam cu lumanarea explicatii fizice pentru lucruri mai subtile!
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.03.2012, 03:22:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexioana92 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre imbinarea practicii medicale cu principiile religioase? Vi s-a intamplat vreodata voua sau cunoscutilor vostri sa fiti pusi la zid de medici pentru practicile religioase? Prin practici ma refer la postit, la abstinenta sexuala pana la casatorie, etc..

Oare nu ne-ar fi mai bine tuturora daca medicii ar incerca sa gaseasca metode de tratament si sfaturi care sa nu contravina credintei noastre?
Cand am nascut primul copil am vazut ca nasterea prin operatie cezariana era des intalnita, mama alegea cu mult timp inainte modul in care dorea sa nasca. Eu mi-am dorit mult sa nasc normal, din mai multe motive.

Cand mi-a venit vremea sa nasc, doctorita care tocmai iesise din garda, a insistat sa fac cezariana, iar motivatia ei nu m-a convins ca este absolut necesara. Ca sa nu fie nicio problema, mi-am asumat in scris intreaga responsabilitate pentru ce va urma. Fara sa ii spun motivele, doctorita iritata mi-a spus ca si daca fac cezariana pot avea mai multi copii. I-am spus ca din cate stiu nu se poate sa am mai mult de trei si atunci nervoasa mi s-a adresat ca vreau sa fac o suta de copii. Mentionez ca doctorita ma monitorizase intreaga sarcina.

Copilul s-a nascut perfect sanatos, nimic din ceea ce mi-a expus ca motiv pentru cezariana nu s-a adeverit, dar am ramas marcata de presiunea si insistenta unui doctor, fara motive solide, de a naste in felul in care probabil pentru dansa era mai comod si rapid.

Last edited by Ekaterina; 28.03.2012 at 03:24:30.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.03.2012, 14:12:45
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu vreau sa se creada ca sunt aerian, dar ne cam asumam rolul de dumnezeu. Am ajuns sa decidem ca urmare a unor analize ca trebuie sa facem avort. Normal ca imi doresc ca toti parintii sa aiba parte de copii sanatosi, dar e nefiresc sa spunem daca un copil merita sa traiasca sau nu. Ori multi medici incurajeaza moartea si nu viata. Iar multi parinti, lipsiti de rugaciune, sunt de acord cu sfatul medicilor de a lua viata unor prunci.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 23.05.2012, 01:04:11
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu vreau sa se creada ca sunt aerian, dar ne cam asumam rolul de dumnezeu. Am ajuns sa decidem ca urmare a unor analize ca trebuie sa facem avort. Normal ca imi doresc ca toti parintii sa aiba parte de copii sanatosi, dar e nefiresc sa spunem daca un copil merita sa traiasca sau nu. Ori multi medici incurajeaza moartea si nu viata. Iar multi parinti, lipsiti de rugaciune, sunt de acord cu sfatul medicilor de a lua viata unor prunci.
Cunosc cateva cazuri in care mamele au fost sfatuita sa faca avort (analizele aratau ca exista probabilitatea existentei sindromului Down, ori copilul era diagnosticat cu posibile malformatii) dar copiii s-au nascut perfect sanatosi. Se mai pacalesc si medicii, asa cum spui si tu, medicul nu trebuie sa se substituie lui Dumnezeu. Am vazut saptamana trecuta o stire despre o femeie care facuse avort, iar dupa ceva timp a constatat ca era tot insarcinata. Un alt medic caruia i se cerea parerea in stire spunea ca s-a mai confruntat cu astfel de cazuri si copiii s-au nascut perfect sanatosi. Sa fie oare o minune?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
medicina, pacient, religie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 15:10:56
Medicina naturista silverstar Generalitati 331 30.10.2010 00:19:54
Medicina holistica - interesant Fetita cu Codite Generalitati 19 05.02.2010 16:48:02
medicina si farmacia pacifistul Generalitati 22 27.07.2009 00:31:21
Medicina Perplexa Laurentiu Generalitati 0 04.04.2007 13:14:29