Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.07.2021, 16:45:54
gabrielt gabrielt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2021
Mesaje: 1
Implicit Impartirea timpului...

Buna ziua

Cum se poate imparti viata duhovniceasca, cu viata "lumeasca"? Adica cand lucrezi cu mintea nu te poti gandi si la Dumnezeu, macar asa un gand vag, esti cu totul prins acolo. Iar cand te pui la sfarsit de lucru, la rugaciune, parca trebuie sa recuperez din nou tot "exercitiul" pentru aceasta.La fel si inainte de munca, ma grabesc la rugaciune cu speranta de a termina ce am de facut mai repede, ca dupa accea, sa ma dedic in totalitate celor ziditoare.

Nu pot incerca sa ma desavarsesc la doua lucruri deoadata. Ori aleg sa profesez la lucrul meu lumesc, ori in viata duhovniceasca .

Ce ar fi de facut? E o dorinta pentru Hristos, dar si o dorinta pentru lumesc (la cea din urma
ma maguleste gandul; la prima mi se pare ca dau in lenevie, monotonie, plictiseala).
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.07.2021, 17:34:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabrielt Vezi mesajul
Buna ziua

Cum se poate imparti viata duhovniceasca, cu viata "lumeasca"? Adica cand lucrezi cu mintea nu te poti gandi si la Dumnezeu, macar asa un gand vag, esti cu totul prins acolo. Iar cand te pui la sfarsit de lucru, la rugaciune, parca trebuie sa recuperez din nou tot "exercitiul" pentru aceasta.La fel si inainte de munca, ma grabesc la rugaciune cu speranta de a termina ce am de facut mai repede, ca dupa accea, sa ma dedic in totalitate celor ziditoare.

Nu pot incerca sa ma desavarsesc la doua lucruri deoadata. Ori aleg sa profesez la lucrul meu lumesc, ori in viata duhovniceasca .
Depinde ce lucrezi, călugării care aveau deprinsă rugăciunea inimii făceau munci fizice săpau, sau lucrau împletituri - metanii cu rugăciune, poate așa îți mai poți concentra mintea la rugăciune.

Când ai de făcut lucruri laborioase mental, calcule, trasat/îndeplinit sarcini sau când lucrezi în mediu periculos pe schele de unde poți pica, sau cu polizoare și circulare care te pot tăia, nu știu dacă te mai poți concentra mental la rugăciune.

Am auzit mai demult că un preot rostea rugăciunea inimii în timpul unei conferințe duhovnicești, răspundea la întrebări și în același timp se ruga, dar e greu așa ceva.

Citat:
În prealabil postat de gabrielt Vezi mesajul
Ce ar fi de facut? E o dorinta pentru Hristos, dar si o dorinta pentru lumesc (la cea din urma
ma maguleste gandul; la prima mi se pare ca dau in lenevie, monotonie, plictiseala).
Poți să mergi înainte de lucru să te închini într-o biserică aflată în drum spre destinție, eventual lași un pomelnic, o lumânare, dar în timpul programului de lucru te mai poți ruga la pauza de masă în rest nu prea văd unde, dacă vrei să te rogi mai mult încerci la preoție sau în monahism.

Dacă nu te concentrezi și faci prost ceva, după trebuie să refaci.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare