Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.11.2009, 17:10:19
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit Ce dar vom aduce lui Hristos?

Pentru mine, Craciunul inseamna deopotriva bucurie si intristare. Bucurie pentru ca ni se naste Mantuitor. Intristare pentru ca, an de an, Il intampin fara daruri.

Nasterea Domnului este prin excelenta o sarbatoare ce se afla sub semnul darului, fapt subliniat mai ales in cantarile praznicului. Tatal ni-L daruieste tuturor pe Fiul iar neamul omenesc, spre plinirea iconomiei divine, o daruieste pe Fecioara. Pamantul daruieste pestera, ingerii si pastorii, cantarea, iar magii, aur, tamaie si smirna. Ce dar vom aduce noi lui Hristos?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.11.2009, 17:15:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Cand vine sarbatoarea nasterii Domnului Hristos, ma umplu de bucurie... oare de unde vine? si de ce? din Betleem, desigur!
ma gandeam si la perioada asta mare de post PREGATITOARE a sfintei Sarbatori! Sa stiti ca mare dreptate au Sfntii Parinti ca au randuit postul inaintea Sf.Sarbatori. Nu se putea altfel de pregatire mai folositoare pt suflet dacat POSTUL de 40 zile!
Ma gandeam asa: oare de ce S-a nascut Domnul intr-o pestera??? chiar nu era un loc si pt Stapanul Nostru, Domnul Iisus Hristos??? El Care a facut tot din lumea asta, nu am gasit pt El decat o PESTERA????
Si citind pe Sf.Ioan Hrisostom am aflat raspunsul: pestera este INIMA noastra a fiecaruia! Inima inghetata de patimi si pacate, este pestera rautatilor inghetate! Iar El a venit si S-a smerit si S-a salasluit in pestera inimii noastre ca sa o incalzeasca si sa ne umlple de caldura DRAGOSTEI Sale. Ca din dragostea de a fi cu El, S-a smerit pe Sine, chip de rob luand, si S-a desertat pe Sine venind la noi. Cum rob? Da, firea noastra a pacatului a luat-o, El Cel fara de pacat! Oare nu este asta DRAGOSTE fata de OM??? El Dumnezeu Care Si-a pus o scanteie din El - sufletul - sa nu il scoata din pacat si din moarte??? Spune Sf.Pavel ca PLATA pacatului este MOARTEA!!! De aceea a venit El...

Asta a meritat Dumnezeu de la noi: o inima inghetata si plina de rautate, numai cu animale necuvantatoare... noi fiind cuvantatori!

Doamne MARE este Iubirea Ta spre NOI!!
__________________
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.11.2009, 19:27:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

singurul lucru pe care il cere Dumnezeu de la noi e inima:Fiule, da-mi inima Ta!
dar e asa de trist ca suntem asa de preocupati de foarte multe lucruri, ca numai de acest aspect, cel mai important as zice, nu mai avem timp. am de an suntem tot mai rai, mai egoisti, mai invidiosi, mai certareti. si atunci nu e de mirare ca nu ne mai da Dumnezeu aceea mare bucurie insuflet, care o aveam in ceasurile dragi ale copilariei.odata cu inaintare in varsta suntem tot mai reci, tot mai saraci.

dar macar acest post al craciunului sa fie un bun prilej ptr a pune un nou inceput, ptr a incerca sa fim mai buni, sa fim mai iertatori, mai darnici.
macar acum sa ne mai incalzim inimile inghetate...
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2009, 08:59:23
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Ma gandeam asa: oare de ce S-a nascut Domnul intr-o pestera??? chiar nu era un loc si pt Stapanul Nostru, Domnul Iisus Hristos??? El Care a facut tot din lumea asta, nu am gasit pt El decat o PESTERA????
Pestera? Nu era o iesle intr-un grajd?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.11.2009, 09:12:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pestera? Nu era o iesle intr-un grajd?
Hanurile de pelerini nu se ridicau oriunde, ci se cauta un loc mai sigur, mai ferit de furt. Hanurile isi alegeau adesea cate un loc ce se termina, in spate, cu o pestera sau cu o grota mai mare, unde se adaposteau animalele domestice. Era un fel de curte naturala, foarte bine ingradita de natura. Un astfel de han a ales si Dreptul Iosif pentru a innopta. "Grajdul" animalelor era de fapt un astfel de pestera.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.11.2009, 09:31:16
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pestera? Nu era o iesle intr-un grajd?
Ba da, dar multe constructii acolo sunt sapate intr-un perete de stanca, inclusiv grajdurile pentru animale.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.11.2009, 09:45:22
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Si postul, si inima si toate rugaciunile si jertfele noastre.
Sa va spun ce face sotul meu (care nu e langa mine cand postez, asa ca n-are cum sa ma certe ca-i dau pe fata faptele bune...)
Cu cateva zile inainte de Craciun, merge la Metro, ia un bax de ulei, zahar, faina, cativa cozonaci, rahat, chiar si ciocolata, mezeluri, unt - in fine, alimente pe care le aduce acasa si le transforma in cateva pachete 9in general 6-7), dupa puteri.
Apoi ma pune sa gatesc. In general, cat mai sanatos, fara multe grasimi si fara prea multa sare. isi baga nasul peste tot, ma hartuieste de-a dreptul, ca sa iasa bine...
Dupa care, discret, bate la usile batranilor despre care stie ca sunt singuri, sta de vorba cu ei, dar mai ales ii asculta, le lasa putinul pe care l-a adus, isi scoate scufia de mos si vine acasa, ca sa ma sacaie ca nu-s gata cu toate.
In ziua de Craciun, intindem masa in mijlocul camerei, o asternem si-i asteptam pe batrani sa vina. In general iese harababura - fiecare povesteste diverse lucruri, mai sunt si animozitati, vin si pleaca la ore diferite, motaie la masa, dar...cu totii ne bucuram de ziua Domnului. Cine spala vasele? Ati ghicit! Dar bucuria nu se compara cu nimic. Asa il trateaza sotul meu pe micutul Isus de ziua Lui!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.11.2009, 10:17:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Să ne aducem aminte de situația din timpul lui Noe, din vremea potopopului. Oamenii de atunci , deși fuseseră atenționați de Noe asupra a ceea ce va urma , au luat în derâdere cuvintele lui și și-au continuat viața așa cum fuseseră deprinși. Însă venind potopul cel mare de ape cu toții au pierit . Au rămas doar cei care s-au pregătit . Venirea Mântuitorului , deși a fost proorocită, nu a fost tratată din partea celor de atunci ca ceva deosebit. Cei mai mulți au ignorat pe Fiul lui Dumnezeu și și-au continuat viața de până atunci, în ignoranță și păcate. Iată, Domnul Hristos se va naște peste câteva săptămâni. Oare cum ne va găsi acest minunat eveniment ? Vom avea în inimi emoția asemenea Magilor, sau vom fi nepăsători și reci ca Irod ? Ne vom bucura sincer și vom vesti Nașterea Domnului precum păstorii , sau vom fi ironici sau asemenea fariseilor ? Oare cum ne va găsi Fiul lui Dumnezeu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.11.2009, 15:46:48
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Elisabeta, sa va inmulteasca Dumnezeu inmiit milostenia si tie si sotului tau!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.11.2009, 15:51:05
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Elisabeta, sa va inmulteasca Dumnezeu inmiit milostenia si tie si sotului tau!
Din pacate eu chiar n-am absolut nici un merit, ba dimpotriva, initial m-am cam temut, ba sa nu creada ca vrem sa le facem rau, sau chiar sa nu pateasca vreunul din ei ceva si sa avem probleme...asa ca...eu sunt altfel decat par....
Reply With Quote
Răspunde

Tags
craciun, dar, nasterea domnului

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ilie, sfantul care aduce ploaia Iordache Adrian Intrebari utilizatori 7 21.07.2011 13:17:45
Ce ne aduce unirea cu Hristos costel Intamplari adevarate 10 21.04.2011 18:15:40
Cum pot aduce la credinta pe cineva drag? simona_fidela Nunta 68 29.09.2010 14:42:28
Pe copii ii aduce barza priiza Intrebari utilizatori 8 23.09.2010 16:04:19
RAUTATEA OMULUI ADUCE SFIRSITUL SAU NU... aretina_58 Umanitare 9 23.12.2007 15:35:20