Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 11.04.2009, 07:34:37
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cand se repeta pacatul, cel spovedit se adauga, incarcandu-ne cu si mai mult pacat.
Poate nu intamplator omul sfarseste viata prin boala, caci atunci doar sufera, ispaseste din pacate si nu mai are posibilitatea sa adauge altele. Este putina noastra contributie la mantuire.
Ce-i drept, sunt unele exceptii, care si in ceasul mortii tot mai pacatuiesc. Dumnezeu sa-i ierte pe acestia.
Ma gandeam, ca pacatul spovedit- deci iertat( cind este iertat, depinde de pacat) -si repetat din nou si din nou, ma intreb d emulte ori de cite ori poti spovedi acest pacat si-l repeti la nesfarsit.

Ma intrebam daca asa ceva vine iertat sau nuÉ!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.04.2009, 12:28:31
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Unul din pacatele cele grele impotriva Duhului Sfant e acela de a avea prea mare incredere in atot bunatatea lui Dumnezeu, incredere care te face sa savarsesti fara contenire pacate, socotind ca Dumnezeu te va ierta chiar daca nu te indrepti.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.04.2009, 13:15:54
Thheo Thheo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Sunt momente in viață când ne dorim ceva și nu de multe ori suntem in stare să mutăm și munți din loc, mă refer aici la femeile care iși doresc copii și ptr asta suferă și inainte și in timpul celor nouă luni de sarcină. O astfel de suferință face din femeie un om mai bun.
Poate că nu ne dorim atât de mult raiul ca să suportăm in liniște durerea, suferință dată de păcatele noastre.
Dacă am greșit vă rog iertați-mă , nu o fac intenționat, sunt un biet muritor care iși dorește să invețe prea multe deodată.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.04.2009, 19:34:05
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Sunt momente in viață când ne dorim ceva și nu de multe ori suntem in stare să mutăm și munți din loc, mă refer aici la femeile care iși doresc copii și ptr asta suferă și inainte și in timpul celor nouă luni de sarcină. O astfel de suferință face din femeie un om mai bun.
Poate că nu ne dorim atât de mult raiul ca să suportăm in liniște durerea, suferință dată de păcatele noastre.
Dacă am greșit vă rog iertați-mă , nu o fac intenționat, sunt un biet muritor care iși dorește să invețe prea multe deodată.
In general, daca o persoana sufera, suferintele sint pentru pacatele noastre, iar aceasta suferinta in general, ne apropie de Dumnezeu, deoarece ne rugam mai mult, ne simtim singuri in fata unor probleme mai mari decit de obicei etc etc, in general, omul devine mai bun.

Am cunoscut insa si persoane, care daca sint in suferinta, neaga pe Dumnezeu, devin mai rai, spunind ca s-au rugat destul si nu a sosit nici un ajutor.

Putini am cunoscut asa, insa, da, am cunoscut si categoria asta de persoane.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #35  
Vechi 12.04.2009, 21:11:01
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
In general, daca o persoana sufera, suferintele sint pentru pacatele noastre, iar aceasta suferinta in general, ne apropie de Dumnezeu, deoarece ne rugam mai mult, ne simtim singuri in fata unor probleme mai mari decit de obicei etc etc, in general, omul devine mai bun.

Am cunoscut insa si persoane, care daca sint in suferinta, neaga pe Dumnezeu, devin mai rai, spunind ca s-au rugat destul si nu a sosit nici un ajutor.

Putini am cunoscut asa, insa, da, am cunoscut si categoria asta de persoane.
Ultima categoria, dragă Nina, sunt a celor deznădăjduiți, iar deznădejdia ucide tot , e ultima treaptă a păcatului.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 12.04.2009, 23:03:52
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Suferinta poate sa ne transforme..sau nu!
Avind contact cu multi suferinzi (fizic) am observat intoarceri catre credinta dar tot la fel intarire in ateism. Nu se poate spune pausal ca ne face mai buni sau mai rai, dar este un drum care ne poate transforma radical fara insa sa trebuiasca sa o faca.
Aceeasi suferinta pe crucile tilharilor, unul s-a mintuit celalalt nu!
Sansa au avut-o insa amindoi, egala.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 12.04.2009, 23:28:20
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=2]SFANTUL Arsenie Boca[/SIZE] zicea ca e important sa avem sanatate si sa luptam pentru ea pentru ca prin ea putem avea linistea sufleteasca.



cati oameni se sinucid din cauza la asta? o multime.
eu cred ca durerea trupului este mai mare decat cea a sufletului.



" Unii au parte de nenorociri; altii, de obsesii. Care sunt mai de plans?" (acesta nu este zis de Sfantul Parinte Arsenie, ci de un filozof placut mie)



sa nu le dorim oamenilor sa le fie spalate pacatele prin boala pt ca s-ar putea sa ne vina si noua cercetarea si sa primim aceiasi masura cu care am judecat.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #38  
Vechi 13.04.2009, 00:00:14
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ultima categoria, dragă Nina, sunt a celor deznădăjduiți, iar deznădejdia ucide tot , e ultima treaptă a păcatului.

Da, Cristi, insa exista!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.04.2009, 00:02:22
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul

sa nu le dorim oamenilor sa le fie spalate pacatele prin boala pt ca s-ar putea sa ne vina si noua cercetarea si sa primim aceiasi masura cu care am judecat.
Este ultimul lucru pe care o persoana normala ar putea face o urare, daramite un ortodox!!!

Ai dreptate, sa nu dorim nimic din ceea ce noua personal nu ne-ar place, si sa fim cu inima si mintea la Domnul!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 13.04.2009, 00:05:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Da, Cristi, insa exista!
Fără doar și poate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem sa devenim buni Rodica50 Intrebari utilizatori 23 12.12.2010 21:53:31
despre visrionisti.Sunt buni sau rai? mithrandir Secte si culte 52 26.07.2010 16:17:58
Cum se face canonisirea ca sfant(a)? In ziua de azi se mai face? sophia Mari Duhovnici si predicile lor 5 09.01.2010 23:13:44
oameni buni sfatuitime va rog mihailo1983 Intamplari adevarate 23 08.09.2008 19:19:10