Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 15.07.2011, 13:20:13
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

"With or without religion, good people can behave well and bad people can do evil; but for good people to do evil—that takes religion. "

Steven Weinberg
Reply With Quote
  #32  
Vechi 15.07.2011, 13:22:41
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
"With or without religion, good people can behave well and bad people can do evil; but for good people to do evil—that takes religion. "

Steven Weinberg
Multumesc pentru acest citat.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 15.07.2011, 14:34:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de richard_d Vezi mesajul
Vrei sa iti enumar o serie de martiri crestini care au ajuns sfinti dupa ce au savarsit crime in numele Crestinatatii?
Eu subliniam faptul ca omul este cel care conteaza si nu trebuie sa-i justificam faptele prin prisma religiei.
Nu e bine sa ne facem avocatul diavolului :D. Nu omul e masura tuturor lucrurilor, ci Dumnezeu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 15.07.2011, 14:40:43
richard_d's Avatar
richard_d richard_d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu e bine sa ne facem avocatul diavolului :D. Nu omul e masura tuturor lucrurilor, ci Dumnezeu.
Poate nu ai inteles ce am vrut eu sa spun. Poate comentariul lui Raziel este mai sugestiv.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 16.07.2011, 00:55:44
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
"With or without religion, good people can behave well and bad people can do evil; but for good people to do evil—that takes religion. "

Steven Weinberg
Desi gasesc putin exagerata aceasta afirmatie, ea cuprinde totusi realitatea. Religia a devenit un instrument. Il folosesc cei care doresc sa-si satisfaca propriile lor ambitii, exploatand latura cea mai sensibila si,in acelasi timp cea mai puternica a fiintei umane - cea spirituala.

Paradoxul este ca Intemeietorul Bisericii Crestine a promis ca "vom cunoaste adevarul, iar adevarul ne va face slobozi." Eu nu prea vad libertate in jurul meu. Si, adesea ma intreb cum ar fi trebuit sa arate aceasta libertate ... Ea nu se afla, cu siguranta in sanul religiei, oricare ar fi ea ... ci numai in relatia reala cu Mantuitorul ... Atunci cand un om are o legatura permanenta cu Dumnezeu, cand ceea ce este pe buzele sale se afla cu adevarat si in inima sa ... atunci oamenii buni nu pot face lucruri rele, oricare ar fi religia care le-ar cere aceasta ...

Nici o religie nu este raspunsul cautarilor noastre. Ci doar Dumnezeu.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 16.07.2011, 01:20:54
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Par. Paraian despre credinta

Intrebarea aceasta:"Crezi tu in Fiul lui Dumnezeu?" este o intrebare pe care Domnul Hristos o pune tuturor oamenilor. Toti oamenii trebuie sa raspunda la aceasta intrebare; si raspund, constient sau neconstient, prin viata lor sau prin cuvantul lor. Unii cu inchinare, altii cu impotrivire. Sunt oameni care nu cred in Domnul Hristos, pentru ca oamenii sunt impartiti in credinciosi si necredinciosi, in fata lui Dumnezeu. Sunt oameni care au credinta in Dumnezeu si sunt oameni care nu au credinta in Dumnezeu, si sunt si oameni care oscileaza intre credinta si necredinta.
Sa ne gandim, de pilda, la acel tata care avea un fiu demonizat (Ev. Marcu, 9), ca s-a prezentat la Mantuitorul cu dorinta de a-i fi vindecat fiul demonizat. Domnul Hristos i-a spus:"Depoti crede, toate sunt cu putinta celui credincios.",iar el a raspuns: "Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!"Adica isi dadea seama el insusi ca si crede, si nu crede.
Prin urmare, cand ne gandim la sutasul din Capernaum, care avea credinta mare, la femeia cananeanca, care avea si ea credinta mare, amandoi fiind placuti lui Dumnezeu pentru credinta lor, nu putem sa nu ne gandim si la oameni care n-au avut foarte multa credinta, dar pe care Dumnezeu i-a primit, pentru credinta lor.
Omului care avea credinta imputinata Domnul Hristos i-a implinit dorinta, nu i-a zis: "Apai daca nu crezi cat trebuie, nu am ce iti face!", nu, ci i-a implinit dorintab cu cata credinta avea el. Asta e de mare importanta pentru noi, pentru ca invatam din aceasta ca Evanghelia e izvoratoare de nadejde si de bucurie, nu numai pentru cei mari si puternici in cele duhovnicesti, ci este si pentru cei care sunt inca mici si slabi in cele ale credintei. Pentru ca de la putin se poate ajunge la mult.
Stiti ca nici Sfintii Apostoli nu au avut o credinta foarte puternica dela inceput, ba chiar L-au rugat pe Mantuitorul: "Da-ne mai multa credinta!" (Luca, 17,5) sau Domnul Hristos le spune ca nu au putut face minunea vindecarii fiului demonizat datorita necredintei lor (Matei, 17,20). Asta e de mare insemnatate pentru noi, in intelesul ca, daca avem credinta putina, de la putin se poate ajunge la mult, dar important este sa facem lucrurile credintei, ca sa ne intarim in credinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 16.07.2011, 19:04:47
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Revenind la topic...

Cand putem spune ca cineva nu are credinta?

Poate atunci, cand o persoana are o problema sau mai multe; sau i se intampla in mod repetat acelas necaz si iti cere sfatul, tu ii spui ca solutia este sa mearga la duhovnic si sa se spovedeasca, precum si sa facea canonul care i se va da. Deasemeni sa mearga duminica la Sf. Liturghie, sa se roage.

De multe ori la acest gen de sfaturi, vine parca automat si raspunsul: tot timpul imi spui acelasi lucru: alta solutie nu ai?
Atunci, cu parere de rau constati, ca persoana din fata ta nu are credinta, caci cel care are, ar sti ca e un sfat bun si l-ar urma.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 16.07.2011, 19:41:56
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Desi gasesc putin exagerata aceasta afirmatie, ea cuprinde totusi realitatea. Religia a devenit un instrument. Il folosesc cei care doresc sa-si satisfaca propriile lor ambitii, exploatand latura cea mai sensibila si,in acelasi timp cea mai puternica a fiintei umane - cea spirituala.

Paradoxul este ca Intemeietorul Bisericii Crestine a promis ca "vom cunoaste adevarul, iar adevarul ne va face slobozi." Eu nu prea vad libertate in jurul meu. Si, adesea ma intreb cum ar fi trebuit sa arate aceasta libertate ... Ea nu se afla, cu siguranta in sanul religiei, oricare ar fi ea ... ci numai in relatia reala cu Mantuitorul ... Atunci cand un om are o legatura permanenta cu Dumnezeu, cand ceea ce este pe buzele sale se afla cu adevarat si in inima sa ... atunci oamenii buni nu pot face lucruri rele, oricare ar fi religia care le-ar cere aceasta ...

Nici o religie nu este raspunsul cautarilor noastre. Ci doar Dumnezeu.
90% de acord cu tine!
Reply With Quote
  #39  
Vechi 16.07.2011, 19:59:17
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
"vom cunoaste adevarul, iar adevarul ne va face slobozi." Eu nu prea vad libertate in jurul meu. Si, adesea ma intreb cum ar fi trebuit sa arate aceasta libertate ...
Libertatea trebuie sa o simti tu personal, nu sa o vezi la cei din jurul tau.
"Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi."
Cine nu se simte eliberat nu a aflat inca adevarul..
Reply With Quote
  #40  
Vechi 16.07.2011, 20:12:51
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Libertatea nu e ceva ce o vezi sau o "simti", dar in mod real o ai de la nastere. Sa fii liber nu inseamna sa faci ce vrei, sa gandesti ce te duce mintea sau sa altele asemena. A fi liber inseamna sa fii in stare sa cunosti adevarul, si sa te lipsesti de minciuna. A fii liber inseamna sa nu faci pacatul, sa nu cazi in lanturile sale, orice om poate sa omoare sau sa minta; a fi liber inseamna sa poti sa nu omori, sa nu minti, sa nu simti diavolescul simtamant cum ca e necesar sa-ti iei propria viata dar sa traiesti si sa-L simti pe Dumnezeu caci El e Adevarul si Viata si Calea. El ne cheama la adevarata libertate, la indumnezeire, la viata cea de veci si la cunoasterea tainelor Sale. Daca te limitezi la viata asta si al ce iti prezinta ea inseamna ca nu esti liber, dar constrans si inlantuit si ti-e teama sa calci peste ea si sa o birui, asa cum a facut Mantuitorul nostru.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mircea Eliade - un credincios fara Dumnezeu? costel Generalitati 23 10.11.2012 11:27:10
Dumnezeu raspunde omului credincios crissta Intrebari utilizatori 4 02.12.2010 20:04:42
Sa definim ce inseamna a fi credincios (practic) sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 17 20.07.2009 10:54:45
Credincios inseamna credul ? mq Generalitati 65 26.12.2007 03:47:15