Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.10.2017, 01:19:48
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit „În deosebirea caracterelor se ascunde armonia lui Dumnezeu”

[…]
Unii bărbați îmi spun: „Nu mă înțeleg cu femeia mea. Avem caractere deosebite. Cum poate face Dumnezeu astfel de lucruri ciudate? Nu putea, oare, rândui niște situații astfel încât să se potrivească soții, ca să poată trăi duhovnicește?".

Nu înțelegeți că în deosebirea caracterelor se ascunde armonia lui Dumnezeu? Caracterele deosebite creează armonia. Vai vouă, dacă ați avea același caracter!
Gândiți-vă ce s-ar fi întâmplat dacă, de pildă, amândoi v-ați mânia repede. Ați fi dărâmat casa. Sau, dacă amândoi ați fi cu caractere blânde. Ați fi dormit în picioare.
Dacă ați fi fost zgârciți, v-ați fi potrivit, dar ați fi mers amândoi în iad.
Iar dacă ați fi fost amândoi cu dare de mână, ați fi putut ține casa? Ați fi distrus-o și copiii voștri ar fi umblat pe drumuri.
Dacă un lemn strâmb ia tot un lemn strâmb, nu-i așa că nu se vor potrivi între ele? Ci se vor omorî într-o zi.
Dar ia ascultați ce se întâmplă. Dumnezeu rânduiește ca unul bun să ia un lemn strâmb, ca să-l ajute, pentru că se poate ca acela să aibă intenție bună, dar să nu fi fost ajutat de mic.

Micile deosebiri ale caracterelor soților ajută la crearea unei familii armonioase, pentru că unul îl completează pe celălalt.
La mașină este absolut necesară accelerația, ca ea să meargă, dar și frâna, ca să se oprească.
Dacă mașina ar avea numai frână, nu s-ar mișca din loc, iar dacă ar avea numai accelerație, nu s-ar mai putea opri.
Știți ce le-am spus unor soți? „Fiindcă vă potriviți, de aceea nu vă potriviți". Amândoi sunt sensibili. Dacă se va întâmpla ceva în casă, amândoi se vor pierde cu firea și vor începe: „Vai, ce-am pățit!" va spune unul, „Vai, ce-am pățit!" va spune celălalt. Adică unul îl ajută pe celălalt să deznădăjduiască și mai mult. Nu-l poate întări cât de puțin pe celălalt, spunându-i: „Ia stai, nu este un lucru chiar așa de grav ceea ce se întâmplă!". Am văzut aceasta la multe perechi de soți.

Atunci când soții au caractere diferite pot ajuta mai mult și în educația copiilor lor. Unul frânează puțin, iar celălalt spune: „Lasă-i pe copii puțin mai liberi". Dacă amândoi îi vor constrânge pe copii, îi vor pierde. Iar dacă îi vor lăsa liberi amândoi, iarăși îi vor pierde. în timp ce, în felul acesta, află și copiii un echilibru.[/….].


Cuviosul Paisie AghioritulCuvinte Duhovnicești: Viața de Familie, Ed. Evanghelismos, București, 2003 pag.39-41.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
deosebire caractere casa

Thread Tools
Moduri de afișare