Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1741  
Vechi 29.06.2021, 00:00:56
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Îmi cer scuze pt că am comentat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 21:31:40.
Reply With Quote
  #1742  
Vechi 29.06.2021, 00:32:55
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă existau profeți la neoprotestanți ar fi anunțat cu subiect și predicat, pe data de xyz va începe o sminteală cu o boală, care va ține atât, va răpi x nr de pastori, va lăsa x sechele și urmări în legislație.
Predica să fie datată din 2018-2019 sau mai devreme, nu ante-datată sau postată ca și cum ar fi profeție după ce evenimentul era în desfășurare, că mai există și șarlatani care ante datează predici și lucruri deja înfăptuite ca să pară că sunt profeții.

Profeția să nu fie prea generalistă de tipul va fi cândva un cutremur, va fi cândva o foamete, dacă oricine zice astea și se vor întâmpla la un moment dat nu înseamnă că e profet, când dă ghierle la ghicitură.

Altfel oricine poate speria pe altul cu frici apocaliptice, dacă ratezi un eveniment planetar de talia virusului recent, înseamnă că nu ai descoperire profetică PUNCT.
Da. Am vazut chipurile un "profet" din SUA, baptist tot acolo pe tiktok , (am uitat cum il cheama)...spunea ca a visat intr-o seara cum o cometa ne loveste, si ca o multime de oameni se aflau pe un munte foarte inalt (Everestul)...Profetul asta zice ca a fost luat de un inger si vedea planeta noastra in ansamblu de sus si cometa care avea sa loveasca Pamantul, a cazut in ocean, a format valuri tsunami de cativa kilometri ca sa inghita toate continentele, si ca cei care erau pe Everest ar fi fost salvati. Si ingerul ii soptea cand aratase cu degetul spre cometa "Apophis, Apophis" . Ca cica vai o sa ne loveasca o cometa pe numele Apophis in 2029 in luna Iunie parca...

Nu stiu care e scopul astora care vor sa bage frici cu Apocalipsa
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #1743  
Vechi 29.06.2021, 09:29:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Profeția să nu fie prea generalistă de tipul va fi cândva un cutremur, va fi cândva o foamete, dacă oricine zice astea și se vor întâmpla la un moment dat nu înseamnă că e profet, când dă ghierle la ghicitură.

Altfel oricine poate speria pe altul cu frici apocaliptice, dacă ratezi un eveniment planetar de talia virusului recent, înseamnă că nu ai descoperire profetică PUNCT.
Asta cu ghierle la ghicitura este super tare !!!
Reply With Quote
  #1744  
Vechi 29.06.2021, 09:30:11
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da. Am vazut chipurile un "profet" din SUA, baptist tot acolo pe tiktok , (am uitat cum il cheama)...spunea ca a visat intr-o seara cum o cometa ne loveste, si ca o multime de oameni se aflau pe un munte foarte inalt (Everestul)...Profetul asta zice ca a fost luat de un inger si vedea planeta noastra in ansamblu de sus si cometa care avea sa loveasca Pamantul, a cazut in ocean, a format valuri tsunami de cativa kilometri ca sa inghita toate continentele, si ca cei care erau pe Everest ar fi fost salvati. Si ingerul ii soptea cand aratase cu degetul spre cometa "Apophis, Apophis" . Ca cica vai o sa ne loveasca o cometa pe numele Apophis in 2029 in luna Iunie parca...

Nu stiu care e scopul astora care vor sa bage frici cu Apocalipsa
Deci fii atent.
Diavolul le arata la toti "frici". Comete, cutremure.
In Romania toti viseaza cutremure, ape, potopuri, chestii.

Know-facts.
Reply With Quote
  #1745  
Vechi 29.06.2021, 09:32:47
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Le-am spus ca da, Implinirea Apocalipsei a inceput in Romania imediat dupa primul razboi mondial.

(in 1922 odata cu aparitia ziarului ortodox Lumina Stelelor si a fost confirmat acest inceput Apocaliptic cand s-a aratat sf. Cruce de Lumina pe CER deasupra Greciei in 1925 (ce-i in paranteza nu le-am spus)).

Le-am explicat cine sunt Cele 7 Tr.Ap. si niciunii nu au vrut sa creada si s-au suparat si au incheiat discutia cu mine.
Ti-a zis Hristos asta? Ti-a zis vreun inger?

Cine esti tu ma, ca pana acum doar ai produs materie de oala de noapte pe forum.

Nu ai nici o treaba cu Biserica, nici o treaba cu sfintii.

Capac peste toate, esti condamnat de Biserica.

Adica esti 1000% prin sant si tu ai figuri in cap de profet.

Pai daca pozezi in iesit de la spitalul 9 cine sa te bage in seama. Iti facem noi cadou o hainuta.
Reply With Quote
  #1746  
Vechi 29.06.2021, 10:43:50
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
O sa cam deviez de la subiectul cu icoanele un pic aici!

Hai sa iti zic ceva dar poate nu ma crezi. Sfarsitul particular a inceput dupa rastignirea lui Iisus!

Tie o sa iti explic exact cum scriam anumite comentarii pe tiktok la protestanti!

De secole oamenii asteapta venirea inapoi a Domnului! Numai Dumnezeu-Tatal va sti ziua cand va veni sfarsitul cu adevarat, adica Apocalipsa, si a doua venire a lui Iisus. Deci de pe timpul Cruciadelor (si dinainte), Epocii Intunecate, lumii moderne, si cea contemporana de acum....lumea tot zice ca a venit sfarsitu lumii, a venit a venit, dar NU S-A IMPLINIT niciodata!

Sfarsitu lumii mai vine cand vrea Domnu, poate sa fie maine, peste 1 an, peste 10 ani, 100 ani, 10000 ani, 1 milion de ani. (Nu ca se apropie cum spun protestantii) De-a lungul secolelor liderii statelor se chinuiau sa ghiceasca cine e antihristu, si dadeau vina pe x si y.....nu era nimeni nici un antihrist. Nici macar Hitler nu a fost antihrist! Nimeni! poate sa vina antihristu si peste mii de ani... Eu mai vad pe alte threaduri aici pe forum, de unele persoane care zic ca suntem in zilele de pe urma, ca vine antihristu in 2031 ca nush ce nush ce.. Sfarsitu lumii poate veni cand vrea Domnu. Iar zilele de pe urma pot sa dureze cat vrea Domnu ....10 sau 100 sau 1000 sau 10000/1000000 de ani.

Sfarsitul planetei cu adevarat va veni peste cateva miliarde de ani cand Soarele isi va consuma tot Hidrogenul Nuclear si va deveni un Gigant Rosu! Asta e un fapt STIINTIFIC! Bine in cealalta dimensiune a Pamantului, unde presupun ca va fi Cetatea Domnului nu o sa fie afectata, ca na e alta dimensiune mai complicata de inteles dar unde tot timpul va fi zi (aici chiar nu stiu multe despre Imparatia Domnului, unde (ca loc) si in ce circumstante va fi, eu doar dau cu presupusul)!

Baietii protestanti spuneau ca noi am ajuns acum in zilele noastre la a 5-a pecete la cate se intampla prin lume, si ca la a 6-a o sa crapam cat de curand....bun informatie de ultima ora, de la moartea lui Iisus si cand a inceput sa fie propovaduit crestinismul in antichitate, multi crestini au fost prigoniti pentru religia lor unde asta se spune la a 5-a pecete, asuprirea crestinilor pentru religia lor. Pecetea a 5-a a inceput din Antichitate, nu din lumea moderna de acum, si poate sa dureze sute de ani de acum incolo cat vrea Domnu, cand se va decide sa aduca Sfarsitu intr-un final! NEWS FLASH! Despre astea vorbeam pe tiktok cu ei!
Bun, frumoase discutii, multumesc de raspuns, esti chiar simpatic si nu crezi rau insa te-am intrebat altceva, daca poti sa ne dai: nume de Trambite Apocaliptice, care sunt, cine sunt, ce spun de la Dumnezeu? Poti da linkuri, citate, informatii, date ca sa ne lamuresti care sunt Trambitele neoprotestantilor? Eu sper ca te-am lamurit care sunt Cele 7 Trambite Apocaliptice ale romanilor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #1747  
Vechi 29.06.2021, 10:56:29
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Da. Am vazut chipurile un "profet" din SUA, baptist tot acolo pe tiktok , (am uitat cum il cheama)...spunea ca a visat intr-o seara cum o cometa ne loveste, si ca o multime de oameni se aflau pe un munte foarte inalt (Everestul)...Profetul asta zice ca a fost luat de un inger si vedea planeta noastra in ansamblu de sus si cometa care avea sa loveasca Pamantul, a cazut in ocean, a format valuri tsunami de cativa kilometri ca sa inghita toate continentele, si ca cei care erau pe Everest ar fi fost salvati. Si ingerul ii soptea cand aratase cu degetul spre cometa "Apophis, Apophis" . Ca cica vai o sa ne loveasca o cometa pe numele Apophis in 2029 in luna Iunie parca...

Nu stiu care e scopul astora care vor sa bage frici cu Apocalipsa
Pai Apophis e numele intunericului si haosului, un fel de nume al lui antihrist.
Daca va cadea din cer in mare si se duce la fund inseamna ca e ceva de bine.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2021 at 11:10:23.
Reply With Quote
  #1748  
Vechi 29.06.2021, 11:01:18
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Ti-a zis Hristos asta? Ti-a zis vreun inger?

Cine esti tu ma, ca pana acum doar ai produs materie de oala de noapte pe forum.

Nu ai nici o treaba cu Biserica, nici o treaba cu sfintii.

Capac peste toate, esti condamnat de Biserica.

Adica esti 1000% prin sant si tu ai figuri in cap de profet.

Pai daca pozezi in iesit de la spitalul 9 cine sa te bage in seama. Iti facem noi cadou o hainuta.
Trambitele au marturisit dovedind prin Credinta lor si prin multe minuni bune, proorociri implinite, ascultari de Dumnezeu, vindecari, stare de umilinta, pocainta, smerenie, blanzenie, iubire de apropiati, marturii Adevarate ce s-au adeverit!

Stimabile, nu eu am scris ziarul Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul si Lumina ci OD la porunca Patriarhului BOR de la vremea respectiva!
Nu eu am vazut in 1925 sf. Cruce de Lumina deasupra Greciei.
Nu eu am vazut-o pe sf. Fecioara si minunile de la Fatima si Medjorghe.

Capul tau e olita de noapte si vrednic de spitalul 9 fiindca negi evidenta sutelor de mii de martori!

Tu ce treaba ai cu sfintii daca-ti bati joc nu numai de mine ci si de sfanta sosie @Petru7 a apostolului sf. Petru pe care il serbam astazi defazat in avans cu 13 zile, impreuna cu sf. Pavel si cu ceilalti sfinti Apostoli?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2021 at 11:12:52.
Reply With Quote
  #1749  
Vechi 29.06.2021, 11:23:13
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Trambitele au marturisit dovedind prin Credinta lor si prin multe minuni bune, proorociri implinite, ascultari de Dumnezeu, vindecari, stare de umilinta, pocainta, smerenie, blanzenie, iubire de apropiati, marturii Adevarate ce s-au adeverit!

Stimabile, nu eu am scris ziarul Lumina Stelelor, Iisus Biruitorul si Lumina ci OD la porunca Patriarhului BOR de la vremea respectiva!
Nu eu am vazut in 1925 sf. Cruce de Lumina deasupra Greciei.
Nu eu am vazut-o pe sf. Fecioara si minunile de la Fatima si Medjorghe.

Capul tau e olita de noapte si vrednic de spitalul 9 fiindca negi evidenta sutelor de mii de martori!

Tu ce treaba ai cu sfintii daca-ti bati joc nu numai de mine ci si de sfanta sosie @Petru7 a apostolului sf. Petru pe care il serbam astazi defazat in avans cu 13 zile, impreuna cu sf. Pavel si cu ceilalti sfinti Apostoli?

1. Toate Trambitele sunt discutabile si unele sunt demonizate.

2. Fatima si Medjugorge sunt INSELARI. Nu au treaba cu ortodoxia si nu sunt marturisite in apralel de sfintii ortodocsi. Esti un prost care asculta de toti dracii de peste tot pe unde vorbesc.

3. Crucea de unde o fi aparut nu poti sa o amesteci cu sectarismul si nebuniile tale - afci ciorba totala.


4. Sfanta sosie? Ciorba sectara care miroase impreuna cu Moronco a hula impotriva lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #1750  
Vechi 29.06.2021, 13:37:11
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
1. Toate Trambitele sunt discutabile si unele sunt demonizate.
Trebuiesc discutate si arse pe rug de ”sfanta” inchizitie. Nu?

Citat:
2. Fatima si Medjugorge sunt INSELARI. Nu au treaba cu ortodoxia si nu sunt marturisite in apralel de sfintii ortodocsi. Esti un prost care asculta de toti dracii de peste tot pe unde vorbesc.
Care sunt sfintii ortodocsi din 1923 care ar fi trebuit sa le marturiseasca? NU SUNT INSELARI! Preasfanta Fecioara este universala si se adreseaza din Crestinismul universal care prin Ea nu a cazut in erezie ci erezia vine prin papalacul care a renegat si a ascuns mesajele, necrezand in marturia sincera a atator martori si a largit Calea. Crezi ca oamenii de acolo care au asistat la minune mint? Ai auzit de minunea cu soarele? Ai auzit de marturia celor 3 copii verzi? Inselari? Cine zice? ”Credinciosii” care nu au fost prezenti? Daca pe voi pana si Preasfanta Fecioara Maria va inseala atunci sunteti niste trufasi, sunteti demonizati de trufia ”infaiilibilitatii” vostre si voi iata asa le stiti pe toate, de la minciuna: De la ”logica” si presupunerile voastre absurde! Minciuna va invata ca sunt inselari! Cine dracu va tot invata sa mintiti?

Citat:
3. Crucea de unde o fi aparut nu poti sa o amesteci cu sectarismul si nebuniile tale - afci ciorba totala.
A aparut deasupra Greciei in 1925. Ce semnifica? Dupa mine e un semn Apocaliptic. Dupa tine e nebunie si ciorba sectara? Cum de Imparatul Constantin a crezut si si-a insemnat trupele cu acest semn vazut pe cer? Prin acest semn a biruit si la sfarsitul vietii s-a botezat si a ajuns in randul Apostolilor. In mintea ateilor si necredinciosilor sfintii sunt doar niste nebuni si Crucea o nebunie. Vezi ca neoprotestantii n-au cruce si nu se roaga pentru morti. Cele 7 Trambite apocaliptice pomensc sfintii si se roaga pentru morti, pentru iesirea din munci si invierea lor prin Credinta.

Citat:
4. Sfanta sosie? Ciorba sectara care miroase impreuna cu Moronco a hula impotriva lui Dumnezeu.
Dupa ce a jucat rolul sf. Petru atat de minunat in filmul cu pricina, nu are cum sa nu se fi sfintit! De aia e sfanta sosia, la fel ca si cel ce a jucat impecabil in rolul lui Iisus din Nazaret de Franco Zefireli! Sfinte sosii!... asta sunt. Nu-i crezi? Ai impresia ca minteau? Dupa rolurile memorabile nu au mai jucat nimic ci au urmat Credinta!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2021 at 13:45:21.
Reply With Quote
Răspunde