Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 09.06.2010, 01:30:40
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Implicit

Amanarea ne poate costa scump...

Atunci cand amanam o fapta buna s-ar putea sa nu mai avem prilejul sa o facem. Si pierdem o ocazie binecuvantata...

DAR atunci cand amanam o spovedanie din diverse motive...s-ar putea ca rezultatele sa fie dezastruoase.De multe ori,o spovedanie a facut minuni,iar amanarea ei a dus la niste pacate cumplite pe care altfel omul nu le-ar fi savarsit. A cere ajutor la timp si a nu ne rusina de asta e ESENTIAL si ne poate salva din caderi infricosatoare si din mari suferinte...
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.06.2010, 23:21:22
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Am citit mai de mult, parca tot aici pe forum, o pilda. Nu mai stiu exact tot continutul, insa am retinut esentialul. Era un fel de concurs despre cum insela fiecare drac oamenii. A castigat si a crescut in ochii Satanei diavolul cu urmatoarea modalitate de amagire a crestinilor - le soptea: "Pentru ce sa te rogi acum sau sa faci fapta asta buna? O poti face si maine sau poimaine!"

Bineinteles ca nu e deloc bine sa amani o fapta buna! Nu se stie cand mori, trebuie sa ai candela faptelor bune aprinsa.

Si mie imi mai vine uneori un gand de amanare, dar incerc de fiecare data sa fac lucrurile bune la timp.

Sa ne ajute Dumnezeu sa nu amanam nicio fapta buna!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 11.06.2010, 00:12:43
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 4ndreea Vezi mesajul
Era un fel de concurs despre cum insela fiecare drac oamenii.
A castigat si a crescut in ochii Satanei diavolul cu urmatoarea modalitate de amagire a crestinilor - le soptea:
"Pentru ce sa te rogi acum sau sa faci fapta asta buna? O poti face si maine sau poimaine!"
Gluma, gluma, dar au roade multe cu metoda asta.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #34  
Vechi 11.06.2010, 09:43:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Amanarea este una dintre cele mai perfide arme ale diavolului. "Lasa, nu te ruga acum, ca esti obosit, si oricum nu iti poti aduna mintea. Dar maine te vei odihni dupa masa, iar seara te vei ruga pana tarziu, in noapte. Si vei face cat si pentru azi."
Amanarea impartasirii cu Trupul si Sangele Lui Hristos este cel mai mare si mai periculos lup imbracat intr-un mielusel ortodox evlavios. Lasa, zice el, ca te-ai impartasit acum si pana in postul urmator mai sunt trei luni in care nu e nevoie sa te impartasesti! Nu-i asa? Din post in post ne impartasim, deci poruncile Sfintilor le ignoram! Stie el lupul cel viclean cum sa ne tina departe de ocrotirea Lui Hristos, are experienta suficienta...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 30.01.2014, 00:32:28
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Din Pateric

Trebuie sa facem binele in clipa de fata si nu sa il lasam pentru mai tarziu

A zis un Batran: "Glasul acesta striga catre om pana la rasuflare lui cea din urma: Astazi intoarce-te!"

Spuneau despre un oarecare Batran ca atunci cand ii ziceau lui gandurile: Lasa astazi, si te pocaiesti maine! li se impotrivea zicand: Nu, ci azi ma voi pocai si maine faca-se voia lui Dumnezeu.

A zis un Batran: Orice rautate nesavarsita nu este rautate si orice dreptate nesavarsita nu este dreptate.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.03.2014, 19:40:49
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu stiu daca am postat bine, poate s-a mai discutat si in alta parte subiectul; as dori daca se poate sa clarificam o chestiune: ce valoare, putere are "dezlegarea" pe care o dau preotii la slujba de inmormantare si respectiv pomenire, parastas? Aceasi pe care o are dezlegarea care ti-o da in timpul vietii, la spovedanie? Adica si cei care au murit nespovediti pot fi dezlegati post mortem (iertati de pacate) prin rugaciunile care se fac special pt ei, sau...nu e acelasi lucru ca atunci cand apuci sa te spovedesti chiar si pe patul de moarte?
(asta in conditiile inc are preotii care tin aceste slujbe e posibil sa nu cunoasca mai mult de 10 %,s a zic, dintre cei pomeniti, iar din aceia care sunt pomeniti de rude o mare parte sa nu fi fostla viata lor practicanti, sau poate nici macar credinciosi, si totusi rudele sa-i pomeneasca mai cu ravna, stiind ca asta e ultima lor sansa)
Am mai auzit ca pe patul de moarte practic poti fi iertat si dezlegat de orice pacat, si ti se da ultima impartasanie indiferent ce pacate ai fi savarsit, trebuie doar sa mai fii cat de cat lucid sa te poti marturisi (sa nu fii inconstient sau "nebun"). Atata doar a e posibils a nu mai fi suficient de lucid incat sa marturisesti absolut tot, ba chiar sa omiti lucruri importante, mai ales daca nu esti un induhovnicit, iar acum o faci doar de "forta majora"; te mai ajuta cu ceva, in acest caz?

Tot referitor la dezlegari, am fost pt a doua oara la o manastire din apropiere, si si de data asta dupa sf liturghie s-au citit acele "rugaciuni de dezlegare" (moliftele sf Iona Gura de Aur??? nu sunt sigura)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare