Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.06.2010, 23:25:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de savudanmihai Vezi mesajul
Metoda Jurnalului

Consta in a scrie tot ceea ce ne trece prin minte referitor la o situatie de viata care ne afecteaza sau ne bucura excesiv,exact asa cum ne vine in minte.
Fara a o infrumuseta cu nimic.
Dupa care,citim tot ce am scris,preferabil inainte de culcare.


Metoda Jurnalului este o forma de exorcizare prin materializarea pe hartie a unui rau,trecut,prezent sau viitor.
Principiul de functionare este acela ca lucrurile spuse sau scrise isi pierd forta.Se devalorizeaza.
Facand asa,gasim resurse,idei care la momentul actual sunt acoperite de gandurile/trairile negative din noi.
Sau este o amagire draceasca, cine stie. Facand aluzia la un alt topic de pe forum, cei mai multi cred ca Satana nu ne poate citi gandurile. Astfel, tacerea noastra este cea mai urata de catre el.

Nu crezi ca dezvaluind trairile noastre interioare in scris, in acest jurnal, va putea vrajmasul nostru nevazut sa ne gaseasca mai usor slabiciunile si neputintele si sa profite de ele?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 10.06.2010, 23:28:17
4ndreea 4ndreea is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu crezi ca dezvaluind trairile noastre interioare in scris, in acest jurnal, va putea vrajmasul nostru nevazut sa ne gaseasca mai usor slabiciunile si neputintele si sa profite de ele?
Vrei sa spui ca nu e bine sa tinem un jurnal de frica sa nu ne afle Satana slabiciunile?!
Te rog sa ma ierti, dar mi se pare absurd.
In plus, toate sunt cu voia Domnului. Parerea mea este ca daca ingaduie Dumnezeu, Satana poate afla slabiciunile tale fara ca sa le vada(?) scrise pe o fila de caiet. Daca nu - poti tipa in gura mare neputintele tale, ca nu va afla.

Voi ce credeti?


Eu personal tin jurnal. Imi place sa imi scriu gandurile. Si rasfoiesc uneori pagini scrise de mult. Ma amuza uneori. :)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 18.07.2010, 20:56:24
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Post

Cam tarziu scriu, dar o metoda in a scapa de singuratate, sa mearga la ASCOR (Asociatia Studentilor Crestini Ortodocsi). Si eu de la un afis am aflat ca exista, dupa aceea am venit acasa am cautat pe google Ascor Oradea, si am gasit ca tine slujba la bisericuta din campusul universitatii de la ora 19:00 si m-am dus, la sfarsit am facut cunostinta cu cei de acolo si acum suntem prieteni. Si se merge din cand in cand pe la manastiri, e frumos. Incercati sa vedeti daca va ajuta, mai sunt si persoane care au terminat facultatea si mai vin pe acolo, nu doar studenti. Nu ma pricep sa explic, iertati-ma!
Slava lui Dumnezeu
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #74  
Vechi 19.07.2010, 01:40:23
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Singuratetea este tipica adolescentei, dar poate persista si cand esti adult.
Cred ca sensul de singuratate pleaca de la neincrederea in sine, putina autostima si neexistenta unui scop precis dar si din cauza timideti.
Pot fi singuri si acele persoane care stau tot timpul printre lume.
Eu cred ca ai trebui sa cauti noi esperiente, distractie si sa stai atenta caci singuratatea poate duce la depresie.


@colaps
Chiar ma dezamagesti, te credeam un bun crestin, dar trasmiti niste senzatii pline de ura si de fanatism in jurul tau.
Identificandu-ma cu vreo 5 caracteristici/idei din firma ta, sper sa nu intalnesc in viata persoane ca tine.

Last edited by Bast-et; 19.07.2010 at 01:48:42.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 19.07.2010, 10:37:04
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Singuratatea se infrunta cu virtutile opuse ei.
Comunicare cu oamenii de aproape, comunicare cu Dumnezeu (rugaciune), comunicare cu marii parinti (carti, pelerinaje).

In momentele de singuratate, Domnul este mai aproape decat duhurile necurate ale deznadejdii si ale lipsei de rost.

Ai pace si nu deznadajdui.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #76  
Vechi 24.01.2012, 15:07:01
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Mi-a ramas in minte un cuvant duhovnicesc al parintelui Dumitru Staniloae in care adancea diverse aspecte ale singuratatii. Parintele a amintit o forma a singuratatii atat de subtila, dar totusi atat de evidenta: "singuratatea omului care n-a facut niciun bine".

Cred ca aceasta este singuratatea cea mai de temut. In fond iadul insusi nu este decat forma abisala a acestei singuratati pe care o simte omul aflat la hotar cu nefiinta. Un hotar insa pe care nu il poate niciodata trece, pentru ca Dumnezeu nu desfiinteaza persoana umana.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 24.01.2012, 15:36:06
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Singuratatea este o binecuvantare. In singuratate il putem foarte usor gasi pe Dumnezeu...si atunci cand L-am gasit pe Dumnezeu l-am gasit si pe aproapele, am gasit Biserica. Ca atare oamenii care sufera cel mai putin de singuratate sunt, in general, pustnicii.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 07.05.2012, 23:09:15
viceversa viceversa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

''Ne nastem singuri, traim singuri, murim singuri. Doar prin intermediul dragostei si prieteniei ne putem crea pe moment iluzia ca nu suntem singuri’’.
Orson Welles
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.05.2012, 10:04:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de viceversa Vezi mesajul
''Ne nastem singuri, traim singuri, murim singuri. Doar prin intermediul dragostei si prieteniei ne putem crea pe moment iluzia ca nu suntem singuri’’. Orson Welles
Nu cred in dragoste si prietenie ca datatoare de iluzii in acest sens. Din contra, ele ne ofera certitudinea nesinguratatii.

Singuratatea despre care pomeneste Orson Welles este cea a omului nihilist, materialist.
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.05.2012, 22:49:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Tema de studiu !

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cred ca singuratatea vine din egoism si din lipsa de iubire catre ceilalti si de la cei din jurul tau. Mai e cauzata si de pretentiile pe care le avem fata de oameni; prea multa critica si sensibilitate dusa la extrem. Trebuie sa invatam a-i accepta pe semeni cu bune si cu rele, ca oameni perfecti si prieteni minunati mai rar gasim.

Izolarea este o pregustare a Infernului, asa ca dea Domnul sa nu fim singuri pentru totdeauna. Dar asta depinde de noi, nu?
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=14909
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Singuratatea iosif Generalitati 16 29.06.2012 23:01:46
Singuratatea Rodica50 Intrebari utilizatori 20 15.10.2010 16:57:44
singuratatea Bogescu Pocainta 6 22.11.2008 19:00:03