Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 25.10.2010, 09:34:23
mc2009 mc2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2009
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fa-ti prietene o pomana cu noi si da-ne tu un exemplu de MASON(i) pe care deja l-ai identificat si l-ai gasit vinovat de vre-o mirlanie pe plan local sau sabotaj la nivel national continental, planetar, priveste cita libertate de actiune iti acord. Considera-ne mai ignoranti si mai fara vointa-dorinta de a face pe detectivii.

Dar nu asa nume aruncate aiurea in tramvai, ci manifestari actiuni,legislatie promovata in parlament(de ex) care fac CLAR parte dintr-un plan masonic, diabolic cum il numiti voi :))))

Hai sa te vad! ! !
In primul rand, nu-mi amintesc "sa-ti fi dat prietenia" :)(asta parca e o chestie reciproca, nu?), iar in lista mea de prieteni nu te-am gasit ... Deci n-o sa-ti spun la fel; ti-as spune frate (intru Hristos, ca sort nu port :), dar nu am certitudinea ca suntem.

Revenind la subiect, daca sincer doresti sa aprofundezi, sa scapi de ignoranta si sa porti discutii serioase, ai cu ce incepe ... Exista tone de informatii, pune manuta si citeste/google-ieste putin pentru inceput, macar pentru bibliografie. Sigur, asta daca nu doar doresti sa plimbi "sortuletul" pe aici ... si sa arati cat de frumos, bun si necesar este.

Cat despre "acordatul" libertatii de actiune, cred ca ar fi nevoie de un grad mai mare :); personal, chiar am suficienta si nu cred ca esti in postura de a putea umbla la ea. Si, pentru ca (vrei sa) pari o persoana rafinata, poate incerci sa "vorbesti" ceva mai civilizat/calm, unul din intelesurile utilizarii majusculelor pe Internet fiind si acela de tipat.

In rest, nu este ce demonstra. Explicatia este la Sf. Ignatie Brianciannov (in cartea lui cea importanta), iar cheia, in finalul mesajului precedent; aplica si o sa te lamuresti singurel.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 25.10.2010, 15:33:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amandina Vezi mesajul
foarte multi oameni politici romani sunt masoni, oare de ce le este frica sa recunoasca acest aspect ?

:)))Poate, doar poate, sa presupunem prin absurd :))) ca poate pentru ca NU sunt :))).

Te-ai gindit vreodata ca voi sunteti cei care le pun patalamaua asta? :)))


...si din nou NIMENI din "tonele" de "informatii"de pe gooogle nu poate demonstra legatura vre-unui mason cu vre-o actiune clara impotriva bisericii sau a populatiei prin tot felul de conspiratii inchipuite.

Toate zvonurile tin de deosebita abilitate a unor ortodocsi de a-si inchipui si imagina tot felul de nastrusnicii, aspect care-i pune in rindul celor cu gindire infantila.
:))) amuzant, nu?

Oricum pentru cei interesati exista si medicamente impotriva obsesiilor create de ideea conspiratiei.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 25.10.2010, 15:39:16
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Doctrina masoneriei nu e aceeasi cu dogmele crestin ortodoxe.
Insa eu nu pot sa zic de toti masonii ca sunt dusmani ai crestin ortodoxiei.
Cel putin asa trag concluzia uitandu-ma in istorie.
In al doilea razboi mondial Germania,Italia,Ungaria,Finlanda,Croatia o parte a Austriei state catolice sau catolico-luterane luptau si impotriva statelor crestin-ortodoxe precum Grecia,Serbia,Rusia.
(sa se stie ca Rusia din vremea tarului Petru cel Mare nu a mai avut patriarh in BO Rusa,abia dupa ce regimul tarist nu a mai fost au inceput sa aibe patriarh din nou si primul patriarh a fost Sfantul Tihon al Moscovei;nu e deloc de mirare avand in vedere ca tarul Petru cel Mare a avut doi profesori catolici.)
Iar alte state catolice sau catolico-luterane precum Spania sau Suedia desi erau neutre ajutau economic pe inselatii de draci nazisti.
In SUA si Anglia se stie ca e prezent "ritul scotian antic si acceptat" ca masonerie si eu stiu ca SUA si Anglia au luptat de partea crestinilor ortodocsi.
Bulgaria (partial implicata in razboi) si Romania nu au avut o atitudine crestin ortodoxa in acest razboi luptand de partea inselatilor de draci,a puterilor lui Satana.
De unde eu nu pot sa numesc toata masoneria dusmani ai crestinilor ortodocsi.
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 25.10.2010 at 15:41:24.
Reply With Quote
  #124  
Vechi 26.10.2010, 17:45:30
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Andrei s-a postat si in alta parte asta ca s-a plans Florin Ghiulbenghian ca MLNR a Romaniei contrar statului sprijina guvernul PDL.
Si s-a plans ca marele maestru al MLNR dl Chirovici a falsificat statul MLNR si in consecinta dl Ghiulbenghian a fost suspendat din MLNR.
http://old.cotidianul.ro/maestrul_fl...cu-103585.html
Iar daca vrei sa vezi chestii si mai si vezi ce au facut masonii din loja Propaganda Due din Italia ca a fost foarte mare scandal.
http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda_Due
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 28.10.2010, 16:13:16
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
"Condamn amestecul bisericii in politica si consider necesara reinnoirea anatemei asupra comunismului si masoneriei printr-un act sinodal." Părintele Savatie Baștovoi
Ieromonahul Savatie Bastovoi considera ca este necesara reinnoirea anatemei asupra masoneriei si comunismului
http://apologeticum.wordpress.com/20...-comunismului/
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.10.2010, 16:25:44
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Ieromonahul Savatie Bastovoi considera ca este necesara reinnoirea anatemei asupra masoneriei si comunismului
http://apologeticum.wordpress.com/20...-comunismului/
Serios, si bazat pe ce?
Pe visele dumnezeiesti ale "sfintiei" sale?
Mai frate, de la un timp toti sunt mari judecatori, arunca cu anateme in toate directiile, toti sunt superoameni, au puteri peste puteri discuta incontinuu cu Dumnezeu iar daca cumva iti exprimi nedumerirea, sar ca istericii si te pun imediat la punct cu nelipsitul:

Aici in biserica NUMAI EU VORBESC"! ! !

Ti-am mai spus eu, mai bine ar fi mai isihasti si ar pune mai mult osul la treaba, vizitind bolnavi in spitale si detinuti in inchisori, oameni VII nu din romane. Realitatea imediata vindeca pe toti de inchipuiri sfinte si dumnezeiesti.

Iar daca este sa vorbim de ei, masonii depun un efort material si financiar enorm pentru nevoiasi.

Last edited by andreicozia; 28.10.2010 at 16:28:40.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 28.10.2010, 16:30:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Andrei s-a postat si in alta parte asta ca s-a plans Florin Ghiulbenghian ca MLNR a Romaniei contrar statului sprijina guvernul PDL.
Si s-a plans ca marele maestru al MLNR dl Chirovici a falsificat statul MLNR si in consecinta dl Ghiulbenghian a fost suspendat din MLNR.
http://old.cotidianul.ro/maestrul_fl...cu-103585.html
Iar daca vrei sa vezi chestii si mai si vezi ce au facut masonii din loja Propaganda Due din Italia ca a fost foarte mare scandal.
http://en.wikipedia.org/wiki/Propaganda_Due
Mihail, exemplele tale nu sunt relevante asa cum fac parte din politica mizerabila din tara.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 08.11.2010, 04:02:58
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Vedeti ce poate sa scrie Albert Pike de a fost mason de gradul 33 in cartea sa "Dogma and morals":
"We are constrained to confess it to be true, that men, in this Age of Iron, worship gods of wood and iron and brass, the work of their own hands. The Steam-Engine is the pre-eminent god of the nineteenth century, whose idolaters are everywhere, and those, who wield its tremendous power securely account themselves gods, everywhere in the
civilized world."
(ca sa vedeti ce sorginte au ideile astea care zic ca e "anticrestineste" sa folosesti telefonul mobil,internetul,curentul electric etc;pe atunci zice de motorul cu abur ca acea tehnologie se daduse de preabunul Dumnezeu oamenilor in acea vreme,era foarte moderna atunci.)
Sau mai mult:
Science, wandering in error, struggles to remove God's Providence to a distance from us and the material Universe, and to substitute for its supervision and care and constant overseeing, what it calls Forces--Forces of Nature--Forces of Matter. It will not see that the Forces of Nature are the varied actions of God. Hence it becomes
antagonistic to all Religion,
and to all the old Faith that has from the beginning illuminated human souls and constituted their consciousness of their own dignity, their divine origin, and their immortality; that
Faith which is the _Light_ by which the human soul is enabled, as it were, to see itself."
Cu masoneria si cu ordinele cavaleresti catolice ajungem din nou in "vremile luminoase" ale Evului Mediu!

Aceste organizatii (ordinele cavaleresti si masoneriile) trebuie interzise in Romania pentru binele locuitorilor acestei tari!
__________________
"și dacă orb pe orb va călăuzi, amândoi vor cădea în groapă." - nu luati de bun tot ce scriu eu.

Last edited by mihailt; 08.11.2010 at 05:55:10.
Reply With Quote
  #129  
Vechi 24.11.2010, 12:14:00
nimicbun nimicbun is offline
Banned
 
Data înregistrării: 06.10.2010
Mesaje: 8
Implicit

cautati pe youtube Parintele Amfilohie..vorbeste despre masonerie
Reply With Quote
  #130  
Vechi 24.11.2010, 17:18:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nimicbun Vezi mesajul
cautati pe youtube Parintele Amfilohie..vorbeste despre masonerie
Da, dar o face fara dovezi obiective ci doar asa cum se obisnuieste in biserica... merge orice, fara intrebari si lamuriri...pe ideea de forta, tata. Atit iti trebuie sa pui la indoiala ceea ce spune Parintele, ca te papa cu fulgi cu tot.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ECUMENISMUL SI MASONII ivasile Stiri, actualitati, anunturi 27 15.04.2014 21:45:16
Dusmanie si dusmani cristiboss56 Generalitati 131 24.10.2012 15:06:15
Masonii andipanda Generalitati 11 19.05.2011 15:31:01
Iubire de dusmani... pana unde? crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 8 06.01.2011 21:52:55
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12