Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2021, 13:49:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Biserica si armata, eu si performanta sportiva. Va rog sfaturi

Hristos a inviat! Asa cum spuneam si in titlu vreau performanta sportiva dar nu sunt atlet ci doar imi doresc sa intru in armata. Momentan alerg si fac flotari dar as vrea sa pot mai mult. Am luat L- Carnitina dar nu m-a ajutat. Acum am primit niste proteina whey de la un var si nu stiu daca este buna pt ce fac eu. Stiiam ca proteina ajuta in sporturile care necesita forta. Ce pot lua ca si supliment ca sa alerg mai mult? Stiu ca multi zic sa nu iau dar credeti-ma ca este greu sa muncesti si sa faci performanta sportiva in acelasi timp. Pt memorie si concentrare am luat lecitina dar nu am vazut vreun efect. Ce recomandati? Ce spune biserica despre a servi in armata? Cunoasteti sfinti militari? Imi cer scuze pt postarea lunga dar am mare nevoie de sfaturi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.05.2021, 15:11:57
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Hristos a inviat!

Ce spune biserica despre a servi in armata? Cunoasteti sfinti militari? Imi cer scuze pt postarea lunga dar am mare nevoie de sfaturi
Adevărat a înviat !

Sfinți militari sunt, printre alții, Sfântul Gheorghe, Sf. Dimitrie, Sf. Arhanghel Mihail. Sfânta Maria, Maica Domnului este ocrotitoarea marinei militare române, iar Sf. Gheorghe al armatei române.

Cu privire la celelalte întrebări, adresează-te unor specialiști; nutriționiști, antrenori sportivi etc. Nu face treburi din astea după capul tău sau după sfaturi de pe net.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.05.2021, 15:34:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Biserica zice ”sa nu ridici sabie ca de sabie vei pieri”! Iara asta inseamna sa nu ridici nici kalasnikovu cu baioneta, nici glontu-grenada, nici bocancu si nici alte arme cu care faci crima.

Daca vrei sa fi ostas serios si nu un idol-mercenar bine platit care face treburile murdare ale viclenilor contabili desfranati erijati la butoane atunci intra in Oastea Domnului!

Acolo in oaste se lupta cu adevarat contra sudalmei, blestemului, hulei, superstitiilor lumii, desfranarii stiintifice, curviei, spurcarii, grozaviilor scarboase, betiilor cronice, sclaviei fumatului, drogurilor, bogatiilor lumesti pagane, luxului putiferic, adancucutei otravurilor barfei, lacomiei de orice fel, lenei-putorii duhovniceasca, contra la orice minciuna, ura si instigare gresita si contra la neiubirea si nemultumirea de Dumnezeu si de aproape si asa se merge ca un ostas demn pe Calea cea stramta a ortodoxiei fara compromisuri si corceli, fara tradare, fara servilism, fara tentatia umilintei si slugarniciei obediente, seculariste, lase, tradatoare pentru scaparea pielii cu maxim pragmatism mandru si beroic.

Un ostas veritabil se supune Domnului cu umilinta recunoscandu-si vinele si greselile si pentru a se intari nu se bazeaza pe droguri sau pe suplimente alimentare, pe medicamente si leacuri minune ci pe rugaciuciune ca hrana minunata si pe Credinta pana la sfarsit ca si modalitate sigura de implinire a poruncii Divine.

Hristos a inviat!.. dupa ce a dus Lupta cea buna... avand in dotare arma lipsei de griji lumesti, nepacatuirea si duhul smerit al inimii blande din care iesea iubirea si mila, multa mila pentru tot cel hororopsit si necajit care tanjea dupa fericire, dupa Dumnezeu, dupa sanatate, pace si liniste.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 05.05.2021 at 15:59:51.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.05.2021, 16:39:55
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Ignora postul anterior al lui Moroco. Este unul profund antiortodox, care promoveaza intrarea in organizatii centrifuge, precum Oastea Domnului si care nu cuprinde corect pozitia ortodoxa fata de responsabilitatile sociale (armata fiind o responsabilitate sociala). Moroco nu este din Biserica Ortodoxa si un cunoaste dogma ortodoxa doar isi da cu parerea.

Au fost si crestini in armata si armata apara o natiune asa ca ... trebuie sa ne facem datoria unde suntem in viata nu sa facem prostii.


Problema alegerii unei cai in viata este una destul de complexa daca asta incerci.


In primul rand daca vrei o cale pentru viata si un sfat pentru viata, primul sfat este sa te rogi sa iti aseze Dumnezeu lucrurile cum trebuie. Trebuie sa ai vita de crestin in primul rand.

Al doilea daca tot ai atat de multe oprelisti poate nu e degeaba. Esti sigur ca esti pentru armata si ca armata este pentru tine???


Ce te motiveaza sa intri in armata? De ce armata ti se pare optiunea corecta pentru tine? Ne dai mai multe detalii?

Last edited by gpalama; 05.05.2021 at 17:29:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.05.2021, 20:02:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Hristos a inviat! Asa cum spuneam si in titlu vreau performanta sportiva dar nu sunt atlet..... Stiu ca multi zic sa nu iau dar credeti-ma ca este greu sa muncesti si sa faci performanta sportiva in acelasi timp.
Performanță sportivă în ce sport ?
Sunt sporturi în care dacă nu ai făcut nimic până la 25 de ani, sigur nu mai ai timp să faci performanță.

Nu cred că problema e pusă bine, mai bine spuneai că vrei o condiție fizică avansată, care se poate face până pe la 50-55 de ani, sunt oameni care la 40-45 de ani au o condiție fizică bună,trăiesc în sport, nu beau, nu fumează, se alimentează corespunzător, se odihnesc și recuperează corespunzător.

Nu e important să faci performanță cuantificabilă în titluri, ci să ai condiție fizică și rezistență bună la efort, la vârste cât mai avansate, pentru că asta înseamnă sănătate și calitate a vieții.

E de ajuns și să te antrenezi de 3 ori pe săptămână intens între orele de lucru, în timp îți faci și rezistență fizică și anduranță, nu poți peste noapte, lasă proteinele că alea te fac mare, mai bine te-ai antrena cu greutatea corpului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.05.2021, 20:14:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Nu cred că mai există țară învecinată cu România în care să se batjocorească mai mult sportul decât în România.

Se construiesc prea puține stadioane și săli polivalente, pe unele foste complexuri sportive s-au ridicat ansambluri imobiliare, nu mai sunt stadioane unde să se antreneze tineretul, sunt foarte puține stadioane unde se poate face atletism.

Acum cu pandemia au fost închise sălile și bazinele de înot luni de zile, mulți s-au îngrășat că n-au avut unde face sport prin frig, statul a batjocorit patronii de săli de sport și pe puținii sportivi care-și cheltuie banii și investesc în sport.

La nivel olimpic avem sub o sută de sportivi calificați la Tokyo și dacă nu era lotul de fotbal de la tineret probabil era sub 50.

Bugetul de la ministerul tineretului și sportului e preponderent pentru salarii și sinecuri, nu pentru investiții.

În condițiile astea explodează obezitatea, bolile cardiovasculare, iarna unii se rup foarte rău pe gheață pentru că n-au flexibilitate și reacție și când alunecă se împrăștie rău.

Atât valorează o țară cât a înțeles și respectă din religie, cultură, artă și sport.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2021, 03:49:52
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Hristos a inviat! Asa cum spuneam si in titlu vreau performanta sportiva dar nu sunt atlet ci doar imi doresc sa intru in armata. Momentan alerg si fac flotari dar as vrea sa pot mai mult. Am luat L- Carnitina dar nu m-a ajutat. Acum am primit niste proteina whey de la un var si nu stiu daca este buna pt ce fac eu. Stiiam ca proteina ajuta in sporturile care necesita forta.
Este un supliment alimentar pentru cei care trag de fiare la sala de forta si ajuta la arderea grasimilor depuse in organism(in prospect scrie ca ajuta la slabire, la consumul de grasime).
L-Carnitina este produsa natural de organismul omului si consumul suplimentar are ratiuni corecte daca exista un consum suplimentar, adica lucru mai sustinut al muschilor(la sala de forta), mai ales daca ai depuneri de tesut adipos pe corp.
Si proteina whey are acelasi rol, de a sustine un necesar de efort mai mare.

Daca tu spui ca nu te-au ajutat, pe mine ma face sa cred ca tu voiai un efect "hocus-pocus" imediat, de azi pe maine, ceea ce nu deloc rezonabil.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Ce pot lua ca si supliment ca sa alerg mai mult? Stiu ca multi zic sa nu iau dar credeti-ma ca este greu sa muncesti si sa faci performanta sportiva in acelasi timp. Pt memorie si concentrare am luat lecitina dar nu am vazut vreun efect. Ce recomandati? Ce spune biserica despre a servi in armata? Cunoasteti sfinti militari? Imi cer scuze pt postarea lunga dar am mare nevoie de sfaturi
Stiu ca performanta sportiva este foarte grea si pentru profesionisti, care numai asta lucreaza, dar am vazut si sportivi amatori care au invins sportivi profesionisti(CFR Cluj- Dudelange).
Exista posibilitati de a face performante si ca amator, daca exista determinare, (adica fara hocus-pocus).

Care este performanta ta sportiva? Ce varsta ai? Cat alergi ca sa vrei mai mult? Urmeaza sa sustii niste probe(teste) fizice la admitere?
E nevoie de mai multe informatii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2021, 14:39:15
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Deci am sa raspund la toata lumea ca sa nu fie neclaritati sau confuzie. De ce am optat pentru aceasta meserie? Din mai multe motive:
1. Imi place foarte mult sportul si miscarea in general. De cand am fost mic asta mi-a placut. Am facut din toate cate un pic dar ca nivel recreational. Nu am facut vreodata un sport de performanta.
2. In ultimii ani am incercat sa fiu mai perseverent, mai disciplinat etc. Cand mi-am propus ceva, am incercat sa-l duc pana la capat cu toate obstacolele. Nu zic ca acum as fi un om de succes, sunt doar un om normal cu un job normal.
3. Cred ca intotdeauna am admirat militarii si m-au fascinat vietile lor. Nu sunt de acord cu cei care se duceau in irak de ex si omorau asa zisii teroristi doar ca sa ia americanii petrolul. Nu am o placere sa vad oamenii cum se ucid.
4. Imi doresc sa intru aici pt a avea un venit stabil in familia mea si pt ca am incercat in mai multe joburi dar pur si simplu nu m-am regasit. Repet,nu imi doresc sa ma inscriu in ceva gen Fortele Speciale si sa omor oameni pt mii de euro. Cine face asta este treaba lui si nu il obliga nimeni.

Cand am spus ca vreau performanta sportiva nu ma refeream la faptul ca vreau sa alerg ca si Cristiano Ronaldo ci doar sa pot lua probele fizice cu nota cat mai mare. Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea. M-am antrenat an de an si am trecut prin multe gen : intinderi, febra musculara, zile cu motivatie sau fara, dieta, antrenor. Sunt de acord cu colegul care a zis ca iti trebuie perseverenta/determinare si nu ma bazez doar pe aceste suplimente stand non stop cu ochii in tv asteptand sa creasca rezistenta musculara. Am luat si binecuvantarea duhovnicului pt asta. Anul acesta fac 28 de ani si momentan vreau sa intru la soldati. Iar cand voi intra in sistem voi vedea mai departe ce voi face. Daca mai aveti alte intrebari sau sfaturi, spuneti si voi incerca sa raspund cat pot de repede. Am sa atasez poze cu probele daca se poate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2021, 14:56:43
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Vezi ca armata nu este:

1. Doar un loc de munca
2. Un loc pentru recreere

Este o versiune foarte... visatoare legata de ce este armata.

Armata este:

1. Un sistem de aparare
2. Se moare si e riscant, iti pui viata ta in joc acolo
3. E posibil sa fie omeneste si psihologic o inchisoare si in functie de cum esti sa fie cea mai proasta alegere din viata


Vezi ca tot ce zici tu e posibil destul de diferit la fata locului.

Vad ca esti entuziast si ai un entuziasm prea mare legat de lucrulasta. Entuziasmul nu tine loc de realitate.

Roaga-te cateva lui unui sfant militar sa iti arate o cale corevta pentru viata.

Last edited by gpalama; 06.05.2021 at 14:58:52.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2021, 18:07:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Repet,nu imi doresc sa ma inscriu in ceva gen Fortele Speciale si sa omor oameni pt mii de euro. Cine face asta este treaba lui si nu il obliga nimeni.
În armată nu faci ce vrei, ai un contract, până și pe rezerviști îi cheamă de acasă dacă e caz de conflict, la cum arată acum lucrurile în caz de răzbel mondial ești carne de tun acolo, nu apuci să tragi un foc că poate pica o rachetă pe baza unde ești.

Citat:
În prealabil postat de Marcel_Ionut Vezi mesajul
Cand am spus ca vreau performanta sportiva nu ma refeream la faptul ca vreau sa alerg ca si Cristiano Ronaldo ci doar sa pot lua probele fizice cu nota cat mai mare. Am incercat sa intru 2 ani la rand in sistem iar acesta este al 3-lea.
Poate nu e de tine dacă nu intri nici anul ăsta, sunt semne care ți se dau când ți se închid uși.

Oricum sportul nu trebuie făcut doar pentru admitere undeva sau pentru a fi titular, a câștiga cupe, trofee, distincții, onoruri, medalii, ci pt a nu ne îmbolnăvi, pt că altfel toți care n-ar reuși prin sport s-ar lăsa și în timp obezitatea, diabetul, amputarea unui picior cangrenat la diabetici, stentul pe inimă toate ar pândi un om gras.

Practic ești obligat să faci sport de întreținere dacă nu vrei să stai prin spitale, injecții cu insulină, depresii, insomnii, fracturi grave din lipsă de reflex, flexibilitate și reacție la căzături neașteptate etc
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.05.2021 at 19:35:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare