Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2010, 10:56:06
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit Ioan 14:6

Ce inseamna cuvintele Mantuitorului "Eu sunt Calea,Adevarul si Viata" ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2010, 11:00:03
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

CALEA, ADEVARUL, si VIATA sunt de fapt, O PERSOANA, nu idei sau concepte. Toata lumea incearca sa afle "Ce este adevarul?", cand de fapt Adevarul este un "CINE", este Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2010, 11:15:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ce inseamna mai exact Cuvintele Mantuitorului, stiu ca este cine,nu ce si ca se referea la El.

Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Ce a vrut sa ne transmita Hristos prin cuvintele astea?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.02.2010, 11:17:53
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/diverse...ata-69391.html
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.02.2010, 12:26:36
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Ce inseamna mai exact Cuvintele Mantuitorului, stiu ca este cine,nu ce si ca se referea la El.

Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul și Viața. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine.

Ce a vrut sa ne transmita Hristos prin cuvintele astea?



Exista un singur drum spre mantuire, spre viata vesnica, pe care nu Il poti urma decat cunoscand Adevarul, asa cum n-i l-a lasat Mantuitorul. Orice adevar, caruia ii schimbi sensul, chiar si foarte putin, devine automat minciuna. Nimeni nu poate cunoaste Imparatia lui Dumnezeu, daca nu crede in Isus Hristos si nu ii urmeaza invataturile, intocmai cum au fost ele lasate.
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.02.2010, 12:28:32
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Mai exact ce este aceasta cale,crestinismul?Poate fi considerata cale si viata lui Hristos?Adica modelul de vietuire?Vreau mai dezvoltat si mai profund va rog.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2010, 12:41:05
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

calea este chiar Hristos, de aceea spune EU SUNT CALEA. nu stiu cum se poate explica lucrul acesta. Tot ce faci, faci CU Hristos si IN Hristos, asta trebuie sa insemne. Pare o explicatie abstracta, dar traind aproape de Hristos, luptand cu patimile, impartasindu-ne cu Trupul si Sange Domnului, reusim sa intelegem in chip tainic macar o farama din ce a spus Hristos, macar o firmitura cazuta de la masa Stapanului.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2010, 12:52:37
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit Sf Treime

"Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!" poate fi si Taina Treimii intruchipata in Hristos Domnul.
In alta ordine de idei:
Calea - "Nimeni nu vine la Tatal decit prin mine!"
Adevarul - "Adevarul va va face liberi". (liberi de pacate)
Viata - "Cel ce crede in Mine, chiar de si va muri, Viu va fi!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2010, 13:24:40
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei_im Vezi mesajul
calea este chiar Hristos, de aceea spune EU SUNT CALEA. nu stiu cum se poate explica lucrul acesta. Tot ce faci, faci CU Hristos si IN Hristos, asta trebuie sa insemne. Pare o explicatie abstracta, dar traind aproape de Hristos, luptand cu patimile, impartasindu-ne cu Trupul si Sange Domnului, reusim sa intelegem in chip tainic macar o farama din ce a spus Hristos, macar o firmitura cazuta de la masa Stapanului.
Hristos e un raspuns simplu, ambiguu si abstract.Desigur ca e Hristos, insa "in ce fel".O explicatie mai profunda ar fi mai buna.

Eu m-am gandit si asa : Calea este viata lui Hristos, dupa cum si El a zis despre cei ce vor sa vina dupa El "Cine vrea sa vina dupa Mine sa-si ia crucea si sa-Mi urmeze Mie" este a pasi precum a pasit si Hristos, dupa El, pe acelasi drum.El a aratat drumul devenind om, aratandu-ne cum trebuie sa traiasca un om.Si cel care vrea sa fie unde este El, sa traiasca si el precum a trait Hristos.Tot aceasta este si calea Bisericii.

Adevarul iarasi este ceva ambiguu.Cel ce urmeaza calea, drumul, se descopera pe sine si cele ale adevarului, in primul rand virtutile si lucrurile adevarate si mai apoi de ce nu si invatatura adevarata.

Viata vine urmand calea dupa cum am inteles eu mai sus.Cel care merge dupa drumul aratat de Hristos ajunge acolo unde a ajuns si El, adica la viata vesnica si in Raiul desfatarii.

Fara Cale nu este Adevar si fara Adevar nu exista Viata.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2010, 13:57:29
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Asa este, ai dreptate. Este abstract lucrul acesta - Adevarul este o Persoana, este un CINE. Si nu are cum sa fie altfel. "Abstract" in sensul de "in afara limitelor ratiunii", nu in sensul de total inaccesibil.
Ca sa fie deplin intelesul acestui cuvant, nu e de ajuns doar sa mergi pe calea lui Hristos, ci sa mergi Cu Hristos, pe Calea lui Hristos, SPRE Hristos, pentru ca Hristos este in tot si in toate, iar altfel nu se poate.
E greu sa gasim un inteles mai simplu... Ne putem lamuri putin din cantarea bisericeasca care spune : "Varsa-voi inaintea Lui rugaciunea mea...". Deci nu este doar o rugaciune rostita, este o varsare a intregii firi, cu toate probleme si greutatile, cu toate pacatele pe care le avem, pentru ca toate sa fie TRANSFORMATE. Si totusi cum te poti "varsa" cu totul inaintea lui Hristos, daca nu te umpli de Hristos? si cum te umpli de Hristos? Intrebari multe, grele, si poate prea complicate pentru mintile noastre tinute in pacat...
Cel mai simplu raspuns este RUGACIUNEA. Si atunci cand ne rugam Sfintilor sau Maicii Domnului, tot pe Hristos il chemam IN NOI. Asta trebuie inteles in primul rand - nu ne rugam unui Dumnezeu exterior, care sta acolo undeva, sus, si il rugam sa mai picure cateva ceva si in lumea asta pierduta total. Ne rugam sa vina Hristos in noi, in sufletul nostru. De aceea rugaciunea merge mana in mana cu lupta impotriva patimilor. Sufletul nostru este umplut de patimi si nu mai e loc de Hristos, asa ca ne rugam sa vina chiar Hristos sa "faca curat". Sper ca nu am deviat prea mult de la subiect... Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
adevarul, calea, viata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioan 21:19-24 Savonarola Din Noul Testament 7 22.09.2011 22:27:27
Ioan 21 Ioana-Andreea Din Noul Testament 5 25.07.2010 14:10:15
cum ne petrecem anul nou?(Sfantul Ioan Gura de Aur, Pr.Gh. Calciu, Ierom. Ioan Buliga andrei_im Generalitati 8 31.12.2009 17:51:44
1 Ioan 5, 7 Florin-Ionut Din Noul Testament 1 19.03.2009 16:54:04