Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.02.2012, 01:17:33
freehugs freehugs is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.02.2012
Locație: Craiova
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 41
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru freehugs
Implicit Yoga,reiki spiritism si alte "inselaciuni"

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh acum si pururea si in vecii vecilor.
Am 27 ani si as vrea sa va spun povestea vietii mele. Dau acest exemplu pentru a arata ca yoga/reiki/bioenergia/ samd pot indrepta un biet pacatos.
O sa fie un post relativ lung, dar incerc sa pun cat mai multa iubire in el.

Pe la 20 de ani faceam ce face orice alt om "obisnuit": mergeam la scoala, la discoteca, petreceam , obisnuiam sa beau sa ma "distrez" cu fete etc. Nu deschisesem Biblia decat sa vad cate pagini are - la biserica nu sunt sigur ca ma duceam nici macar cu ocazia sarbatorilor de nastere si inviere. Eram ateu convins si credeam ca toti credinciosii sunt caracterizati de un singur atribut "prostie incurabila".
Asa am reusit sa ma imbolnavesc incet dar sigur de : stomac , colon , colecist , prostata etc.
Nu am reusit timp de cativa ani sa ameliorez macar simptomele avute cu ajutorul medicinei clasice, nici prin gand nu mi-a dat sa ma rog lu Dumnezeu si asa m-am imbonavit din ce in ce mai rau ( gastrita eroziv -hemoragica / prostatita / colon iritabil). Nu mai reuseam sa dorm noaptea si nu mai aveam nici o speranta.
In aceasta stare am ajuns la un centru de bioterapie. Aici mi-am recapatat: sanatatea , speranta si bucuria de viata, iubirea pentru Dumnezeu. Asta s-a intamplat prin: bio-energo- terapie, yoga, reiki, pranic healing, tehnica radianta si rugaciune .

Nu mai sunt omul care eram. Acum merg la biserica ,ma spovedesc, am citit Biblia si citesc vietile sfintilor, ma rog cat de mult pot.
Mi-am intarit credinta in Iisus Hristos am invatat ce inseamna sa-L iubesti pe Dumnezeu , sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti si mai ales sa fii smerit.

Va rog, iubitii mei frati intru Hristos sa aveti intelegere fata alte religii, fata de yoga, fata orice pacatos - oricine se poate indrepta si poate intelege adevarul.

Avem noi voie sa ocaram pe cei care fac yoga ? Avem noi voie sa-i indepartam de la Hristos ? Oare nu a spus El ca pentru pacatosi a venit ?

CUM NE CREDEM NOI DREPTI DACA NU AVEM PIC DE SMERENIE? Cine suntem noi sa-i judecam ?

Eu sunt si va spun ca fratii nostrii budisti si yoghini si hindusi pot fi mai smeriti si mai plini de iubire decat unii din noi "drept maritorii ortodocsi ".

Eu va spun:
- yoga este o invatatura cu mult mai veche decat Biblia
- yoga ajuta foarte mult trupului
- cum credeti voi ca poate un biet pacatos bolnav - care nu mai are aproape nici puterea sa traiasca - sa ajunga sa aibe puterea sa "creada" si sa se mantuiasca ?

Am citit acest forum si am vazut tot felul de exprimari de genul : "reiki , yoga , invocarea energiilor, spiritelor -spiritismul - mediumitate , clarviziunea etc toate sunt de la necurat" .

Mai fratilor pai eu daca ma rog la Sfantul Grigorie Decapolitul - Slavit fie Domnul - nu-i invoc spiritul ? nu zic roaga-te sfinte parinte pentru mine , vin si apara-ma ?
Asta inseamna ca sunt spiritist ?

Nu zic eu : IIsuse trimite lumina ta catre mine si ma curateste - nu invoc oare o energie ?

Sfintii parinti oare nu sunt clarvazatori ? Daca noi nu stim ce e ala corp energetic inseamna ca nu exista sau ca e necurat ?

Cine iubeste pe Dumnezeu poate folosi yoga ca pe o unealta buna. Cutitul ajuta si la taiatul painii si la ucis oameni - fiecare alege.

Stiti ce neglijam noi: faptul ca si crestinismul folosit prost tot rau ajunge !

Dumnezeu sa ma ierte si pe voi sa va binecuvinteze !

Last edited by freehugs; 21.02.2012 at 11:14:07. Motiv: spelling
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.02.2012, 14:09:44
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Încet și singur iți vei găsi răspunsul în ceea ce privește yoga, budism, reiki etc...însă te rog să încerci să nu le amesteci cu credința creștină ortodoxă.

Noi nu trebuie să copiem civilizații și obiceiuri străine, ci trebuie să urmam sensul ecosistemului din care facem parte.

Ca să te convingi, așa pentru început te rog citește articolul acesta: http://www.razboiulnevazut.org/artic...gaki-din-Tibet
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.02.2012, 14:33:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh acum si pururea si in vecii vecilor.
Am 27 ani si as vrea sa va spun povestea vietii mele. Dau acest exemplu pentru a arata ca yoga/reiki/bioenergia/ samd pot indrepta un biet pacatos.
O sa fie un post relativ lung, dar incerc sa pun cat mai multa iubire in el.

Pe la 20 de ani faceam ce face orice alt om "obisnuit": mergeam la scoala, la discoteca, petreceam , obisnuiam sa beau sa ma "distrez" cu fete etc. Nu deschisesem Biblia decat sa vad cate pagini are - la biserica nu sunt sigur ca ma duceam nici macar cu ocazia sarbatorilor de nastere si inviere. Eram ateu convins si credeam ca toti credinciosii sunt caracterizati de un singur atribut "prostie incurabila".
Asa am reusit sa ma imbolnavesc incet dar sigur de : stomac , colon , colecist , prostata etc.
Nu am reusit timp de cativa ani sa ameliorez macar simptomele avute cu ajutorul medicinei clasice, nici prin gand nu mi-a dat sa ma rog lu Dumnezeu si asa m-am imbonavit din ce in ce mai rau ( gastrita eroziv -hemoragica / prostatita / colon iritabil). Nu mai reuseam sa dorm noaptea si nu mai aveam nici o speranta.
In aceasta stare am ajuns la un centru de bioterapie. Aici mi-am recapatat: sanatatea , speranta si bucuria de viata, iubirea pentru Dumnezeu. Asta s-a intamplat prin: bio-energo- terapie, yoga, reiki, pranic healing, tehnica radianta si rugaciune .

Nu mai sunt omul care eram. Acum merg la biserica ,ma spovedesc, am citit Biblia si citesc vietile sfintilor, ma rog cat de mult pot.
Mi-am intarit credinta in Iisus Hristos am invatat ce inseamna sa-L iubesti pe Dumnezeu , sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti si mai ales sa fii smerit.

Va rog, iubitii mei frati intru Hristos sa aveti intelegere fata alte religii, fata de yoga, fata orice pacatos - oricine se poate indrepta si poate intelege adevarul.

Avem noi voie sa ocaram pe cei care fac yoga ? Avem noi voie sa-i indepartam de la Hristos ? Oare nu a spus El ca pentru pacatosi a venit ?

CUM NE CREDEM NOI DREPTI DACA NU AVEM PIC DE SMERENIE? Cine suntem noi sa-i judecam ?

Eu sunt si va spun ca fratii nostrii budisti si yoghini si hindusi pot fi mai smeriti si mai plini de iubire decat unii din noi "drept maritorii ortodocsi ".

Eu va spun:
- yoga este o invatatura cu mult mai veche decat Biblia
- yoga ajuta foarte mult trupului
- cum credeti voi ca poate un biet pacatos bolnav - care nu mai are aproape nici puterea sa traiasca - sa ajunga sa aibe puterea sa "creada" si sa se mantuiasca ?

Am citit acest forum si am vazut tot felul de exprimari de genul : "reiki , yoga , invocarea energiilor, spiritelor -spiritismul - mediumitate , clarviziunea etc toate sunt de la necurat" .

Mai fratilor pai eu daca ma rog la Sfantul Grigorie Decapolitul - Slavit fie Domnul - nu-i invoc spiritul ? nu zic roaga-te sfinte parinte pentru mine , vin si apara-ma ?
Asta inseamna ca sunt spiritist ?

Nu zic eu : IIsuse trimite lumina ta catre mine si ma curateste - nu invoc oare o energie ?

Sfintii parinti oare nu sunt clarvazatori ? Daca noi nu stim ce e ala corp energetic inseamna ca nu exista sau ca e necurat ?

Cine iubeste pe Dumnezeu poate folosi yoga ca pe o unealta buna. Cutitul ajuta si la taiatul painii si la ucis oameni - fiecare alege.

Stiti ce neglijam noi: faptul ca si crestinismul folosit prost tot rau ajunge !

Dumnezeu sa ma ierte si pe voi sa va binecuvinteze !
Iti sun eu ce am inteles din povestea ta....fara formulele de inceput si de incheiere, pe care le-ai copiat de undeva, ca sa dea bine....tu nu ai nicio treaba cu religia, ci doar vrei sa vinzi castraveti gradinarului, in speta, aberatii de tip yoga, riki kiki...

Doamne ajuta, mai cauta...si cu siguranta vei gasi calea!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.02.2012, 14:35:41
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

S-ar putea spune că multe religii sunt bune... la ceva. Că există o căutare spirituală foarte veche, în Orientul Îndepărtat fiind semnalată de peste 5000 de ani. Că cei care le practică se simt mai bine, că pot obține ceva în plan spiritual: o armonie, o împăcare cu sine și cu semenii, stăpânire a patimilor, vindecare prin integrarea mai bună în lumea din care facem parte, în mediul din care suntem creați. Chiar și Ortodoxia, practicată doar la nivel de religie, poate aduce beneficii similare.

Dar să transcendem lumea creată, să ne izbăvim de moarte, pentru a trăi viața cea nouă, în har, nu putem s-o facem noi, prin niciun fel de practică. Asta doar Hristos (Cel necreat) o face, prin jertfa Lui veșnică. Iar noi, numai în măsura în care ne impropriem viața Lui, în Biserică, o putem primi. Nu te poate mântui nimic și nimeni altcineva decât El. Nu poți să fii viu fără Cel viu; nu poți birui moartea singur.

De aceea, toată strădania creștinului trebuie să fie de a se goli de sine ca să trăiască Hristos în el. O căutare permanentă a Lui, acolo unde știm că este: în Biserica Sa, în Sfintele Taine, în cuvântul Său, în porunci, în semenii în suferință. Iar dacă ne întrebăm dacă suntem pe Cale, să ne vedem faptele: dacă sunt ale Lui sau nu. El însuși la Judecată ne va cunoaște după fapte, dacă faptele noastre sunt sau nu faptele Sale, dacă în chipul nostru se oglindește Chipul Său.

Last edited by N.Priceputu; 21.02.2012 at 14:43:05.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.02.2012, 15:23:28
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Budismul, yoga au la bază credința în reîcarnare. Hai să vedem la ce poate duce credința în reîncarnare și de ce eu ca și creștin nu sunt de acord cu asemenea credințe oculte:

"Reîncarnarea (indiană) se referă la oameni – și deosebirea între om și înger este o deosebire de natură, nu numai de desăvârșire. Deci oamenii, forțați de karma, trebuie să se renască în vieți succesive, să-și ispășească fără să știe vinovățiile din viețile trecute, până când încercând să se dezlipească de dorința vieții nu mai contractează legături care să-i reclame la ispășire. Purificarea aceaste se face automat și necesită perioade de zeci de mii de ani.

Dacă doctrina aceasta ar exprima adevărul, toată iconomia, mântuirii omului descoperită nouă prin Iisus Hristos, ar fi inutilă. Mântuirea ar fi automată, iar venirea lui Iisus n-ar mai fi avut rost.

Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive."
Reply With Quote
  #6  
Vechi 21.02.2012, 15:32:31
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Frate, îți recomand cu cea mai mare căldură "Călăuză în credința ortodoxă" scrisă de arhim. Cleopa Ilie. Dacă este așa cum spui, că ți-ai întărit credința în Iisus Hristos, atunci, fii bun și aruncă o privire pe cuvântul de învățătură, și de mare folos, sculptat cu multă trudă de unul dintre cei mai mari părinți ai ortodoxiei românești. Frate, dacă într-adevăr crezi în Maica Domnului Dumnezeului Nostru, nu poți crede și în cei care o defăimează.

Eu simt că părerea mea ar fi de prisos pentru tine, și te las tot cu un cuvânt al părintelui:
Noi, dintru începutul plămădirii acestui neam, așa ne știm, români și creștini ortodocși. Așa ne-am născut și avem datoria să păstram curat și deplin ce am moștenit de la străbuni, ca de la Dumnezeu. Dar noi, obște ortodoxă română, să nu uităm niciodată evlavia, râvna și jertfa domnitorilor, strămoșilor și părinților noștri, cu care ei au apărat de-a lungul a aproape două mii de ani, patria și această credință care le-au fost date drept sfântă moștenire de la Domnul nostru Iisus Hristos, prin Duhul Sfânt, în Biserica Sa dreptmăritoare. Nu vrem să stricăm liniștea nimănui în cele ale conștiinței, dar nici nu vrem a ne depărta și a părăsi moștenirea străbuna în care noi simțim ca stă unitatea adâncă a neamului nostru.

Pentru noi, patria și ortodoxia sunt "grădina Raiului" dată nouă de Dumnezeu să "lucrăm în ea și să o păzim" (Facere 2, 15) cu sfințenie.
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 21.02.2012 at 20:01:28.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.02.2012, 15:41:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dar fiindcă a venit Iisus și a pus cu adevărat problema măntuirii omului, reîncarnarea, deci mântuirea automată, nu are nici o bază în Revelație. O mai spune și Sfântul Pavel: „Este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecați” (Evrei 9, 27). Deci nu este rânduit să fie vieți și morți succesive."
Sunt de acord cu tine, dar nu sunt de acord cu faptul că dacă prin absurd acceptăm ideea reîncarnării automat rezultă că mai devreme sau mai târziu omul se va mântui.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.02.2012, 15:45:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Iti sun eu ce am inteles din povestea ta....fara formulele de inceput si de incheiere, pe care le-ai copiat de undeva, ca sa dea bine....tu nu ai nicio treaba cu religia, ci doar vrei sa vinzi castraveti gradinarului, in speta, aberatii de tip yoga, riki kiki...

Doamne ajuta, mai cauta...si cu siguranta vei gasi calea!
Un răspuns cu "adevărat" creștin ortodox, să nu mai vorbim cât de documentat este. Nu degeaba spunea un user "ioanna" unui adept al unei alte credințe: "păcat că ați ajuns să-i cunoașteți pe ortodocși și nu ortodoxia".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.02.2012, 15:53:45
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Va rog, iubitii mei frati intru Hristos sa aveti intelegere fata alte religii, fata de yoga, fata orice pacatos - oricine se poate indrepta si poate intelege adevarul.
Un crestin nu poate considera Yoga un mijloc de desavarsire spirituala, insa poate sa se foloseasca de unele exercitii yoga pentru beneficiu fizic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2012, 15:58:58
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Un crestin nu poate considera Yoga un mijloc de desavarsire spirituala, insa poate sa se foloseasca de unele exercitii yoga pentru beneficiu fizic.
"Yoga nu este o simplă gimnastică nevinovată, cum vrea să se înțeleagă la prima vedere, ci o practică păgână, vrăjitorească, prin care se invocă în mod conștient sau inconștient forțe malefice (draci), prin acele mantre din limba sanscrită pe care mintea nu le înțelege (Mantra = vers vedic cu valoare magică, adică vrăjitoresc) și prin pozițiile (asane) corporale adoptate.

...Esențială în Yoga nu este atât disciplina în sine, cât meditația la care trebuie să se ajungă. Trebuie însă să se știe că și cel care nu urmărește decât aspectul fizic al practicii Yoga, se predispune deja către anumite atitudini spirituale și experiențe demonice, de care nici măcar nu este conștient." (Părintele Ilie Cleopa)
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
Despre yoga "crestina" mihailt Generalitati 10 08.07.2009 16:41:19