Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 27.06.2014, 15:57:53
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.233
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
"Atata timp cat stiu calea spre despatimire, nu vad de ce m-as preocupa de pacatele altora; iar cand o sa ajung la despatimire, atunci inima cea curatita ma va lumina sa deosebesc binele de rau. Mie nu-mi este de folos sa ma alatur vreunei tabere, nici pro nici contra ecumenismului, decat daca vad ca drumul despatimirii duce catre una dintre tabere... Tinta mea este Hristos, iar la Hristos se ajunge prin implinirea poruncilor. Tu cum stai la capitolul asta? Stii poruncile? Le-ai implinit? Daca vrei sa fii desavarsit, stii ce zice Mantuitorul ca mai trebuie sa faci?... sa-ti vinzi averile si sa-i urmezi Lui"
Cred că aceasta este o veritabilă mărturisire creștină. (Era să adaug ortodoxă, însă ar fi fost un pleonasm, nu-i așa?)
  #142  
Vechi 27.06.2014, 16:10:39
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Mai leonte, ce parere buna ai despre tine si ce parere proasta ai despre altii ... ai mai afirmat asta si direct din cate imi aduc aminte. Tu ai ceva nu doar "dogmatica" ci si cu unii preoti ... pe care se pare ca-i mai faci si impostori.

Asa ai inteles tu ca trebuie sa te exprimi in duh ortodox ? Acum intelegi de ce cred ca esti sectar ?
Eu stiu de ce ma crezi sectar. Nu de asta. Ci din cauza ca ortodoxia ta vizeaza cultivarea minciunii si a prostirii maselor de cotizanti, in vreme ce ortodoxia sfintilor parinti vizeaza indumnezeirea lor.

Sf. Ioan Gura de aur, in Liturghierul pe care ni l-a lasat mostenire spune clar catre ortodocsii adunati la Sfanta Liturighie : "Sa ne iubim unii pe altii ca intr-un gand sa marturisim!..." Daca stam in biserica si nu suntem in acelasi gand, in acelashi duh, in acelasi tremur, atunci 'geaba ne inghiesuim la Sfintele Usi, ca nu primim trupul si sangele lui Hristos, ci primim prescura cu vin rosu.
'geaba botez, 'geaba sfantu maslu, 'geaba sfintirea carburatorului la masina... fariseism curat, daca nu chiar idolatrie.

Daca tu faci parte dintr-o comunitate ortodoxa, in care enoriasii se inchina in Duh si-n adevar, caci Duh este Dumnezeu, spune-mi unde te aflii si vin si eu acolo, la biserica un mergi tu! Ma voi ruga la Dumnezeu, ca sa ma ajute sa ajung, oricat de departe ar fi.
  #143  
Vechi 27.06.2014, 16:14:34
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Talking

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Eu stiu de ce ma crezi sectar. Nu de asta. Ci din cauza ca ortodoxia ta vizeaza cultivarea minciunii si a prostirii maselor de cotizanti,...
leonte, doar sectarii cotizeza lunar ... la ortodocsi nu este asa.
  #144  
Vechi 27.06.2014, 16:14:36
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Cred că aceasta este o veritabilă mărturisire creștină. (Era să adaug ortodoxă, însă ar fi fost un pleonasm, nu-i așa?)
probabil ca da, dar e bine sa nu ranim inimile celor care nu au gustat inca, din duhul sfintilor parinti; caci daca le ranim, ne vor avea drept dusmani, ca pe unii care le vrem raul, nu ca pe unii care le vrem binele.
  #145  
Vechi 27.06.2014, 16:15:42
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
leonte, doar sectarii cotizeza lunar ... la ortodocsi nu este asa.
Stiu. Ai dreptate. Dar eu nu am zis ca la ortodocsi se cotizeaza lunar. Eu am zis doar ca se cotizeaza. Unii o fac anual, altii saptamanal...
  #146  
Vechi 27.06.2014, 16:19:55
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Daca tu faci parte dintr-o comunitate ortodoxa, in care enoriasii se inchina in Duh si-n adevar, caci Duh este Dumnezeu, spune-mi unde te aflii si vin si eu acolo, la biserica un mergi tu!
leonte, la orice Biserica Ortodoxa ai merge vei gasi enoriasii care se inchina in Duh si Adevar si care marturisesc Crezul.
La ortodocsi asta este o regula si nu o exceptie. Daca te simti atras de ortodoxie este un lucru bun ... mergi la orice Biserica.

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 16:27:15.
  #147  
Vechi 27.06.2014, 16:32:08
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
leonte, la orice Biserica Ortodoxa ai merge vei gasi enoriasii care se inchina in Duh si Adevar si care marturisesc Crezul.
La ortodocsi asta este o regula si nu o exceptie. Daca te simti atras de ortodoxie este un lucru bun ... mergi la orice Biserica.
Este fals. La aproape toate bisericile de parohie la care am fost, Crezul se rosteste nu se marturiseste. Marturisirea presupune traire, in vreme ce pentru rostire este de ajuns tupeul obraznic si nerusinarea de a-L numi cu buze viclene pe Cel de care nici macar nu iti pasa.

uite aici confirmarea celor spuse de mine... https://www.youtube.com/watch?v=5YYF-5EC0Vc

are doar 2 minute si 17 secunde. Cred ca merita osteneala de a vede diferenta dintre tine si omul din videoclip.
El e ortodox, tu nu...
  #148  
Vechi 27.06.2014, 17:33:11
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Este fals. La aproape toate bisericile de parohie la care am fost, Crezul se rosteste nu se marturiseste. Marturisirea presupune traire, in vreme ce pentru rostire este de ajuns tupeul obraznic si nerusinarea de a-L numi cu buze viclene pe Cel de care nici macar nu iti pasa.
leonte, poate la voi la secta o fi asa
Probabil ca daca nu intrati in transa nici macar nu considerati ca va rugati

leonte, asculta la mine: orice preot ortodox, repet, orice preot ortodox, ca are sau ca nu are voce, ca are sau ca nu are talent oratoric, este plin de Har si Duh Sfant, si nu are nevoie sa intre intr-o anumita stare de transa ca sa-l consideri tu "ortodox veritabil" ... nu leonte. Crestinii ortodocsi cand rostesc crezul il marturisesc in mod natural, firesc, ei nu fac un efort de vointa anume ...

Ai inceput sa ma cam plictisesti cu erorile si intrepretarile tale intunecate. Eu afirm ca sunt ortodox si nu mi-e rusine cu asta.
Tu se pare ca ai o problema nu doar cu mine ci si cu ortodocsii in general ... este mai mult decat evident.

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa-ti ierte pacatele ! Doamne ajuta !

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 17:35:39.
  #149  
Vechi 27.06.2014, 17:45:18
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul

Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa-ti ierte pacatele ! Doamne ajuta !
Si tie sa iti ajute Dumnezeu. Daca dupa ce ti l-am aratat pe parintele Sofian Boghiu ai inceput sa vorbesti despre transe, e clara treaba...
  #150  
Vechi 27.06.2014, 17:55:10
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
... Daca dupa ce ti l-am aratat pe parintele Sofian Boghiu ai inceput sa vorbesti despre transe, e clara treaba...
leonte, tu citesti dar nu pricepi mare lucru.
Despre transa am pomenit in raport cu "trairea" care spuneai tu ca se manifesta in randul sectantilor tai.

In legatura cu parintele Sofian Boghiu, am repetat in postarea anterioara de mai multe ori, ca:

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
leonte, asculta la mine: orice preot ortodox, repet, orice preot ortodox, ca are sau ca nu are voce, ca are sau ca nu are talent oratoric, este plin de Har si Duh Sfant ...
... dar se pare ca iar nu ai inteles mare lucru.

leonte, stiu ce esti suparat pe mine dar te rog sa fii mai putin ipocrit ...

Ia citeste la ce se refera Apelul la autoritate - http://ro.wikipedia.org/wiki/Apelul_la_autoritate

Un apel la autoritate este un tip de argument în logică ce constă în susținerea valorii de adevăr a unei aserțiuni pe baza autorității, cunoștințelor și poziției persoanei care face aserțiunea. Este cunoscut și sub denumirea de argument din autoritate, argumentum ad verecundiam (Latină: argument din respect) sau ipse dixit (Latină: el însuși spuse). Este o metodă în obținerea cunoștințelor descriptive, dar este o eroare logică în contextul logicii, deoarece validitarea unui argument nu decurge din credibilitatea sursei. Cazul opus ar fi atacul ad hominem în care se respinge argumentul pentru că cel care l-a formulat nu are autoritate sau poate fi altfel contestat.

Last edited by AlbertX; 27.06.2014 at 18:01:54.
Subiect închis