Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 27.06.2014, 20:04:03
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Eu recunosc o singura autoritate la care ma raportez, pe Creatorul meu. Singurul meu stapan, de drept divin.

Cred ca a venit vremea sa ma dau in vileag. Cu fratele Albert nu se poate sa incerc sa-l mai duc de nas. Da Albert. Ai avut dreptate. Nu sunt ortodox, nici macar nu apartin vreunei confesiuni Euro-Atlantice. Sunt EXTRATERESTRU. Stapanul meu, m-a creat si m-a trimis la voi pe pamant sa va arat o alta Dogma a Vietii Vesnice. In aceasta dogma nu e nevoie de epitrahil, nu e nevoie de felon, nu e nevoie de nici un obiect vazut, nu e nevoie de arome, nici de tamaie, nici de pricesne, nici de tropare, nici de orga,... Nici macar nu e nevoie de o filosofie morala.

E suficient sa crezi ca ai un creator si sa incerci sa vorbesti cu El. Pentru ca sa vorbesti cu Domnul si Creatorul meu, trebuie mai intai sa intri intr-o transa, despre care, la voi pe pamant se numeste Duhul Evangheliei, sau Duhul Adevarului, sau Duhul Sfant... (precum bine spunea si albert)

Tehnica de a intra in transa este urmatoarea. In primul rand trebuie sa crezi, sa fii ferm convins, ca ai un Creator si ca NU te tragi din reptila, sau din gorila, sau din stringuri de radiatie gama. Apoi rostesti urmatoarea incantatie magica, folosind o ata de metanii de 100 de boabe. Dupa fiecare rostirea a incantatiei, dai cate o boaba din ata de metanii. Cand s-a incheiat ata de metanii, o incepi de la capat, de 10 de ori.

REPET: pentru ca incantatia sa functioneze, este foarte important sa nu te indoiesti de faptul ca, daca tu existi si Creatorul tau exista. Daca ai indoieli, incantatia nu va functiona si nu vei putea sa intri in transa. Iata incatatia:
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit, intelepteste-ma si ma voi invata indretarile Tale." Apuca-te sa rostesti acesta incantatie de 1000 de ori si vei vedea pe Creatorul meu. Apoi, oricate vei cere de la El, iti va da, insa la fel, trebuie sa nu te indoiesti de nimic.

Poate ca iti pui intrebarea: dar de ce sa imi dea orice ii voi cere? Lui ce ii iese la afacerea asta? Ce trebuie sa-I dau la schimb?
Nu trebuie sa Ii dai nimic. Pur si simplu vrea sa nu-L mai sacai, strigandul cu rugaciunea ta. Pur si simplu vrea sa fie lasat in pace, iar tu, strigandu-L fierbinte si cu credinta vie, de nimic indoindu-te, IL trezesti din dimensiunea paralela X+1, in care isi doarme somnul eternitatii.

Rugati-va dupa reteta pe care v-am dat-o si veti vedea ca se intampla precum am zis!

Last edited by leonte; 27.06.2014 at 20:08:43.
  #152  
Vechi 28.06.2014, 01:33:10
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Eu recunosc o singura autoritate la care ma raportez, pe Creatorul meu. Singurul meu stapan, de drept divin.

Cred ca a venit vremea sa ma dau in vileag. Cu fratele Albert nu se poate sa incerc sa-l mai duc de nas. Da Albert. Ai avut dreptate. Nu sunt ortodox, nici macar nu apartin vreunei confesiuni Euro-Atlantice. Sunt EXTRATERESTRU. Stapanul meu, m-a creat si m-a trimis la voi pe pamant sa va arat o alta Dogma a Vietii Vesnice. In aceasta dogma nu e nevoie de epitrahil, nu e nevoie de felon, nu e nevoie de nici un obiect vazut, nu e nevoie de arome, nici de tamaie, nici de pricesne, nici de tropare, nici de orga,... Nici macar nu e nevoie de o filosofie morala.

E suficient sa crezi ca ai un creator si sa incerci sa vorbesti cu El. Pentru ca sa vorbesti cu Domnul si Creatorul meu, trebuie mai intai sa intri intr-o transa, despre care, la voi pe pamant se numeste Duhul Evangheliei, sau Duhul Adevarului, sau Duhul Sfant... (precum bine spunea si albert)

Tehnica de a intra in transa este urmatoarea. In primul rand trebuie sa crezi, sa fii ferm convins, ca ai un Creator si ca NU te tragi din reptila, sau din gorila, sau din stringuri de radiatie gama. Apoi rostesti urmatoarea incantatie magica, folosind o ata de metanii de 100 de boabe. Dupa fiecare rostirea a incantatiei, dai cate o boaba din ata de metanii. Cand s-a incheiat ata de metanii, o incepi de la capat, de 10 de ori.

REPET: pentru ca incantatia sa functioneze, este foarte important sa nu te indoiesti de faptul ca, daca tu existi si Creatorul tau exista. Daca ai indoieli, incantatia nu va functiona si nu vei putea sa intri in transa. Iata incatatia:
"Mainile Tale m-au facut si m-au zidit, intelepteste-ma si ma voi invata indretarile Tale." Apuca-te sa rostesti acesta incantatie de 1000 de ori si vei vedea pe Creatorul meu. Apoi, oricate vei cere de la El, iti va da, insa la fel, trebuie sa nu te indoiesti de nimic.

Poate ca iti pui intrebarea: dar de ce sa imi dea orice ii voi cere? Lui ce ii iese la afacerea asta? Ce trebuie sa-I dau la schimb?
Nu trebuie sa Ii dai nimic. Pur si simplu vrea sa nu-L mai sacai, strigandul cu rugaciunea ta. Pur si simplu vrea sa fie lasat in pace, iar tu, strigandu-L fierbinte si cu credinta vie, de nimic indoindu-te, IL trezesti din dimensiunea paralela X+1, in care isi doarme somnul eternitatii.

Rugati-va dupa reteta pe care v-am dat-o si veti vedea ca se intampla precum am zis!
Acuma, nu stiu ce sa spun!... Cu rudotel ai incercat? Poate rachiul nu este intotdeauna o solutie!... Cel mult o gargara... Aici e mai mult decat "gargara"...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
  #153  
Vechi 28.06.2014, 03:22:30
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Tehnica de a intra in transa este urmatoarea. In primul rand trebuie sa crezi, sa fii ferm convins, ca ai un Creator si ca NU te tragi din reptila, sau din gorila, sau din stringuri de radiatie gama. Apoi rostesti urmatoarea incantatie magica, folosind o ata de metanii de 100 de boabe. Dupa fiecare rostirea a incantatiei, dai cate o boaba din ata de metanii. Cand s-a incheiat ata de metanii, o incepi de la capat, de 10 de ori.
leonte, ce ne prezinti tu semana mai mult cu o mantra din yoga.
Stai intr-o pozitie anume cand incerci sa intri in transa ? Stai in lumanare sau cu capul in jos ?
Cred ca ai cam gresit forumul,... ortodocsii nu cred in kundalini si nici in alte prostii din yoga ... ai inventat ceva nou ?

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
E suficient sa crezi ca ai un creator si sa incerci sa vorbesti cu El. Pentru ca sa vorbesti cu Domnul si Creatorul meu, trebuie mai intai sa intri intr-o transa, despre care, la voi pe pamant se numeste Duhul Evangheliei, sau Duhul Adevarului, sau Duhul Sfant...
leonte, se pare ca tu intri destul de usor in transa ... dar de iesit, iesi mai greu ...
Auzi voci cumva cand vorbesti cu "creatorul" tau ? Cand intri in transa vorbesti in limbi, esti cumva penticostal ?

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Stapanul meu, m-a creat si m-a trimis la voi pe pamant sa va arat o alta Dogma a Vietii Vesnice. In aceasta dogma nu e nevoie de epitrahil, nu e nevoie de felon, nu e nevoie de nici un obiect vazut, nu e nevoie de arome, nici de tamaie, nici de pricesne, nici de tropare, nici de orga,... Nici macar nu e nevoie de o filosofie morala.
Pai daca tot nu e nevoie de nimic, eu zic sa nu ne mai pierdem timpul ...

Last edited by AlbertX; 28.06.2014 at 04:02:55.
  #154  
Vechi 28.06.2014, 09:50:02
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Sa lasam balbajelile nascute din alte duhuri decat Transa Blandetii si a Iubirii de aproapele (ca pe noi insine) si sa ne intoarcem la oile dezbaterii nostre........

Aventurierul - un om care, dintr-un motiv particular, este insetat de senzatii tari, de chestiuni senzationale. In functie de educatia si mediul in care se dezvolta, alteori in functie de anturajul sau recent, individul opteaza pentru diverse forme de senzational : un sport extrem, aventuri amoroase, o meserie senzationala, distractii senzationale, prieteni si anturaj senzational, o stiinta senzationala. un astfel de om, se plictiseste mereu de ceea ce este vechi si cauta mereu noutatea / provocarile; din acest motiv nu poate avea statornicie in ceea ce face.

Sa luam cazul aventurilor erotice
LA nivelul neuro-chimic, aventurile erotice au corespondenti in cel putin 2 hormoni importanti - cel sexual si dopamina, (daca nu cumva intra chiar si adrenalina in faza de inceput). La finalul actului sexual se elibereaza serotonia si o endorfina care induce o stare de liniste, (la barbati apare somnolenta). Aceasta declansare polihormonala, da peste cap sistemul nervos si echilibrul neurochimic, facandu-l pe om mai putin interesat de activitatile de rutina, care nu dezvolta acelasi "dush de hormoni" la nivelul creierului. Reamintesc faptul ca, neuronii, pentru a putea dezvolta cat mai multe legaturi sinaptice, au nevoie de neurotransmitatori, care pot fi chimici (neuronii si dopajul) sau electrici...

Exista o presupunere stiintifica prin care se spune ca gandurile sunt descarcari electrice intre neuroni, adica sinapse pur electrice, fara prezenta hormonilor. In consecinta puterea gandului poate atinge o intensitate atat de mare, incat deprinderile mecanismului neuro-chimic ar putea fi biruite. Insa, pentru ca vorbim de speculatii, intrucat stiinta nu poate studia sinapsele la microscop, pentru a vedea cu exactitate ce se intampla, ramane de analizat ipoteza daca nu cum va, prin puterea gandului de fapt, actionam in mod fortat acele zone din creier pe care le dorim, adica in care este stocata o anumita informatie.

Sa luam un exemplu concret.
Sunt plictisit, nu am chef de nimic si sunt dominat de o stare de lehamite. Ratiunea imi spune ca nu-i a buna, deci ma hotarasc sa ies din starea asta, dar imi este greu sa pot. Asa ca incep sa ma gandesc cum as putea. Imi amintesc de ceva ce nu am mai facut de mult. Imi amintesc de rugaciune, de faptul ca Dumnezeu poate sa ajute neputintelor mele. Asa ca incep sa ma rog....

Ce se intampla la nivel neurochimic?
Nivelul tuturor hormonilor este foarte scazut, iar cele mai multe zone din creierul meu sunt inactive. Singurul hormon care este mai prezent, este cel care imi produce o stare de somnolenta. Insa mecanismul neuro-vegetativ transmite invormatia ca nu e cazul sa fac nani!. Atunci, apare o nedumerire la nivel cognititv: "Ce se inampla cu mine? Daca abia am dormit, de ce sunt leguma? Trebuie sa fac ceva, dar ce? Nu am chef de nimic!" Deja, o anume zona din creier a devenit mai activa, asta inseaman exista neurotransmitatori care lucreaza. Tot intrebandu-ma ce sa fac, apare un fenomen pe care psihicul il recunoaste si-l atribuie sentimentului de indoiala, de ingrijorare, deci se activeaza glandele specifice. Starea de letargie incepe sa se diminueze, iar mici zone din creier incep sa devina active. De regula e vorba despre dopamina, hormon responsabil cu stari emotionale care se opun plictiselii. Atunci incep sa-mi intrebarea "ce sa fac?" primeste o sugestie inconstienta - ceva ce nu am mai facut de mult... In plus, avem si fenomenul de mica ingrijorare, de neputinta,.. din nou se invart niste rotita si apare o alta sugestie inconstienta... sa cerem
ajutor, sa invitam in viata noastra pe cineva cu care nu am mai vorbit de mult, sa cautam pe cineva apropiat cu care nu am mai avorbit de mult: DUMNEZEU - sa facem RUGACIUNE! Creierul, prin micile rezerve active pe care le mai are, forteaza zona din creier in care sunt stocate rugaciunile si trairile emotionale pe care le-am experimentat cel mai mult, pe durata rugaciunii.

Aici intervine cazul particular. Daca facem rugaciune, manati de la spate, (fie de cineva, fie de un sentimet de sila, de obligativitate fata de Dumnezeu, care daca nu-L bagi in seama se oftica) atunci, creierul retransmite urmatorul raspuns : "Rugaciunea nu ma intereseaza pentru ca nu stimuleaza hormonii de care am nevoie, si da o senzatie nasoala, de constrangere..." Daca insa, rugaciunea noastra este dintr-o dragoste fata de Dumnezeu, dintr-un inteles tainic al vietii, atunci creierul devine foarte interesat : "Da, sa ne rugam la Dumnezeu ca El ne iubeste si ne ajuta, iar eu dobandesc mai mutla dopamina. Si poate il Intrebam sa ne lamureasca cutare mister al vietii. Ce interesant ar fi sa aflam raspuns la cutare intrebare, sau sa primim o traire din aceea magica, sfanta, ingereasca! Da! Sa ne rugam, poate si pentru niste adrenalina, poate si niste serotonina!..."
  #155  
Vechi 28.06.2014, 10:15:20
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

In cazul aventurierului erotic, daca acesta se complace moral in excapadele sale, ori de cate ori va fi cuprins de plictiseala, mecanismul neuro-psihic va accesa acea zona din creier responsabila cu erotismul. Atunci, omului ii vine in minte partenerii amorosi sau locuri anume in care a cucerit partenerii de amor.
Daca insa este un pacatos care se pocaieste, odata cu sugestia creierului de a face un dush de hormoni printr-o aventura erotica, se va declansa si mustrarea de constiinta: "Nu e bine pentru ca e pacat." Din acest proces va birui deprinderea ce mai puternica : fie rugaciunea, daca a fost practicata regulat si cu intensitate, fie aventura. De asemenea, pentru cazul de plictiseala, castig de cauza poate avea si cea care nu s-a mai petrecut de mult timp, in vreme ce acea mai recenta deja ne-am plictisit de ea.

Scaparea de sub tirania unei patimi incepe prin rarirea ei, chiar daca va reveni in planul atentiei, din cand in cand, pe fundalul unei stari de plictiseala. De aceea, evitarea plictiselii face bine la lupta cu patimile dulci si satisfacatoare. Aici isi spune cuvantul nevoia de o doctrina de viata, care sa hraneasca permanent trezvia, care sa te tina mereu treaz, mereu in garda. O tehnica buna ar fi dobandirea unei temeri puternice, a unei temeri fata de o forta dusmanoasa, care te vaneaza vesnic, care te vaneaza in ascuns. Singura ta arma, singura ta pavaza este rugaciunea. De asupritorul acesta nevazut nu vei scapa niciodata, nu-l vei birui pana in ceasul mortii. Dar daca te vei pazi prin puterea rugaciunii, daca nu te vei face robul sau, in ceasul in care vei muri, el va crapa de ciuda, iar tu vei trai vesnic, prin faptele tale de virtute pe care le-ai savarsit pe pamant in ciuda asupritorului tau.

"O omule, daca avand acest dusman nevazut, esti mortit in lupta cu pacatul, oare nu cu atat mai mult vei fi, daca nu l-ai avea prezent in mintea ta?" Sf. Ioan Gura de Aur - Talmacire la Iov (sper ca am reprodus citatul cat mai aproape de intelesul real, il gasiti in carte undeva in primele 3 capitole, poate chiar la introducere; sper sa nu-mi joace feste memoria)
  #156  
Vechi 28.06.2014, 10:23:14
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Concluzia topicului

Dintre toate basmele si invetiile religioase de pe acest pamant, recunosc Patristica Filocalica Ortodoxa ca fiind cea mai aducatore de virtute in viata omului si implicit pe aceasta lumea. Este calea prin care lumea se poate schimba cu adevarat, lumea poate deveni mai buna, este cale prin care specia umana va evolua cu adevrat, nu doar tehnologic. Printr-o gandire si o traire filocalica ortodoxa - crestin ortodoxa, descoperirea energiei nucleare nu ar fi produs niciodata bombele atomice.

Intelegerea Filocalica asupra vietii, nu este accesibila tuturor, cel putin nu in prima instanta. Dar in nici un caz nu ramane inaccesibila cuiva serios si devotat, si chiar analfabet de ar fi, tot ar putea ajunge intr-o buna zi sa priceapa taina cea din veac ascunsa si de prostime nestiuta. Insa numai prin sacrificii si osteneala.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare