Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 14.09.2022, 23:26:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Nu eu stric firele de discutie, ci posturile tale pe threaduri.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.09.2022, 06:27:16
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Îți dau câteva exemple: Conversații cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, Matei ,vorbește-mi despre rai de Suzanne Warld, apărute la Editura for You.
Apoi o serie nesfârșită: Hatorii, ființe evoluate extraterestre, venite sa salveze omenirea care oferă sfaturi prin channeling, medium autorului, Vorbește Avraam și Sarra, sfaturi tot prin channeling.
Sfaturi de la Maeștri, ființe din ierarhia cerească care ne atenționează ca între 2016-2023 va fi marea trecere pentru umanitate,cu multe provocări,vechile dogme,instituții religioase vor fi zguduite, urmând o epoca a pacii începând cu 2023,cu o singura religie sincretista pe pământ, bazata pe metempsihoza sufletelor și ideea ca Dumnezeu suntem noi (Dumnezeu s-a divizat în miliarde de suflete,care sunt Una,și care evoluează prin reîncărcări succesive pana la unirea cu Divinitatea, Dumnezeu e una cu Universul).
Asta e panteism.

Dacă ai citit carti New Age ar trebui să știi foarte bine.
S-au făcut și grupuri de meditații bazate pe învățăturile lor.
Nu au o doctrina unitară, în unele aspecte rezoneaza la unison,în altele se contrazic
Si toate vorbesc de faptul ca o data cu trecerea din zodia peștilor în cea a varsatorului se sfârșește creștinismul.
Ar fi trebuit să cunoști astea, dacă asa cum afirmi ai lecturat literatura de genul.Ma mir ca întrebi ce e atât de cunoscut.
Cred ca am fost suficient de detaliat în privința asta.

Legat de a doua problema pusa de tine. Da, asa e,au fost multe situații în care preoți SRI slujeau iar cei cu har erau chinuiți în temnițele comuniste: Valeriu Gafencu,Ioan Ioanolide, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, Gheorghe Calciu.
Dar harul dat la preoție a lucrat. Duhul Sfant a iertat păcatele.
Nu trebuie să ne smintim ca protestanții ,care din cauza corupției ierarhiei catolice,au făcut biserici-case de rugăciune, ca nu pot fi numite biserici.
Nu facem alta Biserica.
În Biserica sunt vremuri și vremuri ca în lume, dar piatra pusa de Hristos e veșnică, dincolo de păcatele și lipsa de desăvârșire a preoților,episcopilor.
Imi pari suficient de cunoscător în cele bisericești din postări,de asta ma mit ca pui problema asa și ceri explicații la ceva cunoscut.
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Dacă intrebarea venea de la alt user nu ma mira, dar nu de la tine care ai cunoștințe legate de învățătura de credință ortodoxa.
Abia acum inteleg ce vreti voi sa insemne "new age", dar pe care nimeni nu-l explica fiindca nimeni nu-l intelege.
Voi ziceti ca-i "new age" orice enunt care nu este in armonie cu parerea proprie total subiectiva despre otodoxie si despre care, autorul care pune "stampila" New Age, crede(despre parerea proprie) ca ar fi autentica, traditionala; nu este vorba de a eticheta o ideologie/fapta/zicere, ci de o respingere fara argumente. Si Origen a fost acuzat de "new age" fiindca enunturile lui erau prea profunde; s-a spus despre el ca ar fi zis erezii, dar eu am citit doar minunate perle duhovnicesti, fara nicio trimitere la erezii.
Am citit Conversatiile lui Neale si poate ca ele cuprind asa-zise exprimari new age, insa eu nu-mi aduc aminte fiindca atunci nu era definit acest nou curent de respingere si nici eu nu eram asa de preocupat despre ortodoxie, dar oricum eu am abandonat citirea mai departe din lipsa de rezonanta pentru mine.

Portiunea boldata o vad acum in desfasurare si n-o recunosc ca fiind impartasita de Maestrii(decat daca acestia ar fi calugari avansati), ci de Duhul Sfant sau de ierarhia cereasca, prin Scriptura(cel putin pentru mine), iar secventa doar subliniata o consider ca fiind panteism,nu tot ce-ai scris inainte; Dumnezeu nu poate fi creatia, Dumnezeu nu suntem noi.
Am mai spus, n-am citit carti new age, am citit, am cercetat, am meditat Scriptura. E drept ca am citit si Diagnosticarea Karmei (de SN Lazarev, pe care nu-l socotesc new age) cu sufletul la gura si m-a inspirat f mult spre metempsihoza, insa cu confirmari din Scriptura, din care am selectat(subiectiv) doar eu vreo 50-60 de versete.

In perioada comunista nu puteai fi preot paroh fara avizul secret al sri, asa ca nu au fost unele situatii,ci a fost o situatie generala, fara binecuvantare.

Citat:
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Crede-ma ca nu stiu. Da-mi macar un verset.

Pe de alta parte, admit ca Duhul Sfant poate actiona foarte personalizat, izolat in cazuri deosebite si situatii deosebite, insa...
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.09.2022, 09:24:54
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Îți dau câteva exemple: Conversații cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, Matei ,vorbește-mi despre rai de Suzanne Warld, apărute la Editura for You.
Apoi o serie nesfârșită: Hatorii, ființe evoluate extraterestre, venite sa salveze omenirea care oferă sfaturi prin channeling, medium autorului, Vorbește Avraam și Sarra, sfaturi tot prin channeling.
Sfaturi de la Maeștri, ființe din ierarhia cerească care ne atenționează ca între 2016-2023 va fi marea trecere pentru umanitate,cu multe provocări,vechile dogme,instituții religioase vor fi zguduite, urmând o epoca a pacii începând cu 2023,cu o singura religie sincretista pe pământ, bazata pe metempsihoza sufletelor și ideea ca Dumnezeu suntem noi (Dumnezeu s-a divizat în miliarde de suflete,care sunt Una,și care evoluează prin reîncărcări succesive pana la unirea cu Divinitatea, Dumnezeu e una cu Universul).
Asta e panteism.
Dacă ai citit carti New Age ar trebui să știi foarte bine.
S-au făcut și grupuri de meditații bazate pe învățăturile lor.
Nu au o doctrina unitară, în unele aspecte rezoneaza la unison,în altele se contrazic
Si toate vorbesc de faptul ca o data cu trecerea din zodia peștilor în cea a varsatorului se sfârșește creștinismul.
Ar fi trebuit să cunoști astea, dacă asa cum afirmi ai lecturat literatura de genul.Ma mir ca întrebi ce e atât de cunoscut.
Cred ca am fost suficient de detaliat în privința asta.

Legat de a doua problema pusa de tine. Da, asa e,au fost multe situații în care preoți SRI slujeau iar cei cu har erau chinuiți în temnițele comuniste: Valeriu Gafencu,Ioan Ioanolide, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, Gheorghe Calciu.
Dar harul dat la preoție a lucrat. Duhul Sfant a iertat păcatele.
Nu trebuie să ne smintim ca protestanții ,care din cauza corupției ierarhiei catolice,au făcut biserici-case de rugăciune, ca nu pot fi numite biserici.
Nu facem alta Biserica.
În Biserica sunt vremuri și vremuri ca în lume, dar piatra pusa de Hristos e veșnică, dincolo de păcatele și lipsa de desăvârșire a preoților,episcopilor.
Imi pari suficient de cunoscător în cele bisericești din postări,de asta ma mit ca pui problema asa și ceri explicații la ceva cunoscut.
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Dacă intrebarea venea de la alt user nu ma mira, dar nu de la tine care ai cunoștințe legate de învățătura de credință ortodoxa.
Alo,pai ce faci?:))

Iar le îmbârligi....

In primul rând fa distincția clară între a ataca ceva și a apăra ceva...

Singurul care ataca aici ești tu.

Eu nu am atacat biserica ortodoxă, creștinismul sau nicio alta religie...

Tu ataci orice este infarara ortodoxiei...

Deci cine este,ignorantul aici?Tu care nu cunoști nici ortodoxia, nici sfera "new age" și încerci să pari mare savant in ambele....Sau eu,cel care am afirmat mereu că toată spiritualitatea și toate religiile sunt căi veridice spre Absolut, însă niciuna una perfectă...

Cei care gândesc că tine sunt plăgile rațiunii,ale spiritualității și ale oricărei metode de gândite, trăire etc..

Îți repet,eu critic doar modul în care ai expus ideile tale,nu pe tine că om,spirit...

In primul rând trebuie sa învățăm să gândim,studiem, judecăm , analizăm și după să emitem opinii despre ce am citit, văzut,studiat, ascultat etc..

Eu vad ortodoxia integrată în arborele spiritualității universale...

Ortodoxia crede că ea este arborele Adevărului Absolut iar restul este desprins din ea și trebuie tăiat că fiind eteric..

Asta este singura chestie cu care nu sunt in acord cu ortodoxia in acest aspect...

Însă a afirma că tot ce nu este în acord cu ortodoxia este o erezie...Cea mai mare "tâmpenie",cu tot respectul față de părinți, sfinți și orice alte mari personalități ortodoxe...

Însă capacitate unui om de a trăi în duh,de a fi un vindecător, profet sau orice alte capacități avute de persoane din cadrul ortodoxiei nu indică că opiniile lor trebuie luate că adevăr absolut.Bun nu este nimic greșit în a ne lua modelele și a urma sfaturilor lor.Insa a le impune și a dezintegra orice nu este în concordanță cu ele este dezastruos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.09.2022, 09:32:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Îți dau câteva exemple: Conversații cu Dumnezeu, de Neale Donald Walsch, Matei ,vorbește-mi despre rai de Suzanne Warld, apărute la Editura for You.
Apoi o serie nesfârșită: Hatorii, ființe evoluate extraterestre, venite sa salveze omenirea care oferă sfaturi prin channeling, medium autorului, Vorbește Avraam și Sarra, sfaturi tot prin channeling.
Sfaturi de la Maeștri, ființe din ierarhia cerească care ne atenționează ca între 2016-2023 va fi marea trecere pentru umanitate,cu multe provocări,vechile dogme,instituții religioase vor fi zguduite, urmând o epoca a pacii începând cu 2023,cu o singura religie sincretista pe pământ, bazata pe metempsihoza sufletelor și ideea ca Dumnezeu suntem noi (Dumnezeu s-a divizat în miliarde de suflete,care sunt Una,și care evoluează prin reîncărcări succesive pana la unirea cu Divinitatea, Dumnezeu e una cu Universul).
Asta e panteism.
Dacă ai citit carti New Age ar trebui să știi foarte bine.
S-au făcut și grupuri de meditații bazate pe învățăturile lor.
Nu au o doctrina unitară, în unele aspecte rezoneaza la unison,în altele se contrazic
Si toate vorbesc de faptul ca o data cu trecerea din zodia peștilor în cea a varsatorului se sfârșește creștinismul.
Ar fi trebuit să cunoști astea, dacă asa cum afirmi ai lecturat literatura de genul.Ma mir ca întrebi ce e atât de cunoscut.
Cred ca am fost suficient de detaliat în privința asta.

Legat de a doua problema pusa de tine. Da, asa e,au fost multe situații în care preoți SRI slujeau iar cei cu har erau chinuiți în temnițele comuniste: Valeriu Gafencu,Ioan Ioanolide, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu, Gheorghe Calciu.
Dar harul dat la preoție a lucrat. Duhul Sfant a iertat păcatele.
Nu trebuie să ne smintim ca protestanții ,care din cauza corupției ierarhiei catolice,au făcut biserici-case de rugăciune, ca nu pot fi numite biserici.
Nu facem alta Biserica.
În Biserica sunt vremuri și vremuri ca în lume, dar piatra pusa de Hristos e veșnică, dincolo de păcatele și lipsa de desăvârșire a preoților,episcopilor.
Imi pari suficient de cunoscător în cele bisericești din postări,de asta ma mit ca pui problema asa și ceri explicații la ceva cunoscut.
Stii foarte bine ca Harul lucrează indiferent de starea de pacatoșenie a preotului.
Dacă intrebarea venea de la alt user nu ma mira, dar nu de la tine care ai cunoștințe legate de învățătura de credință ortodoxa.
Alo,pai ce faci?:))

Iar le îmbârligi....

In primul rând fa distincția clară între a ataca ceva și a apăra ceva...

Singurul care ataca aici ești tu.

Eu nu am atacat biserica ortodoxă, creștinismul sau nicio alta religie...Pur și simplu incerc sa dezbat, analizez,critic din anumite puncte de vedere,aspecte de natură istorică, doctrinară....Și cel mai important comparativ și integrat in istoria religiilor.

Tu ataci orice este infarara ortodoxiei...

Deci cine este ignorantul aici?Tu care nu cunoști nici ortodoxia, nici sfera "new age" și încerci să pari mare savant in ambele....Sau eu,cel care am afirmat mereu că toată spiritualitatea și toate religiile sunt căi veridice spre Absolut, însă niciuna perfectă...

Cei care gândesc că tine sunt plăgile rațiunii,ale spiritualității și ale oricărei metode de gândire, trăire etc..

Îți repet,eu critic doar modul în care ai expus ideile tale,nu pe tine că om,spirit...

In primul rând trebuie sa învățăm să gândim,studiem, judecăm , analizăm și după să emitem opinii despre ce am citit, văzut,studiat, ascultat etc..

Eu vad ortodoxia integrată în arborele spiritualității universale...

Ortodoxia crede că ea este arborele Adevărului Absolut iar restul este desprins din ea și trebuie tăiat că fiind eretic..

Asta este singura chestie cu care nu sunt in acord cu ortodoxia in acest aspect...

Însă a afirma că tot ce nu este în acord cu ortodoxia este o erezie...Cea mai mare "tâmpenie",cu tot respectul față de părinți, sfinți și orice alte mari personalități ortodoxe...

Însă capacitate unui om de a trăi în duh,de a fi un vindecător, profet sau orice alte capacități avute de persoane din cadrul ortodoxiei nu indică că opiniile lor trebuie luate că adevăr absolut.Bun nu este nimic greșit în a ne lua modelele și a urma sfaturilor lor.Insa a le impune și a dezintegra orice nu este în concordanță cu ele este dezastruos.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 15.09.2022 at 10:19:54.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.09.2022, 10:20:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
In perioada comunista nu puteai fi preot paroh fara avizul secret al sri, asa ca nu au fost unele situatii,ci a fost o situatie generala, fara binecuvantare.
Vreo dovadă scrisă rămasă de atunci, un facsimil cu aviz ceva, altfel nu cred treaba asta ?

Așa toate cultele s-au supus dacă era, deci și catolicii și s-au descoperit turnătorii și de la preoți români catolici.

Erau mult mai puține parohii atunci decât acum, nu aveai voie să construiești Biserici, deci câți parohi să fi fost la nivel de țară ?
Unele Biserici care aparțineau de mănăstiri au fost nefolosite că s-a scos și tineretul din mănăstiri forțat.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.09.2022, 13:35:47
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Trambitele au fost credincioase Domnului si nicidecum sistemului. De aceea au si fost prigonite, pentru ca nu le convenea mai marilor si erau incomode sistemului. Chiar si la firul ierbii se ura si se pismuia unii pe altii. Fricarma, lasitatea si parvenitismul au dus la rautatea de a le renega in ciuda evidentei!!!

Deci
Trambitele sunt eroi care traiesc printre noi!
Doi pasi inainte, unul inapoi, inapoi dupa saracul papitzoi, ca stie ca asa-i datul la razboi! Ca sa-l scoti din groapa, din depresie, din pierzare.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.09.2022 at 13:41:14.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.09.2022, 14:22:22
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Crede-ma ca nu stiu. Da-mi macar un verset.

Pe de alta parte, admit ca Duhul Sfant poate actiona foarte personalizat, izolat in cazuri deosebite si situatii deosebite, insa...
Exact asta fac protestanții și neo-protestanții.
Noi,ortodocșii nu facem asa. A explicat la Trinitas un Părinte.
Sfânta Scriptura se interpretează de către Biserica în Duhul Bisericii, în Duhul Sfant, nu după litera.
Părintele dădea următorul exemplu: un protestant ia următorul pasaj din Biblie: Iuda s-a dus și s-a spânzurat. Apoi îți dă alt pasaj din Biblie: Du-te de fa și tu asemenea.
Concluzia?
Biblia nu se interpretează personal,nu cu citate scoase din context.

De asta a fost nevoie de o autoritate eclesiala (Sfinte Sinoade la care participau sute de Sfinți Părinți, după modelul Sinoadelor Apostolice, în Duhul Sfant).
Deci totul se judeca după Biserică, după Dogma bisericii.

Punctual la ce ai întrebat tu,punctul de vedere al Bisericii este: Așa cum electricitatea circula indiferent de circuit, la fel Harul Duhului Sfant lucrează și prin cel mai păcătos preot de pe fața pământului, prin harul preoției.
Pentru păcatele sale,preotul va da socoteală in fața lui Dumnezeu.

Scripturistic: "Luați Duh Sfant,cărora veți ierta păcatele se vor ierta,iar la care veți ține ținute vor fi" .
Acest har s-a transmis de la Apostoli la Episcopi,iar Episcopii hirotonesc Preoți.
Pana în ziua de azi și pana la sfârșitul veacurilor.

Ca sa nu lecturezi 50 de cărți a câte 50 de Sfinți Părinți exista Teologia Dogmatică Ortodoxa, unde sunt sintetizate toate adevărurile de credință dreaptă.
O recomand cu căldură pe cea scrisa de Părintele Staniloaie. Personal mi-a mers la suflet. Este teologul iubirii.
O sinteza a Filocaliei,Patericului, a Părinților și Sfinților Bisericii,inclusiv a scrierilor lui Origene,de care ai pomenit.

Iar istoria Sinoadelor în Istoria Bisericii Universale. De asta un Preot știe ce sa răspundă oricărui eretic,sectar,păgân, ateu,filozof,psiholog care își exprima opinia în afara teologiei dogmatice ortodoxe.
Pentru ca în facultate se preda totul sintetizat.

Iertare daca te deranjează cu ceva ce am scris! Nu vreau ,nu e intenția mea sa para ca sunt atotștiutor și dau altora sfaturi.
Dar prin mila lui Dumnezeu am avut disponibilitatea sa descopăr dogmatica ce se preda la teologie.
Si asa m-a ajutat Domnul,măcar la nivel teoretic sa nu mai rătăcesc de la Adevăr.
Rămâne partea cea mai grea. Sa pun în fapte teoria.
Iertare!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.09.2022, 15:51:20
sergiu8 sergiu8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Alo,pai ce faci?:))

Iar le îmbârligi....

In primul rând fa distincția clară între a ataca ceva și a apăra ceva...

Singurul care ataca aici ești tu.

Eu nu am atacat biserica ortodoxă, creștinismul sau nicio alta religie...Pur și simplu incerc sa dezbat, analizez,critic din anumite puncte de vedere,aspecte de natură istorică, doctrinară....Și cel mai important comparativ și integrat in istoria religiilor.

Tu ataci orice este infarara ortodoxiei...

Deci cine este ignorantul aici?Tu care nu cunoști nici ortodoxia, nici sfera "new age" și încerci să pari mare savant in ambele....Sau eu,cel care am afirmat mereu că toată spiritualitatea și toate religiile sunt căi veridice spre Absolut, însă niciuna perfectă...

Cei care gândesc că tine sunt plăgile rațiunii,ale spiritualității și ale oricărei metode de gândire, trăire etc..

Îți repet,eu critic doar modul în care ai expus ideile tale,nu pe tine că om,spirit...

In primul rând trebuie sa învățăm să gândim,studiem, judecăm , analizăm și după să emitem opinii despre ce am citit, văzut,studiat, ascultat etc..

Eu vad ortodoxia integrată în arborele spiritualității universale...

Ortodoxia crede că ea este arborele Adevărului Absolut iar restul este desprins din ea și trebuie tăiat că fiind eretic..

Asta este singura chestie cu care nu sunt in acord cu ortodoxia in acest aspect...

Însă a afirma că tot ce nu este în acord cu ortodoxia este o erezie...Cea mai mare "tâmpenie",cu tot respectul față de părinți, sfinți și orice alte mari personalități ortodoxe...

Însă capacitate unui om de a trăi în duh,de a fi un vindecător, profet sau orice alte capacități avute de persoane din cadrul ortodoxiei nu indică că opiniile lor trebuie luate că adevăr absolut.Bun nu este nimic greșit în a ne lua modelele și a urma sfaturilor lor.Insa a le impune și a dezintegra orice nu este în concordanță cu ele este dezastruos.
Stii foarte bine ca topicul e o încercare subtilă, vicleana de a zdruncina încrederea credincioșilor în Biserica.
E o forma de atac.
Contravine învățăturii de credință creștin ortodoxa.

Dacă ai fost influențat de curentele New Age, ai o scuza,dar tot trebuie să te pocaiești, sa retractezi public și sa faci penitența, canon.
Bunul Dumnezeu te iartă și curațeste urmările lăsate în sufletele oamenilor.

Dacă nu, încearcă sa realizezi consecințele faptelor tale.
Dacă 1000 de oameni citesc topicul, poate se lasă influențați 100. Din 100, poate 10 își schimba radical viața și influențează negativ alți oameni smintind de la credința adevărată, mântuitoare pe alții. Dacă din cei 10 un singur suflet nu se va mântui, ci va arde veșnic în foc nestins, e bine ce ai făcut?
Ești mulțumit? Împăcat cu tine însuți? Cu conștiința ta?
Când te vei duce la Hristos cum îl vei privi în ochi? Fii sincer cu tine însuți.

Iadul oricărui suflet smintit se va adauga iadului tău în eternitate.
"Vai lumii din pricina smintelilor ei,ca smintelile trebuie să vină,dar vai omului prin care vine sminteala. Mai bine i-ar fi omului aceluia sa i se lege o piatra de gat și sa fie aruncat în mare. "
La fel a spus Domnul Hristos de Iuda: " Vai omului aceluia prin care se vinde Fiul Omului. Bine ii era lui sa nu se fi nascut"
Si același vai pentru farisei și carturari: " Vai vouă fariseilor și cărturarilor fățarnici,ca tâlharii și desfranatele vor intra înaintea voastră în Împărăția Cerurilor".

Ce ai scris va fi trecut prin focul Judecății de Apoi. Crezi ca va rămâne în picioare?
Nu îți pasă de soarta ta veșnică?
Atunci nu afecta mântuirea veșnică a sufletului aproapelui tău.
La Judecata de Apoi vei răspunde pentru tot ce ai lăsat în lume.

Pocaieste-te, retracteaza (ca să repari răul făcut, sau măcar o parte), iar prin pocăință Dumnezeu are putere sa repare tot răul făcut.
Încearcă sa devii asemenea Sf.Apostol Pavel,care după ce a prigonit Biserica, s-a ostenit mai mult ca toți pentru Biserica prin pocăință.
Apară ortodoxia. Leapădă orice învățături ne-ortodoxe.

Tot ce nu e ortodox,în foc. Asa cum spune duhovnicul meu,acolo e locul lor,a tuturor scrierilor eretice.
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu și Maica Domnului!
Cred ca ai suflet bun și intenții bune, dar poate ai fost influențat de blestemata literatura New age,cum am fost și eu în tinerețe.

"Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci sa se întoarcă și sa fie viu."
Domnul sa îți ajute! Amin.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.09.2022, 16:36:00
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu8 Vezi mesajul
Stii foarte bine ca topicul e o încercare subtilă, vicleana de a zdruncina încrederea credincioșilor în Biserica.
E o forma de atac.
Contravine învățăturii de credință creștin ortodoxa.

Dacă ai fost influențat de curentele New Age, ai o scuza,dar tot trebuie să te pocaiești, sa retractezi public și sa faci penitența, canon.
Bunul Dumnezeu te iartă și curațeste urmările lăsate în sufletele oamenilor.

Dacă nu, încearcă sa realizezi consecințele faptelor tale.
Dacă 1000 de oameni citesc topicul, poate se lasă influențați 100. Din 100, poate 10 își schimba radical viața și influențează negativ alți oameni smintind de la credința adevărată, mântuitoare pe alții. Dacă din cei 10 un singur suflet nu se va mântui, ci va arde veșnic în foc nestins, e bine ce ai făcut?
Ești mulțumit? Împăcat cu tine însuți? Cu conștiința ta?
Când te vei duce la Hristos cum îl vei privi în ochi? Fii sincer cu tine însuți.

Iadul oricărui suflet smintit se va adauga iadului tău în eternitate.
"Vai lumii din pricina smintelilor ei,ca smintelile trebuie să vină,dar vai omului prin care vine sminteala. Mai bine i-ar fi omului aceluia sa i se lege o piatra de gat și sa fie aruncat în mare. "
La fel a spus Domnul Hristos de Iuda: " Vai omului aceluia prin care se vinde Fiul Omului. Bine ii era lui sa nu se fi nascut"
Si același vai pentru farisei și carturari: " Vai vouă fariseilor și cărturarilor fățarnici,ca tâlharii și desfranatele vor intra înaintea voastră în Împărăția Cerurilor".

Ce ai scris va fi trecut prin focul Judecății de Apoi. Crezi ca va rămâne în picioare?
Nu îți pasă de soarta ta veșnică?
Atunci nu afecta mântuirea veșnică a sufletului aproapelui tău.
La Judecata de Apoi vei răspunde pentru tot ce ai lăsat în lume.

Pocaieste-te, retracteaza (ca să repari răul făcut, sau măcar o parte), iar prin pocăință Dumnezeu are putere sa repare tot răul făcut.
Încearcă sa devii asemenea Sf.Apostol Pavel,care după ce a prigonit Biserica, s-a ostenit mai mult ca toți pentru Biserica prin pocăință.
Apară ortodoxia. Leapădă orice învățături ne-ortodoxe.

Tot ce nu e ortodox,în foc. Asa cum spune duhovnicul meu,acolo e locul lor,a tuturor scrierilor eretice.
Sa-ti ajute Bunul Dumnezeu și Maica Domnului!
Cred ca ai suflet bun și intenții bune, dar poate ai fost influențat de blestemata literatura New age,cum am fost și eu în tinerețe.

"Dumnezeu nu vrea moartea păcătosului ci sa se întoarcă și sa fie viu."
Domnul sa îți ajute! Amin.
Sa retractez ce?

Da un singur exemplu unde am atacat eu Biserica,pe Hristos sau am provocat sminteală în credință...

Tu ești singurul care provoacă simteala ție și celor din jur...

Tu răstălmăcești Biblia, învățătura Bisericii, luând scutul teologiei dogmatice, citând eronat din biblie și scrierile părinților...

Faci toate acestea doar că sa împroști cu venin...

Ai grija că o să cazi singur sub acuzațiile pe care le faci,și sub blestem, anatemă și înșelare...

Ai mentalitatea de evul mediu când Biserica și inchiziția ii obligau pe filosofi, gânditori și alte persoane care aveau opinii diferite doctrinei sa retracteze ideile care mai apoi au schimbat lumea...De exemplu cazul lui Galileo Galilei "Și totuși se învârte",zicea el forțat fiind sa "retracteze"asta...

Cum poți să emiți idei de acest gen, într-o lume unde gândirea liberă este atât de mult hăituită atâta timp,mai ales de religie și dictatura,care este tot un fel de religie care substitue divinitatea cu dictatorul...

Din cauza ta și a celor care au gândit și gândesc că tine persistă opacitatea in biserica...

Tot din cauza asta lumea, tineretul, intelectualii și spiritele libere evită biserica,o urăsc chiar și o părăsesc ...

Această atitudine trebuie schimbată la nivel general!

Hristos tocmai un asemenea mediu spiritual voia să schimbe...

Oricât a-ți incerca sa intoxicați gândirea liberă, până la urmă o sa va intoxicați pe voi înșivă....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.09.2022, 17:08:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Stie cineva defapt ce este acest nou veac New Age? Aceasta credinta in Credinta?

Mie, la prima vedere mi se pare ceva bun, normal, caci a crede in credinta celui ce crede cu adevarat in Cineva sau in Ceva e o treaba serioasa, corecta. E un argument temeinic pentru a sta de vorba cu el, cu cel ce crede ca sa te impartasesti de credinta lui.

A te opune credintei unui om, a nu-l crede si a nu crede in ceea ce el crede cu adevarat inseamna a-l judeca si condamna.

Credinta este insusi Domnul Hristos-Cuvantul. Deci a nu crede in New Age care este miscarea de a crede in credinta e similar cu a nu crede in Trimisul lui Dumnezeu adica in Dumnezeu.

Sigur ca la fel ca masoneria care parvine prin credinta capetelor luminate indiferent de religie tot asa si adeptii new age parvin spiritual prin spiritualitatea celor ce cred indiferent de spiritualitate.

Dar oare orice credinta e buna? Orice credinta e de folos? Orice credinta in credinta? Orice credinta in credinta in credinta? Orice sistem de tip cap-coada pe baza de credinta? Oare ar trebui sa credem orice credinta ar fi numai credinta sa fie caci musai necredinta e rea? Ar trebui sa alegem mereu credinta lepadand necredinta vazuta asa ca o poarta spre a ni se deschide o dimensiune unde putem implini ceea ce vrem?

Daca credinta deschide o poarta, atunci necredinta inchide o poarta. Problema e deci daca vrem sa deschidem poarta Cerului prin credinta si sa inchidem portile iadului, adica ale lumii.

Vrem deci sa credem si sa nu credem pe drept? Vrem sa fim cinstiti?

Cinstea, in iubire si nu numai, e cea mai mare virtute!

Iar lumea si duhul ei (satana), nu pentru credinta sau pentru credinta in credinta a fost judecata ci pentru pacatul si rautatea ei ipocrita, pentru NECREDINTA si pentru credinta in necredinta si pentru necredinta in CREDINTA a fost condamnata!

Credeti?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 15.09.2022 at 17:26:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare