Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 27.05.2011, 20:03:13
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Sunt sigur ca din moment ce aici vorbim despre cea mai mare minune a ortodoxiei se vor gasi destui credinciosi care sa aiba habar despre aceasta proprietate miraculoasa a flacarii. Sper ca printre acestia se vor gasi in continuare destui care sa fie dispusi sa "faca un show" pentru camera dumneavoastra de luat vederi.

Asa ca nu aveti nevoie de mine acolo. De fapt, nici nu e nevoie sa va duceti si sa filmati, este de ajuns sa imi indicati sutele si miile de filmulete de pe YouTube unde altii au facut deja acest lucru. Doar se duc in fiecare an mii de pelerini la Ierusalim, nu? Doar nenumarati credinciosi sustin ca flacara e miraculoasa si nu arde, nu? In consecinta, o minune de genul asta s-ar valida singura, prin demonstratiile clare ca lumina zilei puse de martori pe YouTube. Problema e ca eu sunt incompetent cand vine vorba de cautari online si nu sunt in stare sa gasesc filmulete explicite si de calitate.

Poate ma puteti ajuta.
Nu prea stiu ce film sa va indic pentru ca nu pot spune ca m-a preocupat pana acum subiectul in mod deosebit.Dar,din moment ce voi ajunge acolo,nu vad de ce nu as profita de oportunitate sa vad cu ochii mei.Nu contest ce afirma altii pe acest subiect, plec de la un rezonabil ,,fifty fifty" la bursa credibilitatii.In plus sunt de acord cu domnul Adrian,daca tot merg acolo de ce sa nu vad cu ochii mei si sa apelez la intermediari?Teoretic, o experienta directa poate fi edificatoare.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 27.05.2011, 21:39:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
plec de la un rezonabil ,,fifty fifty" la bursa credibilitatii.
Admir sinceritatea dumneavoastra , dar aici este marele dezastru , in a-L socoti pe Hristos "fifty fifty " in credinta noastra , dar la dvs. este de inteles . . . ! Oricum , calatorie placuta . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 27.05.2011, 22:09:47
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Admir sinceritatea dumneavoastra , dar aici este marele dezastru , in a-L socoti pe Hristos "fifty fifty " in credinta noastra , dar la dvs. este de inteles . . . ! Oricum , calatorie placuta . . . !
Nu admirati nimic la persoana mea,fiti sincer.O sa va spun la intorcere ce am vazut,atat cat poate intelege unul ca mine,probabil ultimul din coada pacatosilor cu sanse de redresare.Va multumesc pentru urare,sper sa nu cada avionul cu mine la cata dragoste simt venind in directia mea.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 27.05.2011, 22:54:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Nu admirati nimic la persoana mea,fiti sincer.O sa va spun la intorcere ce am vazut,atat cat poate intelege unul ca mine,probabil ultimul din coada pacatosilor cu sanse de redresare.Va multumesc : pentru urare,sper sa nu cada avionul cu mine la cata dragoste simt venind in directia mea.
Vorbeste gura fara tine , ca de obicei ! Vezi ca neseriozitatea asta tipic protestanta , duce pana la urma la mari depresii si caderi psihice , inchipuindu-ti numai ura si vrajmasi in jurul tau. E bine sa te echilibrezi si sa nu treci de la o stare la alta , caci e extrem de daunator ! Sincer : calatorie cu rod in Tara Sfanta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 27.05.2011, 23:12:45
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
filmul nu e trucat, asta e clar.
in schim tu nu aduci nici un argument logic, decat marturii gen "mi-a povestit mie cineva" plus niste clipuri de caliate deplorabila.
Baiatule corigent la multe materii, inclusiv la minimul bun simt,

Poate nu ai dedus din modul in care am incercat sa-ti vorbesc ca nu agreez sa fiu luat la per-tu de un necunoscut , care nu e doar mai tanar decat mine, ci si intr-un stadiu cultural si intelectual net inferior.

Am sa incerc sa-ti vorbesc pe limba pe care reusesti cat de cat sa o pricepi.

Pana una alta, argumentele tale sunt tot niste marturii de genul ''altii au vazut, altii au facut", plus clipurile de calitate deplorabila pe care le invoci.

Am vrut sa te fac sa intelegi ca iti aplic aceeasi metoda de a pune la indoiala marturiile celuilalt, si ca nu ai cum sa iesi din acest gen de cerc vicios.

Tu negi ce afirmam noi si spui ca sunt trucaje si sarlatanii _ si noi, cei de pe forum, nu avem altfel de argumente deocamdata, decat marturia celor care au trait evenimentul, precum si credinta noastra ca ei au dreptate.

In acelasi registru, si eu neg ce afirmi tu si spun ca dovezile tale sunt trucaje si sarlatanii, si nici tu nu ai alt argument decat afirmatiile unora care au facut niste experiente ( pe care eu le pot analiza, fiindca am stiinta de carte necesara _ dar tu, nu !), precum si credinta ta ca ei au dreptate.

Suntem exact in aceeasi situatie: orice poate fi trucat, orice cauza poate fi sustinuta de unii si combatuta de altii.

Cand ajungi in fata stiintei pure, te repliezi cu viclenie; si cu totala ignorantza.
( Iertata sa-mi fie trufia intelectuala de practicant al stiintei aplicate.)

Aceia in filmul cu demonstratia spun ca ei au folosit fosfor, caci se potriveste cu teoria lor. Cand eu am spus ca se poate contesta ca ar fi folosit fosfor cu adevarat, ci alte substante, tu spui ca nu mai conteaza, fiindca de fapt ei demonstreaza ca ortodocsii triseaza.
Dar ... faptul ca ei mint in argumentarea lor, si ca de fapt ei folosesc un amestec piroforic care nu are nici o treaba cu fosforul, nu este tot trisat ? Nu e dovada de totala rea intentie si de minciuna ordinara ??

Pana una -alta, ideea este ca smecheriile chimice de aprins foc "cu mainile goale", fara chibrit, bricheta, cremene si amnar, au aparut cu multe secole mai tarziu decat insasi minunea pogorarii sfintei lumini.

Apropos de cremene si amnar, care se foloseau in vechime pentru a aprinde un foc. Ai incercat vreodata sa folosesti asa ceva ca sa faci focul ?
Eu , da. Si garantez ca in primul rand face un zgomot care, intr-o incinta de zid, suna percutant. In al doilea rand, ai de muncit un timp semnificativ pana reusesti sa dai foc la ceva prin aceasta metoda.
Intr-una din afirmatiile detractoare se spunea ca s-ar folosi fosfor fiindca umiditatea din atmosfera sf. mormant favorizeaza aprinderea instantanee. DAR...inainte de era fosforului, pe vremea cremenei si a amnarului, umiditatea era un factor care ingreuna si mai mult aprinderea focului.

In alta ordine de idei : mai pune mana si citeste ceva istorie si mai ales ce procedura se aplica (nu de ieri, de zi, ci de foaaaarte mult timp !) de catre ne-crestini in legatura cu pregatirea pentru intampinarea sfintei lumini la mormantul Domnului din Ierusalim.
Caci nu se rezuma totul la un mos patriarh care intra si iese de undeva...

Last edited by AdrianAamz; 27.05.2011 at 23:30:29.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 27.05.2011, 23:15:23
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vorbeste gura fara tine , ca de obicei ! Vezi ca neseriozitatea asta tipic protestanta , duce pana la urma la mari depresii si caderi psihice , inchipuindu-ti numai ura si vrajmasi in jurul tau. E bine sa te echilibrezi si sa nu treci de la o stare la alta , caci e extrem de daunator ! Sincer : calatorie cu rod in Tara Sfanta !
Motto: ,,Simeon L-a luat in brate, a binecuvantat pe Dumnezeu si a zis: "Acum, sloboade in pace pe robul Tau, Stapane, dupa cuvantul Tau. Caci au vazut ochii mei mantuirea Ta, pe care ai pregatit-o sa fie inaintea tuturor popoarelor, lumina care sa lumineze Neamurile si slava poporului Tau, Israel." (Luca 2:28-32)

Am citit recent o povestea reala.In al doilea razboi mondial,Germania a invadat Polonia.Armata polonez,desi viteaza pana la nebunie,marturie fiind o sarja de cavalerie impotriva unor transportoare blindate,a fost invinsa rapid.Ulterior germanii au inceput un atroce demers de epurare a tot ce insemna evreu in Polonia.Intr-o localitate micuta, doi tineri casatoriti evrei au reusit sa scape ascunzandu-se intr-un cimitir.Era singurul loc unde nu ii cauta nimeni.Paznicul era tot un evreu batrin dar care reusise pana atunci sa-si ascunda si el originea.

Cand nemtii s-au apropiat cu cautarea i-a ascuns intr-un mormant proaspat sapat si a pus o lespede ca sa nu caute nimeni.Venea noaptea si le aducea mancare.Fata era insarcinata.Intr-o dimineata a nascut si fiindca nu mai avea apa,de frica sa nu fie prinsi si ucisi,a plans in hohote de frica pt ca micutul incepuse sa planga,afara fiind cald iar in mormant fiind zapuseala.Cand evreul batrin a auzit plansetul a venit repede cu ce i-a picat in mana,paine si o sticla de apa.Dand lespedea la o parte a vazut pe mama cum isi stergea lacrimile si cu degetul le punea pe buzele micutului ca sa nu-i fie sete.Atunci evreul a spus: ,,Doamne,daca ai ingaduit sa se nasca o viata,cand moartea ne cauta,intr-un mormant,si sa bea lacrimi de mama atunci inseamna ca Mesia a invins moartea cu adevarat si eu pot sa mor linistit".

Poate o sa am si eu parte,in neseriozitatea,depresia si caderea mea,de un miracol precum i-a dat Domnul acelui batrin evreu,ca sa ma duc si eu in pace in viata mea.Va multumesc pentru bunatatea dvs.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 27.05.2011, 23:23:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Sa nu-l suparam , totusi , pe admin si asa mult prea ingaduitor , si sa respectam tema threadu-lui : Lumina de la Ierusalim !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 27.05.2011, 23:25:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Unhappy

Citat:
În prealabil postat de Carmen FUNIERU Vezi mesajul
"Lumina Sfântă este un miracol al Ortodoxiei, care se întamplă în fiecare an de Paștele Ortodox la Ierusalim, când în timpul Vecerniei Mari din Sâmbata Mare, între orele 12.30-14.30, deasupra Sfântului Mormânt se aprinde Sfânta Lumină, un foc care se pogoară din cer, manifestându-se diferit în fiecare an și care în primele minute nu arde.
Suntem inconjurati de minuni venite de Sus , dar oare mai conteaza ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 28.05.2011, 12:37:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Baiatule corigent la multe materii, inclusiv la minimul bun simt,

Poate nu ai dedus din modul in care am incercat sa-ti vorbesc ca nu agreez sa fiu luat la per-tu de un necunoscut , care nu e doar mai tanar decat mine, ci si intr-un stadiu cultural si intelectual net inferior.

Am sa incerc sa-ti vorbesc pe limba pe care reusesti cat de cat sa o pricepi.

Pana una alta, argumentele tale sunt tot niste marturii de genul ''altii au vazut, altii au facut", plus clipurile de calitate deplorabila pe care le invoci.

Am vrut sa te fac sa intelegi ca iti aplic aceeasi metoda de a pune la indoiala marturiile celuilalt, si ca nu ai cum sa iesi din acest gen de cerc vicios.

Tu negi ce afirmam noi si spui ca sunt trucaje si sarlatanii _ si noi, cei de pe forum, nu avem altfel de argumente deocamdata, decat marturia celor care au trait evenimentul, precum si credinta noastra ca ei au dreptate.

In acelasi registru, si eu neg ce afirmi tu si spun ca dovezile tale sunt trucaje si sarlatanii, si nici tu nu ai alt argument decat afirmatiile unora care au facut niste experiente ( pe care eu le pot analiza, fiindca am stiinta de carte necesara _ dar tu, nu !), precum si credinta ta ca ei au dreptate.

Suntem exact in aceeasi situatie: orice poate fi trucat, orice cauza poate fi sustinuta de unii si combatuta de altii.

Cand ajungi in fata stiintei pure, te repliezi cu viclenie; si cu totala ignorantza.
( Iertata sa-mi fie trufia intelectuala de practicant al stiintei aplicate.)

Aceia in filmul cu demonstratia spun ca ei au folosit fosfor, caci se potriveste cu teoria lor. Cand eu am spus ca se poate contesta ca ar fi folosit fosfor cu adevarat, ci alte substante, tu spui ca nu mai conteaza, fiindca de fapt ei demonstreaza ca ortodocsii triseaza.
Dar ... faptul ca ei mint in argumentarea lor, si ca de fapt ei folosesc un amestec piroforic care nu are nici o treaba cu fosforul, nu este tot trisat ? Nu e dovada de totala rea intentie si de minciuna ordinara ??

Pana una -alta, ideea este ca smecheriile chimice de aprins foc "cu mainile goale", fara chibrit, bricheta, cremene si amnar, au aparut cu multe secole mai tarziu decat insasi minunea pogorarii sfintei lumini.

Apropos de cremene si amnar, care se foloseau in vechime pentru a aprinde un foc. Ai incercat vreodata sa folosesti asa ceva ca sa faci focul ?
Eu , da. Si garantez ca in primul rand face un zgomot care, intr-o incinta de zid, suna percutant. In al doilea rand, ai de muncit un timp semnificativ pana reusesti sa dai foc la ceva prin aceasta metoda.
Intr-una din afirmatiile detractoare se spunea ca s-ar folosi fosfor fiindca umiditatea din atmosfera sf. mormant favorizeaza aprinderea instantanee. DAR...inainte de era fosforului, pe vremea cremenei si a amnarului, umiditatea era un factor care ingreuna si mai mult aprinderea focului.

In alta ordine de idei : mai pune mana si citeste ceva istorie si mai ales ce procedura se aplica (nu de ieri, de zi, ci de foaaaarte mult timp !) de catre ne-crestini in legatura cu pregatirea pentru intampinarea sfintei lumini la mormantul Domnului din Ierusalim.
Caci nu se rezuma totul la un mos patriarh care intra si iese de undeva...
se pare ca jignirea este un argument foarte puternic, mai ales pentru o persoana ce se crede culta si inteligenta.
refuz sa mai discut cu tine.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 28.05.2011, 17:42:24
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit asta asa este, dar totusi

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Caci nu se rezuma totul la un mos patriarh care intra si iese de undeva...
Chiar daca ati dat dovada ca sunteti documentat pe subiect, asta nu justifica modul depreciativ in care va adresati lui Dumitru.
Ca si crestin, buna masura in toate este cea mai indicata, caci :

" De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste nu am, nimic nu sunt." (Corinteni I, 13)

ptr Scotianul : Mi-a placut foarte mult ultima ta postare, multumim ca ne impartasesti si noua ce mai citesti tu.
Iata ce frumos, cum cele scrise in carti ajung sa se implineasca si in viata noastra cea de toate zilele.
On the other hand, esti de admirat pentru faptul ca nu iti pierzi niciodata cumpatul !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11