Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.03.2012, 21:05:20
Maria_1 Maria_1 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2012
Mesaje: 4
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri.

Ma tulbura mult agresivitatea celor care se declara crestini. Pe atei ii inteleg. Le inteleg inversunarea si nemultumirea.
Dar cand ii aud pe parintii care si-au botezat copiii.....spunand ca i-au botezat 'de forma', de 'ochii lumii'.....si sunt total impotriva orelor de religie.....propunand in locul acesteia un curs de "Etica"...nu stiu, mi se pare foarte dureros.

Apoi foarte multi crestini care umplu pagini intregi pe alte forumuri spunand ca sunt crestini (eventual si ortosocsi) dar ei nu cred in preoti si in mersul la Biserica. Ei cred in felul lor'. Si scriu asa zeci si zeci de pagini in care explica cum credinta e ceva personal, ceva ce nu are legatura cu slujbele de la Biserica si cu preotii care vorbesc atat de "urat" despre avort, homosexualitate, pagani, etc. Ei sunt crestini si propovaduiesc acea toleranta aiuritoare.....

Asta ma surprinde si ma doare mai tare. Pe atei si pe cei care au alta religie ii inteleg si este normal ca ei sa fie lasati sa isi ia copiii de la orele de religie. Sa li se ofere o alternativa, o solutie.
Dar nu mi se pare normal.....ca toti copiii sa fie privati de educatia religioasa la scoala pentru ....o minoritate.
Desi, minoritatea asta....nu se mai stie daca este chiar asa minoritate sau nu. Din pacate.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.03.2012, 21:26:29
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Religia nu strica nimanui, numai habotnicia face rau.

Nu mai traim cu constiinta ca suntem creati de Dumnezeu, de aceea dorim sa nu se mai vorbeasca de El. Daca am stii ca datorita lui suntem in viata, am dori nu doar sa vorbim zilnic cu El, ci sa le vorbim zilnic si altora despre El.

Cat priveste persoanele care se declara crestine dar spun ca si-au botezat copiii de forma, nu sunt crestini.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.03.2012, 15:15:23
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Maria_1 Vezi mesajul
Multumesc pentru raspunsuri.

Ma tulbura mult agresivitatea celor care se declara crestini. Pe atei ii inteleg. Le inteleg inversunarea si nemultumirea.
Dar cand ii aud pe parintii care si-au botezat copiii.....spunand ca i-au botezat 'de forma', de 'ochii lumii'.....si sunt total impotriva orelor de religie.....propunand in locul acesteia un curs de "Etica"...nu stiu, mi se pare foarte dureros.

Apoi foarte multi crestini care umplu pagini intregi pe alte forumuri spunand ca sunt crestini (eventual si ortosocsi) dar ei nu cred in preoti si in mersul la Biserica. Ei cred in felul lor'. Si scriu asa zeci si zeci de pagini in care explica cum credinta e ceva personal, ceva ce nu are legatura cu slujbele de la Biserica si cu preotii care vorbesc atat de "urat" despre avort, homosexualitate, pagani, etc. Ei sunt crestini si propovaduiesc acea toleranta aiuritoare.....

Asta ma surprinde si ma doare mai tare. Pe atei si pe cei care au alta religie ii inteleg si este normal ca ei sa fie lasati sa isi ia copiii de la orele de religie. Sa li se ofere o alternativa, o solutie.
Dar nu mi se pare normal.....ca toti copiii sa fie privati de educatia religioasa la scoala pentru ....o minoritate.
Desi, minoritatea asta....nu se mai stie daca este chiar asa minoritate sau nu. Din pacate.
Ce inseamna a-ti boteza copiii de ochii lumii sau a face casatoria in biserica de ochii lumii?

Deci avem un ateu sau un ortodox nepracticant care nu da doi bani pe Biserica, slujbe, botez etc, dar care face aceste lucruri pentru ca sa nu fie privit prost de vecini sau rude?
Mi se pare penibil.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.03.2012, 16:08:56
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TunsDiana Vezi mesajul
Ce inseamna a-ti boteza copiii de ochii lumii sau a face casatoria in biserica de ochii lumii?

Deci avem un ateu sau un ortodox nepracticant care nu da doi bani pe Biserica, slujbe, botez etc, dar care face aceste lucruri pentru ca sa nu fie privit prost de vecini sau rude?
Mi se pare penibil.
nu cred ca la asta s-a referit.
ci la acei "crestini" ce isi boteaza copii, se casatoresc cu slujba, poate se dau si credinciosi, dar refuza orele de religie.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
agresivitate, parinti, predare, religie, scoala

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Icoanele din scoli alexina Stiri, actualitati, anunturi 95 03.03.2014 13:36:26
Scoli ortodoxe iana Despre Biserica Ortodoxa in general 5 28.10.2013 00:04:36
cartele electronice in scoli ?!? Andreea321 Stiri, actualitati, anunturi 113 09.08.2011 13:55:05
-3 scoli | + 1 biserica suntneutru Generalitati 57 21.01.2010 17:35:43
Icoanele din scoli eu4talk Stiri, actualitati, anunturi 15 26.06.2007 22:00:04