Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 21.09.2012, 13:20:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
ma refer la acele 5-6 zile cand femeia poate ramane insarcinata. Perioada fertila incepe cu o zi inainte de ovulatie si tine trei-patru zile dupa ovulatie.
Adauga si termenul de valabilitate a celor cu coditza :)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 21.09.2012, 13:20:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Mi-a mers bine si asa:
Faina lista, f. utila pentru cine pricepe:)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 21.09.2012, 13:22:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.978
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin;
spune undeva in Biblie ca barbatul trebuie sa se impreuneze (sa faca dragoste) cu sotia lui doar pentru a face copii si apoi GATA-abstinenta totala, NU se mai impreuneaza cu ea?
Spune undeva in Biblie ca e mai bine sa nu se impreunze deloc, adica abstinenta totala.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 21.09.2012, 13:23:08
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Spune undeva in Biblie ca e mai bine sa nu se impreunze deloc.
Ei asta nu o vede...el vede numai ce îi convine lui. Să așteptăm totuși soluția.

Last edited by ovidiu b.; 21.09.2012 at 13:25:13.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.09.2012, 13:23:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu cuvinte frumoase se poate justifica orice.
Nu cred ca un autor oarecare ar trebui luat la intamplare autoritatea ultima in domeniu, doar pentru ca ne place ce spune.

Lucrurile sunt simple cred eu - scopul primar este nasterea de prunci, ce este in plus nu este un pacat major dar nici un lucru binecuvantat.
Este tolerabil avand in vedere nivelul spiritual al celor doi (sau chiar a unuia dintre ei) dar trebuie sa existe aspiratie pentru ceva mai mult.

Desigur, vorbim aici de ce se intampla in cadrul casatoriei.
Îți mulțumesc pentru răspuns! Nici eu nu îl consider pe autorul respectiv o "autoritate ultimă în domeniu", dar m-am bucurat să văd și un alt punct de vedere. În luna decembrie a anului trecut am încercat să primesc un răspuns la obiect de la duhovnicul meu, nu teoretic, ci referitor la mine, dar replica sa a fost "ocolită"... Sau, poate, referitoare la esență și nu la amănunte.
Recunosc că sunt depășită de subiect, și pun asta pe seama măsurii mele "necorespunzătoare".
Reply With Quote
  #96  
Vechi 21.09.2012, 13:30:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Îți mulțumesc pentru răspuns! Nici eu nu îl consider pe autorul respectiv o "autoritate ultimă în domeniu", dar m-am bucurat să văd și un alt punct de vedere. În luna decembrie a anului trecut am încercat să primesc un răspuns la obiect de la duhovnicul meu, nu teoretic, ci referitor la mine, dar replica sa a fost "ocolită"... Sau, poate, referitoare la esență și nu la amănunte.
Recunosc că sunt depășită de subiect, și pun asta pe seama măsurii mele "necorespunzătoare".
S-a gandit probabil si la neputinta omului, poate are si el neputintele lui..

Omul trebuie sa vina la Dumnezeu mai degraba din dragoste nu din sentimentul vinovatiei (mai ales inflamat artificial si peste masura) si cu atat mai putin "tarandu-l" pe celalalt in directia corecta, metoda cu taratul avand uneori alte rezultate decat cele scontate.

Important este sa ajunga impreuna, treptat (nu peste putere) la intelegerea (traita) a faptului ca pot avea o experienta sufleteasca, duhovniceasca, superioara celei de ordin fizic.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 21.09.2012, 14:15:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Asta le cer celor care sustin acest gen de abstinenta: versete biblice
"Și a binecuvântat Dumnezeu pe Noe și pe fiii lui și le-a zis: "Nașteți și vă înmulțiți și umpleți pământul și-l stăpâniți!" (Geneză 9, 1)

Aștept soluția !!! Ce face un cuplu, în cazul în care nu mai dorește copii? Cum se feresesc soții să aibă copii, dar să nu păcătuiască? Concret ce face acel cuplu?
Reply With Quote
  #98  
Vechi 21.09.2012, 14:22:16
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Iertare, dar nu degeneram? Daca abstinenta presupune insingurare si tacere, atunci unde mai e comuniunea frumoasa, dialogul din familie?



Asta mi se pare o isipta strasnica. MAi ales intr-o lupta duhovniceasca.Sa fac pe invatatul, pe expertul. Cred ca se creaza cadrul prilenic ca vrajmasul sa imi arate cat de "puternic " sunt. Intr-o lupta duhovniceasca, reusesc doar cei smeriti.
Nu am intalnit inca un parinte duhovnicesc imbunatatit sa arate cat de expert e el in practicarea rugaciunii.
Sora Lore, va rog sa sesizati ca incerc sa inteleg cu precizie ce problema are Andrei si sa ii raspund strict la obiect. De data asta nu am mai plutit in generalitati ci i-am impartasit din experienta mea, asa cum am avut eu succes. Omul are nevoie de sprijin concret. Probabil ca dvs. nu ati sesizat despre ce e vorba cu adevarat in situatia lui Andrei....

Cat priveste treaba cu ispita strasnica, fiti linistita: toata consilierea psihologica este pentru unii o ispita strasnica, insa din fericire oamenii care depasesc probleme ale vietii prin consiliere nu isi pierd vremea cu reflectii teologice sterile. Invatati sa acceptati ca intre teologie si psihologie exista o anumita colaborare si ca atunci cand un psiholog cu experienta face o recomandare ar fi bine pentru interlocutor ca aceasta recomandare sa fie luata in serios. Cat priveste comnetariile nestiutorilor, e de inteles... Doar cine cunoaste, pricepe...
Reply With Quote
  #99  
Vechi 21.09.2012, 14:23:13
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faina lista, f. utila pentru cine pricepe:)
Asa cred si eu, asa sper...
Reply With Quote
  #100  
Vechi 21.09.2012, 14:30:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Asa cred si eu, asa sper...
Poți spera, adevăr ai grăit în listă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 21:09:21
Cine da lui isi da, cine face lui isi face spre_rasarit Generalitati 0 11.10.2011 14:18:21
Cine poate face o religie unica pe tot pamintul?? Mihai36 Generalitati 14 28.07.2011 20:42:24
Educație sexuală în școli iar Iustin32 Generalitati 21 28.09.2009 22:30:02