Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 31.05.2011, 03:45:17
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Domnule Dumitru, nu refuzati oferta lui Zorba Grecul :) Mergem impreuna la Jerusalem la viitoarea Sarbatoare a Pastelui pentru ca,coincidenta sau nu,si eu merg acolo in aceiasi perioada.Ne convingem amandoi,in definitiv un sceptic si un protestant sunt o comisie pusa pe verificari impartiale si cu amanuntul :) Acceptati oferta si la intoarcere punem pe site ce am vazut amandoi si ce am verificat.Sa vedem care este voia Domnului,daca va ingadui.
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, merg si eu cu voi, daca ma primiti.
Vom fi: un sceptic, un protestant si un ortodox care nu a calcat inca Pamantul Sfant.
Pare echilibrat, ce ziceti?
Reply With Quote
  #92  
Vechi 31.05.2011, 07:49:20
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, merg si eu cu voi, daca ma primiti.Vom fi: un sceptic, un protestant si un ortodox care nu a calcat inca Pamantul Sfant.Pare echilibrat, ce ziceti?
Oricine este binevenit in calatoria spre Regatul Cerului :) Cum nici protestantul nu a calcat inca pe Pamintul Sfant cred ca ar fi o idee foarte buna sa mergem impreuna pentru prima data.Ma bucur ca veniti.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 31.05.2011, 07:49:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
un sceptic, un protestant si un ortodox care nu a calcat inca Pamantul Sfant.
Pare echilibrat, ce ziceti?
Lumina Sfântă se pogoară în fiecare an doar ortodocșilor, dar ea poate fi dăruită tuturor , indiferent cine sunt aceștia . Ea este dăurită ortodocșilor , spre bucuria și luminarea tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.05.2011, 09:53:44
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"macar in ele sa vada ..." chiar ca sunt venit cu pluta si aterizat direct aici pe forum?
Am mai vazut si eu cate ceva la viata mea, chiar daca uneori las alta impresie.
Chiar cred ca esti ai aterizat aici pe forum......Ai fost in Sfantul Mormant?...si daca da, ce ai simtit acolo?.....eu zic sa vb la obiect, despre locurile sfinte si Sfanta Lumina....nu despre "cate" am vazut fiecare la viata noastra ca s-ar putea ca altii sa fi vazut mai mult decat tine !
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.05.2011, 10:16:34
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
... dar de calugarii tibetani ce leviteaza deasupra pamantului ce zici?
Trebuie sa cred sau nu? Sunt multi care jura ca i-au vazut intr-o asemenea stare.
Sa ma bazez pe juramintele lor si sa-i cred?
Si de ce nu i-as crede?


Fiecare crede in ce vrea...si tu ai aceeasi problema...ai senzatia ca altii te determina sa crezi in ce cred ei !!! Gresit !.... fiecare individ e liber sa aiba propriile sale convingeri, trairi si sa aiba credinta sa !....se pare ca nu prea stii pe ce cale sa o apuci....


PS la o simpla cautare pe google gasesti mai multe metode cum ai putea sa levitezi.....http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=3216.0......
Reply With Quote
  #96  
Vechi 31.05.2011, 22:43:42
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Va anunt cu bucurie ca la Atena s-a editat in limba romana cartea lui Haris (Haralambie) Skarlakidis "Lumina Sfanta _ minunea din Sambata Mare la mormantul lui Hristos. Patruzeci si cinci de marturii istorice (secolele 9 -16)."

Cred ca a ajuns deja in Romania, pretul fiind cam 10 euro, deci vreo 40 de lei.
Are cam 300 de pagini, cu texte si ilustratii.

Tiparita pe o hartie de calitate deosebita, in conditii grafice de exceptie, scrisa cu acrivie stiintifica, aceasta carte contine marturii ale unor cronicari straini, atat europeni cat si orientali (acestia fiind de regula musulmani).
Facsimilele cronicilor respective sunt redate in carte. Cine stie limbile in care s-au scris, poate sa mearga si sa se documenteze direct la sursa, asa cum a facut autorul.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 31.05.2011, 23:05:45
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilinca Vezi mesajul
Probabil ca fac unele greseli,dar sunt dedicata stiintei intrutotul si sunt atee va asigur domnule eu stiu ceea ce scriu.Si in plus daca ma duc la Ierusalim nu as avea nevoie de ajutor ma duc singura si-asa singuratatea imi e prietena si filozofia asemenea.
Se pare ca nu si ortografia, dar nu mai zic nimic...
Reply With Quote
  #98  
Vechi 02.06.2011, 13:13:18
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Mi-au povestit maicutele romance care ingrijesc Sfantul Mormant....pe care l-am vizitat anul acesta....!!! Vrei nu vrei Lumina necreata vine in fiecare an...numai la ortodoxi !.....care e devierea?
DE CITIT SI ANALIZAT...!!!!

Miracolul Sfintei Lumini de la Ierusalim
"Lumina se comporta diferit in fiecare an. Uneori acopera doar piatra, alteori lumineaza tot Mormantul, asa incat oamenii de afara vad Mormantul plin de lumina. Lumina nu arde! - niciodata nu mi-am ars barba in toti cei 16 ani de cand sunt Patriarh al Ierusalimului si am primit Focul Sfant. Lumina are alta consistenta, diferita de lumina focului care arde in candela. La un moment dat, Lumina se inalta si formeaza o coloana in care focul este de natura diferita, asa ca pot aprinde lumanarile mele de la ea. Dupa ce am primit flacara, ies si dau Focul intai Patriarhului Bisericii Ortodoxe Armene, apoi Patriarhului Copt si dupa aceea tuturor celor prezenti in Biserica." Parintele Galeriu confirma povestea doamnei Ioana Elena Corneanu din noaptea invierii : “ Inghesuita si miscata de valul lumii, imi plangea inima. Parca ma vedeam parasita de Dumnezeu - Doamne, m-ai lepadat de la fata ta! Luata de multime, trec pe langa Piatra Ungerii, prin spatele Bisericii Sfantului Mormant. Apoi, o putere m-a miscat inainte si deodata am ajuns la piciorul scarii care urca spre Golgota. Acolo, m-am strecurat prin multime si am ajuns sus, pe aripa din dreapta a Bisericii Golgotei. Ma tineam cum puteam.Patriarhul a intrat in Sfantul Mormant. Ma rugam cu lacrimi. Deodata, apar fulgere de lumina si scantei, ca margelele, ca globuletele. Intr-o mana aveam manunchiul de 33 de lumanari, in cealalta cinci lumanari, intinse ca in rugaciune spre lumina. Inchid o clipa ochii, ca fulgerata, iar cand ii deschid, vad manunchiul de 33 de lumanari aprins. Se aprind si celelalte cinci, si lumea aprinde de la mine. Fata imi e scaldata in lacrimi"S-a crapat marmura In anul 1579, conform mărturiilor istorice, armenii au dat bani sultanului Murat IV pentru a li se da voie să intre în Biserica Sfântului Mormânt si să tină ei slujba de Înviere. Sultanul le-a dat voie, iar armenii au pătruns în biserică si au încuiat usile, lăsându-i pe ortodocsi afară. Cuprins de disperare la vederea celor întâmplate, Patriarhul Ortodox a îngenuncheat pe treptele bisericii si s-a rugat lângă una dintre coloane. În timp ce se ruga, coloana de lângă el s-a despicat, lăsând lumina să vină afară prin fisură si să aprindă făcliile Patriarhului. Coloana există si astăz.Călugărul rus Daniel povesteste, la anul 1106, despre minunea Sfintei Lumini si despre ceremoniile legate de aceasta, într-o manieră foarte detaliată. El arată că Patriarhul merge în Biserica Sfântului Mormânt cu două lumânări. Acolo îngenunchează în fata lespezii pe care a fost asezat Mântuitorul după coborârea după Cruce. Rosteste rugăciuni si în acel moment se petrece minunea. Lumina apare chiar din lespede - o lumină albăstruie, greu de descris, care în cele din urmă aprinde candelele cu untdelemn si lumânările Patriarhului. Aceasta este Sfânta Lumină, care iese din Mormânt si aprinde si lumânările credinciosilor din biserică.Binecunoscutul istoric musulman Al Biruni scrie: "Un guvernator musulman a înlocuit fitilul lumânărilor cu sârmă din aramă, ca lumânările să nu se poată aprinde. Când a venit însă focul, arama s-a aprins."Dar ce explicatii stiintifice sa dai atunci cand lumanarile se aprind singure in exteriorul bisericii numai in acea noapte sfanta ? Ca sa nu mai vorbim ca intre anii 400 si 1800 oamenii care asistau la aceasta slujba nu erau atat de multi asa cum sunt acum .Dar pentru ca aceasta minune s-a raspandit atat de puternic catre cunoasterea tuturor,acum , an de an Ierusalimul este tiscit de oameni in perioada pastelui Ortodox pentru a primi aceasta lumina nu numai in lumanare ci si in interior fiintei lor.“Oricat ai incerca nu vei reusi sa multumesti pe toata lumea. Dar nu-ti face probleme. Aplauzele lui Dumnezeu se aud cel mai tare si dureaza cel mai mult!”
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.06.2011, 08:25:30
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Despre acestea, cu reproduceri ale manuscriselor lui Al Biruni si ale multor altora, veti gasi detaliat in cartea despre cae am postat mai sus.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.06.2011, 08:44:34
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Despre acestea, cu reproduceri ale manuscriselor lui Al Biruni si ale multor altora, veti gasi detaliat in cartea despre cae am postat mai sus.
Am cautat detalii pe net,insa nu am gasit nimic;sunt interesata sa cumpar aceasta carte!
Multumesc
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11