Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 30.04.2018, 11:32:53
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Catalin are dreptate,ce se intampla la Athos sau in alte parti constituie exceptii si nu exceptiile fac regula ci ceea ce e comun si acceptat de toate Bisericile ortodoxe.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 30.04.2018, 14:23:32
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Catalin are dreptate,ce se intampla la Athos sau in alte parti constituie exceptii si nu exceptiile fac regula ci ceea ce e comun si acceptat de toate Bisericile ortodoxe.
ba nu, simpllu are dreptate, uite ce spune bor:

_______________________

Relația spovedanie împărtășire

Între cele două există continuitate si complementaritate este greșit însă a se face între ele o relație matematica sau formală. După Spovedanie duhovnicul poate sa procedeze în trei feluri:

a. Să nu dezlege la împărtășire;

b. Să dezlege la o singură împărtășire;

c. Sa dezlege la mai multe împărtășiri. Soluția este aleasă în funcție de persoană și de caz. Din nefericire din cauza exagerărilor ultima soluție a fost lăsată numai ca privilegiu al preoților. Canonul 68 Trulan spune că de Pasti credincioșii să se îndestuleze de euharistie, chiar dacă nu au ținut post în săptămâna luminată. Dacă a avut dezlegare să se împărtășească în ziua de Paști, are binecuvântarea de a se împărtăși și în restul zilelor săptămânii luminate. De aceea împărtășirea este sensul vieții noastre duhovnicești și motivul pentru care săvârșim liturghia. Și atunci la spovedanie în momentul în care ai credincioși îi dezlegi să se împărtășească. Pentru ca altfel noi ca preoți îi chemăm la liturghie și tot noi îi respingem de la împărtășanie.
_________________

eu cred ca reiese in mod evident ca e gresita conditionarea.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 30.04.2018, 16:25:30
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ba nu, simpllu are dreptate, uite ce spune bor:

c. Sa dezlege la mai multe împărtășiri. Soluția este aleasă în funcție de persoană și de caz. Din nefericire din cauza exagerărilor ultima soluție a fost lăsată numai ca privilegiu al preoților. Canonul 68 Trulan spune că de Pasti credincioșii să se îndestuleze de euharistie, chiar dacă nu au ținut post în săptămâna luminată. Dacă a avut dezlegare să se împărtășească în ziua de Paști, are binecuvântarea de a se împărtăși și în restul zilelor săptămânii luminate. De aceea împărtășirea este sensul vieții noastre duhovnicești și motivul pentru care săvârșim liturghia. Și atunci la spovedanie în momentul în care ai credincioși îi dezlegi să se împărtășească. Pentru ca altfel noi ca preoți îi chemăm la liturghie și tot noi îi respingem de la împărtășanie.
Aceasta nu e ce spune BOR, este o lucrare scrisa de cineva care impartaseste aceste conceptii. Totusi, spune ca aceasta practica nu mai exista azi, a fost lasata doar preotilor. Nu e nici prea corect ce spune, nu e canonul 68 Trulan, e alt numar, 66. Iar in acel canon nu se spune nici ca n-au tinut post, nici ca s-ar impartasi in fiecare zi.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 30.04.2018, 16:42:13
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

...:)) Spune acolo: ”din nefericire” și se referă la preoții români. Cum să postească în săptămâna luminată? ...:))

Și uite așa transformăm Sfânta Euharistie, cea mai însemnată dintre Tainele Bisericii, în sperietoare. Nu spun să o luăm oricum, dar să ne străduim să fim mereu pregătiți de a ne împărătși. Să nu privim împărtășitrea doar ca pe o încununare a unor eforturi ascetice, ci mai degrabă ca pe un medicament. Mai degrabă ne îmărtășim din mila Domnului, mai ales în aceste vremuri.

Last edited by simpllu; 30.04.2018 at 16:56:09.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 30.04.2018, 17:12:08
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Aceasta nu e ce spune BOR, este o lucrare scrisa de cineva care impartaseste aceste conceptii. Totusi, spune ca aceasta practica nu mai exista azi, a fost lasata doar preotilor. Nu e nici prea corect ce spune, nu e canonul 68 Trulan, e alt numar, 66. Iar in acel canon nu se spune nici ca n-au tinut post, nici ca s-ar impartasi in fiecare zi.
asta e culmea culmilor! :)), mi se pare ceva de senzatie, sincer.

stii ce ar trebui sa faci tu? sa le explici alora ca-i invata popii ortodocsi gresit!!!

https://theologika.wordpress.com/anu...nul-iv-sem-ii/
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 30.04.2018, 17:20:10
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
. Iar in acel canon nu se spune nici ca n-au tinut post, nici ca s-ar impartasi in fiecare zi.
nope, spune "intreaga saptamana" si "fara intrerupere".
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 30.04.2018, 17:21:45
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Da, dar nu zice dacă să ții post sau nu! :))
Reply With Quote
  #498  
Vechi 30.04.2018, 17:26:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Habar nu ai despre ce vorbești.
Eu am aratat ca stiu intotdeauna ce vorbesc, spre deosebire de tine. Asa ma acuzai si ca sustin idei iconoclaste, pana ai aratat ca spui chiar ceea ce sustineau iconoclastii, aratand ca nu stii despre ce vorbesti. In acest caz, despre faptul ca nu se practica impartasirea deasa fara spovedanie de fiecare data, o spun chiar si cei ce sustin aceste conceptii.
Dar am gasit ceva foarte interesant, citind o intrebare adresata parintelui Rafail Noica. Era intrebat care e pozitia sa legata de faptul ca Parintele Cleopa era impotriva impartasirii dese, iar un alt parninte o sustinea, parintele Ioan de la Recea. Am cautat pe net si am gasit ca parintele Ioan a fost duhovnic la Vladimiresti si a adus inovatia impartasirii dese la sfatul maicii Veronica. Maica Veronica avusese o evelatie ca la catolici pe la 15 ani. Iata ca aceasta inovatie aparuse la noi inainte de cartea parintelui Schmemann, iata si de la cine. Acest parinte, Ioan de la Recea, a fost caterisit tocmai pentru acest lucru si pentru faptul ca facea spovedanie colectiva. https://ro.wikipedia.org/wiki/Ioan_Iovan
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Peste 90% dintre Părinții din Sf. Munte merg pe mai multe împărtășiri cu o singură spovedanie.
Si ar trebui sa te creada cineva pe cuvant. La inceput nu am stiut nici eu care e adevarul, pentru ca ai dat un articol cu un calugar de la Muntele Athos. Pana am cercetat cine e acel calugar, era venit din vest si impartasea aceste conceptii. La fel cum spuneai ca parintii de la Muntele Athos nu sfintesc icoanele, dar nu e adevarat. Acei 90% sunt vreo 1-2 calugari de acolo care au adoptat aceste conceptii?
Reply With Quote
  #499  
Vechi 30.04.2018, 17:36:24
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cum să împărtășească nu știu ce idei din vest când el merge pe rânduiala de acolo? Ai impresia că el face legea acolo?

Și cine are treabă cu nu știu ce maică și nu știu ce preot? Eu ți-am adus exepmple vii, din Biserică.

Ali, poate te interesează articolul: https://sfantulmunteathos.wordpress....re-spovedanie/

Last edited by simpllu; 30.04.2018 at 17:41:02.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 30.04.2018, 17:43:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Ei nu stau toata ziua pe internet,tv sau jocuri( ci in Biserica la cele 7 laude zilnice + Sf. Liturghie+ascultari+rugaciunea lui Iisus+....).E altceva.
Tu crezi orice spune cineva pe internet?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11