Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 03.05.2018, 15:00:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ba chiar și a 3-a.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #542  
Vechi 03.05.2018, 16:24:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă astăzi cineva se spovedește și în următoarele 2 zile consecutive se împărtășește (cu binecuvântarea duhovnicului!), înseamnă că a doua împărtășire este fără spovedanie?
Imi place ca se aduc argumente care sunt tot in aceeasi conceptie. Care impartasire in 2 zile consecutive? La 40 de zile se face impartasirea cel mai des. Parintele Cleopa recomanda si la o luna, pentru cei mai induhovniciti, pentru ca asa recomanda si Sfantul Ioan Gura de Aur. Preotul mi-a spus ca la 40 de zile e practica generala. N-am auzit niciodata de impartasirea in zile consecutive. Argumentul cu intoarcerea la practicile din primele secole e fals. In timpul Apostolilor imprtasania se dadea fiecaruia sa o ia acasa.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 03.05.2018, 17:15:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă ești atent, deși nu exclude niciuna dintre cele două practici, el foarte subtil dă de înțeles spre ce practică ar trebui să tindem. Din păcate și Pr. Rafail se află pe lista neagră a lui Cată.
Asa este, nu spune direct despre impartasirea deasa fara spovedanie, dar asta sugereaza. Probabil nu spune direct pentru ca ar fi impotriva a ceea ce spune Biserica si nu poate spune asta. E singurul duhovnic de la noi care sustine acest lucru. Asa cum sustine si alte lucruri diferite.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Dacă ne-am împărtăși în fiecare duminică (calea de mijloc!) am fi doar în post și doar la preot să ne spovedim. Ca și cum o spovedanie sistematică (regulat la 3-4 săptămâni) are valoare doar pentru prima împărtășire. Bineînțeles că nu poți aplica aceeași măsură pentru toți, ci doar pentru cei care duhovnicul consideră că se potrivește.
Calea de mijloc este impartasirea in cele 4 posturi, e calea de mijloc fata de cie ce sustineau impartasirea o data pe an, asa cum spunea Sfantul Ioan Gura de Aur. Spovedania nu este limitata, la Sihastria scrie ca se spovedeau in fiecare seara, apoi in fiecare duminica si se impartaseau o data la 3-4 sapatamani.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Să-ți dau un exemplu: te spovedești joi și te împărtășești duminică. De joi până duminică ești ”imaculat”, imun la păcat și deci te poți împărtăși. Să presupumen că în următoarea miercuri este sărbătoare și, deși te-ai împărtășit duminică și se presupune că te abții de la multe, nu mai ești ”imaculat” și trebuie din nou să te spovedești. Sper că sesizezi formalizarea și minimalizarea Tainelor.
Te poti impartasi doar in 24 de ore de la spovedanie, desi nu stiu daca toti preotii accepta asta, adica sa impartaseasca pe cineva care s-a spovedit cu o zi inainte.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nimeni nu reușit să mă lămurească de ce dacă astăzi pot să mă împărătășesc, de ce nu pot și a doua zi? De ce trebuie să mă spovedesc când tocmai m-am împrătășit și se presupune că cel puțin în această zi sunt mult mai atent la ce fac, la ce mă gândesc etc... Apoi să ceri post de ziua Învierii... Și totuși, pentru cine se mai ține Sf. Litughie în a doua zi de Paști? Doar pentru petru preoți?
Sper ca am explicat eu in mesajul anterior. Cum spunea Sfantul Paisie Aghioratul, ar trebui ca toti preotii sa fie sfinti, daca impartasirea deasa aduce sfintenia. In cei 1500 de ani de cand s-a adoptat aceasta practica existenta azi in Biserica au fost o multime de sfinti si credinciosi care au ajuns in Rai, impartasindu-se asa.
Reply With Quote
  #544  
Vechi 03.05.2018, 17:43:55
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
Dacă astăzi cineva se spovedește și în următoarele 2 zile consecutive se împărtășește (cu binecuvântarea duhovnicului!), înseamnă că a doua împărtășire este fără spovedanie?
" Toate să le încercați; țineți ce este bine..."

Biserica a incercat si a ajuns la concluzia ca la aprox.40 de zile e intervalul corect . Impartasania are dimensiuni calitative ,nu cantitative.Nu cat ,ci cum.Asta e sablonul la care priveste duhovnicul si apreciaza ,poate fi 20 zile poate fi 50 zile.Nu poti compara ,de exemplu un calugar zavorat cu un mirean...nici macar mirenii intre ei...
Sufletul are nevoie de timp ,evolutia spre sfintire are un ritm,nu se face magic de la o zi la alta.Asa cum stomacul are nevoie de timp sa digere hrana materiala ,tot asa si sufletul are nevoie de timp sa digere Sf.Impartasanie.Suntem noi acum in pericol sa fim aruncati la lei in orice clipa cum erau crestinii Bisericii primare? Unul care e in pericol iminent ca fie martirizat e de inteles sa se impartaseasca in fiecare zi,caci fiecare zi poate fi ultima.Viata noastra de acum poate fi comparata cu ce se intampla in perioada Bisericii primare?
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #545  
Vechi 04.05.2018, 00:03:32
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Intervalul de 40 de zile este prost înțeles, anume să nu depășim 40 de zile (vezi Sfântul Simeon al Tesalonicului), iar dacă ar fi să ținem cont de Canonul 80 Trulan atunci maxim 3 săptămâni. Dacă ar fi să ținem cont de sfatul Sf. Macarie Egipteanul termenul de 40 de zile este prea mare. Deci termenul de 40 de zile este cel maxim, cel minim ar fi zilnic, iar calea de mijloc este săptămânal (adică duminica).

”Sulfetul are nevoie de timp”? :))) Nu de Hristos?
”fără Mine nu puteți face nimic” (Ioan 15, 5). ”Beți dintru acesta toți”. Auzi ce zice? Toți! Nu numai preotul și copiii. Bineînțeles, cu binecuvântarea duhovniculi și cu pregătirea adecvată.

Nu am spus să ne îmăpărtășim zilnic. Și da de ne apropiem cu pași repezi de perioada Bisericii primare. Încă nu suntem acolo, dar prin alte părți (vezi Siria, Egipt) sunt ca și cei din perioada Bisericii primare.
Reply With Quote
  #546  
Vechi 04.05.2018, 00:20:40
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa este, nu spune direct despre impartasirea deasa fara spovedanie, dar asta sugereaza. Probabil nu spune direct pentru ca ar fi impotriva a ceea ce spune Biserica si nu poate spune asta. E singurul duhovnic de la noi care sustine acest lucru.
Mă mir cum de nu a fost caterisit. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asa cum sustine si alte lucruri diferite.
Alt ”ecumenist”! Ce să-i faci măi Cătă, e plin de ecumeniști. Îți dai seaama câți preoți ar trebui caterisiți?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Calea de mijloc este impartasirea in cele 4 posturi
Am spus o dată care este calea de mijloc, nu mai repet. În afara posturilor concediu? De fapt tot omul are nevoie de concediu, de ce nu ar avea nevoie și tot creștinul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Te poti impartasi doar in 24 de ore de la spovedanie
:)) Cum susții afirmția asta? :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
desi nu stiu daca toti preotii accepta asta, adica sa impartaseasca pe cineva care s-a spovedit cu o zi inainte.
Adică trebuie să e spovedești înainte de a începe Sf. Liturghie?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
practica existenta azi in Biserica au fost o multime de sfinti si credinciosi care au ajuns in Rai, impartasindu-se asa.
Majoritatea Sfinților Părinți, cu mici excepții, s-au împărtășit des. Restul sunt inovații de ale tale.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 04.05.2018, 15:04:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Intervalul de 40 de zile este prost înțeles, anume să nu depășim 40 de zile (vezi Sfântul Simeon al Tesalonicului), iar dacă ar fi să ținem cont de Canonul 80 Trulan atunci maxim 3 săptămâni. Dacă ar fi să ținem cont de sfatul Sf. Macarie Egipteanul termenul de 40 de zile este prea mare. Deci termenul de 40 de zile este cel maxim, cel minim ar fi zilnic, iar calea de mijloc este săptămânal (adică duminica).

”Sulfetul are nevoie de timp”? :))) Nu de Hristos?
”fără Mine nu puteți face nimic” (Ioan 15, 5). ”Beți dintru acesta toți”. Auzi ce zice? Toți! Nu numai preotul și copiii. Bineînțeles, cu binecuvântarea duhovniculi și cu pregătirea adecvată.

Nu am spus să ne îmăpărtășim zilnic. Și da de ne apropiem cu pași repezi de perioada Bisericii primare. Încă nu suntem acolo, dar prin alte părți (vezi Siria, Egipt) sunt ca și cei din perioada Bisericii primare.
Acum asculta ce spune Biserica, in porunca a 4-a bisericeasca:
http://www.mitropolia-ro.de/index.ph...le-bisericesti
"Să ne spovedim și să ne împărtășim în fiecare dintre cele patru posturi mari de peste an, sau, dacă nu putem, cel puțin o dată pe an, în postul Sfintelor Paști."
Asadar, chiar daca cineva se impartaseste o data pe an nu greseste. Sa se fi inselat Biserica si sa fi aparut niste luminatori ai Bisericii dupa 1500 de ani?
Nu, pentru ca Biserica e infailibila, a aparut doar o conceptie preluata de la catolici.
Asta cu intoarcerea la Biserica primara e pur protestantism, asa cum am mai mentionat. Biserica o sa ramana la fel, problema e cu ecumenistii care impartasesc alte credinte.

Pana unde duce aceasta gresita conceptie. Parintele Pruteanu, primind argumentul ca Sfanta Maria Egipteanca s-a impartasit doar la sfarsitul vietii, a ajuns la concluzia ca aceasta nu a existat. Si, pentru ca nu putea avea o justificare, a adus ca explicatie faptul ca majoritatea vietilor sfintilor sunt doar povesti.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 04.05.2018, 15:36:13
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum asculta ce spune Biserica, in porunca a 4-a bisericeasca:
http://www.mitropolia-ro.de/index.ph...le-bisericesti
"Să ne spovedim și să ne împărtășim în fiecare dintre cele patru posturi mari de peste an, sau, dacă nu putem, cel puțin o dată pe an, în postul Sfintelor Paști."
'Care este a cincea poruncă bisericească?

Să ne rugăm pentru ocârmuitorii noștri.'

fo' doua-trei sute de ani rusii s-au rugat pentru sanatatea si viata lunga a hanului tatar...

probabil ca popii nostri inaltau rugi pentru dej si groza in timp ce sute, daca nu mii, de alti popi erau schingiuiti prin temnite. deh, curat infailibilitate...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 04.05.2018, 15:50:38
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Mă mir cum de nu a fost caterisit. :))

Alt ”ecumenist”! Ce să-i faci măi Cătă, e plin de ecumeniști. Îți dai seaama câți preoți ar trebui caterisiți?
Parintele Rafail nu este ecumenist, are doar cateva mici influente din vest, avand in vedere ca a trecut pe la penticostali si baptisti si apoi a stat aproape 30 de ani intr-o manastire din Anglia, unde episcop este IPS Wade, care are conceptii ecumeniste. Iar conditia esentiala ca sa fii intr-o eroare este sa stii ca aceea e o eroare si care e adevarul. Trebuie ca cineva sa se impotriveasca adevarului, nu sa nu-l stie.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Am spus o dată care este calea de mijloc, nu mai repet. În afara posturilor concediu? De fapt tot omul are nevoie de concediu, de ce nu ar avea nevoie și tot creștinul.
Nu are importanta ce spui tu, important e ce spune Biserica, pentru un ortodox. Porunca a 4-a bisericeasca ne spune care e calea de mijloc.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
:)) Cum susții afirmția asta? :))
Nu mai stiu daca datile trecute am scris si vreun citat pe tema asta. Eu stiu asta de la un preot, desi stiam ca te impartasesti atunci cand te si spovedesti, nu a doua zi.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Adică trebuie să e spovedești înainte de a începe Sf. Liturghie?
Trebuie sa te spovedesti inainte de a te impartasi. Daca este Sf. Liturghie preotul spovedeste de obicei in timpul Utreniei. Nu e o regula sa se impartaseasca doar in timpul Liturghiei, majoritatea se impartasesc cand nu e Liturghie, mai ales in timpul posturilor. Aici nici macar nu se poate aduce argumentul cu cum era la inceput, crestinilor li se dadea impartasania si acasa.
Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Majoritatea Sfinților Părinți, cu mici excepții, s-au împărtășit des. Restul sunt inovații de ale tale.
E culmea sa spui ca sunt inovatiile mele, din moment ce am aratat ca eu spun ceea ce spune Biserica. Dimpotriva, ceea ce spui tu sunt inovatii de 60 de ani, preluate de la catolici, care o sa dispara in timp. Sfinti au fost in toate epocile, nu doar in primele trei secole. Iar credinciosii au ajuns in Rai tot timpul, nu doar la inceput.
Reply With Quote
  #550  
Vechi 04.05.2018, 16:05:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

E clară treaba: Biserica e infailibilă, dar în primii 500 de ani n-a fost chiar infailibilă.

E drept că toți părinții epocii patristice au susținut impartasirea cat mai deasa, dar s-au inselat; si canoanele care prevedeau asta erau gresite. Noroc că au apărut antiecumeniștii....

Cătăline, infailibilitatea Bisericii ține de dogme, nu de practici.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11